تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 مهر 1399, 14:15
  • / کد خبر: 49905

بازار میوه وتره بار اصفهان کانون شیوع کرونا در استان

بازار میوه وتره بار اصفهان کانون شیوع کرونا در استان میدان میوه و تره بار اصفهان روزانه با ۲۵ هزار تردد به یکی از کانونهای شیوع بیماری کرونا در اصفهان تبدیل شده است.

از روز دوازدهم مهرماه محدودیت‌های کرونایی در استان اصفهان اجرا شده است؛ محدودیت‌های که از وضعیت مهارنشدنی کرونا حکایت دارد، شهری در استان اصفهان نیست که از کرونا در امان باشد و آماری که روزانه توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام می‌شود از شدت شیوع کرونا خبر می‌دهد. استاندار اصفهان که ریاست ستاد استانی مقابله با کرونا را برعهده دارد، در آخرین اظهار نظرش رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در این استان کمتر از سایر نقاط کشور دانست.

با اینکه محدودیت‌های کرونایی در استان اصفهان اعلام شده است و کرونا از خفیف تا شدید دامان هر خانواده اصفهانی را گرفته اما مکان‌هایی هستند که به عنوان کانون شیوع کرونا یاد می‌شود؛ مکان‌هایی که تردد در آنجا بالاست و در نهایت زنجیره کرونا را تکمیل می‌کند. یکی از این مکان‌ها میدان مرکزی میوه و تره بار اصفهان است که در بین اصفهانی‌ها با نام بازار میوه و تره بار هم شناخته می‌شود. میدان مرکزی میوه و تره بار اصفهان در جاده اصفهان به نائین واقع شده است و روزانه و در ساعات آغازین روز بین ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در این بازار تردد دارند.

وارد بازار که می‌شوی غرفه‌ها با درهای کشویی آبی و تابلوهای سبز که شماره و غالباً اسامی صاحب غرفه را نشان می‌دهد به چشم می‌خورد. سبدهای میوه از انگور و انار گرفته تا میوه‌های پاییزی در وانت‌ها گذاشته شده است؛ رحیم موسوی یکی از فروشندگان است که مشغول راهنمایی مشتری‌ها است، اندکی که شلوغی بازار اجازه می‌دهد با ما به گفت و گو می‌نشیند.

وی در حالی که به جمعیت پرتراکم و در حال رفت و آمد بازار اشاره می‌کند در گفت و گو با خبرنگار مهر می‌گوید: نیمی از اعضای خانواده من به کرونا مبتلا شدند و من هم یکی دو روزی ناخوش احوال بودم که در شرایط کاری من طبیعی است.

موسوی اضافه کرد: فضای میدان باز است و در ورودی هم ضدعفونی می‌کنند اما اینها کافی نیست؛ تراکم جمعیت همان طور که کارشناسان بارها اشاره کردند حتی با زدن ماسک و رعایت بهداشت هم از عوامل اصلی انتقال بیماری است؛ به هر حال ماسک هم تا حدودی می‌تواند از انتقال بیماری پیشگیری کند.

چاره‌ای جز کار کردن برای معیشت در شرایط فعلی نداریم

وی می‌افزاید: چاره‌ای جز کار کردن برای معیشت در شرایط فعلی نداریم.

هنوز در جامعه ما موضوع «پیشگیری» جا نیفتاده است و مردم هم از عدم توان مسئولان در کنترل بیماری خسته شده‌اند؛ به هر حال نمی‌توان همه چیز را تنها به گردن مردم انداخت؛ فرهنگ سازی در همه کشورهای جهان با قانون محقق می‌شود

در گوشه دیگر میدان زیر سقف‌های در هم تنیده که به ستون‌های آبی تکیه زده‌اند تراکم بیشتری وجود دارد و خبری از رعایت فاصله گذاری اجتماعی هم نیست.

محمود اکبری با ماسک در گوشه‌ای مشغول جا به جایی بارهای خریداری شده‌اش است و در وانت باری بارها را جا به جا می‌کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: من به همراه برادرم مغازه‌ای کرایه کردیم و در شهر میوه می‌فروشیم. هردو تحصیل کرده دانشگاه هستیم و در این اوضاع اقتصادی از میوه فروشی گذران زندگی می‌کنیم.

اکبری به جمعیت اشاره‌ای کرد و افزود: نیمی از این جمعیت ماسک را جدی نمی‌گیرند؛ البته نمی‌توان هم خرده گرفت شاید هنوز در جامعه ما موضوع «پیشگیری» جا نیفتاده است و مردم هم از عدم توان مسئولان در کنترل بیماری خسته شده‌اند؛ به هر حال نمی‌توان همه چیز را تنها به گردن مردم انداخت؛ فرهنگ سازی در همه کشورهای جهان با قانون محقق می‌شود اما مسئولان ما با کلی اما و اگر تازه به فکر قانون گذاری در این زمینه افتاده‌اند که به نظر می‌رسد چندان هم جدی نیست و فقط برای از سرباز کردن انتقادهاست.

وی بیان داشت: من سعی می‌کنم تا حد امکان از ماسک استفاده کنم و در مغازه ام هم توصیه می‌کنم از ماسک استفاده کنند اما این موضوع را هم باید در نظر داشت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این شرایط بحرانی جنبه شخصی ندارد و به مسئولیت اجتماعی همه افراد برمی‌گردد.

۶۰ درصد مراجعه کنندگان بازار میوه و تره بار اصفهان از ماسک استفاده می‌کنند

با آغاز محدودیت‌های کرونایی هشت هزار وسیله نقلیه ای که روزانه به میدان وارد می‌شوند از تونل ضدعفونی عبور می‌کنند اما تنها ۶۰ درصد افراد از ماسک استفاده می‌کنند؛ به گفته کارشناسان شبکه بهداشت ویروس کرونا با هر بار جهش قوی‌تر شده، سرعت انتقال آن هر بار بیشتر می‌شود و هر یک نفر فرد بیمار می‌تواند حداقل ۴ تا ۶ نفر را آلوده کند، طبیعی است در چنین شرایطی عدم رعایت پروتکل‌ها چه جمعیت عظیمی از مراجعه کنندگان را می‌تواند بیمار کند و این در حالی است که نه نظارتی برای جلوگیری از ورود افراد بیمار به بازار میوه و تره بار اصفهان انجام می‌شود و نه به شکل جدی بر استفاده از ماسک تاکید شده است.

اما رئیس اتحادیه میوه و تره بار استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آمار دقیقی از مبتلایان کرونا در میدان میوه و تره بار استان اصفهان در دست نیست؛ اما آنچه مسلم است حداقل چهار نفر بر اثر این بیماری فوت شده اند.

ناصر اطرج، افزود: در بازار میوه و تره بار بالغ بر ۲۵۰ غرفه میوه و ۱۳۰ غرفه سبزی و صیفی وجود دارد که با توجه به حجم تردد در این میدان و اطلاع رسانی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی فقط ۶۰ درصد افراد از ماسک استفاده می‌کند.

تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازار میوه و تره بار اصفهان

وی به تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازار میوه و تره بار اصفهان هم پرداخت و افزود: با آغاز محدودیت‌های کرونایی هشت هزار وسیله نقلیه ای که روزانه به میدان وارد می‌شوند از تونل ضدعفونی عبور می‌کنند.

این وظیفه انتظامات سازمان میادین شهرداری اصفهان است که با تب سنجی و گوشزد در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک افراد متفرقه در میدان اقدام کندوی با تاکید بر اینکه غرفه داران و کارگران آنها به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک پایبند هستند، تصریح کرد: با توجه به تردد قابل ملاحظه، افراد متفرقه در میدان میوه و تره بار استان اصفهان لازم است انتظامات میدان که وابسته به سازمان میادین شهرداری است با جدیت بیشتری با افرادی که نسبت به این بیماری بی تفاوت هستند اقدام کند.

رئیس اتحادیه میوه وتره بار استان اصفهان تاکید کرد: این وظیفه انتظامات سازمان میادین شهرداری اصفهان است که با تب سنجی و گوشزد در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک افراد متفرقه در میدان اقدام کند.

میدان میوه و تره بار مرکزی اصفهان شاه راه تأمین میوه و سبزی هفت استان کشور

اما میدان میوه و تره بار مرکزی اصفهان با ۱۹۸ هکتار مساحت شاه راه تأمین میوه و سبزی هفت استان کشور است. هر روز قبل از طلوع خورشید فعالان حوزه میوه و تره بار بیش از ۶۰ درصد نیاز میوه و سبزی استان‌های چهارمحال و بختیاری، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خراسان جنوبی و قسمتی از قم و فارس را تأمین می‌کنند. کارشناسان معتقدند در شرایطی که ویروس کرونا قرمزی اصفهان را تیره‌تر می‌کند تردد مهار نشدنی در این میدان بر افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ مؤثر است.

مدیر میدان مرکزی میوه و تره بار شهرداری اصفهان برخلاف رئیس اتحادیه میوه و تره بار معتقد است که در این میدان هیچ گونه ابتلاء به کرونا در بین غرفه داران و کارگران و بخش اداری و بانکی گزارش نشده است.

احمدرضا یزدانی در این زمینه بیان داشت: علاوه بر ۲۰ هزار نفر که روزانه در میدان مرکزی میوه و تره بار استان اصفهان تردد دارند، بالغ بر هزار و ۷۰۰ نفر شب خواب وجود دارد که در هر غرفه شب را سپری می‌کنند و البته کارکنان بخش اداری بازار میوه و تره بار و ۷ بانک در این میدان را هم باید به تعداد افراد متفرقه افزود.

تردد روزانه ۸ هزار وسیله نقلیه از ورودی بازار

مدیر میدان مرکزی میوه و تره بار شهرداری اصفهان با اشاره به تردد روزانه هشت هزار وسیله نقلیه از ورودی بازار تصریح کرد: ضدعفونی کامیون‌ها و خودروهای سبک در تونل روزانه سه میلیون تومان هزینه دارد این د درحالی است که نمی‌توان این انتظار را داشت که تأمین ماسک افراد متفرقه بر عهده شهرداری اصفهان باشد.

وی در ارتباط با دلیل عدم برخورد جدی با افرادی که قانون زدن ماسک و اصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند نیز توجیهی دارد و می‌گوید: عده‌ای بر این باورند که با وجود مسقف نبودن فضای میدان، نیازی به استفاده از ماسک نیست و نمی‌توان با برخورد قهرآمیز و تنبیهی افرادی که ماسک نمی‌زنند را متنبه کرد و باید بر فرهنگ سازی سرمایه گذاری شود.

کرونا همچنان در اصفهان می تازاند و یکی از مهمترین راه‌های تکمیل زنجیره این ویروس تراکم جمعیتی است و در شرایط کنونی بهترین شیوه هم بر پیشگیری دلالت دارد.

پیشگیری که با شستشوی دست‌ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک تعریف می‌شود. اما هنوز مشخص نیست که چرا همانطور که استاندار اصفهان در طول روزهای اخیر بارها اشاره کرده است اصفهانی‌ها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی مصمم نیستند و در مراکز پرتردد مانند بازار میوه و تره بار فقط نیمی از افراد پایبند به رعایت این اصول هستند!


منبع: مهر
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
استخدام کارمند خرید خدمت زن در پلیس اصفهان۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدراهی جز تعطیلی نداریم/تجمع مرگ در اغذیه فروشی‌هامیزان بروز کرونا در کهگیلویه و بویراحمد ۲.۵ برابر متوسط کشوری استبستری‌های "کرونا" در کرمانشاه از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت/ تمدید تعطیلی ۶ شهرستانآمار کرونای اصفهان ۱۰ آبان؛ ۲۲ فوتی و ۲۱۳ ابتلای جدیدطغیان کرونا در یزد/ بستری در بیمارستان‌ها به مرز ۹۰۰ تن رسیدممنوعیت برگزاری تجمعات و مراسم شادی و عزا در هرمزگان تا اطلاع ثانویسامانه رانندگان پرخطر در قم تدوین شدقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۰ آبان ماه+ جدولافزایش آمار بیماران بدحال مبتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان/ مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرندکرونا هم چنان می تازد/شناسایی ۸۷ مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنانعوارضی که بعد از رهایی از بند کرونا در بدن می‌ماندمصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک برای درمان کرونا مضر استکدام مشاغل در چهارمحال و بختیاری تعطیل اند؟مراجعه روزانه ۲۰۰ بیمار مشکوک کرونا به مراکز درمانی گیلانکشف یک قلاده توله شیر در مرز بانهوضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز / ظرفیت بیمارستان‌ها‌ برای بستری بیماران کرونایی تکمیل شداحتکار روغن در کارخانه روغن نباتی جهان /صاحب کارخانه ‌تمایلی به همکاری ‌برای خروج روغن از کارخانه ندارد‌تعطیلی باغ رستوران های متخلف در شیرازمراسم گرامیداشت جان باختگان چاه ۱۴۷ رگ سفید ۲(تصاویر) آتش سوزی در بستر زاینده رودمشکل صدور پروانه ساخت پلاک های قولنامه ای حل می شودثبت حدود ۲۲ هزار بستری و ۱۶۶۰ مرگ کرونایی در البرزبستری ۱۵۴ بیمار مبتلا به کرونا طی یک روز در بیمارستان های همدان