تبلیغات
  • زمان انتشار: 1 آذر 1399, 13:32
  • / کد خبر: 54340

در زمان کرونا مهمانی و دورهمی مسئله شخصی نیست؛ جان مردم در خطر است

در زمان کرونا مهمانی و دورهمی مسئله شخصی نیست؛ جان مردم در خطر است تعطیلی کرونایی در بسیاری از استان‌ها آغاز شده است، اصفهان نیز به عنوان یکی از استان‌های پر خطر چشم امید به مردمی دارد که می‌توانند در خانه بمانند و بیرون را برای آنهایی که کار ضروری دارند بگذارند.

ماه‌ها است که درگیر بیماری کرونا هستیم، بیماری که در حال حاضر درمانی ندارد و بهترین و مهم‌ترین راه این است که از مبتلا شدن پیشگیری کنیم اما با توجه به اینکه در خانه ماندن برای جمعیت زیادی از مردم امکان پذیر نیست باید تا حد امکان مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و تمام نکاتی که از ابتلا جلوگیری می‌کند انجام دهیم تا مانع از بیمار شدن خود و اطرافیان‌مان شویم.

با توجه به آماری که روزانه از سوی رسانه‌ها اعلام می‌شود وضعیت خوبی در ابتلا و مرگ و میر این بیماری نداریم و اگر به همین منوال پیش برویم شاهد افزایش بی رحمانه مرگ و میرها و مبتلایان خواهیم شد. بارها گفتند و گفتیم که تا جایی که برایتان مقدور است در خانه بمانید، کودکان و نوجوانان و تمام دانش آموزان در خانه بمانند و محیط بیرون را برای آنها که شاغلند و یا کارهای ضروری دارند امن‌تر کنیم. کم شدن آدم‌هایی که به دلایلی مانند بی حوصلگی و خریدهای غیرضروری بیرون آمده‌اند کمک بزرگی به کاهش ابتلا به بیماری می‌کند ضمن اینکه تمام مهمانی‌ها، دورهمی‌ها و سفرها نیز کاملا لغو شود و تمام مسائل بهداشتی و اجتماعی نیز رعایت شود تا بتوانیم به کاهش آمار مرگ و میر که بسیار تلخ و دردناک است نزدیک شویم.

جان مردم در خطر است

یکی از شهروندان اصفهانی که خود و تمام اعضای خانواده 5 نفره‌اش به کرونا مبتلا شدند، در مورد تعطیلات دو هفته‌ای به خبرنگار تسنیم گفت: من در یکی از ادارات اصفهان مشغول به کار هستم، همکار نزدیکم دو بار به کرونا مبتلا شد، بار دوم با وجود رعایت تمام نکات بهداشتی من نیز مبتلا شدم و پس از آن خانواده‌ام یکی یکی درگیر شدند. همکارم به چند مهمانی و دورهمی رفته بود و وقتی که با اعتراض ما مواجه می‌شد می‌گفت زندگی شخصی من به شما ارتباطی ندارد، واقعا این زندگی شخصی است؟

وی افزود: وقتی که شهر و تمام مشاغل و اماکن غیر ضروری تعطیل می‌شود معنی‌اش این نیست که دورهمی بگیریم و مهمانی برگزار کنیم، معنی‌اش فقط و فقط در خانه ماندن است. متاسفانه هنوز هم بعد از چندین ماه بعضی از همشهریان ما با بی تفاوتی تمام رفتارهای پرخطر انجام می‌دهند و جان دیگران را تهدید می‌کنند؛ کادر درمان از پا افتاده‌اند، آنها هم خانواده‌هایی دارند که چشم انتظارشان هستند و نگران سلامتی‌شان، چرا به آنها فکر نمی‌کنند. خواهش می‌کنم از تمام مردم اصفهان که تعطیلات دو هفته‌ای را فقط و فقط در خانه بمانند و هرگز دورهمی و مهمانی برگزار نکنند که این دنیا و آن دنیا مدیون تمام کسانی خواهند شد که مظلومانه خدمت می‌کنند و همین طور مدیون مردمی که رعایت می‌کنند اما از آنها بیماری را می‌گیرند و ممکن است جانشان را از دست بدهند.

کاهش ابتلا و مرگ و میر کرونا عزم و اراده جمعی می‌خواهد

یکی از معلمان اصفهانی نیز در این مورد گفت: در مدرسه ما تعدادی از معلمان از جمله خودم به کرونا مبتلا شدیم، اصلا نمی‌دانم از کجا و چگونه این بیماری به مدرسه سرایت کرد، از هر کس جویا می‌شویم می‌گوید نه به مهمانی رفته و نه جای شلوغ، اما در نهایت ممکن است از وسایل آلوده و یا هر چیز دیگری مبتلا شده باشیم. من از مردم و به ویژه آنها که دانش آموز در خانه دارند عاجزانه می‌خواهم که به هیچ وجه بیرون نروند و بچه‌ها را هم بیرون نبرند، تعطیلات برای مسافرت و مهمانی نیست، تعداد زیادی از مبتلایان ما در همین مهمانی‌ها گرفتار شدند، درست است که خسته شده‌ایم اما هنوز هم می‌توانیم به خاطر جان خودمان و خانواده‌هایمان تحمل کنیم.

وی افزود: در این شرایط تنها کاری که از دستمان برمی‌آید در خانه ماندن و پرهیز از تمام کارهایی است که باعث دچار شدن به بیماری می‌شود. در این مدت چند نفر از دانش آموزان من به مسافرت رفته‌اند، اینها نمونه جامعه هستند که به تمام جامعه سرایت پیدا می‌کند، تنها خواهش ما در خانه ماندن است که بسیاری از ما می‌توانیم انجام دهیم، آنها هم که نمی‌توانند کرونا را جدی بگیرند و نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، کاهش آمار ابتلا به بیماری عزم و اراده جمعی می‌خواهد و به تنهایی کاری از دست کسی ساخته نیست.

مردم به خودشان رحم کنند

غلامی از دیگر شهروندان اصفهانی گفت: آن بخشی از کار که به مسئولان مربوط است و اینکه چطور انجام می‌شود و کم کاری‌ها چیست را به خودشان واگذار می‌کنیم، در حال حاضر حرف ما این است که ما مردم به فکر خودمان باشیم، با حضور بی دلیل در خیابان‌ها و بازارها، مهمانی‌ها و سفرها باعث افزایش ابتلا به بیماری نشویم، که این ابتلا معلوم نیست به خوبی به پایان برسد. من یک فروشنده پوشاک هستم، با چشم خودم می‌بینم که خیلی از مردم بی دلیل به بازار می‌آیند، نه خرید می‌کنند و کار ضروری دارند، فقط می‌خواهند وقت گذرانی کنند، این انصاف نیست که عده‌ای از مردم بی تفاوت باشند و دیگران را به خطر بیندازند.

وی ادامه داد: وضعیت هشدار را جدی بگیریم، دو هفته‌ای که تعطیل است را در خانه بمانیم و هر کاری که لازم است انجام دهیم تا آمار کاهش پیدا کند، به دیدار بزرگترها و پدر و مادرها نرویم، این همه وسایل ارتباطی در اختیار ماست از آنها برای رفع دلتنگی استفاده کنیم تا روزی که این مشکل برطرف شود، اگر خدا بخواهد زمان زیادی نمانده است، اما اگر رعایت نکنیم تعداد بیشتری مبتلا و از بین می‌روند.

هشدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تشریح وضعیت استان گفت: میزان درصد فوتی نسبت به بستری در استان اصفهان 17 درصد است. تعداد فوتی‌های مثبت در 22 شهرستان تاکنون در کل 3 درصد کل جمعیت مبتلایان است.

طاهره چنگیز با اشاره به انجام 18 هزار نمونه تست در هفته گذشته بیان کرد: اگر تست‌های سریع اضافه و دقت آن‌ها تایید شود، کار نمونه گیری سرعت می‌گیرد.

وی افزود: از شهریور امسال بیش از 50 درصد تست‌های انجام شده در استان مثبت بوده و از اطرافیان بدون علامت هم تست گرفته می‌شود.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار داشت: متاسفانه به موازات افزایش تعداد بستری و ابتلا، فوتی‌ها هم افزایش داشته است که بالاترین فوتی ثبت شده 217 فوت در یک هفته بوده است.

 وی با بیان اینکه در شهرستان اصفهان چیزی که همه را خسته کرده شیب ملایم افزایش ابتلا است، گفت: پیک دوم و سوم کرونا در اصفهان نداشتیم اما در این بین استراحتی انجام نشده که این موضوع باعث خستگی و فرسودگی شده است.

به گزارش تسنیم یادمان باشد که پیشگیری بهترین و مهم‌ترین راه پیش روی ماست که کار چندان سختی نیست، اما در زمان ابتلا نیز تمام نکات لازم را رعایت کنیم تا دیگران نیز مبتلا نشوند، تعطیلات دو هفته‌ای که پیش رو داریم تا جایی که می‌توانیم در خانه بمانیم و امکانات بیرون را برای آنها که کارهای ضروری دارند بگذاریم. در راه کاهش ابتلا به بیماری در کنار هم باشیم و بدانیم که به تنهایی نمی‌توان کاری از پیش برد.


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
سکان مس را به «مس‌شناسان» بسپارید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
ویژه استان ها
قم| دوران پرتلاطم اقتصاد کرونایی ؛ کارآفرینی یا اشتغالزایی ؟۱۲۵ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد / مرگ ۵ نفرغار بابا احمد چالدران یک شکاف طبیعی با گاز سمی است نه غار تاریخیبنکدار هاشمی: ظرفیت جا به جایی روزانه ۱۸۰ هزار نفر در خط یک مترو فراهم شدافزایش چشمگیر موارد بستری های مشکوک به کرونا در یزدآخرین وضعیت مصدومان حادثه مدرسه کانکسی در دزفول / سوختگی ۳ دانش‌آموز و ۳ معلمداستان ادامه‌دار کمبود گاز ‌در زاهدان / سرمای کم‌سابقه و کمبود کپسول گاز امان مردم را برید+ تصاویرمشاهده یک قلاده سیاهگوش در زیستگاه‌های شهرستان آوجکاهش ۵۰ درصدی معاملات خودرو در اراکگلایه مدیر کل میراث فرهنگی البرز از کمبود کادر حراست از اماکن تاریخیاخراج پرسنل قنادی‌ها به دلیل مشکلات مالی / افزایش چند برابری مواد اولیه قنادیروزهای ناخوش طلای سفید در استان فارس / ‌شرمندگی پنبه از تولید‌کننده /وقتی دلالان کشاورزان را با پنبه سر می‌برنکارخانه سبلان پارچه از ورشکستگی خارج شدامروز برق کدام مناطق مشهد قطع می‌شود؟بخش اعظمی از مردم "چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر و دشتیاری" ‌شناسنامه‌ ندارندچرخ گوشت انگشتان کودک یزدی را بلعیدصف سنگین سجام با چاشنی کرونا/ نوبت فروشی در کافی نت هابازار موبایل بیرجند در روزهای سراشیبی/ کاهش ۵ تا ۲۰ درصدی قیمت تلفن همراهآخرین جزئیات حضور دانش‌آموزان در مدارس استان اصفهانشرایط واگذاری بیش از 1100 فقره انشعاب فاضلاب در هرند اصفهان مهیا شدگردهمایی برندهای مطرح سرمایشی گرمایشی و صنعت آب در نمایشگاه اصفهانتقدیر از مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان در حوزه فرهنگ ایثار،جهاد و شهادتآمار کرونا اصفهان ۴ بهمن؛ ۲ فوتی و ۹۸ ابتلای جدیدکشف جام ۹۰۰ ساله در رباط‌کریم/اثر مربوط به قرون میانی اسلامی استبندرگز تنها شهر نارنجی گلستان