تبلیغات
  • زمان انتشار: 8 آذر 1399, 07:25
  • / کد خبر: 55115

زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان در مازندران/ مردم نگران نباشند

زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان در مازندران/ مردم نگران نباشند در شرایطی که ویروس منحوس کرونا مناسبات مردم را به مشکل انداخته، شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نگرانی جدیدی را برای دامداران استان نیز به همراه آورده است.
هرساله با آغاز فصل سرما، با انواع بیماری‌های ویروسی روبرو هستیم. بیماری‌هایی که تنها با مراقبت و پیشگیری می‌توان از ابتلا به آنها مصون ماند. اما امسال باتوجه به گستردگی شیوع ویروس کرونا، تمامی تلاش‌ها و پروتکل‌ها برای در امان ماندن از این بیماری پیش می‌رود تا هرچه زودتر ریشه‌کن شود.
مازندران که همانند سایر نقاط کشور در دوران قرنطینه کرونایی به سر می‌برد، چند روزی می‌شود که خبر ورود ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان به آن قوت گرفته و تأیید شد. بیماری ویروسی که در پرندگان وحشی مهاجر و آبزی بروز پیدا می‌کند و می‌توانند به راحتی آن را به پرندگان وحشی، پرندگان خانگی و بومی انتقال داده و انسان را مبتلا کنند.
در حال حاضر در سه تالاب آبزی کشور، ویروس فوق حاد پرندگان مشاهده شده  و تلفاتی در پرندگان دیده شد از جمله تالاب فریدونکنار مازندران است. با توجه به اینکه استان ما درگیر بیماری کرونا است، ورود ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان، زنگ خطر سلامت انسانی، تلفات پرندگان وحشی و مهاجر و پرندگان بومی  را به صدا درآورده است.
خطری که کمترین غفلت از آن می‌تواند فاجعه‌ای انسانی در استان رقم بزند. چراکه  وجود ویروس کرونا در کنار ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان، احتمال اینکه شرایط حادتری شکل گیرد زیاد است. به این دلیل که، ویروس کرونا قابلیت جهش دارد و همین امر بر این احتمال قوت می‌بخشد. از سوئی حیات پرندگان نیز در تهدید قرار گرفته است.
در این شرایط مراقبت از پرندگان خانگی و بومی بسیار اهمیت دارد تا امکان ارتباط با پرندگان مهاجر وحشی را نداشته باشند. مرغداری‌های صنعتی، می‌توانند از دیگر قربانیان ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان باشند که نیازمند تمهیدات عملی برای جلوگیری از خسارت  است.اما شکار پرندگان مهاجر زمستان گذر این تالاب و فروش در نواحی مختلف، شاید مهم‌ترین خطری باشد که گسترش این بیماری در انسان را تهدید می‌کند.
بنابراین نیازمند ورود جدی برای مقابله با این پدیده و عملی کردن تدابیر لازم است تا سلامت جان انسان به خطر نیفتد و در شرایطی که خطر ابتلا کرونا همواره در کمین است، معضل دیگری گریبانگیر جان آدمی نشود و از طرفی شاهد خسارت حیات وحش نیز نباشیم. ورود جدی سازمان محیط زیست و دامپزشکی استان به این موضوع دیده می‌شود و می‌توان با آموزش جوامع محلی، جلوگیری از شکار پرندگان، کنترل بیماری در تالاب ، از گسترش صدمات این بیماری پیشگیری کرد.
مردم از گوشت شکار پرندگان نخورند
سید حسین رضوانی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران نیز با اعلام اینکه مازندران از سوی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان یکی از کانون‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور معرفی شد، از مردم خواست تا پرندگان‌مهاجر آبزی را شکار نکنند. مازندران یکی از سه کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان معرفی شد.
وی با تاکید بر اینکه پرندگان وحشی مهاجر که هم اکنون در تالاب‌های استان زمستان گذارنی می‌کنند، می توانند به عنوان مخزن و ناقل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان باشند، از مردم خواست تا برای حفظ سلامتی خود و خانواده از شکار و یا خرید و فروش آنان جدا پرهیز کنند.
مدیرکل دامپزشکی استان مازندران از روستائیانی که در اطراف تالاب‌های زیستگاه پرندگان مهاجر زندگی می‌کنند خواست تا در صورت نگهداری طیور بومی ضمن حصارکشی و محصور کردن این پرندگان در منزل ، مکان نگهداری را مسقف نمایند و از نگهداری توامان پرندگان آبزی نظیر اردک و غاز در کنار سایر ماکیان خودداری نمایند.
وی در ادمه از روستائیان خواست تا ضمن همکاری با ماموران دامپزشکی و توجه به هشدارهای بهداشتی دامپزشکی از خرید و فروش انواع ماکیان از افراد دوره گرد و دستفروش جداً پرهیز کنند.
به گفته رضوانی، خوشبختانه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر آلوده بودن صنعت طیور مازندران به این بیماری گزارش نشده بنابراین از متصدیان واحدهای طیور صنعتی درخواست میکنم تا موارد بهداشتی قرنطینه ای را در واحدهای خود جدی گرفته و در صورت مشاهده تلفات غیر عادی فورا مراتب را با ادارات دامپزشکی در میان بگذارند.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۲۷دی ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
قم| بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی به روایت تصویرقم| تاکید آیت الله مصباح یزدی برعلم آموزیقم| همایش تبیین ضرورت و اهداف پیگیری طرح شکایت از رئیس جمهور برگزار می‌شوداجرای 960 روضه سیار و 8 هزار روضه خانگی در ایام شهادت حضرت زهراآخرین مصوبات ستاد کرونا در استان کرمان اعلام شدآمار کرونا اصفهان ۲۷ دی؛ ۵ فوتی و ۸۸ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۲۷ دی؛ بدون فوتی و ۹ ابتلای جدیدسرمازدگی قیمت محصولات گلخانه‌ای را افزایش دادموردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهان مشاهده نشده استروزهای ناخوش هنری ۷۰۰ ساله که در انبارها خاک می‌خورد / دست دلالان در جیب قالیبافانفرودگاه همدان پرواز مسافری نداردعلت کمبود کپسول گاز در بهبهان مشخص شد / ۹۵ درصد گاز مایع سر از باک خودروها در می‌آورددستگیری قاتل جوانی که جان ۴ تن از اعضای خانواده همسرش را گرفت + فیلموضعیت آبی کرونا در مشهد به معنای مجوز برگزاری مراسم نیستماجرای قطع درختان مرکبات در شیرگاه چه بود؟بهاباد یزد قرمز شد/شناسایی ۴۶ کرونایی جدیدسرمایه‌گذاران تولید کفش "هیدج" از دست کرونا پا به فرار گذاشته‌اند/ حمایت مسئولان تنها رمز بقای این صنعتشهردار شهر میداود خوزستان دستگیر شد‌کرونا چراغ تالارها را خاموش کرد/ مردم: منتظر شرایط بهتری هستیمبنای تاریخی "گنبد باز" نطنز مرمت و پایش می‌شود۹ شهر اصفهان در وضعیت آبی / فعالیت همه گروه‌ها مجاز استمظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهرانادامه واکنش‌ها نسبت به اهانت استاندار سیستان و بلوچستان به خبرنگاران/ خانه مطبوعات خواستار عذرخواهی شدممنوعیت تردد شبانه در ۵ شهرستان کرمانشاه اجرا می‌شودزادآوری گوزن زرد در سایت ارسنجان رشد چشمگیری داشته است