تبلیغات
  • زمان انتشار: 26 آبان 1399, 07:22
  • / کد خبر: 53810

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث وخامت علائم بیماری کرونا!

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث وخامت علائم بیماری کرونا! متخصص تشخیص بیماری‌‌های دهان جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: داده‌‌هایی وجود دارد که نشان می‌‌دهد افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف‌‌تری دارند، علائم وخیم‌‌تری از بیماری کرونا را تجربه کرده‌‌اند.

آسیه رحیمی با بیان این‌‌که شستن دست با صابون یا ژل‌‌های ضد میکروبی برای کاهش انتقال بیماری‌‌های عفونی از جمله کووید19 مؤثر است، اظهار کرد: صابون‌‌ها‌، شوینده‌‌ها و ضد‌عفونی‌کننده‌‌ها می‌‌توانند طیف وسیعی از میکروب‌‌های عفونی را غیرفعال کنند یا آنها را از بین ببرند در نتیجه خطر ابتلا به عفونت در فرد یا انتقال غیرمستقیم به شخص دیگر کاهش می‌‌یابد.
وی با بیان اینکه کووید19 یک عفونت تنفسی است که راه انتقال آن اساساً از طریق انتشار ذرات ویروس کرونا توسط سرفه یا عطسه است، تصریح کرد: قطرات بزاق سهم بسیار مهمی در انتشار این بیماری دارند. زمانی که یک فرد سرفه یا عطسه می‌‌کند این ذرات برروی سطوح می‌‌نشیند و در صورت تماس سطوح توسط سایرین می‌‌تواند بیماری‌‌زا باشد. همچنین در مطالعات صورت گرفته نشان داده شده افرادی که بهداشت دهانی ضعیف‌‌تری دارند میزان پنومونی در آنها بیشتر است این امر به این دلیل رخ می‌‌دهد که وقتی محیط دهان آلودگی بالایی داشته باشد میکروب‌‌ها به داخل ریه آسپیره و در ریه باعث ایجاد التهاب و بیماری می‌‌شوند. در پروتکل‌‌ها به شستن دست بیشتر اشاره شده در حالی‌‌که شاید بتوان گفت به دلیل ارتباط مستقیم حفره دهان با ریه، بهداشت دهان نیز بسیار حائیز اهمیت است اما به نقش رعایت بهداشت دهان، آنچنان پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: مطالعات نشان داده که غدد بزاقی زبان حفره بینی و لوزه‌‌ها بیشترین گیرنده‌‌های ACE-2 را دارند؛ ویروس ابتدا در بینی و دهان تکثیر می‌‌شود و سپس به قسمت فوقانی دستگاه تنفسی راه می‌‌یابد. استفاده از خمیر دندان در حین مسواک زدن باتوجه به اینکه این محصول حاوی مواد شوینده است می‌‌تواند همان نقش صابون رادر میکروب زدایی از دست‌‌ها ایفا کند.
رحیمی خاطرنشان کرد: داده‌‌هایی وجود دارد که نشان می‌‌دهد افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیف‌‌تری دارند، علایم وخیم‌‌تری از بیماری کرونا را تجربه کرده‌‌اند و میزان مرگ و میر درآنها بر اثر کرونا بالاتربوده است. این مطالعات اهمیت بهبود بهداشت دهان و دندان در هنگام ابتلا به عفونت کووید19 به منظور کاهش بار باکتریایی در دهان و خطر عفونت را خاطر نشان می‌‌کند. همچنین در بیمارانی که به فرم شدید کووید19مبتلا شده بودند؛ مارکرهای التهابی بالاتر بود.
وی یادآور شد: بهداشت نامناسب دهان و دندان باید به عنوان یک عامل خطر برای عوارض کرونا، به ویژه درکسانی که دارای بیماری زمینه‌‌ای مانند دیابت، فشار خون بالا یا بیماری‌‌های قلبی عروقی هستند، در نظر گرفته شود.
رحیمی ادامه داد: یکی از نکاتی که در مورد سالمندان حائزاهمیت است شستن و رعایت بهداشت پروتزهای دندانی است زیرا میکروبها به راحتی در این وسایل کلونیزه و تکثیر می‌‌شوند بنابراین باید حتماً شب‌‌ها هنگام خواب این پروتزها از دهان خارج شوند و در یک لیوان آب نمک قرار گیرند و روزی 2 بار با مسواک و صابون مایع شسته شوند.
عضو هئیت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با بیان این‌‌که در مطالعه‌‌ای که پیرامون کاهش بزاق و خشکی دهان صورت گرفته از آن به عنوان یک عامل خطر بالقوه برای عفونت کووید19 یاد شده است، تصریح کرد:. بزاق انسان مایع بسیار پیچیده‌‌ای است که نقش مهمی در پیشگیری از عفونت‌‌های ویروسی و محافظت در برابر آنها دارد زیرا حاوی تعداد زیادی پروتئین و پپتید با اثرات ضد ویروسی است. مطالعات قبلی اثرات ضد ویروسی برخی از این پروتئین‌‌ها را علیه ویروس‌‌های مختلف کرونا به ثبت رسانده است. علاوه بر این، گزارش شده است که چنین پروتئین‌‌هایی از تکثیر سایر گونه‌‌های ویروس کرونا جلوگیری می‌‌کنند بنابراین منطقی است که تصور کنیم این پروتئین های بزاقی در برابر ویروس کووید19 نیز ممکن است اثری مشابه داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعضاً کادر درمان به مدت طولانی ممکن است در زمان شیفت‌‌هایICU هیچ ماده خوراکی نخورند و حتی آب ننوشند همین امر باعث کاهش جریان بزاق شده و می‌‌تواند موجبات پوسیدگی، تکثیر ویروس و سایر بیماری‌‌های دهان را فراهم آورد بنابراین توصیه می‌‌شود از نیاشامیدن به مدت طولانی خودداری شود.
وی خاطرنشان کرد: برخی از بیماران مانند کسانی که از اسپری‌‌های آسمی استفاده می‌‌کنند یا افراد مبتلا به فشارخون بالا، بیماران دیابتی، افرادی که سابقه رادیوتراپی سرو گردن دارند و افرادی که از داروهای آرام بخش استفاده می‌‌کنند نیز مستعد خشکی دهان هستند و به نظر می‌‌آید که باید بیش از پیش به بهداشت دهان خویش توجه کنند.
این متخصص تشخیص بیماری‌‌های دهان گفت: همچنین بیمارانی که از داروهایی مانند کورتون استفاده می‌‌کنند نیز باید به این امر توجه کنند زیرا کورتون‌‌ها باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌‌شوند بنابراین باید سعی کرد تا جایی که می‌‌شود حجم میکروب ورودی را کاهش داد و بهداشت دهان به دقت رعایت شود.
با بیان اینکه یکی از مهمترین کارکردهای حفره دهان، سالم بودن گرفتن آن به عنوان سدی در برابر انواع بیماری‌‌ها وکاهش میزان میکروب ورودی به بدن است، تأکید کرد: با توجه به مطالب مطرح شده به نظر می‌‌رسدکه مسواک زدن با خمیر دندان به مدت دو دقیقه حداقل دو بار در روز باید توسط دندانپزشکان، رسانه‌‌ها و پزشکان مورد تاکید قرار گیرد. حتی شست‌‌وشوی دهان نیز مانند شستشوی دستها بعد از مراجعه به منزل باید انجام شود. این امر در مورد افرادی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به COVID-19 هستند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
راه اندازی اولین کارگاه آسفالت امولسیون قیری آماده درآبفا گرمدرهحضور تدریجی اهداکنندگان خون تا پایان زمستان ضروری استماجرای چادرنشینی زن و مرد معتاد در جلوی بیمارستان ارومیه چه بود؟آمار کرونا کردستان ۳ آذر؛ ۵ فوتی و ۲۶۸ ابتلای جدیدسوء قصد به جان سرپرست آموزش و پرورش قرچک با اسلحه/ فراهانی زنده استتعداد جان‌باختگان کرونایی در گلستان دو رقمی شد/مردم محدودیت‌ها را رعایت کنندممنوعیت تردد خودروهای پلاک غیربومی در ساعات مجاز شایعه استآمار کرونای اصفهان ۳ آذر؛ ۳۶ فوتی و ۸۷۹ ابتلای جدیدفوت بیماران کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل کمبود اکسیژن کذب استکمبود نان در ارومیه نداریم/مردم بیش از نیاز خود نان نخرندتعداد جانباختگان کرونا در البرز به ۲۱۸۳ نفر رسیدکرونا در یزد همچنان می‌تازد؛ چرا یزد از تعطیلی‌های دو هفته‌ای پیروی نکرد؟روش‌های مسدود کردن کارت بانکی مفقودی یا سرقت شدهرضایت به تعطیلی اصناف نداشتیمقیمت میوه و تره‌بار در بازارهای کوثر امروز ۳ آذرماه + جدولتعطیلی آموزشگاههای رانندگی استان اصفهان تا اطلاع بعدینرخ کرایه ترددهای دریایی در هرمزگان افزایش یافتافزایش شدید قیمت مرغ در بازار اصفهان؛ احتمال کاهش قیمت‌ها تا اوایل هفته آیندهفروش بلیط به افراد مشکوک به کرونا در پایانه‌های مسافربری ممنوع شدقیمت مسکن در پرطرفدارترین منطقه تهرانقیمت زعفران بالا می‌رود/کشاورزان عجله نکنندکوچه‌های نسیم ناصر آباد قزوین ظرف ۱۵ روز آینده آسفالت می‌شودچشم پرندگان به دستان پرمهر شهروندان/جانمایی زیبای آبخوری ویژه پرندگان در مشهد‌مشکلات کمبود روغن در زنجان پابرجاست/ اتاق اصناف: به زودی روغن جامد به بازار تزریق می‌شودتعطیلی ۳ ساله دو مرز اشکان و قاسم‌رش سردشت باید برطرف شود