تبلیغات
  • زمان انتشار: 5 آبان 1399, 12:57
  • / کد خبر: 51618

کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟

کورتون درمانی مبتلایان به کرونا، پوکی استخوان می آورد؟ رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن برشماری عوامل خطر بروز پوکی استخوان، گفت: دسته‌ای از پوکی استخوان بر اثر مصرف داروهای درمانی برای سایر بیماری‌ها به وجود می‌آید که یکی از آنها کورتون‌ است؛ دارویی که در درمان مبتلایان به کرونا نیز استفاده می‌شود اما بعید است بتواند در کوتاه مدت سبب بروز پوکی استخوان در این بیماران شود، هرچند که باید مطالعات گسترده‌تری بر این موضوع انجام شود.
دکتر افشین استوار در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته پیشگیری از پوکی استخوان، گفت: با کمک دانشگاه‌های علوم‌پزشکی قصد برگزاری پویش ملی پیشگیری از پوکی استخوان با شعار « پیشگیری از پوکی استخوان با تشخیص به موقع» را داریم. با توجه به اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی می‌رود توجه به بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پوکی استخوان می‌تواند در افزایش خطر شکستگی‌های استخوانی موثر باشد، اظهار کرد: پوکی استخوان بیماری است که هیچ علامتی ندارد و زمانی نسبت به آن آگاه می‌شویم که شکستگی در فرد رخ دهد. بروز پوکی استخوان و شکستگی‌ها در سالمندان بیش از سایر گروه‌ها است.


سهم بالاتر زنان در پوکی استخوان


وی با اشاره به شیوع بیشتر پوکی استخوان در میان خانم‌ها، تصریح کرد: ۴۰ درصد از خانم‌های بالاتر از ۵۰ سال پوکی استخوان را تجربه می‌کنند و با کمال تاسف از هر ۳ زن و از هر ۵ آقای بالاتر از ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می‌کند. متاسفانه از هر ۴ زن مبتلا به پوکی استخوان، ۳ نفر از بیماری خود مطلع نیستند که تلاش پویش مذکور افزایش آگاهی زنان برای مراجعه به موقع برای دریافت خدمات پیشگیری و تشخیصی است.


شکستگی لگن، مهم‌ترین عارضه پوکی استخوان


وی شکستی لگن را عارضه دیگر ناشی از پوکی استخوان خواند و ادامه داد: شکستگی لگن به تنهایی از تمام سرطان‌های مختص زنان بروز بالاتری دارد که همین موضوع مرگ و میر ناشی از شکستگی لگن را هم افزایش می‌دهد تا جایی که ۲۰ تا ۵۰ درصد کسانی که دچار شکسنگی لگن می‌شوند در سال اول پس از شکستگی فوت می‌کنند.

استوار با بیان اینکه پس از شیوع کرونا عوامل خطر بروز پوکی استخوان افزایش یافته است، گفت: کم‌تحرکی، مصرف سیگار و الکل، تغذیه نامناسب و... می‌تواند زمینه‌ساز بروز پوکی استخوان باشد که باید با اقدام به موقع جلوی آن را گرفت زیرا با افزایش عوامل خطر، به طور طبیعی سن بروز پوکی استخوان هم می‌تواند کاهش یابد البته مطالعه مشخصی بروی این موضوع در کشور صورت نگرفته است.

وی افزود: در بحث تغذیه، کمبود مصرف کلسیم و ویتامین D نقش مهمی در افزایش شیوع پوکی استخوان دارند. شیوع کمبود ویتامین D در همه جای دنیا وجود دارد ولی با اقدامات درمانی ساده بویژه در خانم‌های بالای ۵۰ سال می‌توان کمبود آن را جبران کرد.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: انجام آزمایشهای تشخیصی پوکی استخوان مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی تحت پوشس بیمه است اما متاسفانه آگاهی کافی برای مراجعه به مراکز درمانی و دریافت این خدمت وجود ندارد. از طرف دیگر حتی در کسانی که تشخیص پوکی استخوان نهایی می‌شود، پایبندی مناسبی به درمان وجود ندارد تاجایی که بیش از سه‌چهارم خانم‌هایی که قرار است درمان شوند، درمان را نیمه‌کاره رها می‌کنند.


سهم داروها در ایجاد پوکی استخوان

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر کورتون درمانی بیماران مبتلا به کرونا و احتمال بروز پوکی استخوان برای این افراد در آینده، اظهار کرد: یکی از انواع پوکی استخوان نوع ثانویه آن است که به دنبال مصرف دارویی خاص که برای درمان بیماری دیگری تجویز شده رخ می‌دهد. یکی از شایع‌ترین داروها که نقشی در بروز پوکی استخوان دارد، کورتون است. البته در مورد مبتلایان به کرونا مصرف کورتون کوتاه مدت است و بعید است بتواند مشکل جدی ایجاد کند اما بازهم باید مطالعات بیشتری بر این موضوع صورت گیرد.

استوار در خاتمه با تاکید بر اینکه عوامل خطر پوکی استخوان از سال‌ها قبل از ۵۰ سالگی با افراد است، گفت: در صورتی که خانواده‌ها از کودکی به تغذیه فرزند خود، تحرک او و... اهمیت دهند می‌توان جلوی بروز این بیماری غیر واگیر را گرفت.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
خط قرمز شمال برای مسافران/ برگشت ۶ هزار خودرو از مازندرانگونه در معرض انقراض «کرکس سیاه» در استان گیلان رهاسازی شدواکنش سخنگوی شورای شهر به افزایش قیمت بلیت متروگل‌فروشان برای حفظ آبرو مجبور به فروش اموال‎شان شده‌اندچرا ساعات فعالیت حمل و نقل عمومی مشهد تغییر نکرد؟ارسال پیامک هزینه پارک حاشیه‌ای برای صاحبان خودرو در قممرغداران قمی تمایلی به جوجه‌ریزی ندارندتدوام محدودیت های کرونایی در چابهار/ مراکز تجاری تعطیل شدتعطیلی اسکله‌های مسافری بندرعباس و قشمتعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی ۱۰ درصد کاهش یافته استشمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۹۶ ‌نفر رسیدکاهش ۷۰ درصدی مسافران اتوبوس در اصفهانمحدودیت‌های کرونایی تردد در جاده‌های کرمانشاه را ۴۴ درصد کاهش دادسودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده استجمع‌آوری ۴۵ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقانماجرای مرگ دختر بچه ۸ ساله بندرعباسی چیست؟فعالیت شیرینی فروشی‌ها ممنوع است/ تکذیب اخبار منتشر شده در فضای مجازیافراد ساکن در یزد با پلاک غیربومی در شهر تردد نداشته باشنداعمال جریمه ۲۰۰ خودرو در شب نخست اجرای طرح ممنوعیت ترددتوقیف خودروها با پلاک مخدوش تا پایان محدودیت ها در کرمانشاهقربانیان کروناویروس در استان سمنان به 712 نفر رسیدند۱۸ کرونایی دیگر در یزد جان باختندضارب کوهنوردان در کوه کرکس نطنز دستگیر شد؛ لزوم برطرف کردن قانونی معضل کوهنوردانقیمت گوشت قرمز در بازار امروز ۴ آذرماه+ جدولچگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟