تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 آذر 1399, 07:34
  • / کد خبر: 55017

ساخت پردیس سینمایی شمال‌ غرب کشور در ارومیه در انتظار تخصیص بودجه است

ساخت پردیس سینمایی شمال‌ غرب کشور در ارومیه در انتظار تخصیص بودجه است رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی گفت:هم اکنون با توجه به تورم و افزایش قیمت مصالح، پیش‌بینی می‌شود که پردیس سینمایی ارومیه به عنوان پروژه منحصر به فرد شمال غرب کشور با بیش از ۲۵ میلیارد تومان به پایان برسد.
احد هوشمند ، با اشاره به وضعیت سینماهای تحت پوشش حوزه هنری آذربایجان‌ غربی اظهار داشت: وضعیت نامطلوب و مشکلات سینماهای سطح استان، به ویژه رسیدگی به سه سینمای شهر ارومیه جزو مطالبات و برنامه‌های استانی بوده است.
وی تصریح کرد: در تیرماه سال گذشته و در سمینار مدیران حوزه هنری سراسر کشور به میزبانی ارومیه، رئیس سابق حوزه هنری کشور عنوان کرد که به زودی روند بازسازی سینماهای استان در دستور قرار گرفته و این موضوع نیز مورد حمایت استاندار آذربایجان‌ غربی قرار گرفت.
بهره‌برداری از سینما ایران ارومیه در بهمن سال گذشته
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی با اشاره به اینکه بلافاصله پس از پایان این سمینار، بازسازی سینما «ایران» ارومیه با دو سالن در دستور کار قرار گرفت گفت: این سالن در بهمن سال گذشته به بهره‌برداری رسید و همزمان با این بازسازی، جلساتی در راستای بازسازی کامل سایر سینماهای ارومیه در فاز نخست آغاز شد.
وی با بیان اینکه پردیس سینما آزادی ارومیه نیز با ظرفیت اولیه 6 سالن و پس از انجام مطالعات نهایی، در هفت سالن مورد کلنگ‌زنی واقع شد افزود: در این راستا مقرر بود شهریورماه امسال این سینما با اعتبار نزدیک هشت و نیم میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما مصادف با شیوع کرونا شد و به همین سبب این پروژه مدتی مسکوت ماند.
دستور استاندار آذربایجان‌غربی برای تامین اعتبار 7 سالنه کردن سینما آزادی
هوشمند با اشاره به اینکه درخواست و پیگیری اعتبارات نیز در این زمینه صورت گرفت بیان کرد: بنابراین استاندار آذربایجان‌غربی براساس قولی که داده بود، دستور تامین اعتبار آن را از محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان داد تا مقدمات و آماده‌سازی برای تجهیزات و هفت سالنه کردن سینما آزادی ارومیه فراهم شود.
وی افزود: در این رابطه همزمان با دوران کرونا، نقشه‌کشی‌ها، نوع مصالح و مقاوم‌بندی اتفاق افتاد اما متاسفانه با تمام پیگیری‌هایی که تاکنون از سوی حوزه هنری آذربایجان‌ غربی انجام شد، تاکنون اعتبارات لازم برای پیشرفت کار تخصیص داده نشده است.
درخواست تجهیز سینما آزادی ارومیه از طریق ستاد مرکزی 
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی گفت: در آن زمان درخواست و مطالبات بر این اساس بود که زمین و آماده‌سازی از سوی استان انجام شده و پس از این مسئله، تجهیز، هزینه‌های جانبی و نازک‌کاری از سوی ستاد مرکزی و حوزه هنری با مشارکت بخش سینمایی اداره کل ارشاد انجام شود.
وی با اشاره به اینکه فرماندار ارومیه نیز قول داد که تامین اعتبار از سوی شهرستان ارومیه انجام شود اظهار داشت: اما متاسفانه تاکنون اتفاقی رخ نداده و در دیدار اخیر با معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی مقرر شد که این پروژه را پیگیری کند تا بودجه برای این امر اختصاص یابد.
استاندار آذربایجان‌غربی بر افزایش سرانه فرهنگی استان تاکید کرد
هوشمند با بیان اینکه براساس تاکیدات استاندار آذربایجان‌ غربی، باید اقداماتی در راستای افزایش سرانه فرهنگی استان انجام شود تصریح کرد: متاسفانه سرانه فرهنگی آذربایجان‌ غربی از لحاظ تعداد صندلی به نسبت جمعیت بسیار پایین است هر چند که پس از بازسازی سینما ایران این روند بهبود یافت و مردم استان منتظر یک سینمای منحصربه فرد در شمال‌غرب کشور در شهریور امسال بودند که متاسفانه تا امروز رخ نداده و در صورت تامین اعتبار، ظرف مدت 6 تا هفت ماه این پردیس تحویل مردم می‌شود.
وی گفت: با وجود دستور تامین اعتبار هشت و نیم میلیارد تومانی استاندار اما این مبلغ اعتباری پاسخگوی این پروژه نخواهد شد اما حوزه هنری آذربایجان‌ غربی مشتاق مشارکت اولیه مسئولان استانی است چون نباید موضوع رسیدگی به وضعیت سینماهای استان مسکوت ماند، بنابراین باید از این فرصت استفاده کرده و اعتبارات لازم برای تجهیز و بازسازی آنها جذب شود چون پیش‌بینی برای بازسازی سه سینمای ارومیه مبلغ 15 میلیارد تومان بود و قرار شد که چهار میلیارد آن را استان تامین کرده و 11 میلیارد آن از سوی ستاد تامین شود.
مشارکت اندک استان در بازسازی سینما آزادی ارومیه دلگرم‌کننده بود
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی با اشاره به اینکه 11 میلیارد تومان از سوی ستاد تامین شده است بیان کرد: همچنین حوزه هنری نزدیک سه میلیارد تومان با مشارکت 450 میلیونی استان در سینما ایران هزینه کرد اما با این حال، این مشارکت‌های اندک نیز با توجه به سرانه بودجه‌ای استان دلگرم‌کننده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه فاز دوم بازسازی سینماهای استان در حال انجام است اظهار داشت: در این راستا سینمای نقده با همکاری بخش خصوصی و رایزنی با شهردار این شهر برای جایگزینی سینما و نقشه‌کشی آن انجام شده است.
سینمای خوی و ماکو آماده بازسازی هستند
هوشمند در ادامه با بیان اینکه سینمای ماکو با مشارکت بخش خصوصی نیز در حال رایزنی‌های نهایی است افزود: از سوی دیگر در خوی نیز اتفاقاتی در زمینه بازسازی سینمای این شهر در حال رقم خوردن است.
وی با اشاره به اینکه اگر منابع مالی اکتفا نکند، حوزه هنری استان ناچار به فروش برخی دارایی‌ها برای تامین اعتبار برخی بخش‌ها می‌شود تصریح کرد: این در حالی است که حوزه هنری برخلاف میل باطنی خود مجبور به فروش دارایی‌های خود است.
حوزه هنری آذربایجان‌غربی به دنبال حفظ سینمای اشنویه است
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی با اشاره به اینکه سینماهای اشنویه و شاهین‌دژ قرار بود به فروش برسند گفت: حتی این سینماها به مزایده گزارده شد و منتظر نتیجه نهایی است، هر چند که فرماندار اشنویه درخواست داد که این اتفاق رخ ندهد و بنابراین حوزه هنری در حال رایزنی است که  سینمای اشنویه حفظ شود تا مشارکت برای ساخت آن صورت گیرد.
وی افزود: همچنین حوزه هنری استان اعلام آمادگی کرده که هر شهرستان، چه بخش خصوصی و چه دولتی در صورت تامین یک سوم مبلغ بازسازی سینما، عملیات بازسازی و یا احداث آن را آغاز کند.
پس از تعطیلات کرونایی عملیات استحکام سینما آزادی ارومیه آغاز می‌شود
هوشمند بیان کرد: متاسفانه تاکنون هیچ اتفاقی برای سینمای ارومیه و پردیس سینمای آزادی این شهر رخ نداده اما حوزه هنری کار محکم‌کاری اسکلت آن را آغاز کرده است و با توجه به خریداری مصالح بازسازی، پس از تعطیلات کرونا، عملیات استحکام آن انجام می‌شود.
وی در ادامه اظهار داشت: پیش‌بینی حوزه هنری در سال گذشته برای فاز مطالعاتی پردیس سینما آزادی، رقم هشت و نیم میلیارد تومان به منظور بازسازی و تبدیل آن به هفت سالن بود و در این راستا، پیش‌بینی چهار میلیارد تومانی بودجه از سوی استان کرده بود تا بتواند این کار را در بخش عمرانی به پیش برده و تجهیزات و هزینه‌ها نیز از طریق ستاد انجام شود.
رئیس حوزه هنری آذربایجان‌ غربی افزود: هم اکنون با توجه به تورم و افزایش قیمت مصالح، پیش‌بینی می‌شود که پردیس سینمایی با بیش از 25 میلیارد تومان به پایان برسد اما حوزه هنری به کمک چهار و نیم میلیارد تومانی نیز راضی است تا کار پیش رود، چون استان‌های همجوار آذربایجان‌غربی مانند کردستان، همدان و آذربایجان‌شرقی، عملیات بازسازی سینماهای خود را همزمان با این استان آغاز کرده‌ و هم اکنون در حال پایان پروژه‌های خود هستند و بنابراین از این پس، اعتبارات بیشتری به این استان‌ها روانه خواهد شد.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آمار کرونا کاشان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۲ ابتلای جدیدمرمت "کاخ ناصری" با ۷۰درصد تخریب در برنامه میراث فرهنگی البرز قرار گرفتآمار کرونا اصفهان ۱ بهمن؛ ۳ فوتی و ۱۳۳ ابتلای جدیدتبدیل خیابان ۳۵ متری کرمان در جوار آرامستان دولاب به پیاده راهاختلال و قطع اینترنت گوشی های همراه در مشهدهرگونه استخراج ارز دیجیتال در آذربایجان شرقی غیرقانونی و ممنوع استتداوم منع تردد شبانه در اصفهان؛ پیامک جریمه با تاخیر ارسال می‌شودقیمت مسکن در پرمعامله‌ترین مناطق پایتختبستری ۱۲۹۶ بیمار کرونایی در مازندرانمسیر‌های دوچرخه در شیراز شناسنامه‌دار می‌شوددل پُردرد دستفروشان بیرجندی در روزهای کروناییرفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآغاز عملیات نصب انشعابات فاضلاب در اژیهاصلاح بیش از 600 متر شبکه آب روستاهای لنجانآبرسانی به مجتمع 9 روستایی موغاراردستان اصفهان از آب شیرین کن مهابادهمسطح سازي دريچه هاي فاضلاب در آبفا شهرستان برخواررفع حادثه 534 مورد تاسیسات آب و فاضلاب در سطح آبفا منطقه یکآمار کرونا اصفهان ۳۰ دی؛ ۳ فوتی و ۱۵۱ ابتلای جدیدآمار کرونا کاشان ۳۰ دی؛ بدون فوتی و ۱۰ ابتلای جدید۱۵۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های یزد بستری هستندتثبیت مالکیت تمامی عرصه‌های ملی تا پایان ۱۴۰۰توقف بازار خرید و فروش رایانه در اصفهان / منتظر کاهش قیمت و رفتار بازار ارز هستیمکارگرانی که ۷ ماهه حقوق نگرفته‌اند؛ پاس‌کاری کارگران بین شهرداری خرم‌آباد و پیمانکارآشفتگی بازار میوه ‌و تره بار در نبود کمیته قانونی نرخ‌گذاریماجرای ‌سوءقصد به مدیران منطقه آزاد قشم چه بود؟