تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 آذر 1399, 09:43
  • / کد خبر: 55054

عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران؛

مراجعه دیرهنگام بیماران کرونایی به قیمت جان آن‌ها تمام می‌شود

مراجعه دیرهنگام بیماران کرونایی به قیمت جان آن‌ها تمام می‌شود بسیاری از بیماران کووید -۱۹ گمان می‌کنند به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی مبتلا شده‌اند و به همین دلیل در خصوص درمان به موقع بیماری غفلت می‌کنند.
شیوع ویروس کرونا یک پدیده جدید و نوظهور است که سردرگمی‌های زیادی را برای علم پزشکی و بیماران ایجاد کرده است. از این رو وقتی فردی به این بیماری مبتلا می‌شود اطلاعات درستی در زمینه چگونگی درمان صحیح خود ندارد. در بسیاری مواقع این نا آگاهی باعث می‌شود بیمار زمان طلایی درمان را از دست داده و غفلت از مراجعه به موقع به بیمارستان به قیمت جان او تمام شود.؛ در همین رابطه با دکتر حمیدرضا محبوبی متخصص داخلی و عضو انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران گفت و گویی داشتیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:
دلیل اصلی مراجعه دیر هنگام بیماران کرونایی به بیمارستان چیست؟
یکی از مهمترین دلایل مراجعه دیرهنگام مبتلایان به ویروس کرونا، ناآگاهی از علائم بیماری است در بسیاری از مواقع فرد حتی با بروز علائم شدید بیماری، نشانه‌های ناشی از کرونا را به حساب آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی می‌گذارد و به بیمارستان مراجعه نمی‌کند. گاهی نیز ترس از ابتلای همراهان بیمار در محیط بیمارستان باعث مراجعه دیرهنگام به بیمارستان می‌شود. همچنین برخی افراد معتقد هستند که با مراجعه به بیمارستان به میزان بار ویروس بر بدن آن‌ها افزوده شده و بیماری آن‌ها حادتر می‌شود.
چرا آمار مرگ و میر بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها بالا است؟
به طور طبیعی فردی که بیماری او شدیدتر می‌شود، نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد و همین مسئله باعث افزایش آمار مرگ و میر در بیمارستان می‌شود، اما اگر بیمار به موقع به بیمارستان مراجعه کند، می‌توان قبل از وقوع فاجعه جلوی آن را گرفت. متأسفانه فضای مجازی با شایعه پراکنی مردم را از مراجعه به بیمارستان منع کرده است. بیماری کرونا استرس به همراه دارد و ترس ناشی از شایعات هم بر مشکلات ناشی از بیماری افزوده شده است.
اولین اقدام صحیح هنگام مواجهه با بیماری کرونا چیست؟
پزشکان خانواده در خط مقدم درمان بیماری کرونا قرار دارند. بیمار باید توصیه پزشک خود را جدی بگیرد. گاهی اوقات پزشک صلاح می‌داند بیمار در محیط بیمارستان بستری شود، اما فرد از رفتن به بیمارستان اجتناب می‌کند و یا برعکس زمانی پزشک توصیه می‌کند فرد بیمار در منزل تحت مراقبت قرار بگیرد، اما آن فرد با اصرار اقدام به انجام تست کرونا و یا اسکن ریه می‌کند در صورتی که شاید او به مبتلا به کرونا نبوده و با رفتن به این محیط‌ها به بیماری مبتلا شود.
مزیت بستری شدن در بیمارستان برای درمان کرونا چیست؟
یکی از عوارض بیماری کرونا بی اشتهایی است. در محیط بیمارستان به بیمار سرم زده می‌شود و همچنین بعضضی از داروهای ضد ویروس به علت کم یابی تنها در محیط بیمارستان به بیمار داده می‌شود. در بعضی زمان‌ها نیز بیمار نیاز به گرفتن اکسیژن در محیط بیمارستان دارد و یا لازم است جهت تنفس بهتر به مری بیمار لوله‌ایی متصل شود که این امکانات در منزل وجود ندارد. متأسفانه در بیشتر موارد فرد بیمار در شرایط حاد و اورژانس در بیمارستان پذیرش می‌شود. زمانی که علائم حاد بیماری مانند تنگی نفس شدید و یا کاهش سطح هوشیاری به خاطر افت اکسیژن خون به وجود آید، بیمار تا حدی زمان طلایی درمان را از دست می‌دهد.
راهکار بیماران کرونایی که به پزشک دسترسی ندارند چیست؟
افرادی که به هر دلیل به پزشک دسترسی ندارند، در صورت داشتن تب و لرز شدید، تنگی نفس و کاهش اشباع میزان اکسیژن خون باید سریع به بیمارستان مراجعه کنند. بررسی میزان اشباع سطح اکسیژن خون به وسیله دستگاه پالس اکسی متر در منزل امکان پذیر است و اگر دستگاه افت سطح اکسیژن را نشان دهد، بیمار باید سریع به بیمارستان مراجعه کند.

منبع: ایمنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخواررفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآمار کرونا اصفهان ۳۰ دی؛ ۳ فوتی و ۱۵۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی و ۱۰ ابتلای جدید۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستندتثبیت مالکیت تمامی عرصه‌های ملی تا پایان ۱۴۰۰توقف بازار خرید و فروش رایانه در اصفهان / منتظر کاهش قیمت و رفتار بازار ارز هستیمکارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکارآشفتگی بازار میوه ‌و تره بار در نبود کمیته قانونی نرخ‌گذاریماجرای ‌سوءقصد به مدیران منطقه آزاد قشم چه بود؟