تبلیغات
  • زمان انتشار: 8 آذر 1399, 07:52
  • / کد خبر: 55140

فصل پاییز بیشترین شکار را در استان کرمان داریم/با ‌شکارکش‌ها مواجه هستیم

فصل پاییز بیشترین شکار را در استان کرمان داریم/با ‌شکارکش‌ها مواجه هستیم محیط زیست استان کرمان رشد چشمگیری در کشفیات اسلحه غیرمجاز و تخلفات شکار و کاهش وسعت آتش سوزی‌ها در اطفای حریق در مناطق تحت پوشش داشته است.

استان کرمان بزرگترین استان کشور با تنوع آب و هوایی زیاد و نعمات خدادادی بسیار است که در جنوب شرق کشور عزیزمان قرار دارد. سرزمین پهناور و گسترده با محیط زیستی بکر، زیبا و متنوع که می‌توان آن را ویترین تنوع زیستی کشور دانست، سرزمین که به جرات می‌توان گفت در هیچ جای دیگر کشور نمی‌توان شاهد این چنین تنوع زیست محیطی در آن بود.

اگر از تهدید ریزگردها، خشکسالی شدید در سالیان طولانی، استفاده غیرصحیح از منابع طبیعی، سلاح‌های مجاز و غیرمجاز و آلایندگی‌های کارخانه‌های صنعتی در استان کرمان بگذریم به بیش از هزار گونه گیاهی شناسایی شده در استان و تعداد زیاد گونه‌های حیات وحش می‌رسیم گونه‌هایی که برخی از آنها حتی در خطر انقراض قرار دارند.

در تمامی این سال‌ها سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان و محیط بانان آن تلاش کرد تا با امکانات محدود و حتی با نثار جان خود از این سرمایه‌های ارزشمند حفاظت کنند که وجود شهدای این عرصه استان نمادی از این از خودگذشتگی‌هاست.  

مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به سیاست‌های ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: چابک‌گرایی، جوان‌سازی و سالم‌سازی در بخش‌های مختلف این سازمان مورد تاکید بوده که ما نیز در بخش‌های مختلف این سیاست‌ها را اجرا کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه یگان حفاظت محیط زیست در نوک عملکرد این سازمان قرار دارد و این مسئله به صورت جدی در یگان استان پیاده شده است گفت: آموزش محیط‌بانان، یگان خودرویی و مسلح شدن همکاران به سرعت در دستورکار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با بیان اینکه این اداره کل در هشت ماهه نخست امسال در چند شاخص در مقایسه با نمودارهای سال‌های گذشته رشد خیلی خوبی داشته است ادامه داد: اطفای حریق در مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان کرمان با وجودی که تعداد دفعات آتش سوزی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد رشد داشته اما وسعت آتش سوزی‌ها 76 درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: آمادگی نیروی‌های اجرایی، استقرار یک دستگاه خودروی آتش‌نشانی و یک دستگاه بالگرد در پارک ملی خبر بافت باعث شد که امسال با وجود افزایش دفعات، کاهش وسعت آتش‌سوزها را داشته باشیم.

شاکری با بیان اینکه در هشت ماهه نخست سال جاری در کشف اسلحه غیرمجاز نسبت به مدت مشابه سال گذشته 61 درصد رشد داشتیم  عنوان کرد: سال گذشته در این مدت 23 قبضه سلاح و امسال در مشابه سال گذشته 37 قبضه سلاح کشف شده است.

وی با بیان اینکه کشف تخلفات شکار 85 درصد رشد داشته و تعداد متخلفین دستگیر شده در همین مدت 91 درصد افزایش داشته است افزود: همه این اتفاقات با از خوگذشتگی‌های همکاران ما محقق شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به کشف 4 قبضه سلاح جنگی از ابتدای امسال توسط محیط‌بان استان کرمان گفت: استفاده از اسلحه جنگی برای شکار قابل قبول نیست و ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شود.

وی بیان کرد: علاوه بر تلاش نیروهای اجرایی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، تعامل سازنده با بخش‌های مختلف ناجا و دستگاه قضا در استان باعث شد کشفیات ما افزایش داشته و این تعامل موجب عزت و سربلندی محیط زیست استان شده است.

شاکری با بیان اینکه محیط زیست استان کرمان پتانسیل‌های فوق‌العاده زیادی دارد افزود: با همه تلاش‌های انجام شده متاسفانه متخلفین و شکارچیان غیر مجازی هم هستند که از دست ماموران ما فرار  کردند و این مسئله انکار ناپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای حفاظت محیط زیست استان کرمان با توجه به همه محدویت‌ها با تمام توانی که داشته در برابر متخلفان ایستاده و از سرمایه‌های ارزشمند محیط زیست استان حفاظت کرده است گفت: تقاضایی که از مردم داریم این است همه خود را در برابر حفاظت محیط زیست مسئول بدانند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با اشاره به اینکه تنوع اقلیم‌ها و نعمات خدادادی که در استان کرمان وجود دارد در هیچ جای کشور نیست و چنین تنوع زیست محیطی را نمی‌توانیم در جای دیگر شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه فصل پاییز بیشترین شکار را در استان کرمان داریم افزود: فصل شکار پرندگان در این فصل است و زمانی که در گذشته مجوز شکار پرندگان صادر می‌شد در همین فصل بوده است.

شاکری با اشاره به اینکه ما با شکارچیان و شکارکش‌ها مواجه هستیم تصریح کرد: شکارچیان برای خود قوانینی دارند و هر شکاری را در هر شرایطی نمی‌زنند.

وی با بیان اینکه در این ایام فصل جفتگیری و بارداری و پس از آن زایمان حیات وحش را داریم افزود: متاسفانه موردی داشتیم که در جیرفت میشی را زده بود که دو بچه در شکم داشت و این افراد شکارچی نبوده و شکارکش هستند.


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخواررفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآمار کرونا اصفهان ۳۰ دی؛ ۳ فوتی و ۱۵۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی و ۱۰ ابتلای جدید۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستندتثبیت مالکیت تمامی عرصه‌های ملی تا پایان ۱۴۰۰توقف بازار خرید و فروش رایانه در اصفهان / منتظر کاهش قیمت و رفتار بازار ارز هستیمکارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکارآشفتگی بازار میوه ‌و تره بار در نبود کمیته قانونی نرخ‌گذاریماجرای ‌سوءقصد به مدیران منطقه آزاد قشم چه بود؟