تبلیغات
  • زمان انتشار: 16 دی 1399, 11:20
  • / کد خبر: 58792

علائمی که خبر از درست کار نکردن تیروئید می‌دهند

علائمی که خبر از درست کار نکردن تیروئید می‌دهند زمانی که غده تیروئید دچار اختلال شود علائم مختلفی نشان می‌دهد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
تیروئید، غده‌ای پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون موجود در این غده، سرعت سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند. اختلال در تیروئید سرعت متابولیسم را کاهش و یا افزایش می‌دهد. وقتی سطح هورمون‌ها خیلی پایین یا خیلی بالا باشد، نشانه‌های این اختلال را در سطح گسترده‌ای تجربه خواهید کرد.
در این گزارش به مهم ترین علائم اختلال در غده تیروئید اشاره می کنیم که در صورت تجربه علائم ذکر شده، حتما به پزشک مراجعه کنید.
خستگی و ضعف عضلانی دارید
یکی از علائم آشکار درست کار نکردن تیروئید، احساس خستگی و فرسودگی به میزان غیرطبیعی است. تولیدات هورمونی غیرمتعادل ممکن است منجر به درد یا ضعف عضلانی، حواس پرتی و گیجی و همچنین خواب رفتن سریع و ناگهانی شود. علائمی، چون بیخوابی یا اختلال خواب هم در این حالت وجود دارد.
ناتوانی در کاهش وزن
بیشتر اوقات گرسنگی می‌کشیم یا خودمان را خسته می‌کنیم تا چند کیلو وزن اضافه را کم کنیم، هیچ گونه چربی مصرف نمی‌کنیم یا تمام وقت ورزش می‌کنیم و وقتی هیچ نتیجه مثبتی نمی‌گیریم، هر موضوعی را مقصر می‌دانیم به جز تیروئید؛ توصیه می‌شود در صورت بروز این مشکل‌ها حتما به پزشک مراجعه کنید.
غده تیروئید، سیستم سوخت و ساز بدن را کنترل می‌کند. پژوهش‌های علمی نشان داده اند تیروئیدی که درست کار نکند، سرعت سوخت و ساز را کم کند. اگر این مشکلی است که شما هم آن را تجربه کرده اید، برای معاینه تیروئید به پزشک مراجعه کنید.
با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنید
ناحیه گردن و گلو ممکن است آخرین نواحی باشند که در مبارزه با افسردگی مورد سنجش و بررسی قرار می‌گیرند اما به ادعای کارشناسان، تیروئید می‌تواند در بعضی موارد تاثیری فراتر از خود مغز بر وضعیت فکری و خلق و خو داشته باشد. کم کاری تیروئید، یک بیماری نسبتا شایع است که در آن تیروئید، هورمون‌های بسیار کمی تولید می‌کند. تعادل در تولیدات هورمونی برای بسیاری از موارد مانند سلامت روان ضروری است
متخصصان ثابت کرده اند که سطوح پایین هورمون تیروئید اغلب با علائم افسردگی همراه است، بنابراین اگر با اختلالات خلق و خو دست و پنجه نرم می‌کنید، تیروئید خود را بررسی کنید.
برجسته شدن جلوی گردن
به اصطلاح پزشکی، "گواتر"، بزرگ شدن یا برجستگی ناحیه جلوی گردن است که ناشی از تورم غده تیروئید محسوب می‌شود. در بیشتر موارد، تشخیص و شناسایی گواتر ساده است اما درمان سریع آن بسیار مهم است. گواتر می‌تواند نتیجه کم کاری یا پرکاری تیروئید باشد؛ یعنی این غده، بسیار کم یا بسیار زیاد هورمون تولید می‌کند.
تیروئید
غیرطبیعی کار کردن مزاج
به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی میان روده و تیروئید وجود دارد، پس وضعیت مزاج می‌تواند نشان‌دهنده وضعیت تیروئید نیز باشد. در مورد کم کاری تیروئید، این غده هورمون‌های کمتری تولید می‌کند که برای سوخت و ساز غذا با سرعت طبیعی، کافی نیست و یکی از عواقبش هم می‌تواند یبوست باشد.
اما پرکاری تیروئید (ناشی از غذا‌های خاص، یعنی کربوهیدرات ها)، میزان این هورمون را افزایش داده و موجب اسهال و حملات استفراغ می‌شود. یک تیروئید سالم به جریان خون طبیعی در بدن کمک می‌کند، بنابراین اگر با مشکلی در گوارش برخورد کردید، این مورد را به یاد داشته باشید.
دوره ماهیانه نامنظم یا غیرطبیعی دارید
طبق تحقیقات صورت گرفته پرکاری تیروئید می‌تواند منجر به عادت ماهیانه نسبتا غیرطبیعی شود. در پایان هم، ثابت شده که سطوح هورمونی نامنظم در شروع غیرطبیعی عادت ماهیانه نقش دارد، البته درمان پرکاری یا کم کاری تیروئید در مراحل اولیه می‌تواند علائم بعدی را خنثی کند.
مشکل در بارداری
مطالعات گسترده تر، نشان داده اند میان اختلالات بارداری و خوب کارنکردن تیروئید در زنان ارتباط وجود دارد. این ارتباط مخصوصا درمورد کم کاری تیروئید درست است. امروزه برای زنانی که برای بارداری مشکل دارند، چکاپ تیروئید، رویه‌ای عادی است و نباید از آن غافل شوند. در مدت بارداری نیز، کم کاری تیروئید می‌تواند موجب رشد نابهنجار جنین شده و احتمال سقط جنین را افزایش دهد. همین مشکل به مردان هم مربوط است، کم کاری تیروئید می‌تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
خشک شدن پوست و مو
کم کاری تیروئید تاثیر زیادی بر اپیدرم دارد. اپیدرم لایه‌ای از سلول هاست که پوست ما را پوشانده و مسئول رشد و بازسازی آن است. هر کدام از این موارد مثل چروک زودرس، شوره زدگی، پوسته پوسته شدن، یا رنگ پریدگی غیرعادی پوست، خشکی و خارش پوست سر، شکنندگی و کشیدگی مو، ریزش مو و رشد آهسته آن‌ می‌تواند علامت دیگر از اختلال تیروئید باشد. همچنین از دیگر علائم آن می‌توان به تعریق بسیار کم و غیرطبیعی، شکنندگی ناخن‌ها و رشد آهسته آن ها، به راحتی کبود شدن پوست و عدم ترمیم فوری و کافی زخم‌ها اشاره کرد.
غده تیروئید
اضطراب و نگرانی را تجربه می‌کنید
هورمون‌های تولید شده توسط غده تیروئید همراه با فرا رسان‌های مهم مانند سروتونین کار می‌کنند. گفته می‌شود این فرا رسان‌ها به ثبات و تعادل روانی مربوط هستند و عدم تعادل در آن‌ها می‌تواند موجب اضطراب و وحشت زدگی یا حمله هراس شود. هورمون‌های تولید شده توسط تیروئید، این فرارسان‌ها را تنظیم و سازماندهی می‌کنند و اگر زمانی میزان این هورمون‌ها کم باشد، این فرارسان‌ها می‌توانند کنترل نشده بمانند، و تعادل ذهنی و روانی فرد را مختل کنند.
در واقع استرس ناشی از عدم تعادل سروتونین می‌تواند موجب کم کاری تیروئید شود، از این رو علائم را بدتر می‌کند؛ بنابراین اگر شما با اضطراب زیاد مواجه هستید، وضعیت تیروئیدتان را بررسی کنید.
مشکلات قلبی
تیروئید و قلب، دو موضوع مشترک در جامعه پزشکی هستند. تحقیقات نشان می‌دهد میزان پایین هورمون تیروئید می‌تواند پیامد‌هایی مانند ضربان قلب بالا یا پایین، تپش قلب و درد قفسه سینه و فشار خون بالا یا پایین برای سیستم قلبی و عروقی به همراه داشته باشد.
از آنجایی که تمام موارد بالا می‌توانند منجر به بیماری‌های بسیار جدی‌تر شوند، اگر فکر می‌کنید مشکل قلبی دارید، باید وضعیت تیروئید شما توسط پزشک متخصص بررسی شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| ضرورت بازنگری تعرفه تلفن ثابتقم|با حمایت از توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور، پاسخگوی نیازهای فزاینده حوزه ارتباطات باشیمدسترسی کلانشهرها به بنزین یورو۴آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارقم|دستگاه زباله سوز اهدایی چین آماده نصب استقم| افتتاح پروژه‌های آبفای قم با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیروشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشت