تبلیغات
  • زمان انتشار: 15 دی 1399, 08:23
  • / کد خبر: 58606

اشتباهات رایج در مورد استفاده از مواد ضدعفونی ‌کننده

اشتباهات رایج در مورد استفاده از مواد ضدعفونی ‌کننده یک پزشک عمومی مطرح کرد: استفاده از مواد ضدعفونی کننده قبل از خوردن غذا به علت وجود مواد شیمیایی روی دست ها، می تواند به سلامتی فرد آسیب بزند.
دکتر حدیثه سنجری‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، به اشتباهات رایج در مورد استفاده از ضدعفونی کننده ها پرداخت و اظهار کرد: مواد ضدعفونی کننده با غلظت کمتر از ۶۰ درصد نمی تواند به طور کامل ویروس کرونا را از بین ببرد.
این پزشک عمومی نسبت به شستشوی دست ها با آب و صابون در کمتر از ۲۰ ثانیه هشدار داد و تصریح کرد: شستشوی دست ها کمتر از ۲۰ ثانیه، پاکسازی را به طور کامل انجام نمی دهد و دست ها آلوده باقی می ماند.
وی با بیان اینکه استفاده از ژل ضدعفونی کننده به هیچ وجه جایگزین شستشوی دست ها با آب و صابون نیست، گفت: بهترین کار عدم استفاده از مواد خوراکی در دوران شیوع بیماری کرونا بیرون از منزل است و در صورتی که فرد مجبور به خوردن ماده غذایی خارج از منزل شد، باید اولویت اصلی خود را در شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه و خشک کردن آنها با حوله و یا یک دستمال تمیز بگذارد.
این پزشک عمومی ادامه داد: فرد در صورت اضطرار و عدم دسترسی به آب و صابون می تواند از مایع ضدعفونی کننده ۷۰ درصد استفاده کند به طوریکه دست ها کاملاً با مایع ضدعفونی خیس و شستشو داده شود.
سنجری پور به لزوم خشک شدن کامل دست ها پس از استفاده از مایع ضدعفونی کننده اشاره و خاطرنشان کرد: در صورت اضطرار و استفاده از مایع ضدعفونی کننده قبل از خوردن غذا، اجازه دهید تا دست ها به طور کامل خشک شوند در غیر این صورت مواد شیمیایی روی دست ها، حین خوردن غذا می تواند به سلامتی فرد آسیب بزند.
وی صرفه جویی بی جا از مواد ضدعفونی کننده را یکی از دلایل زنده ماندن ویروس کرونا روی پوست دانست و تأکید کرد: اگر برای ضدعفونی از ظرف کوچک استفاده می کنید، حتماً دو تا چهار بار پمپ آن را فشار دهید و به طور کامل بین انگشتان و نیز ناخن ها را آغشته به مایع ضدعفونی کنید.
این پزشک عمومی یادآور شد: آغشته بودن دست ها به کرم های مرطوب کننده چرب، مانع از پاکسازی کامل دست ها توسط مایع ضدعفونی کننده خواهد شد.
سنجری پور با بیان اینکه نگهداری مایع ضدعفونی کننده در یخچال از اشتباهات رایج بسیاری از مردم است، گفت: از نگهداری مایع ضدعفونی در یخچال یا در معرض نورخورشید و یا در نزدیکی فندک یا سیگار اجتناب کنید.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 2 بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
تعداد فوتی‌های کرونا در البرز به ۲۶۴۲ نفر رسیدخبر شیوع هپاتیت A در خوزستان سرگردان است/ چند نفر در روستای لالب باغملک مبتلا شده اند؟امروز برق کدام مناطق مشهد قطع می‌شود؟رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: آب شرب یکی از روستاها در "باغملک" آلوده بوده استکاهش ذخیره بانک خون استان/ پلاسمای کوویدی ذخیره می‌شودسالک؛ زخمی به عمق یک عمراز تردد‌های بین شهری پرهیز کنید/تردد در بیشتر جاده‌ها با زنجیر چرخ میسر استاجرای طرح زوج و فرد در هسته مرکزی شهر/منع تردد شبانه همچنان برقرار استبازگشایی مدارس در اصفهان منتفی شدآمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخوار