تبلیغات
  • زمان انتشار: 19 مهر 1399, 10:04
  • / کد خبر: 49611

تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا/ راه‌های پیشگیری از انتقال کرونا از طریق چشم

تشدید بیماری های چشم در دوران کرونا/ راه‌های پیشگیری از انتقال کرونا از طریق چشم مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ترس از کرونا باعث تاخیر در مراجعه به پزشک برای شناسایی مشکلات چشمی و پیگیری بیماری‌های مزمن چشمی در این دوران شده است، نسبت به تشدید این مشکلات و از دست رفتن زمان مناسب برای درمان مؤثر این بیماری‌ها هشدار داد.
دکتر ساره صافی در آستانه روز جهانی بینایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر جنبه‌های مختلف زندگی عنوان کرد: شعار امسال روز جهانی بینایی با توجه به همه گیری کرونا "تداوم مراقبت‌های چشمی در دوره همه گیری کرونا" در نظر گرفته شده و مراسم نیز به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
 بیش از یک میلیون مورد نابینایی و کم بینایی در جهان قابل پیشگیری بود
وی با تاکید بر اهمیت مراجعه بیماران برای شناسایی مشکلات چشمی و به تاخیر نینداختن مراجعات، به اهمیت پیشگیری از بیماری‌های چشمی اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین آمار تخمین زده شده از سوی سازمان جهانی بهداشت تقریبا یک میلیون نفر از موارد نابینایی و کم بینایی در جهان، قابل پیشگیری یا قابل اجتناب بوده‌ است. همچنین بیش از یک میلیون نفر در جهان برای بینایی بهتر نیاز به عینک دارند و در دنیا 2.5 میلیون نفر مبتلا به نزدیک بینی هستند که از این تعداد حدود 300 هزار نفر زیر 18 سال هستند.
بروز نزدیک بینی در زیر 18 ساله ها
صافی با اشاره به اهمیت شناسایی بیماری نزدیک بینی در ایران، گفت: این بیماری بیشتر در افراد زیر 18 سال اتفاق می‌افتد و با توجه به زیاد بودن جمعیت جوان در ایران و استفاده روز افزون از وسایل دیجیتال، اهمیت این مسئله بیشتر می‌شود. همچنین با توجه به اینکه افراد نزدیک بین حتما نیاز به عینک دارند، مسئله تامین عینک نیز مطرح می‌شود. 
وی با اشاره به افزایش جمعیت سالمندی در ایران و سایر کشورها و اثرات آن بر بیماری‌های چشمی گفت: تحلیل رفتگی شبکیه از بیماری‌های مهم چشمی در دوران سالمندی است که با تشخیص زودرس، مراجعات منظم افراد به چشم پزشکی و پیگیری دقیق می‌توان مداخله مؤثر انجام داد و بسیاری از کم بینایی‌ها و نابینایی‌ها را کنترل کرد.
افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر نابینایی قرار دارند
وی دیابت را معضل بهداشتی دیگر موثر در بروز عوارض چشمی و حتی نابینایی مطرح کرد و گفت: افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر نابینایی قرار دارند که با معاینات منظم و تشخیص و درمان به موقع می‌توانند از این عوارض بکاهند.
صافی در رابطه با بیماری‌هایی مثل آب سیاه یا گلوکوم که ممکن است در سنین کمتر رخ ‌دهد، اظهار کرد:  افرادی که سابقه خانوادگی داشته و در معرض عوامل خطر این بیماری هستند با معاینات منظم جهت اندازه گیری فشار داخل چشم می‌توانند از آسیب‌های بینایی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنند.  
انتقال کرونا از چشم و راه‌های پیشگیری
وی در بخشی از این گفت‌وگو در رابطه با انتقال ویروس کرونا از طریق چشم، گفت: احتمال انتقال ویروس از طریق چشم‌، از راه‌های دیگر مثل سرفه و عطسه کمتر است، اما این مسئله باعث نمی‌شود که اهمیت آن کمتر شود؛ زیرا ویروس می‌تواند از طریق سرفه و عطسه در هوا منتشر شود و چشم به مسیری برای انتقال ویروس به بدن تبدیل شود.
صافی با بیان اینکه هر عفونت و قرمزی در چشم ممکن است دلایل ارجح‌تری از کرونا داشته باشد، اما به دلیل جدی بودن این بحران نباید از آن چشم پوشی کرد، گفت: با رعایت موارد بهداشتی مثل شستن مرتب دست‌ها، اجتناب از تماس دست با چشم، پرهیز از تماس با افراد بیمار، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از شیلد برای ایمنی بیشتر در تماس با افراد بیمار می‌توان از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه شیوع کرونا باعث مراجعات کمتر و پیگیری کمتر افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن چشمی شده است، تصریح کرد: لازم است افراد مراقبت‌های چشمی و پیشگیری از این بیماری‌ها و نابینایی را به تعویق نیندازند و حتی به صورت غیر حضوری با پزشک خود در تماس باشند؛ چرا که اگر این بیماری‌ها زودتر تشخیص داده شوند با درمان مؤثرتری همراه است.
ضرورت محافظت از چشم در زمان استفاده از ابزار دیجیتال
وی با توجه به مجازی بودن اکثر فعالیت‌ها و افزایش استفاده از ابزار دیجیتال و حضور افراد در صفحات مجازی در دوران همه گیری کرونا، توضیح داد: کودکان یکی از گروه‌های مهمی هستند که از صفحات مجازی برای فعالیت‌های مختلف مثل آموزش‌های درسی و بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. بنابراین استفاده صحیح از این وسایل بسیار مهم است و توصیه می‌شود که افراد به هنگام کار با رایانه فاصله 50 تا 70 سانتی متری و برای تلفن‌های هوشمند و تبلت فاصله 40 تا 45 سانتی متری را رعایت کنند، دفعات پلک زدن را افزایش دهند و به مرطوب شدن سطح چشم کمک کنند.
صافی در خاتمه با بیان اینکه مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی در دومین پنج شنبه ماه اکتبر هر سال به عنوان یک پویش جهانی برگزار می‌شود و متولی بین المللی آن آژانس پیشگیری از نابینایی است، گفت: هدف از برگزاری این مراسم ارتقای آگاهی عمومی در زمینه اهمیت پیشگیری از کم بینایی و نابینایی به خصوص در گروه‌های آسیب پذیر و در معرض خطر و افرادی است که تا کنون تحت مراقبت‌های چشمی قرار نگرفته‌اند. در همین راستا امسال نیز این مراسم روز پنجشنبه 17 مهر با همکاری مشترک مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی بهشتی؛ به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی و همچنین بنیاد پروفسور محمد قلی شمس که در زمینه پیشگیری از نابینایی فعالیت می‌کنند، برگزار شد.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
استخدام کارمند خرید خدمت زن در پلیس اصفهان۵۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدراهی جز تعطیلی نداریم/تجمع مرگ در اغذیه فروشی‌هامیزان بروز کرونا در کهگیلویه و بویراحمد ۲.۵ برابر متوسط کشوری استبستری‌های "کرونا" در کرمانشاه از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشت/ تمدید تعطیلی ۶ شهرستانآمار کرونای اصفهان ۱۰ آبان؛ ۲۲ فوتی و ۲۱۳ ابتلای جدیدطغیان کرونا در یزد/ بستری در بیمارستان‌ها به مرز ۹۰۰ تن رسیدممنوعیت برگزاری تجمعات و مراسم شادی و عزا در هرمزگان تا اطلاع ثانویسامانه رانندگان پرخطر در قم تدوین شدقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۰ آبان ماه+ جدولافزایش آمار بیماران بدحال مبتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان/ مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی بگیرندکرونا هم چنان می تازد/شناسایی ۸۷ مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنانعوارضی که بعد از رهایی از بند کرونا در بدن می‌ماندمصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک برای درمان کرونا مضر استکدام مشاغل در چهارمحال و بختیاری تعطیل اند؟مراجعه روزانه ۲۰۰ بیمار مشکوک کرونا به مراکز درمانی گیلانکشف یک قلاده توله شیر در مرز بانهوضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز / ظرفیت بیمارستان‌ها‌ برای بستری بیماران کرونایی تکمیل شداحتکار روغن در کارخانه روغن نباتی جهان /صاحب کارخانه ‌تمایلی به همکاری ‌برای خروج روغن از کارخانه ندارد‌تعطیلی باغ رستوران های متخلف در شیرازمراسم گرامیداشت جان باختگان چاه ۱۴۷ رگ سفید ۲(تصاویر) آتش سوزی در بستر زاینده رودمشکل صدور پروانه ساخت پلاک های قولنامه ای حل می شودثبت حدود ۲۲ هزار بستری و ۱۶۶۰ مرگ کرونایی در البرزبستری ۱۵۴ بیمار مبتلا به کرونا طی یک روز در بیمارستان های همدان