تبلیغات
  • زمان انتشار: 2 آذر 1399, 08:11
  • / کد خبر: 54418

متخصص چشم پزشکی هشدار داد

تهدید بینایی با استفاده نادرست از رایانه و تبلت در ایام کرونایی

تهدید بینایی با استفاده نادرست از رایانه و تبلت در ایام کرونایی متخصص چشم پزشکی با اشاره به شیوع کرونا و افزایش استفاده از موبایل، تبلت و رایانه به ویژه توسط کودکان، هشدارها و توصیه‌هایی در این رابطه ارائه کرد.
دکتر بهنام غفارزاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که خشکی و خستگی چشم، چشم درد، سوزش، آبریزش و قرمزی چشم از جمله عوارض کوتاه‌مدت استفاده نادرست از موبایل، تبلت و رایانه است، اظهار کرد: استفاده بی‌رویه و کنترل نشده از این ابزارها در بلندمدت نیز می‌تواند باعث تاری‌دید و نزدیک‌بینی در افراد شود.

وی با تاکید بر این‌که رایانه، تبلت و موبایل باید ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر پایین‌تر از چشم‌ها قرار گرفته و فاصله صفحه این ابزارها از چشم نیز باید حداقل ۳۵ تا ۵۰ سانتیمتر باشد، افزود: سر افراد در هنگام کار با رایانه، موبایل و تبلت باید به صورت مستقیم قرار بگیرد، به طوری که چشم‌ها ۱۰ تا ۲۰ درجه به سمت پایین نگاه کند.

وی در ادامه اظهار کرد: افرادی که به مدت چند ساعت در روز با رایانه و موبایل کار می‌کنند، باید بعد از هر دو ساعت کار حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به چشمانشان استراحت بدهند، به این شکل که به ناحیه دور نگاه کرده و یا چشم‌ها را ببندند.

متخصص بیماری‌های چشم تاکید کرد: البته باید بعد از هر ۲۰ دقیقه کار با رایانه، موبایل و تبلت، استراحت کوتاهی به چشم‌ها داده شده و چشم‌ها حداقل یک دقیقه استراحت کنند.

زمان استفاده از گوشی و رایانه توسط کودکان

وی با تاکید بر این‌که زمان استفاده از این ابزارها برای کودکان دو تا پنج ساله، ۲۷ دقیقه در روز است، ادامه داد: کودکان شش تا ۱۱ ساله نیز حدود ۵۰ دقیقه در روز می‌توانند از رایانه، گوشی یا تبلت استفاده کنند.

غفارزاده با ارائه نکاتی در مورد بهداشت بینایی در کار با رایانه و موبایل، تاکید کرد: استراحت منظم و کوتاه مدت در این رابطه بسیار مهم است، چراکه وضعیت ثابت بدن و سر و چشم می‌تواند سبب خستگی شود؛ همچنین نگاه کردن به ناحیه دور مابین زمان‌های استراحت نیز بسیار اهمیت داشته و پلک زدن‌های مرتب نیز باعث می‌شود که احتمال خشکی و خستگی چشم کمتر شود.

وی رطوبت مناسب اتاق ویژه کار با رایانه و تبلت را نیز بسیار بااهمیت دانست و افزود: هر کاری که نزدیک به چشم انجام شود، به ویژه در سنین رشد، امکان دارد باعث کاهش بینایی و نزدیک‌بینی در افراد شود؛ این کارهای نزدیک می‌تواند شامل استفاده از موبایل، تبلت و رایانه بوده و یا کارهایی مثل بافت فرش و خیاطی باشد؛ در هر حال این کارها باید محدودتر شده و در حین انجام این امور بیشتر از چشم‌ها مراقبت شود.

وی با تاکید بر این‌که برخلاف گفته‌ها، مراجعات به چشم پزشکان در ایام شیوع کرونا بیشتر نشده، بلکه کمتر شده است،‌ افزود: کاهش مراجعات، این خطر را دارد که کودکانی که باید برای تست بینایی مراجعه کنند، در معرض تنبلی، کاهش و افت بینایی قرار بگیرند.

متخصص چشم پزشکی خاطرنشان کرد: با کاهش مراجعات به چشم پزشکان و استفاده نادرست و بی‌رویه از ابزارهایی مثل رایانه، تبلت و گوشی در ایام کنونی، حتما شاهد بروز مشکلات چشمی بعد از اتمام کرونا خواهیم بود.

وی در خاتمه به مشکلات غیرچشمی استفاده از این ابزارها نیز اشاره کرد و گفت: سردرد، کمردرد، گردن درد، دردشانه و بازو و حتی مچ دست از جمله عوارض غیرچشمی استفاده از رایانه، گوشی و تبلت است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| ضرورت بازنگری تعرفه تلفن ثابتقم|با حمایت از توسعه زیرساخت های مخابراتی کشور، پاسخگوی نیازهای فزاینده حوزه ارتباطات باشیمدسترسی کلانشهرها به بنزین یورو۴آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های طرح اقدام ملی (فروش اقساطی) در شهر جدید گلبهاراجرای طرح "آوای ورزش در همسایگی" درشهر جدید گلبهارقم|دستگاه زباله سوز اهدایی چین آماده نصب استقم| افتتاح پروژه‌های آبفای قم با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیروشهردار اصفهان: مدیریت شهری ظرفیت های خود را در حوزه سلامت به کار گرفته استمشکلات بنگاههای اقتصادی فقط تابع مسائل مالی نیست باید به عوامل بروز مشکل درون و بیرون کارگاه نیز توجه شودسفر مشاور و نماینده ی ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان اصفهانتوسعه ارتباطات تجاری ایران و ارمنستان با تکیه بر صنعت نمایشگاهی7 هکتار از زمینهای بایر تصفیه خانه فاضلاب ورزنه برای کاشت نهال آماده سازی شدتبدیل سیستم فرایندی تصفیه خانه فاضلاب شهر ورزنه از برکه تثبیت به لاگون هوادهیلوله های فولادی خروجی ایستگاه پمپاژ تصفیه خانه فاضلاب ورزنه تعویض شددر دهه فجر صورت می گیرد؛ افتتاح 16 پروژه آبفا در استان اصفهانروزگار تلخ بیماران دیابتی در گلستان / ‌کمبود انسولین در داروخانه‌ها‌ بیماران را سرگردان کردآمار کرونا اصفهان ۶ بهمن؛ ۵ فوتی و ۲۰۰ ابتلای جدیدتخریب ‌بنای تاریخی دیگر در مجاورت میدان امام اصفهان / میراث فرهنگی‌ در کجای این بازی تلخ قرار دارد؟قیمت جدید مسکن در مناطق مختلف تهران۳ هفته آینده کرونا در اصفهان اوج می گیرددهقان فداکار؛ این بار ۱۴سالهجزئیاتی از قتل کارمند اداره گاز در تبریز/ رد هرگونه ارتباط قتل با شغل اداری مقتولممنوعیت شکار در تالاب‌های اردبیل؛ ۲ گونه ارزشمند اردک سرسفید و غاز پیشانی سفید بزرگ ‌مشاهده ‌شدواکنش آموزش و پرورش قزوین به ماجرای تنبیه بدنی دانش‌آموز روستاییکاهش نرخ ارز تاثیر چندانی در قیمت مسکن نخواهد گذاشت