• زمان انتشار: 16 مهر 1397, 14:56
  • / کد خبر: 5481

گزارشی از روند رو به رشد سالمندی در ایران با توجه به آمارهایی که نشان می‌دهد تا سه‌دهه دیگر، ٣٠‌درصد جمعیت کشور را این گروه تشکیل می‌دهند

چین و چروک بیشتر بر چهره جامعه

چین و چروک بیشتر بر چهره جامعه دو‌سال پیش که آخرین گزارش مرکز آمار ایران منتشر شد، تعداد سالمندان کشور ٧‌میلیون و ٤٥٠‌هزار نفر اعلام شد؛ یعنی برابر ٩,٣‌درصد از جمعیت کل کشور.

دو‌سال پیش که آخرین گزارش مرکز آمار ایران منتشر شد، تعداد سالمندان کشور ٧‌میلیون و ٤٥٠‌هزار نفر اعلام شد؛ یعنی برابر ٩,٣‌درصد از جمعیت کل کشور. همان گزارش نشان داد استان‌های شمالی بیشترین جمعیت سالمند و استان‌های جنوبی و جنوب‌شرقی، کمترین جمعیت سالمندی را دارند. با اینکه به استناد آمارها، ٧٠‌درصد جمعیت کشور را افراد فعال، یعنی گروه سنی ١٥ تا ٦٠‌سال تشکیل داده‌اند، با این حال از ‌سال ٨٥ که به گفته جمعیت‌شناسان، پنجره جمعیتی در کشور باز شد، هم تعداد سالمندان و هم تعداد جوانان درحال افزایش است، این پنجره اما سه‌دهه دیگر شروع به بسته‌شدن می‌کند و درنهایت تا حدود ٣٠‌سال دیگر، ٣٠‌درصد از جمعیت کشور سالمند می‌شوند. از آن طرف بررسی‌ها نشان می‌دهند تا ١٥‌سال دیگر، تعداد سالمندان کشور دوبرابر می‌شود.
شیب سالمندی در ایران تند است و تندتر هم می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد این شیب در ایران تا ‌سال ٢٠٢٥ رکورد می‌زند، یعنی از هر سه‌نفر، یک‌نفر در گروه سالمندان قرار می‌گیرد؛ آماری که از میانگین جهان و آسیا هم بیشتر است. این اما تمام ماجرا نیست، امید به زندگی سالم در ایران ٧٤‌سال و امید به زندگی همراه با ناتوانی ٦٤‌سال برآورد شده است. مسئولان حوزه بهداشت انتظار دارند که افراد تا ٦٤سالگی سالم باشند و پس از آن به بیماری‌های این دوره مبتلا شوند. معضل درست همین‌جاست، زمانی‌که بیماری‌های غیرواگیر و مزمن آغاز می‌شود و عمدتا با معلولیت و ناتوانی همراه است. نداشتن تحرک و فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی نامناسب از دلایل ابتلا به این بیماری‌هاست. سالمندی اما موضوعی نیست که محدود به ایران باشد. آمارهای جهانی می‌گویند تا ‌سال ٢٠٥٠ تعداد سالمندان جهان به دو‌میلیارد نفر می‌رسد؛ یعنی حدود ٢٢‌درصد کل جمعیت جهان. علت بالارفتن آمار سالمندان را بهبود وضع بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند.
رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با هشدار نسبت به افزایش جمعیت سالمندی در ایران که اتفاقی قطعی است و با توجه به بالارفتن میزان بیماری‌های غیرواگیر، از سالمندان خواسته تا قبل از اینکه بیمار شوند، به پزشک مراجعه کنند و غربالگری شوند، حتی توصیه می‌شود اگر فرد مشکلی هم ندارد، باز هم سالانه در کنار آزمایش‌های معمول مثل تست انواع سرطان‌ها، تراکم استخوان، قلب و... فشارخون، قند خون، تعادل و... را نباید فراموش کند. در کنار همه اینها، روان سالمندان هم اهمیت زیادی دارد. افسردگی از شایع‌ترین مسائلی است که ممکن است سالمندان را درگیر کند؛ دردهای شدید جسمی یا تغییر خلق‌وخو، از نشانه‌های این بیماری است، بنابراین توصیه می‌شود سالمندان سالی یک‌بار سلامت روان خود را بررسی کنند.
آلزایمر بیماری سالمندی
ورود به بحران سالمندی، موضوعی است که از سوی تمام کسانی که درحوزه سالمندی فعالیت می‌کنند، نگران‌کننده است. مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، چند روز پیش در آستانه روز جهانی سالمند، به ایسنا گفت که نرخ زاد و ولد در ایران نسبت به افزایش جمعیت سالمندی کمتر شده است، پس باید فکری کرد. او در همین زمینه به بیماری‌های دوره سالمندی هم اشاره کرد و آن را موضوعی جدی دانست.
هجوم بیماری در دوره سالمندی شاید مهمترین دغدغه نظام سلامت باشد؛ آرتروز، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی- عروقی، فشارخون، دیابت نوع دو و آلزایمر ازجمله آنهاست. آلزایمر، جدی‌ترین و درعین حال غم‌انگیزترین بیماری دوره سالمندی است. آنهایی که سنشان بالاتر از ٦٥‌سال است، سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند، سکته مغزی کرده‌اند، سابقه ضربه شدید به سر دارند، درگیر بیماری‌های عروق کرونر هستند، فعالیت بدنی‌شان کم است، قبلا دچار افسردگی بوده‌اند، استرس‌های روانی- اجتماعی رهایشان نمی‌کند، اتفاقات تراژدیک خاصی برایشان رخ داده و... کاندیدای ابتلا به آلزایمر هستند.
اختلال حافظه، مشکل در انجام کارهای عادی، ضعف بیان، گم‌کردن زمان و مکان، ضعف یا کاهش قضاوت، مشکلات در تفکر ذهنی، جابه‌جاگذاشتن اجسام، تغییر در حالات و رفتار، تغییرات در شخصیت و از دست‌دادن انگیزه برخی از علایم هشدار این بیماری است که باید درصورت مشاهده به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کرد. آمارها نشان می‌دهد در دنیا ٥٠‌میلیون نفر به دمانس مبتلا هستند. متخصصان دمانس را مجموعه علایمی که طی آن فرد دچار فراموشی، مشکلات شناختی و اختلالاتی در زندگی روزمره می‌شود، تعریف کرده‌اند. علت آن‌هم اغلب کم‌کاری یا پرکاری تیرویید و افسردگی است. در ایران پیش‌بینی می‌شود حدود ٧٠٠‌هزار مبتلا به اختلالات دمانس در کشور زندگی می‌کنند که تمامشان نیاز به مراقبت‌های فراوان و صرف هزینه‌های بسیار دارند. بالارفتن تعداد این بیماران منجر شده تا «سند ملی دمانس» تدوین شود و قرار است به ‌زودی در دستور کار وزارت بهداشت قرار گیرد.

در سالمندی مراقب این ٨ بیماری باشید

عفونت‌های ادراری
 عفونت‌های باکتریایی بدون نشانه، در خانه سالمندان حدود ٨-٧ درصد است، اما نکته مهم این است که عفونت باکتریایی بدون علامت سیستم ادراری به درمان خاصی نیاز ندارد و فقط باید بیمار را تحت‌ نظر گرفت. در صورتی که عفونت با علایمی مانند سوزش و تکرر ادرار و تغییر در رنگ و بوی ادرار و تب و لرز شدید همراه شود، درمان هم آغاز می‌شود. عفونت ادراری به دو شکل سیستیت یا عفونت مثانه و پیلونفریت یا عفونت کلیه و مجاری ادراری بروز ‌می‌کند. همچنین ممکن است سالمندان به دلیل نداشتن کنترل ادراری از سوند فولی استفاده کنند. تعویض‌نکردن به‌موقع سوند فولی و رعایت‌نکردن بهداشت هم می‌تواند باعث عفونت ادراری شود. عفونت‌های ادراری گاهی باعث می‌شود سالمند در بیمارستان بستری شود. نکته مهم دیگر این است که شاید سالمندان علایم مبهمی در این موارد داشته باشند که وظیفه پزشک سالمندان و پرستار دوره‌دیده در امور سالمندان است که مشکل را تشخیص دهند و زودتر نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 پنومونی (ذات‌الریه)
 عفونت دیگری که سالمندان ساکن در مراکز نگهداری را تهدید می‌کند، پنومونی یا سینه‌پهلو است. میزان شیوع پنومونی در افراد بالای ٧٠ سال تقریبا ٥٠ برابر افرادی است که در سنین ١٩-١٥ سالگی قرار دارند. از نشانه‌های این بیماری سرفه، تب، خلط، تنگی نفس پیشرونده و درد در قفسه سینه است.

عفونت زخم‌ بستر
 بیماری زخم‌های تماسی هم در مراکز نگهداری از سالمندان زیاد دیده می‌شود. سالمندانی که ناتوانی حرکتی دارند و روی بستر مانده‌اند در معرض خطرند. اگر از زخم‌های ایجادشده به‌خوبی مراقبت نشود، عفونی می‌شوند و عفونت ممکن است وارد خون شود. گاهی هم عفونت منجر به مرگ بیمار می‌شود.

 باکتری در خون
 عفونت دیگر، باکتریمی است. باکتریمی زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری وارد خون شود. این بیماری معمولا پس از بیماری عفونی مثل پنومونی، زخم‌های بستر و بیماری آندوکاردیت عفونی ایجاد می‌شود.

 اسهال حاد عفونی
 بیماری دیگر اسهال حاد عفونی است. این بیماری یکی از علت‌های عمده مرگ‌ و میر در سالمندان است. مطالعات نشان داده ٥١ درصد از مرگ‌ و میر سالمندان به علت عفونت‌های روده‌ای یا اسهال حاد عفونی است. بیماران به سرعت آب بدن خود را از دست می‌دهند که بسیار خطرناک است. بر اثر ورود میکروب به سیستم گوارشی، فرد دچار اسهال می‌شود و خیلی زود بین جمعیت گسترش پیدا می‌کند.

سل ریوی
 بیماری سل ریوی هم یکی از پنج علت قابل‌ توجه بیماری‌های عفونی شایع در افراد بالای ٦٥ سال دنیاست. در سال ٢٠١١ در ایالات متحده آمریکا، میزان سل در افراد بالای ٦٥ سال دو برابر افراد ٢٤-١٥ سال گزارش شد. نشانه‌های بیماری سل مشابه عفونت‌های ریوی است. مهمترین نشانه‌های بیمار بی‌اشتهایی، تعریق شبانه، کاهش وزن، رنگ‌پریدگی و سرفه‌های خشک است.
 اگر سالمندی در خانه سالمندان بیش از ٤ هفته سرفه بدون علت داشته باشد، حتما باید عکس ‌قفسه ‌سینه و تست سل از او گرفته شود.

 مننژیت
 مننژیت بیماری دیگری است که شیوع آن نسبت به پنومونی و عفونت ادراری در خانه سالمندان کمتر است ولی به دلیل اینکه مرگ و میر بالایی دارد، حائز اهمیت است. نشانه‌های آن تب، سردرد، تهوع و استفراغ است. در صورتی که مننژیت دیر تشخیص داده شود، ممکن است باعث مرگ سالمند شود.

عفونت مفصلی
 عفونت‌های مفصل و استخوان نیز شایع است که به‌صورت آرتریت‌های عفونی است. معمولا مفاصل بزرگ مانند زانو و لگن درگیر هستند که با تب و ناتوانی در راه رفتن، قرمزی و گرمی در مفصل نمایان می‌شود.

منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
کرمان| کاروانسرای کوزه گران در محاصره معتادانچرا «تاج‌محمد» کشته شد؟روز گربهبه ما، چای و قهوه بدهید لطفا!خاوری را به ایران تحویل بدهیدبنزین ترک مرغوب‌تر است؟« گوبلز»؛ دروغ بافی که به فرزندانش «سیانور» خوراند!حضور مافیا دردنیای نوازنده ها‌‌آدم هایی که فقط نگاه مادی به زندگی دارندکجای پاچه خواری بامزه است!؟هزار توی وحشت در وب سیاهستاره «جدیدی» متولد شدشروعی دیر در مراسمی ناتماممنتجب نیا : خاتمی و عارف مانع استقلال احزاب شده اندمتهم، بازجو شد!ترامپ ورویکرد عربده کشی در مقابل ایرانتغییر کابینه به سبک دولت دوازدهم!تاکی سوتی و بغض، پسر؟!من سوء تفاهم نیستم!دشمنان قسم‌خورده لس‌آنجلس- تهراندورهمی سنگین‌وزن‌هامردان بی‌مسئولیت یا زنان کنترل کنندهسکانس‌به‌سکانس فیلم کتک‌خوردن ٢ پلیس از سوی اراذلقتل‌عام خانوادگی در خانه شماره ٢٣بسته حمایتی یکشنبه نهایی می‌شودگرانی خزنده و مگس‌های پرنده!چرا نمی‌توانیم خاوری را در کانادا دستگیر کنیم ؟مافیا چه می‌خواهد «معدل» یا «کنکور»؟عجیب‌ترین شایعه: نوشابه به جای سنواتروزگار سپری‌شده پاسپورت‌های مُهرخوردهتماشاچی‌های موبایل‌به‌دستلامبورگینی ایرانی مو نمی‌زند!چرا امیر جدیدی، تختی نشد؟آیا «عادل» از تلویزیون دور می‌شود؟!نقاشی پسته روی تریاک
تهران|دردسر پخت نان با سبوس اضافه«بی بی گلنار» بازمانده عهد قجرتهران| اسلامشهر در حسرت بیمارستانتهران| مدیریت شهری باید اعتمادسازی کندتهران| هزارمین شماره روزنامه صبا منتشر شدتهران| ورامین رتبه یک فرونشست زمین در جهانتهران| توزیع ۲۵۰۰۰ غذا در حسینیه اعظم کرشته شهریارتهران|سرکیسه کردن 50 تهرانی از روی دیوارآشتی با طبیعت در گردشگری کشاورزیتهران| هفدهمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات ایران‎تهران| تا نگاه می‌کنی وقت رفتن استتهران| کاهش 20 کیلومتری سرعت مجاز کامیون‌ها در بزرگراه‌های تهرانتهران| آزادسازی 170 هکتار از زمین‌های بوستان جمشیدیه از دست جاعلانتهران| ١٢٠ تن گوشت یارانه‌ای وارد بازار تهران می‌شودتهران| تشدید نظارت بر مراکز تولیدکننده پسماند حاوی آلاینده جیوه در بهارستانتهران| کمک مالی مستقیم به سمن‌ها در دوره جدید انجام‌نشده استتهران| جشنواره بین‌المللی هنر برای صلحتهران| افتتاح ۵ هزار و ۲۰ واحد مسکن مهر در پردیستهران| بوی ماه محرم در کوچه های شهرتهران| موقوفه بودن اراضی مشکل دیرینه مردم قدستهران|ماجرای نصب شنود در درختان تهران!تهران|موسیقی سنتی جای جلف‌بازی‌ نیست!تهران| سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستیجوان سازی درختان انگور در رباط کریمپیش نویس شرح وظایف خانه‌های مطبوعات منتشر شدتهران|حال نزار «لاله‌زار»آغاز ثبت نام دوره های آموزشی کوتاه مدت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه هاتهران|دمل چرکین زباله بر پیشانی پایتختتهران| نمایشگاه خودروهای کلاسیک در شهر ريحباب جهیزیه!تهران|تفریحات تابستانه کودکان پایین شهرتهران|نشئگی زیر درختان خیستهران|اعدام در انتظار رباینده زنان پایتختتهران|خطر بازگشت مدارس چند شیفتهتهران| برگزاری نخستین مجمع عمومی شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان
فهرست روزنامه های ایلامکردستان| شهرک صنعتی در شهرستان بانه توسعه می‌یابدگلستان| اعزام تیم خدمات شهری شهرداری گرگان به کربلاالبرز| تخصیص اعتبار برای مناسب‌سازی معابر فردیسخراسان شمالی| بی‌مهری مسکن مهر در گلستان شهرکرمان| کاروانسرای کوزه گران در محاصره معتادانایلام| آمادگی برای پذیرایی از میهمانان اربعینایلام| تجهیز نمازخانه‌های بین‌راهی استان هم‌زمان با اربعینایلام| ایلام صاحب پارک بانوان می‌شودایلام| سرمایه‌گذاری پنج میلیون دلاری چینی‌ها در ایلامایلام| کسب معتبرترین جایزه مستند حیات‌وحش جهان توسط کشاورز ایلامیسمنان| جشنواره گلهای داوودی در مهدی‌شهرکرمانشاه| برداشت انار هورامانکرمان| نیمی از مدارس ریگان استحکام کافی را نداردایلام| زائران تنها از پارکینگ‌های مجاز استفاده کننداصفهان| فقط پاکروها امکان تردد در منطقه تاریخی اصفهان را پیدا می‌کنندگلستان| میزبانی گلستان از بزرگ‌ترین رقابت کشتی نونهالان و نوجوانان دنیاسیستان و بلوچستان| بورسیه فعلا تعطیلچهارمحال و بختیاری| در انتظار بارانالبرز| طرح تغییر بستر تولید سرمه‌ درمانی بررسی می‌شودالبرز| صدور مجوز آموزش‌های مهارتی کار و دانش در البرزالبرز| اطلس ساماندهی پسماند کرج تدوین می‌شودالبرز| چراغ شهرک صنفی شیخ‌آباد پس از ۱۵ سال روشن شدالبرز| البرز چهارمین استان از نظر تولید تخم‌مرغ در کشور استالبرز| ترافیک، میهمان ناخوانده کرجاصفهان| کامو و چوگان؛ بهشت گمشده کویرمرکزی| جشنواره انگور در روستای هزاوهکردستان| صنعتی که رو به فراموشی استخراسان شمالی| چشم‌انتظاری برای بازارهای جهانیالبرز| ظرفیت بالای واحدهای تولیدی در استان البرزکرمانشاه| اعلام ضوابط سفر با خودروی شخصی به عتبات عالیاتمازندران| در استان‌های شمالی دفن زباله امکان‌پذیر نیستگلستان| افتتاح میز خدمت در سازمان جهاد کشاورزی استان گلستانفهرست روزنامه های اصفهاناصفهان| امضای تفاهم‌نامه اتاق‌های بازرگانی اصفهان و نرماندی

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
فهرست روزنامه های ایلامکردستان| شهرک صنعتی در شهرستان بانه توسعه می‌یابدگلستان| اعزام تیم خدمات شهری شهرداری گرگان به کربلاالبرز| تخصیص اعتبار برای مناسب‌سازی معابر فردیسخراسان شمالی| بی‌مهری مسکن مهر در گلستان شهرکرمان| کاروانسرای کوزه گران در محاصره معتادانایلام| آمادگی برای پذیرایی از میهمانان اربعینایلام| تجهیز نمازخانه‌های بین‌راهی استان هم‌زمان با اربعینایلام| ایلام صاحب پارک بانوان می‌شودایلام| سرمایه‌گذاری پنج میلیون دلاری چینی‌ها در ایلامایلام| کسب معتبرترین جایزه مستند حیات‌وحش جهان توسط کشاورز ایلامیسمنان| جشنواره گلهای داوودی در مهدی‌شهرکرمانشاه| برداشت انار هورامانکرمان| نیمی از مدارس ریگان استحکام کافی را نداردایلام| زائران تنها از پارکینگ‌های مجاز استفاده کننداصفهان| فقط پاکروها امکان تردد در منطقه تاریخی اصفهان را پیدا می‌کنندگلستان| میزبانی گلستان از بزرگ‌ترین رقابت کشتی نونهالان و نوجوانان دنیاسیستان و بلوچستان| بورسیه فعلا تعطیلچهارمحال و بختیاری| در انتظار بارانالبرز| طرح تغییر بستر تولید سرمه‌ درمانی بررسی می‌شودالبرز| صدور مجوز آموزش‌های مهارتی کار و دانش در البرزالبرز| اطلس ساماندهی پسماند کرج تدوین می‌شودالبرز| چراغ شهرک صنفی شیخ‌آباد پس از ۱۵ سال روشن شدالبرز| البرز چهارمین استان از نظر تولید تخم‌مرغ در کشور استالبرز| ترافیک، میهمان ناخوانده کرج