تبلیغات
  • زمان انتشار: 25 آبان 1399, 09:54
  • / کد خبر: 53721

نشانه‌های مشکل دستگاه گوارش در دهان

نشانه‌های مشکل دستگاه گوارش در دهان یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تشخیص برخی بیماری‌ها ممکن است از طریق دهان امکان پذیر باشد.
سلامت دهان می‌تواند تاثیر مستقیم بر سلامت روده داشته باشد و بالعکس. نخستین نشانه‌های بیماری گوارشی ممکن است در دهان پدیدار شود. بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت ممکن است موجب بروز نشانه‌هایی در دهان شود. از جمله این بیماری‌ها و بروز علایم آن در دهان می‌توان به بیماری‌های زیر اشاره کرد:
خونریزی لثه
روده‌ها در میانه دستگاه گوارش قرار دارد، اما جالب است بدانید خونریزی لثه ممکن است یکی از نخستین نشانه‌های التهاب در دهان باشد. خونریزی لثه نشانه‌ای از وجود مشکل در دستگاه گوارش است.
ضایعات قرمز روی لثه و کمبود ویتامین
ضایعات دردناک و قرمز روی لثه می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین B۱۲ باشد. افرادی که به میزان کافی ویتامین B۱۲ مصرف نمی‌کنند، می‌توانند با کمبود این ماده مغذی مواجه شوند.
کاندیدای دهانی و کمبود روی
عفونت کاندیدا یکی از نشانه‌های مشکل در سیستم ایمنی است. بروز این شرایط دهانی ممکن است نشانه‌ای از کمبود روی به واسطه عملکرد ضعیف دستگاه گوارش باشد.
ضایعات چرکی سفید و بیماری کرون
این ضایعات در دهان مشابه ضایعاتی است که در بیماری کرون در روده بزرگ دیده می‌شود.
زخم دهان و بیماری سلیاک
بیماری سلیاک به دلیل یک واکنش خودایمنی به گلوتن شکل می‌گیرد. این می‌تواند موجب بروز زخم در دهان و همچنین اختلال در شکل گیری دندان شود. بر همین اساس، مینای دندان تغییر رنگ می‌دهد یا ضعیف می‌شود.
بیماری لثه و آرتریت روماتوئید
یک بیماری خودایمنی مزمن که موجب احساس درد، تورم و سفتی در مفاصل می‌شود. پروتئین‌های التهابی در آرتریت روماتوئید و بیماری لثه مشابه است. اگر به آرتریت روماتوئید مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار داشته باشید.
بیماری لثه و دیابت
افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری لثه قرار دارند. این شرایط ممکن است خود را در مراحل اولیه با خونریزی و التهاب لثه‌ها نشان دهد.

منبع: خراسان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۳۵هزار تن گوجه‌فرنگی مزارع استان بوشهر وارد بازار شدساخت پردیس سینمایی شمال‌ غرب کشور در ارومیه در انتظار تخصیص بودجه استکاهش ۲۰ درصدی بستری‌های کرونا در اصفهان۷۰ درصد بستری‌ها در اردبیل مربوط به زنان خانه‌دار و بازنشسته استتهران| ضارب سرپرست آموزش و پرورش قرچک دستگیر شدچگونگی پاک کردن جریمه تردد در ساعات ممنوعه کروناییروند کاهشی بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد/آمار به۷۹۲ نفر رسیدخط قرمز شمال برای مسافران/ برگشت ۶ هزار خودرو از مازندرانگونه در معرض انقراض «کرکس سیاه» در استان گیلان رهاسازی شدواکنش سخنگوی شورای شهر به افزایش قیمت بلیت متروگل‌فروشان برای حفظ آبرو مجبور به فروش اموال‎شان شده‌اندچرا ساعات فعالیت حمل و نقل عمومی مشهد تغییر نکرد؟ارسال پیامک هزینه پارک حاشیه‌ای برای صاحبان خودرو در قممرغداران قمی تمایلی به جوجه‌ریزی ندارندتدوام محدودیت های کرونایی در چابهار/ مراکز تجاری تعطیل شدتعطیلی اسکله‌های مسافری بندرعباس و قشمتعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی ۱۰ درصد کاهش یافته استشمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۹۶ ‌نفر رسیدکاهش ۷۰ درصدی مسافران اتوبوس در اصفهانمحدودیت‌های کرونایی تردد در جاده‌های کرمانشاه را ۴۴ درصد کاهش دادسودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده استجمع‌آوری ۴۵ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقانماجرای مرگ دختر بچه ۸ ساله بندرعباسی چیست؟فعالیت شیرینی فروشی‌ها ممنوع است/ تکذیب اخبار منتشر شده در فضای مجازیافراد ساکن در یزد با پلاک غیربومی در شهر تردد نداشته باشند