تبلیغات
  • زمان انتشار: 17 دی 1399, 07:18
  • / کد خبر: 58863

آیا تخریب ریه علامت دارد یا خاموش است؟

آیا تخریب ریه علامت دارد یا خاموش است؟ یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی با اشاره به اینکه هیچ راهی به جز مراقبت شخصی برای تقویت ریه نداریم، گفت: در برخی موارد تخریب ریه علامت ندارد و به تدریج صورت گرفته و به نوعی خاموش است.
علی امیری با اشاره به علائم ظاهری در افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از دریافت‌های ما مربوط به مطالعه و مشاهده بالینی است، وقتی فرد تند نفس بکشد، از عضلات فرعی تنفسی استفاده ‌کند و بریده بریده حرف بزند یعنی کاملاً ریه مشکل دارد و فرد درگیر مشکلات ریوی است که البته در ایام کرونا به ابتلای این ویروس هم شک می‌کنیم.
وی در رابطه با انواع تنفس‌های مشکل‌دار، گفت: از نوع نشستنش فرد که نیاز دارد قفسه سینه را طوری قرار دهد که راحت‌تر نفس بکشد به مشکل تنفسی پی می‌بریم، در بیماران برونشیت مزمن می‌بینیم وقتی بیمار صحبت می‌کند خِس خِس و خِلط‌ گلو دارد، نفس‌های عمیق می‌کشد که البته مربوط به جنبه‌های استرسی قضیه هم هست، تمام آن چیزهای قابل رؤیت در رفتار و حرکات بدن را در نظر می‌گیریم و یک جمع‌بندی ظاهری داریم، بنابراین می‌گوئیم بیمار زجر تنفسی دارد و برای تنفس از همه عضلات استفاده می‌کند.
امیری در پاسخ به این سؤال که آیا تخریب ریه علامت دارد یا خاموش است؟ گفت: بستگی به بیماری دارد خیلی از افراد بیماری مزمن دارند، مانند کسی‌که شروع به سیگار کشیدن می‌کند تخریب ریه‌اش آغاز شده اما ممکن است این تخریب طولانی‌مدت باشد، یا کسی‌که فیبروز ریوی پیدا می‌کند ممکن است تا پنج تا ۱۰ سال متوجه بیماری‌اش نباشد و چون آرام آرام شکل می‌گیرد به این سطح از مشکل تنفسی عادت می‌کند اما کسی که کووید دارد و درگیری تنفسی پیدا می‌کند به محض اینکه شدت درگیری تنفسی یک مقدار افزایش پیدا کند، بلافاصله علامت پیدا می‌کند.
این فوق تخصص بیماری‌های ریه عنوان کرد: هر کسی که سیگار یا قلیان بکشد ما او را در مرحله یک نارسایی تنفسی قرار می‌دهیم، ضرر قلیان به مراتب بیشتر است، مصرف دو بار قلیان معادل پنج پاکت سیگار است و این نارسایی به اینکه از چه سنی شروع کند بستگی دارد، هر چه زودتر شروع کرده باشد تخریب بیشتر و هر چه تعداد مصرف بیشتر باشد میزان آسیب جدی‌تر خواهد بود.
وی افزود: این‌که برخی می‌گویند ۷۰ سال است سیگار می‌کشیم و سالم هستیم به موضوع پزشکی شخصی برمی‌گردد یعنی هر فردی خودش است و هر بیماری هم خودش و ساختار بدنی هر فرد در برابر هر عارضه‌ای متفاوت است، چون این طرف هم جوانانی داریم که به دلیل مصرف سیگار در ۲۵ سالگی دچار سرطان ریه شدند یک نفر ممکن است ذاتاً مستعد سرطان ریه در تمام عمرش نباشد ولی آن ۸۵ درصد موارد سرطان‌ها را هم باید دید.
امیری با اشاره به این‌که افرادی که کنار فرد سیگاری زندگی می‌کنند سیگاری غیرفعال هستند که آسیب ریوی می‌بینند و ۵/۲ برابر  بیشتر از سایر افراد دچار سرطان ریه می‌شوند، عنوان کرد: اگر کسی هم هشدارهای بهداشتی در خصوص سیگار را رعایت نمی‌کند لااقل نباید در محیط سربسته و کنار دیگران سیگار بکشد چراکه دود سیگار رقیق و وارد ریه اطرافیان و بچه‌ها شده و چون ریه کودکان بیشتر مستعد است کسی‌که در کنار بچه سیگار می‌کشد قطعاً به آن‌ها ظلم می‌کند.
این فوق تخصص بیماری‌های ریه در رابطه با صدای خس خس در تنفس، اظهار کرد: این صدا ممکن است مربوط به مشکل ریوی، آسم یا بیماری قلبی باشد، یعنی مجاری تنفسی در یک جایی تنگی یا انسداد دارد که به معنی این است که برونش تحریک شده، یا اینکه فرد مجبور است مرتب صدایش را با سرفه صاف کند عموماً مربوط به ترشحات پشت حلقی است که علل مختلفی دارد.
وی افزود: چیزی حدود ۴۰ درصد علل سرفه در سرتاسر دنیا مربوط به ترشحات پشت حلقی است که روی تارهای صوتی می‌نشیند و آنجا را تحریک می‌کند، بخشی از این ممکن است که از لای تارهای صوتی  وارد نای و ریه شده و تحریک ایجاد کند که اگر جلوی آن را بگیریم مشکل سرفه هم حل خواهد شد، نکته دیگر این است وقتی ترشحات در اطراف تارهای صوتی غلیظ شده مانع صحبت کردن می‌شود بنابراین فرد سینه را صاف می‌کند.
امیری در پاسخ به این سؤال که آیا مشکل ریه فقط عفونی است؟ اظهار کرد: تعداد بسیاری بیماری داریم که ریه را درگیر می‌کند ازجمله یک سری بیماری‌های بافت بینابینی هستند که ۲۰۰ علت شناخته شده دارند، اما بیماری‌هایی هم هستند که علت ویروسی ندارند.
این فوق تخصص بیماری‌های ریه در رابطه با مشکل کوچک شدن ریه، عنوان کرد: کوچک شدن ریه به معنی کم شدن حجم و جمع شدن آن است که علت‌های زیادی دارد ازجمله بیماری‌های فیبروزدهنده ریه که ۲۰۰ علت دارد و باید پیدا کنیم راه تشخیصی گرفتن شرح حال، انجام معاینات بالینی، تست‌های عملکردی و تصویربرداری است، مثلاً اینکه به فردی که کرونا گرفته می‌گویند پنج درصد ریه از بین رفته برای نشان داده تقریبی وسعت بیماری است، چون ما درصدی به این شکل نداریم، ما معمولاً از واژه‌های خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید استفاده می‌کنیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توانیم ریه‌مان را تقویت کنیم، یادآور شد: تقریباً چنین چیزی نداریم، اگر کسی می‌خواهد از خود در مقابل مشکلات ریه محافظت کند از قبل نباید به ریه آسیب زده باشد مثل اینکه سیگار نکشیده باشد چون افرادی که دچار مشکلات ریوی می‌شوند در طول زمان ریه‌شان تخریب شده و تنها مراقبت از ریه برای افراد استفاده از ماسک است.
امیری در رابطه با مشکل آب آوردن ریه، عنوان کرد: به‌صورت طبیعی فضای جنب دور ریه دارای مایع چربی است که قفسه سینه و ریه بتوانند روی هم بلغزند، مایعی که از ریه وارد فضای جنب می‌شود از دیواره قفسه سینه جذب می‌شود و هر علتی که باعث شود مایع ریه در فضای جنب تجمع پیدا کرده یا جنب آن به قدری التهاب داشته باشد که نتواند مایع را جذب کند دلیلی‌ می‌شود برای اینکه مایع در جنب تجمع پیدا کرده و اصطلاحاً می‌گویند ریه آب آورده است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۷دی ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
قم| بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی به روایت تصویرقم| تاکید آیت الله مصباح یزدی برعلم آموزیقم| همایش تبیین ضرورت و اهداف پیگیری طرح شکایت از رئیس جمهور برگزار می‌شوداجرای 960 روضه سیار و 8 هزار روضه خانگی در ایام شهادت حضرت زهراآخرین مصوبات ستاد کرونا در استان کرمان اعلام شدآمار کرونا اصفهان ۲۷ دی؛ ۵ فوتی و ۸۸ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۲۷ دی؛ بدون فوتی و ۹ ابتلای جدیدسرمازدگی قیمت محصولات گلخانه‌ای را افزایش دادموردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان مشاهده نشده استروزهای ناخوش هنری ۷۰۰ ساله که در انبارها خاک می‌خورد / دست دلالان در جیب قالیبافانفرودگاه همدان پرواز مسافری نداردعلت کمبود کپسول گاز در بهبهان مشخص شد / ۹۵ درصد گاز مایع سر از باک خودروها در می‌آورددستگیری قاتل جوانی که جان ۴ تن از اعضای خانواده همسرش را گرفت + فیلموضعیت آبی کرونا در مشهد به معنای مجوز برگزاری مراسم نیستماجرای قطع درختان مرکبات در شیرگاه چه بود؟بهاباد یزد قرمز شد/شناسایی ۴۶ کرونایی جدیدسرمایه‌گذاران تولید کفش "هیدج" از دست کرونا پا به فرار گذاشته‌اند/ حمایت مسئولان تنها رمز بقای این صنعتشهردار شهر میداود خوزستان دستگیر شد‌کرونا چراغ تالارها را خاموش کرد/ مردم: منتظر شرایط بهتری هستیمبنای تاریخی "گنبد باز" نطنز مرمت و پایش می‌شود۹ شهر اصفهان در وضعیت آبی / فعالیت همه گروه‌ها مجاز استمظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهرانادامه واکنش‌ها نسبت به اهانت استاندار سیستان و بلوچستان به خبرنگاران/ خانه مطبوعات خواستار عذرخواهی شدممنوعیت تردد شبانه در ۵ شهرستان کرمانشاه اجرا می‌شودزادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان رشد چشمگیری داشته است