تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 آذر 1399, 08:31
  • / کد خبر: 55036

تنگی مجرای ادرار چیست؟

تنگی مجرای ادرار چیست؟ مجرا یک لوله است که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می کند. مجرا معمولا به اندازه کافی، عریض و پهن است که ادرار  به راحتی و آزاد از آن به خارج جریان یابد. زمانی که مجرا باریک و تنگ شود به طوریکه خارج شدن ادرار محدود و کند شود، به آن تنگی مجرا گویند.

تنگی مجرای ادرار چیست؟

مجرای ادرار لوله ای است که ادرار را از مثانه حمل می کند بنابراین می تواند از بدن دفع شود. معمولاً مجرای ادرار به اندازه کافی گسترده است که ادرار می تواند آزادانه از آن عبور کند. وقتی مجرای ادرار باریک می شود، می تواند جریان ادرار را محدود کند. این به عنوان تنگی مجرای ادرار شناخته می شود.
تنگی مجرای ادرار یک بیماری پزشکی است که عمدتا مردان را درگیر می کند.
 
جراحی تنگی مجرای ادرار, عمل تنگی مجرای ادرارتنگی مجرای ادرار می تواند علائم متعددی از خفیف تا شدید ایجاد کند
 

دلایل تنگی مجرای ادرار چیست؟

تنگی مجرای ادرار شامل انقباض مجرای ادرار است. این معمولاً به دلیل التهاب بافت یا وجود بافت اسکار است. بافت اسکار می تواند نتیجه بسیاری از عوامل باشد. پسران جوانی که تحت عمل جراحی هایپوسپادیاس قرار گرفته اند (روشی برای اصلاح مجرای ادرار توسعه نیافته) و مردان دارای کاشت آلت تناسلی احتمال بیشتری برای ایجاد تنگی مجرای ادرار دارند.
 
آسیب استرادل نوعی ضربه متداول است که می تواند منجر به تنگی مجرای ادرار شود. از جمله مصدومیت های گهواره ای می توان به افتادن روی میله دوچرخه یا برخورد در ناحیه نزدیک به کیسه بیضه اشاره کرد.
 
سایر علل احتمالی تنگی مجرای ادرار عبارتند از:
شکستگی لگن
• درج کاتتر
• تابش، تشعشع
• جراحی انجام شده بر روی پروستات
• هیپرپلازی خوش خیم پروستات
 
علل نادر عبارتند از:
• توموری که در مجاورت مجرای ادرار قرار دارد.
• عفونت های مجاری ادراری درمان نشده یا تکراری
• عفونتهای مقاربتی (STI) سوزاک یا کلامیدیا
 
جراحی تنگی مجرای ادرار, عمل تنگی مجرای ادرارآسیب استرادل نوعی ضربه متداول است که می تواند منجر به تنگی مجرای ادرار شود
 

عوامل خطر تنگی مجرای ادرار چیست؟

برخی از مردان در معرض خطر افزایش تنگی مجرای ادرار قرار دارند ، به ویژه کسانی که:
• یک یا چند بیماری مقاربتی داشته است.
• اخیرا یک کاتتر (یک لوله کوچک و قابل انعطاف وارد بدن برای تخلیه ادرار از مثانه) قرار داده بود.
• اورتریت (تورم و تحریک در مجرای ادرار) داشته است ، احتمالاً به دلیل عفونت
• بزرگ شدن پروستات
 

علائم تنگی مجرای ادرار چیست؟

تنگی مجرای ادرار می تواند علائم متعددی از خفیف تا شدید ایجاد کند. برخی از نشانه های تنگی مجرای ادرار عبارتند از:
• جریان ضعیف ادرار یا کاهش حجم ادرار
• تکرر ادرار
• احساس تخلیه مثانه ناقص پس از ادرار کردن
• شروع مكرر و قطع جریان ادرار
• درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن
• ناتوانی در کنترل ادرار (بی اختیاری)
• درد در ناحیه لگن یا پایین شکم
• ترشحات مجرای ادرار
• تورم و درد آلت تناسلی مرد
• وجود خون در منی یا ادرار
• تیرگی ادرار
• ناتوانی در ادرار کردن (این بسیار جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد)
 
جراحی تنگی مجرای ادرار, عمل تنگی مجرای ادراربرخی از مردان در معرض خطر افزایش تنگی مجرای ادرار قرار دارند
 

چگونه تنگی مجرای ادرار تشخیص داده می شود؟

پزشکان ممکن است از چندین روش برای تشخیص تنگی مجرای ادرار استفاده کنند.
 
• علائم و سابقه پزشکی خود را مرور کنید
می توانید علائم ذکر شده در بالا را خود گزارش دهید. همچنین ممکن است پزشک در مورد بیماری های گذشته و اقدامات پزشکی سوال کند تا مشخص شود که یک یا چند عامل خطر وجود دارد.
 
• انجام معاینه بدنی
یک معاینه فیزیکی ساده از ناحیه آلت تناسلی مرد می تواند به پزشک کمک کند تا وجود تنگی ادرار را تشخیص دهد. به عنوان مثال ، پزشک می تواند به راحتی قرمزی (یا ترشحات مجرای ادرار) را مشاهده کرده و بفهمد که یک یا چند ناحیه سخت یا متورم است.

 
• انجام آزمایشات
برای تشخیص قطعی تنگی مجرای ادرار ، پزشک همچنین ممکن است تصمیم بگیرد که یک یا چند آزمایش زیر را انجام دهد:
- اندازه گیری میزان جریان در هنگام ادرار کردن
- تجزیه و تحلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ادرار برای تعیین وجود باکتری (یا خون)
- سیستوسکوپی: قرار دادن یک لوله کوچک با دوربین در بدن برای مشاهده داخل مثانه و مجرای ادرار (مستقیم ترین روش برای بررسی تنگی)
- اندازه گیری اندازه دهانه مجرای ادرار
- آزمایشات کلامیدیا و سوزاک
 
جراحی تنگی مجرای ادرار, عمل تنگی مجرای ادرارروش درمان تنگی مجرای ادرار
 

روش های درمان تنگی مجرای ادرار چیست؟

درمان بستگی به شدت بیماری دارد.
 
• غیر جراحی
روش اصلی درمان این است که مجرای ادرار با استفاده از یک ابزار پزشکی به نام گشاد کننده وسیعتر باشد. این یک روش سرپایی است ، بدین معنی که مجبور نخواهید بود شب را در بیمارستان بگذرانید. پزشک با عبور یک سیم کوچک از مجرای ادرار و داخل مثانه شروع به گشاد شدن آن می کند. با گذشت زمان ، گشادکننده های بزرگتر به تدریج عرض مجرای ادرار را افزایش می دهند.
 
یکی دیگر از گزینه های غیر جراحی قرار دادن دائمی کاتتر ادراری است. این روش معمولاً در موارد شدید انجام می شود. خطراتی مانند تحریک مثانه و عفونت ادراری دارد.
 
• عمل جراحی
جراحی گزینه دیگری است. مجرای اورتروپلاستی باز گزینه ای برای سخت گیری های شدیدتر و طولانی تر است. این روش شامل برداشتن بافت آسیب دیده و بازسازی مجرای ادرار است. نتایج براساس اندازه تنگناها متفاوت است.
 
• انحراف جریان ادرار
در موارد شدید ، ممکن است یک روش انحراف کامل ادرار لازم باشد. این جراحی جریان ادرار به صورت شکاف را به طور دائمی تغییر می دهد. این شامل استفاده از بخشی از روده برای کمک به اتصال حالب به دهانه است. انحراف ادرار معمولاً فقط در صورت آسیب شدید مثانه یا نیاز به برداشتن آن انجام می شود.
 

چگونه می توانم از تنگی مجرای ادرار جلوگیری کنم؟

همیشه پیشگیری از تنگی مجرای ادرار امکان پذیر نیست. از آنجا که بیماریهای آمیزشی (STI) یک دلیل است ، استفاده از محافظت در هنگام تماس جنسی می تواند از برخی موارد جلوگیری کند. با این حال ، همیشه نمی توان از آسیب ها و سایر شرایط پزشکی مرتبط با تنگی مجرای ادرار جلوگیری کرد.
در صورت مشاهده علائم تنگی مجرای ادرار ، مراجعه فوری به پزشک مهم است. درمان سریع مشکل بهترین راه برای جلوگیری از عوارض جدی است.
 

چشم انداز بلند مدت چیست؟

بسیاری از افراد پس از درمان گرفتگی مجرای ادرار نتیجه خوبی دارند. اگر این تنگی ناشی از بافت اسکار باشد ، ممکن است به درمان های آینده نیز نیاز داشته باشید.
در برخی موارد ، تنگی می تواند باعث احتباس ادرار ، عدم توانایی ادرار به دلیل انسداد کامل مجرای ادرار شود. این یک وضعیت بالقوه خطرناک است. در صورت بروز علائم تنگی و عدم توانایی در ادرار کردن ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخواررفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآمار کرونا اصفهان ۳۰ دی؛ ۳ فوتی و ۱۵۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی و ۱۰ ابتلای جدید۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستندتثبیت مالکیت تمامی عرصه‌های ملی تا پایان ۱۴۰۰توقف بازار خرید و فروش رایانه در اصفهان / منتظر کاهش قیمت و رفتار بازار ارز هستیمکارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکارآشفتگی بازار میوه ‌و تره بار در نبود کمیته قانونی نرخ‌گذاریماجرای ‌سوءقصد به مدیران منطقه آزاد قشم چه بود؟