تبلیغات
  • زمان انتشار: 26 آبان 1399, 09:17
  • / کد خبر: 53846

ماجرای روغن ۳۰۰ هزار تومانی چیست؟

ماجرای روغن ۳۰۰ هزار تومانی چیست؟ معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان گفت: عدم تامین حلب روغن‌ جامد ۴.۵ و ۱۶ کیلویی مشکلاتی را در صنعت روغن ایجاد کرد که با حل آنها معضلات فعلی برطرف خواهد شد.
چندی است که خبر کمیاب شدن روغن در همه کشور پیچیده شده است و سبب نگرانی مردم برای تامین این ماده غذایی اصلی شده است. با خبر کمبود کالایی عده‌ای دست به احتکار و سودجویی زده و سعی می‌کنند از فرصت به دست آمده استفاده یا به تعبیر بهتر سوءاستفاده کنند.
از طرف دیگر ترس مصرف کننده برای تامین کالاهای کمیاب و سعی در تامین بیش از نیاز برای آینده‌ای نزدیک علتی دیگر برای گرانی و سوءاستفاده احتکارگران می‌شود.
در خصوص کمبود روغن در فروشگاه‌ها چندی پیش معاون بازرگانی سازمان صمت اصفهان در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم اصفهان اظهار داشت: حواله‌های تخصیص بیش از 2500 تن روغن برای مصرف خانوارهای داخل استان اصفهان صادر شده است.
اسماعیل نادری مژده توزیع روغن در فروشگاه‌های بزرگ، تعاونی‌های مصرف، تعاونی‌های فرهنگیان، تعاونی‌های محلی و واحدهای صنفی منتخب بدون افزایش قیمت را داده بود.
این در حالی است که این روزها خبری مبنی بر اینکه روغن جامد در مناطقی از اصفهان به شدت کمیاب و برخی فروشگاه‌ها حلب 4.5 کیلویی را تا 300 هزار تومان به فروش می‌رسد در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود.
براساس پی‌گیری‌های خبرنگار تسنیم در اصفهان معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر براساس برآوردها درصدد رفع مشکلات صنوف تولیدی و صنایع مصرف‌کننده روغن نباتی هستیم تا روغن مورد نیاز آنها وارد بازار شود.
وی ادامه داد: هم اکنون با صدور حواله‌های روغن جامد و واریز هزینه‌ها، روغن مورد نیاز صنوف تولیدی و صنایع در حال حمل است و امیدواریم در دو تا سه هفته آینده این حوزه‌ها بتوانند روغن احتیاجی خود را از کارخانه‌ها تحویل گرفته و وارد بازار شود.
اسماعیل نادری درباره اینکه اکثرا خانوارها مصرف روغن جامد ندارند، بیان کرد: مصارف روغن نباتی بیشتر در صنوف تولیدی، صنایع، رستوران‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها کاربرد دارد که به دلیل عدم تامین حلب روغن‌های 4.5 و 16 کیلویی در صنعت روغن مشکلاتی ایجاد شده که با رفع آنها معضلات فعلی برطرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه در 2 تا 3 هفته گذشته با کمبود و عدم تامین روغن مایع در بازار روبه‌رو بودیم، گفت: نمی‌گویم 100 درصد مشکل توزیع روغن مایع برطرف شده‌ اما براساس قول‌ها و صبوری مردم هم اکنون شرایط عرضه روغن در بازار مناسب‌تر شده و روغن سرخ‌کردنی، پخت و پز در فروشگاه‌های بزرگ شهر اصفهان موجود است.
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در پاسخ به اینکه در شرایط فعلی آیا کارخانه‌های تولیدی روغن مورد نیاز بازار را تامین می‌کنند، اظهار داشت: کارخانه‌ها هم ظرفیتی دارند که براساس تولیدات آنها روغن مایع مورد نیاز بازار تامین می‌شود.
وی درباره نحوه توزیع روغن جامد در بازار، بیان کرد: مسیر عرضه روغن نباتی به دلیل استفاده صنوف تولیدی و صنایع با روغن مایع بسیار متفاوت است چرا که بیشتر از طریق اتحادیه‌ها، کارخانه‌های تولید و انجمن تولیدکنندگان روغن صورت می‌گیرد.
نادری در پاسخ به اینکه آیا افزایش تقاضای صنوف تولید و صنایع دلیل کمیابی روغن جامد در بازار است یا مباحث احتکار کالا، آشفتگی‌هایی را درپی داشته است افزود: موضوع احتکار اقلام را منتفی نمی‌دانیم چرا که با کسری کالایی در بازار یکسری از افراد سودجو و سوداگر با بهره‌مندی از شرایط در صدد سوءاستفاده هستند تا سودهای بیشتر و خارج از قاعده کسب کنند که چنین وضعیتی در بازار ایجاد می‌ شود.
وی ادامه داد: در هفته‌های گذشته در توزیع روغن در بازار کمبودهای داشتیم اما با اقداماتی در گمرکات و افزایش ترخیص سریع کالاها، مشکلات تا حدودی کاهش یافته و کارخانه‌ها با تحویل مواد اولیه، روغن مورد نیاز را تولید و روانه بازار می‌کنند.
معاون امور بازرگانی سازمان صمت استان اصفهان در پرسش به سوالی که چرا روغن جامد 4.5 کیلویی در بازار با قیمت 300 هزار تومان برای مصرف‌کننده عرضه می‌شود، بیان کرد: با نابسامانی توازن عرضه و تقاضا و افزایش تقاضاها به طور طبیعی برای قیمت‌ها فراز و نشیب‌هایی ایجاد می‌شود اما اکنون این قیمت‌گذاری روغن نباتی به هیچ‌ وجه قابل قبول و مورد تایید نیست.
وی افزود: از مردم درخواست داریم که از خریدهای هیجانی بپرهیزند و به میزان نیاز کالاهای خود را تامین کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف و گرانی با 124 تماس بگیرند و به رسیدگی و بررسی تخلفات توسط بازرسان سازمان اطمینان داشته باشند.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
شرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیکاری به بیمه‌شدگان مبتلا به کروناوعده‌های پوچ دولت و بازار بی‌رونق پوشاک/ درب کارگاه‌ها تخته شد۳۵هزار تن گوجه‌فرنگی مزارع استان بوشهر وارد بازار شدساخت پردیس سینمایی شمال‌ غرب کشور در ارومیه در انتظار تخصیص بودجه استکاهش ۲۰ درصدی بستری‌های کرونا در اصفهان۷۰ درصد بستری‌ها در اردبیل مربوط به زنان خانه‌دار و بازنشسته استتهران| ضارب سرپرست آموزش و پرورش قرچک دستگیر شدچگونگی پاک کردن جریمه تردد در ساعات ممنوعه کروناییروند کاهشی بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد/آمار به۷۹۲ نفر رسیدخط قرمز شمال برای مسافران/ برگشت ۶ هزار خودرو از مازندرانگونه در معرض انقراض «کرکس سیاه» در استان گیلان رهاسازی شدواکنش سخنگوی شورای شهر به افزایش قیمت بلیت متروگل‌فروشان برای حفظ آبرو مجبور به فروش اموال‎شان شده‌اندچرا ساعات فعالیت حمل و نقل عمومی مشهد تغییر نکرد؟ارسال پیامک هزینه پارک حاشیه‌ای برای صاحبان خودرو در قممرغداران قمی تمایلی به جوجه‌ریزی ندارندتدوام محدودیت های کرونایی در چابهار/ مراکز تجاری تعطیل شدتعطیلی اسکله‌های مسافری بندرعباس و قشمتعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی ۱۰ درصد کاهش یافته استشمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۹۶ ‌نفر رسیدکاهش ۷۰ درصدی مسافران اتوبوس در اصفهانمحدودیت‌های کرونایی تردد در جاده‌های کرمانشاه را ۴۴ درصد کاهش دادسودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده استجمع‌آوری ۴۵ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقانماجرای مرگ دختر بچه ۸ ساله بندرعباسی چیست؟