تبلیغات
  • زمان انتشار: 28 مهر 1399, 11:44
  • / کد خبر: 50900

نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی

نگرانی از ناپدیدشدن یوزها در خراسان جنوبی مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: تقریبا ظرف چهار سال گدشته تنها توانستیم تعداد انگشت شماری یوزپلنگ نر را در نایبندان طبس رصد کنیم و متاسفانه یوز ماده‌ای مشاهده نشده است.
حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در نیم قرن گذشته ۷۰ درصد تنوع ژنتیکی گونه‌های برجسته استان از بین رفته و این آمار مربوط به گونه‌های برجسته استان است که از آن‌ها اطلاعات داریم.

وی افزود: تنوع ژنتیکی تنوع درون جمعیت است وقتی گونه‌ای از بین رفت به همان میزان تنوع ژنتیکی کاهش می‌یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه متاسفانه تنوع زیستی یک میلیون گونه جانوری و گیاهی در معرض خطر انقراض است، تصریح کرد: از جمله گونه‌های شاخص استان می‌توان به یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، آهو، قوچ و میش، کل و بز، جبیر، انواع گربه سانان کوچک، روباه شنی، خرگوش، روباه معمولی اشاره کرد که متاسفانه به دلیل شکار بی‌رویه در خطر انقراض هستند. 

اکبری با بیان اینکه در مورد برخی گونه‌ها مناطق حفاظت شده وجود دارد، تصریح کرد: وضع گونه گوره خر بدتر بوده و تقریبا شاهد انقراض منطقه‌ای هستیم.

وی با بیان اینکه در مورد آهو هنوز نتوانستیم وضعیت قابل قبولی را ایجاد کنیم، اظهار کرد: مناطق حفاطت شده نیازمند تصویب برخی دستگاه‌هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: اخیرا صندوق جهانی طبیعت از وضعیت محیط زیست جهان منتشر کرده و براساس کار مطالعاتی بزرگی که در دنیا انجام شده، مشخص شده ۶۸ درصد از جمعیت حیات وحش کره زمین در نیم قرن اخیر از بین رفته‌اند که این امر فاجعه بزرگی است و انقراض عظیمی توسط انسان است.

اکبری اظهار کرد: اگر این امر ادامه پیدا کند یک انقراض بزرگ دیگری را در تاریخ حیات وحش را رقم می زنیم که عامل آن انسان است.

وی ادامه داد: باید بدانیم زمانی که گونه‌های مهم را براثر شکار بی رویه و تخریب زیستگاه از بین بردیم خود به خود گوشتخوارانی که از آن‌ها تغدیه می‌کنند نیز به شدت آسیب می‌بینند که پلنگ و یوزپلنگ از جمله آن‌هاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: تقریبا ظرف چهار سال گدشته تنها توانستیم تعداد انگشت شماری یوزپلنگ نر را در نایبندان طبس رصد کنیم و متاسفانه یوز ماده‌ای مشاهده نشده است.

اکبری اظهار کرد: استان مناطق آزاد وسیعی دارد و این حیوان شب گرد است که امکانات خاصی برای رصد می‌طلبد، اما به همان میزان تلاش کردیم و نتوانستیم خانواده یوزی پیدا کنیم که این امر جای نگرانی دارد.

وی افزود: باید تلاش‌های بیشتری در مکان‌های دیگر کشور انجام دهیم تا در آینده امکان احیای یوزپلنگ فراهم شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه پلنگ نیز گربه سانی است که در سال‌های اخیر آسیب بزرگی دیده و زیستگاه‌های آن خارج از مناطق حفاظت شده است، تصریح کرد: تلاش برای رصد این حیوان بی فایده بوده و تاکنون موفق به اخذ مجوز از دستگاه‌های ذیربط نشدیم.

اکبری با تاکید بر فرهنگ‌سازی و توجه بیشتر مردم به این گونه‌ها، اظهار کرد: یکی از راه‌های حفاطت از گونه‌های حیات وحش این است که مناطق قرق‌های اختصاصی را ایجاد کنیم و مناطق حفاظت شده خصوصی در اختیار افرادی قرار گیرند تا برای مدت خاص کار حفاظت را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه در این راستا در سال‌های اخیر بسیار تلاش کردیم، اما با محدودیت‌های کشوری مواجهیم، افزود: این قول را گرفته‌ایم از پنج مورد قرق اختصاصی کشوری، خراسان جنوبی نیز سهمی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با بیان اینکه بسیاری از زیستگاه‌های عالی استان خارج از مناطق حفاظت شده است، یادآور شد: برای بهبود وضع مناطق حفاطت شده به همراهی دستگاه‌ها نیاز داریم.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
هر شب حدود ۷۰۰۰ تردد غیرمجاز در مشهد ثبت می‌شودمعاون استاندار قزوین: ۱۲۷۱ مجوز تردد در استان قزوین صادر شداز شنبه شاهد نتایج قرنطینه خواهیم بود/ نگران صف های خرید هستیمتعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های همدان با شیب ملایمی کاهشی شده استوضعیت ابتلای مسافران به کوید ۱۹ قبل از صدور بلیت در استان خراسان جنوبی کنترل می‌شودجمع‌آوری ۴۶۰ خودروی فرسوده رها شده در شهر اصفهانپرتقال به علت صادرات بی رویه گران شدتک رقمی شدن فوتی‌های کرونا در یزدکاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مسافران اتوبوسرانی در مشهدچرا پرورش شترمرغ پرسودترین فعالیت حوزه دامی خراسان رضوی است؟فراخوان چهارمین دوره جشنواره شهروندی عکاسی پاییز برگ ریزكارگر توانمند فضای سبز شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران«حذف فرماندهان موثر» سیاست دشمن برای تضعیف حشدالشعبیبسیج فرهنگی هرگز فرسوده نخواهد شدقیمت آپارتمان‌های کوچک در شهر تهراندلیل اصلی ابتلا به کرونا در بابل چیست؟جریمه خودروهای دارای مجوز در طرح اعمال محدودیت‌های کرونایی اصلاح می‌شودفاز سوم خط ۱ مترو تبریز یک هفته تعطیل است۹۰ درصد ترددهای شبانه کاهش پیدا کرد/اعمال جریمه برای متخلفانی که طرح منع تردد را نادیده گرفته‌اندافزایش قیمت تخم مرغ صحت ندارد/ هر کیلو تخم مرغ ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومانرکود کرونایی در ۱۳۷ مهدکودک استان سمنان/ مالکان همراهی کنندزلزله مراوه‌تپه خسارتی نداشت/ گروه‌های ارزیاب در منطقه هستندصدور دستور توقف ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجوشرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیکاری به بیمه‌شدگان مبتلا به کروناوعده‌های پوچ دولت و بازار بی‌رونق پوشاک/ درب کارگاه‌ها تخته شد