• زمان انتشار: 4 مهر 1397, 11:16
  • / کد خبر: 5043

کارنامه ملکی در نیمسال اول بررسی شد

دو رکورد جدید در بازار مسکن

دو رکورد جدید در بازار مسکن تغییرات غیر هم‌جهت «سطح قیمت» و «حجم معاملات» در بازار مسکن تهران شدت گرفت. آمار دفتر اقتصاد مسکن از وضعیت خرید و فروش ملک در تهران طی شهریور نشان می‌دهد به‌رغم کاهش ۲۰ درصدی تعداد واحدهای فروش‌رفته در این ماه نسبت به مرداد، متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان ظرف یک ماه ۹ درصد افزایش پیدا کرده است که بیشترین تورم ماهانه ملکی از اردیبهشت ۹۲ تاکنون محسوب می‌شود. بررسی‌ها درباره دو نبض متفاوت در بازار مسکن پایتخت، از ۳ پیش‌برنده تورم ملکی در شرایط شبه رکود، حکایت دارد.

رکورد بیشترین رشد ماهانه قیمت مسکن در تهران از بهار ۹۲ تا کنون، برای آخرین ماه از تابستان ۹۷ به ثبت رسید. گزارش «دنیای اقتصاد» از آمارهای جدید دفتر اقتصاد مسکن درباره اوضاع بازار ملک حاکی است: بازار مسکن پایتخت با دو نبض کاملا متفاوت مواجه شده به‌طوری که «نبض قیمت» تند می‌زند اما «نبض معاملات» به قدری کند شده که حجم خرید و فروش آپارتمان در پایین‌ترین حد دو سال اخیر قرار گرفته است. شهریور امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران، ۹ درصد ظرف یک ماه افزایش پیدا کرد و با عبور از مرز ۸ میلیون تومان به سطح ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان آمد. این میزان رشد ماهانه از اردیبهشت سال ۹۲ –مقطع زمانی اوج حباب مسکن در دوره پیشین رونق معاملات- تا کنون، بی‌سابقه بوده است. روند تغییرات قیمت مسکندر تهران طی ماه‌های اخیر به شکلی بوده که تحت تاثیر شتاب آن، بهای فروش هر متر مربع آپارتمان از ۵/ ۵ میلیون تومان در ابتدای امسال به ۵/ ۶ میلیون در پایان بهار، ۵/ ۷ میلیون در میانه تابستان و بالای ۸ میلیون تومان در پایان تابستان صعود کرده است. شیب رشد ماهانه قیمت آپارتمان در مرداد ماه، اندکی کاهش یافت اما ابعاد التهاب قیمتی مجددا در شهریور، رو به افزایش گذاشت. میانگین قیمت مسکن در حال حاضر ۷۳ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال ۹۶ است. سطح قیمت واحدهای مسکونی در تهران در شرایطی، جهش‌های پی در پی را تجربه می‌کند که معدل ماهانه فروش آپارتمان نسبت به اوایل امسال، تقریبا نصف شده است. از اردیبهشت ۹۷ تا کنون، حجم معاملات خرید آپارتمان در پایتخت، به شکل سریالی و بدون وقفه، رو به کاهش بوده به‌طوری که از نزدیک ۱۷ هزار فقره معامله در اردیبهشت به کمتر از ۹ هزار فقره در شهریور رسیده است. ماه گذشته، حجم معاملات خرید مسکن در تهران ۲۰ درصد ظرف یک ماه کاهش پیدا کرد. مقایسه ابعاد بازار خرید و فروش مسکن در شهریور امسال با شهریور پارسال،‌ بیانگر کاهش ۳۵ درصدی حجم معاملات در این فاصله زمانی است.

کارنامه نیمسال اول ۹۷ بازار معاملات مسکن در پایتخت نیز مشخص می‌کند: حدود سه ماه پس از شروع رونق معاملات که از اواخر پاییز سال گذشته رقم خورد، در ۶ ماه اول امسال، حجم معاملات ۱۲ درصد نسبت به نیمه اول سال ۹۶ افت کرد. با این حال متوسط قیمت مسکن در تهران طی نیمه اول امسال ۴۸ درصد نسبت به نیمه اول پارسال افزایش یافته است. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» درباره نبض‌های متفاوت قیمت و معاملات در بازار مسکن تهران -که میزان تفاوت آن در ماه گذشته، فوق‌العاده بیشتر نیز شده است- نشان می‌دهد: در وضعیت فعلی، سه پیش‌برنده (محرک) قیمت مسکن در پایتخت باعث شده، سطح قیمت‌ها با کمترین حجمخرید و فروش آپارتمان، به جهش ادامه دهد. این محرک‌های قیمتی شامل «نقش دووجهی سفته‌بازها به‌عنوان بازیگران اصلی در صحنه معاملات»، «برتری حجم تقاضای خرید در مقایسه با تعداد فایل‌های فروش» و همچنین «جو روانی متاثر از پرواز دلار و انتظارات تورمی ناشی از آن» است.

گزارش «دنیای اقتصاد» از جزئیات نحوه شکل‌گیری و اثرگذاری پیش‌برنده‌های تورم ملکی بر سطح قیمت‌ها حاکی است: طی هفته‌های گذشته، سفته‌بازهایی که پیش‌تر اقدام به خرید آپارتمان کرده بودند، بیشترین نقش را در سمت عرضه فایل فروشی در بازار معاملات ملک در تهران داشتند. از طرفی، در بین متقاضیان خرید، وزن تقاضای سرمایه‌ای و سفته‌بازانه به مراتب بیشتر از تقاضای مصرفی بوده است. این جنس از تقاضا و همچنین عرضه (غیر مصرفی) باعث سلب زمینه ثبات نسبی قیمت به رغم افت معاملات شده و حتی شرایط را برای پشتیبانی از جهش قیمت نیز فراهم ساخته است. در هفته‌های اخیر، تقاضای مصرفی در بازار مسکن وجود داشته اما میزان آن به مراتب کمتر از تقاضای غیرمصرفی بوده است.

در سمت فروش آپارتمان نیز بخش قابل توجهی از سازنده‌ها به دو دلیل «احتیاط ناشی از نبود چشم‌انداز مشخص برای ساخت و ساز» و «ردیابی آینده تورم مسکن»، فروش واحدهای خود را به تاخیر انداخته‌اند. از طرفی، متقاضیان تبدیل به احسن که یک گروه دیگر فروشنده‌ها محسوب می‌شوند، به‌خاطر جو متشنج بازار معاملات، توان فروش ندارند. اما سفته‌بازهای ملکی با اهداف مختلف به فروش مشغولند. یک دسته از این گروه، با خرید و فروش مکرر در یک منطقه، دنبال سودگیری هستند و دسته دیگر با فروش در یک منطقه، در منطقه دیگر اقدام به خرید می‌کنند. دسته‌ای هم با هدف ورود به بازار دیگر، قصد فروش دارند. در این میان، بخشی از سرمایه‌گذارانی که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ اقدام به خرید آپارتمان کرده بودند، ماه گذشته با مشاهده سطح قیمت‌ها، اقدام به فروش کردند.

در حال حاضر اگر چه حجم معاملات خرید مسکن در تهران به پایین‌ترین میزان از سال ۹۵ تاکنون تنزل پیدا کرده است اما در همین بازار شبه‌رکودی، هنوز حجم تقاضای خرید بیشتر از عرضه فایل فروشی است. این اتفاق به‌عنوان دومین پیش‌برنده تورم ملکی عمل می‌کند. ریشه وضعیت موجود و یکی از عوامل اصلی شکل‌دهنده این دو پیش‌برنده –مانور سفته‌بازها و برتری حجم تقاضا نسبت به عرضه- به جو روانی متاثر از روند افزایشی قیمت دلار برمی‌گردد. تداوم صعود قیمت دلار در ماه گذشته باعث شد از یکسو تقاضای غیرمصرفی در بازار ملک حضور پررنگ داشته باشد و از سوی دیگر، فروشنده‌ها در تعیین «قیمت پیشنهادی»، از اهرم دلاری برای بالا بردن سطح قیمتی استفاده کنند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، تحقیقات میدانی از بازار معاملات مسکن در تهران حاکی است: خرید آپارتمان در سخت‌ترین شرایط توسط خانه‌اولی‌ها و سایر متقاضیان مصرفی انجام می‌شود. جست‌وجو و شناسایی آپارتمان حتی برای متقاضیان سرمایه‌ای نیز دشوار شده است. برخی به ظاهر فروشنده‌ها، صرفا با فایل کردن واحدهای خود، به دنبال کشف قیمت در گام اول و منحرف کردن فروشنده‌های واقعی از طریق تعیین قیمت پیشنهادی فوق‌العاده بالا هستند. این گروه، قیمت پیشنهادی در فایل‌های خود را با فاصله چشمگیر نسبت به واحدهای تازه فروش رفته در منطقه تعیین می‌کنند اما در واقعیت، قصد فروش ندارند. در برخی محله‌ها، رفتار این گروه، بر تعیین قیمت فروشنده‌های واقعی به‌خصوص عوامل فروش آپارتمان‌های سالخورده تاثیر گذاشته است.


منبع: دنیای اقتصاد
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانیسردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کروناماسک با "پارچه معمولی" در برابر کرونا کارایی دارد؟چگونه در محل کار از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟شرایط و چگونگی ورزش در دوران بارداریاستفاده از شوینده‌های برپایه الکل را کم کنید/ آب و صابون موثرترین دشمن کروناماجرای خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا/ نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی در درمان کرونایی‌هامضرات خوردن مغز هسته “زردآلو”جدیدترین مدل لباس نوزادی پسرانهعلایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل داردطرز تهیه رب آلوچه خانگیچشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهندشایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیانچند نکته تغذیه‌ای در دوران کرونامبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می‌کنندخوراکی‌های شگفت‌انگیز برای پاکسازی رگ‌های بدنجراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر استتصادف دلخراش در یاسوج با سه فوتی + جزئیاتریزش مو را با این گیاه معجزه گر درمان کنیدهرآنچه از ابتلا به کرونا از سطوح باید بدانید
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟ورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگرلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استاصفهان گرمتر می‌شودبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهد