تبلیغات
  • زمان انتشار: 24 مهر 1399, 07:55
  • / کد خبر: 50492

اورولوژی چیست؟ چه موقع به متخصص ارولوژی مراجعه کنیم؟

اورولوژی چیست؟ چه موقع به متخصص ارولوژی مراجعه کنیم؟ متخصص ارولوژی پزشکی است که متخصص بیماری های دستگاه ادراری زنان و مردان و سیستم تولید مثل مردان است.
در زمان مصریان باستان و یونانیان ، پزشکان به طور مکرر رنگ، بو و بافت ادرار را معاینه می کردند. آنها همچنین به دنبال حباب ، خون و سایر علائم بیماری بودند.
امروزه ، یک رشته کامل پزشکی بر روی سلامت سیستم ادراری تمرکز دارد که اورولوژی نامیده می شود. در اینجا نگاهی به آنچه اورولوژیست ها انجام می دهند و اینکه چه زمانی باید به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.
 
اورولوژی زنان چیست, عمل اورولوژی چه علمی استدکتر اورولوژی
 

متخصص اورولوژی کیست؟

اورولوژیست ها در زنان و مردان بیماری های دستگاه ادراری را تشخیص و درمان می کنند. آنها همچنین هر مشکلی را که شامل دستگاه تولید مثل در مردان باشد را تشخیص و درمان می کنند. در بعضی موارد ، ممکن است عمل جراحی انجام دهند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است سرطان را از بین ببرند یا انسداد مجاری ادراری را باز کنند. 
 
دستگاه ادراری سیستمی است که ادرار را در بدن ایجاد ، ذخیره و دفع می کند. اورولوژیست ها می توانند هر بخشی از این سیستم را درمان کنند.
 
برخی از اورولوژیست ها بیماری های عمومی دستگاه ادراری را درمان می کنند و برخی در نوع خاصی از اورولوژی تخصص دارند ، مانند:
اورولوژی زنان ، که بر وضعیت دستگاه تناسلی و ادراری زن متمرکز است.
ناباروری مردان ، که بر روی مشکلاتی متمرکز است که مانع از تولید مثل مرد می شود.
نورولوژی ، که بر مشکلات ادراری ناشی از  وضعیت سیستم عصبی متمرکز است.
اورولوژی کودکان ، که بر مشکلات ادراری در کودکان تمرکز دارد.
انکولوژی اورولوژیک ، که بر روی سرطان های سیستم ادراری ، از جمله مثانه ، کلیه ها ، پروستات و بیضه ها متمرکز است.
 
اورولوژی زنان چیست, عمل اورولوژی چه علمی استالتهاب پروستات می تواند باعث ادرار دردناک یا انزال شود
 

متخصص ارولوژی مراجعه می کنیم؟

متخصص ارولوژی در موارد پزشکی مربوط به دستگاه ادراری کمک خواهد کرد.
ممکن است یک بیمار برای درمان طیف وسیعی از شرایط به یک متخصص ارولوژی ارجاع شود:
عفونت های مجاری ادراری : عفونت ادراری موارد اغلب هنگام مهاجرت باکتری ها از دستگاه گوارش به مجرای ادرار بوجود می آیند. علائم شامل ادرار غیر طبیعی ، درد ، بی اختیاری ، حالت تهوع ، استفراغ ، تب و لرز است. این بیشتر زنان را درگیر می کند. 
 
بی اختیاری : سوء عملکرد در سیستم ادراری می تواند منجر به از بین رفتن غیر ارادی کنترل مثانه شود. در زنان ، این ممکن است در نتیجه ضعیف شدن عضلات کف لگن در دوران بارداری باشد.
 
ناباروری مردان : این می تواند در نتیجه آسیب به دستگاه تناسلی مردان و انواع اختلالات اسپرم باشد. یکی از علل شایع ، واریکوسل است. جراحی گاهی می تواند کمک کند.
 
بیماری کلیه : آسیب به کلیه ها می تواند منجر به تورم در دست و مچ پا ، فشار خون بالا و علائم دیگر شود. اگر کلیه ها دیگر به طور موثر کار نکنند ، این نارسایی کلیه است.  
 
پیوند کلیه : ممکن است فرد به دنبال نارسایی کلیه نیاز به پیوند کلیه داشته باشد.
 
انکولوژی اورولوژیک : درمان سرطان هایی که مربوط به سیستم تولید مثل یا مردانه مانند سرطان مثانه و سرطان پروستات هستند.
 
افتادگی مثانه : وقتی دیگر بافت ها و عضلات کف لگن قادر به حمایت از اندام های لگن نباشند ، اندام ها می توانند از موقعیت معمول خود پایین بیایند.
 
سرطان ها : مثانه ، کلیه ها ، غده پروستات ، بیضه ها و هر سرطان دیگری که بر سیستم ادراری یا سیستم تولید مثل در مردان تأثیر بگذارد.
 
بزرگی پروستات : هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) از هر 3 مرد بالای 50 سال حدود 1 نفر را درگیر می کند. رشد بیش از حد سلولها در غده پروستات باعث انقباض مجرای ادرار می شود و منجر به مشکلات ادرار می شود.
 
اختلال نعوظ : آلت تناسلی مرد نمی تواند به سختی کافی برای شرکت کامل در مقاربت جنسی برسد. این اغلب علامت یک بیماری زمینه ای است.
 
بیماری پیرونی : یک لایه فیبری از بافت اسکار در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می شود. بیماری پیرونی می تواند منجر به خم شدن آلت تناسلی مرد در هنگام نعوظ شود که می تواند باعث درد شود و در رابطه جنسی مشکل ایجاد کند.
 
سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک: یک بیماری مثانه التهابی مزمن می تواند باعث ایجاد ناراحتی از خفیف تا شدید شود. 
 
سنگ کلیه و حالب : رسوبات کوچک و سخت حاصل از نمک های معدنی و اسیدی در کلیه ها ایجاد می شود اما می تواند از طریق حالب عبور کند. آنها می توانند ادرار را تحت تأثیر قرار دهند و باعث درد ، حالت تهوع و استفراغ شوند.
 
پروستاتیت : عفونت یا التهاب پروستات می تواند باعث ادرار دردناک یا انزال شود. می تواند حاد یا مزمن باشد.
 
بیضه های نزول نکرده یا کریپتورشیسم: به طور معمول ، بیضه ها در داخل شکم جنین تشکیل می شوند و قبل از تولد به بیضه نزول می کنند. اگر یکی یا هر دو نزول نکنند ، تولید اسپرم می تواند مختل شود و خطر عوارض وجود دارد.
 
تنگی مجرای ادرار : جای زخم مجرای ادرار می تواند مسیر ادرار را که از مثانه جریان دارد را باریک یا مسدود کند. علل شامل عفونت ، التهاب یا آسیب است. علائم شامل ادرار دردناک و کاهش خروجی است. این می تواند منجر به عوارضی مانند پروستاتیت و عفونت ادراری شود.
 
اورولوژی کودکان : این شامل درمان مشکلات اورولوژی در کودکان است که برای متخصصان اطفال بسیار پیچیده است.
 
اورولوژی زنان چیست, عمل اورولوژی چه علمی استمتخصص ارولوژی در موارد پزشکی مربوط به دستگاه ادراری کمک خواهد کرد
 
 

چه انتظاری می توانم از اورولوژیست داشته باشم؟

اورولوژیست به طور معمول یادداشت هایی از پزشک ارجاع کننده دارد ، اما آنها در مورد سابقه پزشکی بیمار سوال می کنند و معاینه فیزیکی انجام می دهند.
 
همچنین ممکن است برخی آزمایشات را سفارش دهند:
• آزمایشات تصویربرداری: مانند سی تی اسکن ، ام آر آی یا سونوگرافی می تواند به پزشک در یافتن مشکل کمک کند.
• سیستوسکوپ : یک پروب باریک و بلند است که دوربین روی آن است و می توان از آن برای دیدن داخل مجاری ادرار و گاهی نمونه برداری از بافت برای آزمایش استفاده کرد.
• آزمایش ادرار: می تواند باکتری یا سایر علائم بیماری را بررسی کند.
• نمونه برداری: می توان سرطان و سایر اختلالات را بررسی کرد.
• آزمایش اورودینامیک: می تواند سرعت خروج ادرار از بدن ، میزان ادرار بعد از ادرار در مثانه و میزان فشار در مثانه را بررسی کند.
 
پس از تشخیص ، درمان به شرایط بستگی دارد. مدیریت پزشکی و جراحی هر دو گزینه هستند.

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
آغاز بهره‌برداری از محل دائمی نمایشگاه‌های اصفهان در ۱۴ آبان‌ ۹۹کاهش ۷۸ درصدی جابجایی مسافر توسط قطارهای مسافربری راه آهن در ۷ ماه ابتدایی امسالچمن مصنوعی روستای رکن آبادبردسکن آماده بهره برداری و افتتاح شد.برگزاری نشست معین های اقتصادی فرهنگی شهرستان چناران۸۴۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های یزد بستر شدندبا مناطق پرخطر کرونایی در استان قزوین آشنا شویدآمار کرونای اصفهان ۷ آبان؛ ۲۳ فوتی و ۲۴۴ ابتلای جدیدشانزدهمین جلسه عصرانه های کار آفرینی برگزار شدجزئیات ماجرای تیراندازی به فروشنده مواد مخدر در اسفراینگزارش ویدیوئی| ماجرای هتاکی یک سگ‌گردان به بانوی گیلانی بابت یک تذکر دوستانهرکوردی جدید در تاریخ مرگ‌های کرونایی البرزراه‌اندازی گشت ویژه کرونا در شاهرود/ شهر در وضعیت بحرانی استافزایش کرایه ناوگان حمل و نقل درون شهری ارومیه تکذیب می شودخطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اصفهانویتامین‌های گران قیمت تاثیری بر ابتلای کودکان به کرونا نداردوضعیت "قرمز" کرونایی در استان زنجان / کووید ۱۹ مهمان ‌دورهمی‌های خانوادگی شدفروش غیربهداشتی مرغ‌ ‌در چابهار/ سرمایه‌گذار پروژه ساماندهی بلاتکلیف استجزئیات درگیری همراهان بیمار با کادر درمان بیمارستان پیروز لاهیجانخودنمایی شیرینی پشت ویترین گرانی/افزایش قیمت مواد اولیه متهم ردیف اول گرانی شیرینی در بیرجندبستری ۴۲۹ بیمار کرونایی در گیلان/ دانش آموز مبتلا نداریمقیمت آپارتمان؛ حداقل بودجه خرید مسکن در تهرانباز شدن پای هالووین به بام ایرانهمدان|مراجعه دیرهنگام بیماران کرونایی به مراکز درمانی خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهدبیمه سلامت نقش به سزایی در نظام سلامت جامعه ایفا میکندرد اصلاحیه نرخ کرایه تاکسی شهری اهواز / تصویب نرخ سرویس مدارس