تبلیغات
  • زمان انتشار: 5 آذر 1399, 07:16
  • / کد خبر: 54852

سودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده است

سودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده است در حالی این روزها عطر و بوی گل نرگس استان را فرا گرفته که نرگس کاران با آمدن کرونا و کسادی بازار دغدغه فروش محصول را دارند، از طرفی دلالان نیز دست به کار شدند تا گلها را مفت از کشاورز بخرند و سود کلان را به جیب بزنند.
فصل زمستان در خراسان جنوبی با آغاز برداشت گل نرگس همراه است و زمستان که می‌شود بوی عطر نرگس‌ها فضای روستاها را معطر می‌کند و تداعی هوای بهاری را در زمستان برای هر بیننده‌ای به ارمغان می‌آورد.
در این روزهای کرونایی که حس و حال مردم را گرفته است اما در شهر بیرجند، خوسف و دیگر شهرستان‌های استان عطر و بوی نرگس در فضای شهر پیچیده است.
هر سال در این ایام تا اسفند ماه شمیم نرگس شهر را عطرآگین می‌کند. درب گل فروشی‌ها و سوپر مارکت‌ها دسته‌های گل نرگس کنار هم چیده شده و عطرش هر رهگذری را به سمت خود جذب می‌کند.
این روزها بهره‌برداران خوسفی و طبسی سخت مشغول برداشت این گل‌های خوشبو هستند که عطرش شفابخش و آرامش بخش است و برای درمان سرماخوردگی به کار می‌رود.

یکی از اهالی قدیمی شهر خوسف که حاج غلامرضا نام دارد در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: خوسف به دیدار گل‌های نرگس شهرت دارد جایی در حاشیه کویر که شرایط اقلیمی مناسب برای رویش گل نرگس است و به دیدار نرگسی معروف است.
وی معتقد است گل نرگس خاصیت ضد ویروسی داشته و برای سرماخوردگی بسیارمفید است.
این کشاورز خوسفی بیان کرد: در شرایط کرونا فروش نرگس حال و روز خوبی ندارد و مشتری‌های سابقش زیاد نیست.
وی اظهار داشت: اگر فرآوری محصول در شهرستان خوسف انجام شود کشاورزان مشکلی برای افزایش سطح زیرکشت ندارند.
این بهره بردار گل نرگس ادامه داد: از مسئولان می‌خواهیم نسبت به فرآوری محصول، اسانس گیری، بیمه و خرید تضمینی گل نرگس اقدام کنند. وضعیت محصول گل نرگس امسال به دلیل سرما و یخبندان شبانه زیاد خوب نیست از طرفی کرونا نیز بازار فروش را کساد کرده است و اقتصاد نرگس کاران را تحت تأثیر قرار داده است.
وی بیان کرد: این روزها سروکله دلالان برای خرید گل نرگس هم پیدا شده و هرشاخه گل را از من کشاورز بین 500 تا 550 تومان خریداری کرده و خود به قیمت چند برابر می‌فروشند.
یکی دیگر از بهره‌برداران گل نرگس با سبدی پر از گل به ما نزدیک می‌شود و از حاج غلامرضا می‌خواهد گل‌ها او را هم به همراه نرگس‌های خود برای فروش به بیرجند ببرد.
او هم مانند حاج غلامرضا دلش پر از درد است و از حمایت نکردن مسئولان و مشکلات پیش رو گلایه دارد.
وی گفت: مسئولان هرسال حرف از بیمه نرگس می‌زنند اما خبری نیست که نیست.
این کشاورز خوسفی افزود: بازار فروش خوبی نداریم. گل‌های نرگس در شهرهای دیگر مانند تهران به خوبی مشتری دارد و اگر مسئولان در پایتخت شرایطی را فراهم کنند و برای ارسال گلها با کشاورز همکاری کنند حال روز ما بهتر می‌شود و بخشی از مشکلات رفع می‌شود.
این بهره‌بردار گل نرگس از خسارت سرما به نرگس گفت و عنوان کرد: سرمای هوا و یخبندان شبانه در دل کویر سبب خسارت به محصول گل نرگس شده است و از طرفی با اجرای محدودیت‌های کرونایی فروش گل نرگس برای کشاورزان با مشکل مواجه شده است.
وی بیان کرد: بیشترین نرگس‌زارها در روستای دستگرد و آریش شهرستان خوسف قرار دارد و با پیدا شدن سروکله دلالان ما هم مجبوریم برای جلوگیری از خرابی محصول آن را به دست دلال بسپاریم و به هر قیمتی که بگوید بفروشیم.
این کشاورز خوسفی در حالی که دست‌های ترک خورده و زمختش که نشان دهنده تلاش و زحمت زیاد است نشان می‌دهد و می‌گوید: نمی‌دانم دلالان چطور دلشان می‌آید و به حال ما رحم نمی‌کنند آنها محصول ما را به قیمت ناچیزی می‌خرند و با سود چند برابری به فروش می‌رسانند.
نرگس‌کار خوسفی افزود: بیش از 20 سال است به تولید گل نرگس مشغول هستم اما متاسفانه این فعالیت آورده‌ چندانی برای من نداشته است.
وی اظهار داشت: در فصل برداشت محصول قیمت گل نرگس خیلی پایین است و به نفع بهره‌بردار نیست. ای کاش گل نرگس نیز مانند دیگر محصولات استراتژیک استان خرید تضمینی شود.
کشاورز خوسفی گفت: به دلیل اینکه بازار فروش کساد است و مشتری وجود ندارد بشتر گل‌های نرگس خراب شده و بدون استفاده دور ریخته می‌شود و تنها تعداد اندکی از بهره‌برداران می‌توانند محصول خود را به استان‌های دیگر صادر کنند.
وی افزود: اگر صنعت فناوری این محصول در استان وجود داشته باشد دیگر کشاورزان مجبور نیست محصول خود را برای فروش به استان های دیگر حمل کنند یا به علت نبود بازار فروش دور بریزند یا برای جلوگیری از خرابی محصول مجبور به فروش محصول با قیمت ناچیز به دلالان شوند.
این کشاورز با بیان اینکه مرکز خرید گل نرگس در شهرستان خوسف امسال نیز فعال نیست گفت: این محصول بازار فروش خوبی ندارد و کشاورزان، امسال گل‌هایشان را بیشتر تعارف دوستان و اقوام می‌کنند.
یکی دیگر از نرگس‌کاران نیز بیان کرد: درحال حاضر بازار فروش یکی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان است و باید نهادهای حمایتی در این راستا به کمک بهره‌برداران بشتابند.
وی اظهار داشت: گل نرگس به عنوان پنجمین محصول صادراتی خراسان جنوبی نیازمند توجه و حمایت جدی است تا بتواند عاملی برای شکوفایی اقتصادی این استان کویری باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار گفت: امسال 22 میلیون شاخه گل نرگس از مزارع زیرکشت این محصول برداشت می‌شود و در حال حاضر 43 هکتار از اراضی استان زیرکشت گل نرگس است.
قوسی بیان کرد: خراسان جنوبی رتبه پنجم تولید گل نرگس در کشور را دارد و سطح زیرکشت گل نرگس طی دو سال گذشته از 37.5 هکتار به 43 هکتار افزایش یافته است.
وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال 110 میلیارد ریال از محل فروش گل نرگس عاید 750 بهره‌بردار شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بر لزوم صادرات گل نرگس تاکید و تصریح کرد: برای فرآوری و اسانس گیری از گل نرگس نیازمند سرمایه گذار هستیم و در خوسف 130 بهره بردار گل نرگس فعالیت دارند.
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی نیز با اعلام اینکه بیمه گل نرگس منتظر ابلاغ و مصوبه است گفت: قرار است امسال این محصول تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار بگیرد که تاکنون ابلاغ نشده و به محض ابلاغ، اطلاع رسانی خواهد شد.
جواد غنچه با بیان اینکه تمام عواملی که بر تولید گل نرگس تاثیرگذار باشند زیر پوشش قرار می‌گیرند اظهار داشت: سال گذشته با توجه به نقش تولید گل نرگس در درآمدزایی کشاورزی استان و سطح کشت قابل توجه آن، بیمه گل نرگس تایید شد و قرار است امسال این محصول زیر چتر بیمه قرار گیرد.
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: هم اکنون 42 هکتار از اراضی کشاورزی استان زیرکشت گل نرگس است که پیش‌بینی می‌شود 22 میلیون و 500 هزار شاخه گل برداشت شود.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشتتازه‌ترین وضعیت شیوع کرونا در گیلان/۱۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارد + جدولمحدودیت‌های تردد شبانه در شهرستان‌های با وضعیت آبی اردبیل برقرار استواژگونی تانکر ۲۰ هزار لیتری بنزین/محور آزادگان مسدود استکیفیت بد آب رفسنجان کار توسعه فضای سبز را دشوار کرده استهشدارها برای خیز دوباره کرونا در اصفهان جدی‌تر شده است