تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 مهر 1399, 17:29
  • / کد خبر: 49932

ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟

ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟ از آن‌جایی که طول درمان و بهبود ظاهر دندان‌ها با ارتودنسی معمولا نیازمند زمان زیادی در حدود ۹ الی ۱۸ ماه می‌باشد، روش‌های جدید برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت به میان آمده‌اند. آیا ارتودنسی کوتاه مدت به رفع مشکلات فک و دندان کمک می‌کند؟
ارتودنسی یکی از اصلی‌ترین روش‌های اصلاح طرح لبخند و فرم دندان‌ها می‌باشد. از ارتودنسی دندان برای رفع مشکلات بسیاری از جمله روی هم بودن دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها و همچنین درمان ناهنجاری‌ها و مشکلات فک استفاده می‌شود. از آن‌جایی که طول درمان و بهبود ظاهر دندان‌ها با ارتودنسی معمولا نیازمند زمان زیادی در حدود ۹ الی ۱۸ ماه می‌باشد، روش‌های جدید برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت به میان آمده‌اند.
اما شاید برایتان سوال باشد که آیا واقعا ارتودنسی کوتاه مدت به رفع مشکلات فک و دندان کمک می‌کند؟ در ادامه این مطلب همراه برترین‌ها باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با ارتودنسی کوتاه مدت، چگونگی انجام آن و طول درمان آن با شما در میان بگذاریم.
ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک روش درمانی برای بهبود ظاهر دندان‌ها و درمان مشکلات و ناهنجاری‌های موجود در فک و دندان‌ها می‌باشد. کلمه ارتودنسی از دو واژه لاتین «ارتو» به معنای راست یا درست و «ادوس» به معنای دندان تشکیل شده است و به طور کلی می‎توان گفت این اصطلاح به معنی درست کردن شکل دندان‌ها می‌باشد. طرز کار دستگاه ارتودنسی بدین صورت است که از طریق اعمال نیروی خارجی به دندان‌ها موجب حرکت دادن آن‌ها در جهت قرار گرفتن در مقعیت صحیح خود می‌باشد.
اجزای اصلی دستگاه ارتودنسی شامل موارد زیر می‌باشد:
  • براکت ارتودنسی
  • بریس ارتودنسی
  • سیم و بند ارتودنسی
در صورتی که مشکلات و ناهنجاری‌های دندان زیاد باشد و درمان بیشتری برای آن مورد نیاز باشد، از ابزار‌های دیگری نیز برای ارتودنسی استفاده می‌شود. یکی از دیگر ابزار‌های مهم ارتودنسی برای درمان‌های دشوارتر، هدگیر می‌باشد.
معمولا زمان دقیق و مشخصی برای طول درمان با ارتودنسی مشخص نمی‌کنند. زیرا این درمان تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که نتیجه‌بخش بوده و موقعیت دندان‌ها را بهبود بخشیده باشد. از آن جایی که اعمال نیرو به دندان‌ها به صورت تدریجی انجام می‌شود، در نتیجه حرکت دندان‌ها نیز تدریجی خواهد بود.
به صورت میانگین طول درمان ارتودنسی و رسیدن به نتیجه رضایت‌بخش بین ۹ الی ۱۸ ماه زمان میبرد. اما آیا ممکن است طول درمان ارتودنسی زمان کمتری برده و زودتر به نتیجه مورد انتظار رسید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ارتودنسی کوتاه مدت امکان‌پذیر است، اما این روش تنها برای افراد خاص و در شرایط مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه بیشتر به معرفی این روش درمانی خواهیم پرداخت.

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟

از آن جایی که بسیاری از افراد نمی‌توانند برای مدت طولانی ارتودنسی را روی دندان‌های خود نگه‌دارند، روشی برای جلب رضایت آن‌ها به وجود آمده که این روش با نام ارتودنسی کوتاه مدت شناخته می‌شود. بسیاری از افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند، بیشتر به دنبال مرتب و یکدست شدن دندان‌های جلویی خود هستند و طرز قرار گرفتن دندان‌های عقبی‌شان چندان اهمیتی برایشان ندارد. این روش ارتودنسی کوتاه مدت برای این افراد گزینه بسیار مناسبی است.
ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟
به طور کلی می‌توان گفت که اگر فقط دندان‌های جلویی شما نیاز به اصلاح فرم داشته باشند و بقیه دندان‌ها با مشکلی مواجه نباشند، دندانپزشک متخصص شما ارتودنسی کوتاه مدت را به شما پیشنهاد می‌دهد. در این روش ارتودنسی، موقعیت و ظاهر دندان‌ها در مدت زمان ۴ الی ۹ ماهه بهبود یافته و بیمار به نتیجه دلخواه خود می‌رسد.

چه کسانی برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت مناسبند؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، درمان ارتودنسی در مدت زمان کوتاه معمولا برای کسانی است که تنها دندان‌های جلویی آن‌ها با مشکلاتی از جمله فاصله میان دندان‌ها، بهم ریختگی و دندان‌های روی هم، عدم تقارن و خطوط لبخند معکوس روبه‌رو بوده و دندان‌های دیگر آن‌ها با مشکلی مواجه نیستند. این روش ارتودنسی همچنین مناسب کسانی است که اکستروژن، روتیشن، اینتروژن و تیپینگ دارند.
به طور کلی می‌توان گفت کسانی که دندان‌هایی با بهم ریختگی بسیار زیاد و یا فک نا میزان دارند، گزینه مناسبی برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت نمی‌باشند و باید روش‌های دیگری را برای رفع مشکلات دهان و دندان خود در پیش گیرند.

ارتودنسی کوتاه مدت چگونه انجام می‌شود؟

کسانی که قصد انجام ارتودنسی کوتاه مدت دارند، باید ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنند تا مورد معاینه و مشاوره قرار گیرند. در این جلسه، ارتودنتیست تمام دندان‌ها و لثه و فک فرد را به صورت همه جانبه و از طریق عکس رادیولوژی دندان معاینه می‌کند تا مطمئن شود فرد برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت مناسب است یا خیر.
اگر متخصص ارتودنسی تشخیص داد که فرد برای انجام ارتودنسی کوتاه مدت مناسب است، از وضعیت دندان‌ها قالب‌گیری می‌کند. این کار موجب می‌شود که ارتودنتیست بتواند جنبه‌های مختلف انجام ارتودنسی را تعیین کند.
سپس براکت‌های شفاف و سیم‌های رنگ دندان روی دندان‌ها جایگزاری می‌شوند. در جلسه بعدی براکت‌ها و سیم‌ها با استفاده از باندینگ روی دندان‌ها فیت می‌شوند. این کار با استفاده از چسب باندینگ صورت می‌گیرد.
ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟
بعد از انجام این مرحله باید هر ۴ الی ۵ هفته یکبار به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا سیم‌ها و براکت‌های شما مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز روی آن‌ها تغییرات اعمال شود. پس از تکمیل دوره درمان و مرتب شدن دندان‌ها، سیم‌ها و براکت‌ها برداشته می‌شوند.

طول درمان ارتودنسی کوتاه مدت چقدر است؟
دوره درمان از طریق ارتودنسی کوتاه مدت بسته به نوع دندان‌ها و قرار گرفتن آن‌ها در هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. البته همانطور که گفتیم طول درمان ارتودنسی کوتاه مدت و رسیدن به نتیجه دلخواه از طریق آن به طور میانگین ۴ الی ۹ ماه زمان می‌برد.
اگر میزان به هم ریختگی و یا فاصله میان دندان‌هایتان چندان زیاد نباشد، بعد از حدود ۶ ماه به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید، اما در صورتی که دندان‌هایتان به هم ریختگی بیشتری داشته باشد زمان زیادی برای ایجاد نظم بین آن‌ها نیاز است و طول مدت درمان می‌تواند تا ۹ ماه نیز به طول انجامد.

آیا در ارتودنسی کوتاه مدت سرعت حرکت دندان‌ها بیشتر است؟

اصلی‌ترین تفاوتی که ارتودنسی کوتاه مدت با ارتودنسی بلند مدت دارد، این است که ارتودنسی کوتاه مدت تنها روی هشت دندان جلویی فرد متمرکز است و همین موضوع سبب می‌شود که مدت زمان کمتری صرف اصلاح فرم دندان‌ها و تصحیح موقعیت آن‌ها شود. پس این تفکر که سرعت حرکت دندان‌ها در ارتودنسی کوتاه مدت بیشتر است، اشتباه می‌باشد.
ارتودنسی کوتاه مدت چطور امکان‌پذیر است؟
البته نوعی از ارتودنسی کوتاه مدت که با نام ارتودنسی دیمون شناخته می‌شود، به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید با سرعت بیشتری نسبت به سایر ارتودنسی‌ها عمل می‌کند و علاوه بر اینکه مدت زمان کمتری صرف درمان و بهبود ظاهر دندان‌ها می‌شود، تعداد دفعاتی که لازم است بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه کند نیز کمتر خواهد بود.
دقت داشته باشید که انجام ارتودنسی کوتاه مدت بسیار تخصصی می‌باشد و باید آن را به ارتودنتیست‌های با تجربه و کلینیک‌ تخصصی ارتودنسی بسپارید تا بهتربن نتیجه برایتان حاصل شود.

منبع: برترین‌ها
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۳۰ مهر۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در تبریزبستری ۵۲ بیمار جدید کرونایی در اردبیل/ فوت ۲ بیمار کروناییدریافت هزینه ورودی آرامگاه فردوسی ارتباطی به استاد شجریان نداردآمار شوکه کننده تلفات کرونا در البرزرد افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه مترو و اتوبوسلیست داروخانه های منتخب اصفهان برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه های منتخب شیراز برای توزیع انسولین و داروهای خاص +آدرس و شماره تماستوزیع داروی بیماران خاص و انسولین در داروخانه‌های منتخب اردبیللیست داروخانه های منتخب دانشگاه علوم پزشکی ایران برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه های منتخب استان خوزستان (اهواز و دزفول ) برای توزیع انسولین و داروهای خاصداروخانه های منتخب کاشان برای توزیع انسولین و داروهای خاص + آدرس و شماره تماساعلام لیست داروخانه های منتخب گیلان برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه‌های منتخب مشهد برای توزیع انسولین و داروهای خاص + آدرس و شماره تلفنلیست داروخانه های منتخب تبریز برای توزیع انسولین و داروهای خاص +آدرس و شماره تماساعلام داروخانه‌ های منتخب‌استان چهار محال و بختیاری (شهرکرد) برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه های منتخب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه های منتخب قم برای توزیع انسولین و داروهای خاص +آدرسانتشار فهرست داروخانه های منتخب لرستان برای توزیع انسولین و داروهای خاص+ آدرس و شماره تلفنلیست داروخانه های منتخب بیرجند برای دریافت انسولین و داروهای خاصاعلام فهرست داروخانه‌های منتخب بوشهر برای دریافت انسولین و داروهای خاص + آدرس و شماره تماسفهرست داروخانه های منتخب مازندارن برای توزیع انسولین و داروهای خاصلیست داروخانه های منتخب یزد برای توزیع انسولین و داروهای خاص+ شماره تماسانتشار فهرست داروخانه‌های منتخب همدان برای توزیع انسولین و داروهای خاص + آدرس و شماره تلفنفهرست داروخانه‌های منتخب هرمزگان برای توزیع انسولین و داروهای خاصفهرست داروخانه های منتخب استان گلستان (گرگان) برای توزیع انسولین و داروهای خاص