تبلیغات
  • زمان انتشار: 5 آذر 1399, 07:39
  • / کد خبر: 54874

لرزش ناشی از دارو چیست؟ کدام داروها باعث لرزش می شوند

لرزش ناشی از دارو چیست؟ کدام داروها باعث لرزش می شوند آیا هنگام مصرف داروی ضد افسردگی لرزش طبیعی است؟ کدام داروها ممکن است باعث این علائم شوند و چگونه درمان می شوند؟ درباره لرزش، انواع مختلف لرزش و سایر داروها و همچنین شرایط پزشکی که ممکن است در لرزش موثر باشد بیشتر بدانید.

لرزش چیست؟

لرزش، تکانهای غیر ارادی است که در سر ، اندام ها یا پلک ها ایجاد می شود. این لرزش می تواند در هنگام حرکت یا در هنگام تلاش برای نگه داشتن بدن خود رخ دهد.
• معمولاً سریع است (حدود چهار تا 12 حرکت در ثانیه).
• ممکن است بیاید و برود یا به صورت ناگهانی رخ دهد.
• ممکن است در هنگام خواب فروکش کند و وقتی فردی تحت استرس است ، بدتر شود.
 
برخی لرزش ها وجود دارد که با استراحت رخ می دهد و برخی دیگر فقط با حرکت رخ می دهد. گاهی اوقات این در حین هر حرکتی اتفاق می افتد ، اما ممکن است پاسخی به حرکات بسیار خاص باشد.
 
لرزش غیر ارادی, داروهای ضد افسردگی و لرزشکدام داروها باعث لرزش می شوند
 

داروهای ضد افسردگی که لرزش ایجاد می کنند

انواع خاصی از داروهای ضد افسردگی ، مانند مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث لرزش شوند.
 
برخی مطالعات تخمین می زنند که 20٪ از بیماران تحت درمان با SSRI یا داروی ضد افسردگی سه حلقه ای دچار لرزش می شوند. این ممکن است در هر زمان پس از شروع دارو رخ دهد.
 
داروهای ضد افسردگی SSRI شامل:
Celexa (سیتالوپرام)
لکساپرو (اسکیتالوپرام)
لوووکس (فلووکسامین)
پاکسیل (پاروکستین)
پروزاک (فلوکستین)
Zoloft (سرترالین)
 
داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای عبارتند از:
آسندین (آموکساپین)
آنافرانیل (کلومیپرامین)
الاویل (آمیتریپتیلین)
Norpramin (دسیپرامین)
پاملور (نورتریپتیلین)
سورمونتیل (تریمی پرامین)
Sinequan (دوکسپین)
توفرانیل (ایمی پرامین)
ویواکتیل (پروتریپتیلین)
 

سایر داروهایی که باعث لرزش می شوند

سایر داروهای روانپزشکی، مانند لیتیوم و دپاکوت (تثبیت کننده های خلقی که در اختلال دوقطبی استفاده می شوند) ، ممکن است معمولاً لرزش ایجاد کنند. داروهای ضد روان پریشی ، به ویژه عوامل قدیمی ( داروهای ضد روان پریشی ) ، ممکن است لرزه ای شبیه بیماری پارکینسون ایجاد کنند.
 
عوارض جانبی اکستراپیرامیدال این داروها همچنین می تواند شامل دیستونی (انقباضات غیرارادی عضلات) ،دیسکینزی تأخیری (حرکات غیرطبیعی صورت مانند لبخند زدن و جویدن) و آکاتیزیا ، احساس بی قراری باشد که ممکن است گاهی اوقات لرزش را تقلید کند. 
 
علاوه بر این ، طیف گسترده ای از داروهای تجویز شده دیگر وجود دارد که ممکن است باعث لرزش شود. این شامل:
- داروهای ضد تشنج (داروهای ضد صرع)

- ضد استفراغ (داروهای ضد تهوع)
- گشادکننده های برونش که برای آسم و COPD استفاده می شود
- اپی نفرین
- برخی از آنتی بیوتیک ها
- برخی از داروهای ضد ویروس
- برخی از داروهای شیمی درمانی
- برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

- برخی از داروهای فشار خون و قلب
- محرک هایی مانند کافئین و آمفتامین ها
 
لرزش غیر ارادی, داروهای ضد افسردگی و لرزشعلت لرزش دست
 

شرایط پزشکی که باعث لرزش می شود 

شرایط پزشکی خاصی وجود دارد که می تواند لرزش ایجاد کند ، مانند بیماری پارکینسون ، ترک الکل ، پرکاری تیروئید ، فئوکروموسیتوما ، بیماری ویلسون و نارسایی کبدی.
 

چگونه می توان علت لرزش بدن را تشخیص داد؟

توصیف دقیق لرزش ممکن است به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که آیا داروهای ضدافسردگی شما باعث لرزش شما شده است یا خیر. برای تعیین اینکه آیا لرزش واقعاً به داروهای شما مربوط است یا خیر ، پزشک شما:
- یک معاینه بدنی از شما انجام می دهد.
- درباره سابقه پزشکی شما سوالاتی بپرسد.
- درباره داروهایی که مصرف می کنید از شما سوال می پرسد.
 
به طور کلی، این برای تشخیص اینکه داروهای ضد افسردگی شما باعث لرزش شما می شود کافی است. سایر آزمایشات ممکن است لازم باشد به خصوص اگر مشخص نباشد که آیا لرزش به داروهای ضد افسردگی شما مربوط است یا بیماری پزشکی نامرتبط است.
 
لرزش غیر ارادی, داروهای ضد افسردگی و لرزشداروهای لرزش
 

درمان لرزش ناشی از داروهای ضد افسردگی

شاید بهترین راه حل برای لرزش ناشی از داروهای ضد افسردگی ، قطع مصرف داروی ایجاد کننده آن و استفاده از داروی متفاوت باشد. لرزش به طور کلی پس از قطع دارو با گذشت زمان برطرف می شود ، اما گاهی اوقات ممکن است لرزش ناشی از SSRI ادامه یابد.
 
با این حال ، گاهی اوقات ، ممکن است داروی شما آنقدر خوب کار کند که از ترس بازگشت افسردگی ، نمی خواهید آن را تغییر دهید. در این صورت ، پزشک شما ممکن است یک داروی اضافی برای کنترل لرزش شما اضافه کند. برخی از داروهایی که ممکن است برای کنترل لرزش ناشی از ضد افسردگی استفاده شوند عبارتند از:
- مسدود کننده های بتا
- بنزودیازپین ها
- میزولین (پریمیدون)
- نورونتین ( گاباپنتین )
- توپاماکس (توپیرامات)
 
خط پایان:
طبقات خاصی از داروهای ضد افسردگی ، به ویژه SSRI ها و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای معمولاً با ایجاد لرزش در ارتباط هستند. اگر هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی لرزش دارید ، با پزشک خود صحبت کنید. آنها قادر خواهند بود که علت آن را تشخیص دهند - چه مربوط به داروهای ضد افسردگی شما باشد یا چیز دیگری و درمان را توصیه کنند.

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| ضرورت بازنگری تعرفه تلفن ثابتقم|با حمایت از توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور، پاسخگوی نیازهای فزاینده حوزه ارتباطات باشیمدسترسی کلانشهرها به بنزین یورو۴آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارقم|دستگاه زباله سوز اهدایی چین آماده نصب استقم| افتتاح پروژه‌های آبفای قم با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیروشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشت