تبلیغات
  • زمان انتشار: 3 آبان 1399, 14:27
  • / کد خبر: 51454

رونمایی از تخلفات شهردار سابق اهر/درآمد پایدار شهرداری اهر را تعدادی منفعت‌طلب به صفر رساندند

رونمایی از تخلفات شهردار سابق اهر/درآمد پایدار شهرداری اهر را تعدادی منفعت‌طلب به صفر رساندند شهردار اهر معتقد است با عدم توافق با شرکت تعاونی چوبداران؛ ۴ سال است که حق و حقوق شهرداری اهر در میدان دواب ضایع شده است.
 یک سال پیش در چنین روزهایی محمد سرقینی بعنوان سرپرست شهرداری اهر جانشین کمال امیدی شد که توسط شورای اسلامی شهر اهر کنار گذاشته شده بود.
بعد از گذشته یکسال و تثبیت محمد سرقینی به عنوان شهردار اهر به سراغ او رفتیم تا پاسخگوی پرسش‌های موجود درخصوص فعالیت‌های شهرداری اهر باشد. از گزارش پروژه‌ها و اقدامات عمرانی و مشکلات مالی و تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل گرفته تا اختلافات و حواشی موجود در شورا.
البته شهردار اهر چندی است که در صفحه شخصی اینستاگرام‌اش از تخلفات شهردار قبلی اهر و تعرض‌کنندگان به بیت‌المال پرده برداشته است و تاکید کرده که شهردار سابق اهر در حدود 20 میلیارد چک بلامحل کشیده و این چک‌های بلامحل موجب بی‌اعتباری شهرداری اهر شده است و از طرفی تاکید می‌کند؛ شهردار سابق 30 فقره نامه بدون موضوع و سابقه در اختیار اوست و استفاده این نامه‌ها علیه شهرداری اهر در آینده‌ای نزدیک، دور از انتظار نیست.
این مصاحبه به صورت مکتوب و مکاتبه‌ای انجام شده و شهردار به جز یکی از پرسش‌های ما که مربوط می‌شد به ادعای کارشکنی برخی از اعضای شورا در مسیر فعالیت‌های شهرداری از جمله در جریان تصویب بودجه و سایر مصوبات شورا که در فضای مجازی و حتی در صفحه اینستاگرام شخصی شهردار نیز بازتاب داشته، به باقی پرسش‌های ما پاسخ داده‌اند که در ادامه می‌توانید این گفت‌و‌گوی غیر حضوری را ملاحظه بفرمایید.
محمد سرقینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهر، در پاسخ به این سئوال که سال گذشته در چنین روزهایی شما بعنوان سرپرست شهرداری و سپس به عنوان شهردار اهر انتخاب شدید، در یکسال گذشته عملکرد خودتان و مجموعه شهرداری اهر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ گفت: عملکرد مجموعه و کیفیت آن را مردم بهتر ارزیابی می‌کنند و همیشه گفته‌ام قضاوت با مردم است. ولی به‌ نظر من نسبت به دو سال اول شورا که بنده از سال سوم مدیریت را به‌عهده گرفته‌ام به مراتب خیلی عملکرد خوبی داشته‌ایم و رضایت نسبی مردم را بعد از مدت‌ها به لطف خداوند متعال و حمایت اعضای محترم شورا و همکاران عزیزم کسب کرده‌ایم.
وی تفاوت رویکرد مدیریتی با شهرداران قبل را مورد اشاره قرار داد و با طرح اولویت‌های بررسی موضوعات و مشکلات شهرداری اهر ابراز داشت: تمامی مدیران گذشته شهرداری به مراتب در نوع خودشان زحمت کشیدند و دغدغه این‌جانب و همه مدیران سابق و اسبق در حوزه‌های عمرانی، خدماتی و فرهنگی بوده است، ولی ما در کنار کارهای فرهنگی سعی کرده‌ایم بیشتر در حوزه عمرانی و خدماتی که مورد انتظار مردم است، قوی ظاهر شویم.
شهردار اهر ادامه داد: در کنار این موارد، بزرگ‌ترین مشکل شهرداری بدهی‌های انباشته شهرداری علی‌الخصوص به سازمان تأمین اجتماعی است و متاسفانه از مدیریت قبلی علاوه بر آن بدهی‌ها؛ نزدیک 20 میلیارد ریالی چک برگشتی داشتیم که معاملات و شهرداری را کامل بهم زده بود که خوشبختانه توانستیم چک‌ها را پرداخت نماییم.
وی بزرگترین چالشی شهرداری اهر را بدهی های کلان مدیریت گذشته شهرداری عنوان کرد و گفت: شهرداری را با بدهی قریب به 300 میلیارد ریال پارسال در تاریخ 98/7/21 تحویل گرفته‌ام البته در نظر داریم انشاالله با تهاتر ملکی بدهی تأمین اجتماعی را تسویه نماییم و منتظر تصویب لایحه‌ای هستیم که به شورای محترم تسلیم کرده‌ایم.
سرقینی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود شهرداری اهر با زمین فروشی بیشتر، هزینه‌های خود را تأمین می‌کند و این درحالی است که این زمین‌ها و املاک فقط برای این دوره نیست و باید آینده را هم درنظر داشت تصریح کرد: شهرداری بر اساس بودجه مصوب اقدام می‌کند و در این خصوص خارج از بودجه اقدام نمی‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در قبال فروش املاکی که داشته‌ایم املاکی را هم توافق کرده‌ایم و حتی املاکی کشف و سند آنها را گرفته‌ایم که هیچ اطلاعاتی در شهرداری در خصوص وجود آنها نبود و اگر بودند تا حالا فروخته شده بود و به این زمان باقی نمانده بودند. در یک جمله، «بیشتر از املاکی که به فروش رسیده املاکی نیز به شهرداری رسیده است» که ارزش آنها به مراتب بیشتر است و برای آینده شهر و شهرداری خواهد بود.
شهردار اهر در مورد حقوق معوق پرسنل شهرداری اهر هم توضیح داد و گفت: فقط 60 درصد آخرین ماه (شهریورماه) را معوق دادیم و 40 درصد آنها را پرداخت کرده‌ایم و هرگونه اخباری در این خصوص کذب محض است؛ لازم به توضیح است که پارسال آبان‌ماه 98 حقوق مردادماه 98 را تسویه کردیم یعنی سه ماه حقوق معوقه داشتیم.
وی در پاسخ به اینکه اخیراً یک دیوار در محله فضیلت که به گفته شهرداری با هزینه 600 میلیون تومان ساخته شده بود، چند روز بعد از افتتاح فرو ریخت. بررسی‌های شما در این زمینه به کجا رسیده و آیا دلیل این حادثه و مقصرین آن مشخص شده‌اند؟ اظهار کرد: این مورد جهت تأمین دلیل، به کارشناس ارجاع شده که نتایج متعاقباً به اطلاع عموم می‌رسد، البته این دیوار توسط شهرداری در جهت رفع خطر به پیمانکار واگذار شده بود که نباید این اتفاق می‌افتاد ولی در هر صورت خوشبختانه تلفات جانی نداشته و از این بابت خداوند منان را شاکریم؛ فقط یک نکته این‌که ماهم می‌توانستیم مثل بقیه در خصوص اجرای دیوار اقدام ننماییم ولی جلو آمدیم هرچند شکست خوردیم و این از مقتضیات پروژه‌های عمرانی است و املای نانوشته غلط ندارد.
سرقینی بزرگ‌ترین نقطه قوت و ضعف خود را بعنوان شهردار اهر برشمرد و افزود: بزرگ‌ترین نقطه قوت خود را صراحت و رک‌گویی می‌دانم و از دروغ به شدت متنفرم، با مسئولین و همشهریان صریح و بی‌پرده سخن می‌گویم و از این بابت گاهاً ضرر هم می‌بینم ولی نهایتاً نتیجه خوبی دارد و نطقه ضعفم شاید همین باشد که به شدت در جهت منافع شهرداری و شهر واکنش نشان می‌دهم و فرقی هم نمی‌کند مخاطبم چه کسی باشد اگر بر خلاف منافع شهر سخن گویند اعتراض خواهم کرد که بعضی‌ها می‌گویند آدم تندی هستی.
وی در واکنش به اینکه برخی از مخالفین شما می‌گویند، بعد از شهردار شدن شما تعدادی از کارکنان مورد‌ دار که کنار گذاشته شده بودند مجدداً به سرکار بازگشته‌اند، ابراز داشت: در دو هفته آخر خدمت شهردار سابق زمانی‌که عزل شده بود و علی‌رغم این‌که قانون که به صراحت می‌گوید شهردار از لحظه عزل باید محل خدمت را ترک کند و امورات به سرپرست محول گردد ولی چنین نشد و تعداد زیادی از کارکنان شهرداری اهر که تسویه حساب شده بود دعوت به‌کار شدند و 2 نفر از طریق رأی اداره کار در دوره این‌جانب به سر کار خود برگشتند که این دو نفر نیز تنها به دلیل این‌که از نظر آنها متنسب به من بودند اخراج شده بودند و به خاطر بنده دعوت به‌کار نشدند؛ شهردار سابق می‌بایست از مورخه‌ 98/7/7 محل خدمت را ترک می‌کرد ولی متاسفانه تا 98/7/21 در سر کار خود حضور داشت و طی این مدت خیلی‌ها را اذیت کرد.
شهردار اهر در مورد این گفته رئیس شورای شهر اهر که عملکرد شورا در دو سال اول را تقریباً هیچ می‌داند، تصریح کرد: مردم عزیز معمولاً عملکرد شهرداری را با کارهای عمرانی و خدماتی می‌سنجند، عده‌ای نیز از نظر فعالیت‌های فرهنگی نظر می‌دهند نظر رئیس محترم شورا طبیعتاً ماحصل نظر مردم عزیز بوده و هیچ‌کس در خصوص عملکرد شهرداری طی 2 سال اول نظر مثبتی ندارد و از نظر بنده اگر این سخن رئیس محترم شورا بوده درست است و اما این‌که بنده آن زمان معاون شهردار بودم قبلاً عرض کرده بودم.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه شهردار وقت هیچ‌گونه نظری از بنده و دیگر همکاران و معاونین نمی‌پرسید در طی 2 سال مدیریت وی، بنده یک‌بار در جلسات مرتبط حوزه کاری خود حضور پیدا نمی‌کردم و شهردار افراد غیرمرتبط را معرفی می‌کرد اضافه کرد: به من در دوره تصدی آقای اعیانی اختیارات کامل در حوزه عمرانی و شهرسازی داده بودند و عملکرد شهرداری در دوره وی مطلوب و قابل قبول بود، به‌عبارتی در زمان شهردار سابق نه تنها این‌جانب بلکه دیگر معاونین نیز عملاً هیچ‌کاره بودند و فقط عنوان را یدک می‌کشیدند؛ شما در نظر بگیرید طی 2 سال مدیریت ایشان تنها دو مورد جلسه با معاونین و مدیران برگزار شد که آن هم بی‌نتیجه بود.
سرقینی برنامه‌ها و پروژه‌های جدیدی در دست اجرا و طرح‌های زیربنایی شهرداری اهر را یادآور شد و گفت: خوشبختانه طی امسال در هفته دولت و دفاع مقدس پروژه‌های مهمی از قبیل 2 پارک محله‌ای، آسفالت 80 کوچه و معبر، فاز اول کیچیک‌چای، میدان و خیابان نادرقوجا و ... به بهره‌برداری رسیدند و پروژه‌های زیربنایی مهمی من‌جمله کمربند غربی و کمربندی حنوبی، چایکنار شرقی، باغلارآراسی، آسفالت معابر اصلی شهر، نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی، فاز 2 پارک ولایت، فاز 2 کیچیک‌چای، ساختمان 4 طبقه شهرداری اهر، مناسب‌سازی فضاهای تبلیغاتی شهر، واگذاری فرهنگ‌سرای شهرداری به بخش خصوصی، پیاده‌رو طالقانی، سربازار و پارک بانوان و ... علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دست اقدام است و اکثراً هم پیشرفت فیزیکی خوبی دارند.
وی در مورد اینکه شهردار سابق گفته بودند؛ رئیس وقت شورای شهر اهر میرجلال موسوی، 3 پرونده شکایتی علیه شهرداری اهر دارد، توضیح داد و افزود: پرونده‌های مطروحه مربوط به نزدیکان رئیس سابق شورای شهر بود که یک مورد در میدان شورا را استرداد کرده‌اند و مورد دیگر در حال طی فرآیند قانونی است که در صورت نیاز نتیجه متعاقباً به عرض مردم عزیز می‌رسد.
شهردار اهر، دلیل اختلاف بین شهرداری اهر و شرکت تعاونی چوبداران میدان دواب جاده مشگین‌شهر را برشمرد و در پاسخ به اینکه در زمان مدیریت شهردار سابق گفته می‌شد توافق 50-50 در میدان دواب جاده مشگین‌شهر وجود دارد و این توافق در زمان مدیریت جنابعالی عملی نمی‌شود، خاطر نشان کرد: میدان دواب 25 ساله شهرداری اهر قبل از میدان تره‌بار در پشت میدان تره بار شهرداری که دارای حقوق مکتسبه نسبت به میدان تره‌بار است فقط و فقط بخاطر حمایت از سرمایه‌گذار بخش خصوصی در سال 95 تعطیل شد بدون این‌که تا آن موقع حتی کوچک‌ترین مشکلی داشته باشد و صرفاً در جهت حمایت از سرمایه‌گذار بخش خصوصی که در جاده کلیبر سرمایه‌گذاری کرده بود تعطیل شد؛ تا چوبداران به میدان جدید انتقال یابند ولی نه تنها چوبداران به جاده کلیبر نرفتند بلکه خود بدون مجوز در جاده مشگین‌شهر زمینی را تملک کردند.
وی ادامه داد: الان 4 سال است که شهرداری و مردم از حقوق مسلم خود محروم است و داد و فریادهای ما هم راه به‌جایی نمی‌برد. طبق قانون احداث و مدیریت میادین از وظایف شهرداری است و این تنها منبع درآمدی پایدار برای شهرداری اهر بود که به لطف تعدادی منفعت طلب از آن محروم شده است.
سرقینی در مورد اینکه آیا تفاوتی در بین توافق شهرداری اهر با میدان دواب جاده کلیبر و جاده مشگین‌شهر وجود دارد؟ گفت: توافقی که نهایی شده باشد با تعاونی انجام نشده است ولی توافق با سرمایه‌گذار بخش خصوصی در جاده کلیبر که در زمان مدیر سابق به‌صورت 50 به 50 شده بود را ما به 51 درصد به‌نفع شهرداری و با مدیریت شهرداری به اضافه 2 هکتار زمین اضافی اصلاح و بهبود بخشیدیم که مصوب هم شد ولی نتیجه‌ای نداشت.
وی ادامه داد: البته میدان دواب شهرداری اهر پشت میدان تره‌بار شهرداری کاملاً مجهز و از نظر بهداشتی مورد تأیید است و آماده بهره‌برداری مجدد است، منتهی بعضی دست‌های پشت پرده مانع از اجرای قانون می‌شود و باعث می‌شود حقوق مردم و شهرداری به جیب عده‌ای خاص برود.
شهردار اهر با بیان اینکه به‌واسطه این بدرفتاری با اموال عمومی و درآمد بحق شهرداری، متاسفانه ماهانه بالغ بر 150 میلیون تومان متضرر می‌شویم، ابراز داشت: علاوه بر آن بیشتر ترس ما این است که بزرگ‌ترین مرکز دام شمالغرب کشور رفته رفته با سوءمدیریت از بین برود و شبیه بازارهای هفتگی شود.
وی با تاکید بر اینکه در هر صورت در این مورد، مدیریت و حق با شهرداری است تصریح کرد: سهامداران تعاونی، شرکت خود را با شهرداری مقایسه می‌کنند و بعضی‌ها هم آمار غلط به ایشان می‌دهند درصورتی‌که شهرداری متعلق به مردم است و تعاونی متعلق به چند نفر خاص!
سرقینی اضافه کرد: میدان دواب متعلق به شهرداری اهر است و علی‌رغم نامه‌های پی‌در‌پی مسئولین استان متاسفانه هنوز نتیجه‌ای نداشته ولی شهرداری تا حق و حقوق مردم را نستاند پیگیر موضوع خواهد بود.
وی در پایان با اشاره به اینکه بر خود وظیفه می‌دانم در جهت آبادانی شهر بنابه تکلیفی که بر گردن دارم تلاش کنم و از این بابت هیچ منتی بر کسی نیست گفت: از رسانه‌های محترم و منصف شهرستان به خاطر انعکاس تمام اخبار شهرداری و نقدهای متخصصین تقدیر و تشکر می‌کنم؛ قطعاً این شهر آباد و آبادتر خواهد شد اگر همه دست در دست هم دهیم و به فکر منافع مردم عزیز باشیم.
شهردار اهر تاکید کرد: شهرداری سازمانی متعلق به خود مردم است و هیچ نهاد و وزارتخانه‌ای در آن سهیم نیست و سهامدار آن خود مردم شهر هستند که اگر پر قدرت باشد به نفع شهر است و اگر ضعیف و بی‌بنیه باشد به ضرر شهر است.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
روند کاهشی بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد/آمار به۷۹۲ نفر رسیدخط قرمز شمال برای مسافران/ برگشت ۶ هزار خودرو از مازندرانگونه در معرض انقراض «کرکس سیاه» در استان گیلان رهاسازی شدواکنش سخنگوی شورای شهر به افزایش قیمت بلیت متروگل‌فروشان برای حفظ آبرو مجبور به فروش اموال‎شان شده‌اندچرا ساعات فعالیت حمل و نقل عمومی مشهد تغییر نکرد؟ارسال پیامک هزینه پارک حاشیه‌ای برای صاحبان خودرو در قممرغداران قمی تمایلی به جوجه‌ریزی ندارندتدوام محدودیت های کرونایی در چابهار/ مراکز تجاری تعطیل شدتعطیلی اسکله‌های مسافری بندرعباس و قشمتعداد بستری‌های کرونا در آذربایجان‌شرقی ۱۰ درصد کاهش یافته استشمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۹۶ ‌نفر رسیدکاهش ۷۰ درصدی مسافران اتوبوس در اصفهانمحدودیت‌های کرونایی تردد در جاده‌های کرمانشاه را ۴۴ درصد کاهش دادسودجویی دلالان و کرونا نفس نرگس کاران خراسان جنوبی را تنگ کرده استجمع‌آوری ۴۵ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از تالاب میقانماجرای مرگ دختر بچه ۸ ساله بندرعباسی چیست؟فعالیت شیرینی فروشی‌ها ممنوع است/ تکذیب اخبار منتشر شده در فضای مجازیافراد ساکن در یزد با پلاک غیربومی در شهر تردد نداشته باشنداعمال جریمه ۲۰۰ خودرو در شب نخست اجرای طرح ممنوعیت ترددتوقیف خودروها با پلاک مخدوش تا پایان محدودیت ها در کرمانشاهقربانیان کروناویروس در استان سمنان به 712 نفر رسیدند۱۸ کرونایی دیگر در یزد جان باختندضارب کوهنوردان در کوه کرکس نطنز دستگیر شد؛ لزوم برطرف کردن قانونی معضل کوهنوردانقیمت گوشت قرمز در بازار امروز ۴ آذرماه+ جدول