تبلیغات
  • زمان انتشار: 27 شهریور 1399, 11:14
  • / کد خبر: 46791

اختلال پانیک یا حمله هراس چیست؟علائم و علل آن

اختلال پانیک یا حمله هراس چیست؟علائم و علل آن اختلال پانیک یا حمله هراس یک مشکل عمده در سلامتی و یکی از مهم ترين اختلال های شایع در دنیاست. این اختلال یکی از اختلالات اضطرابی است که در آن شخص بطور غیرمنتظره دچار ترس و تپش قلب شدید، بدون وجود سابقه ای از بیماري های قلبی ميشود .
اختلال پانیک یا حمله هراس یک مشکل عمده در سلامتی و یکی از مهم ترين اختلال های شایع در دنیاست.
 
این اختلال یکی از اختلالات اضطرابی است که در آن شخص بطور غیرمنتظره دچار ترس و تپش قلب شدید، بدون وجود سابقه ای از بیماري های قلبی ميشود .
 
در زمان تجربه حمله پانیک یا اختلال هراس، که معمولاً این حمله در طول ۱۰ دقیقه به اوج خود میرسد ، شخص فکر می کند نکند دیوانه بشود یا سکته کند و بمیرد، همچنين این اختلال سبب دستپاچگی و ترس شدید بیمار ميشود و معمولاً سبب ميشود که بیمار انواع بررسی های تخصصی و انواع آزمایشات پزشکي را انجام دهد و در پایان مشاهده ميشود شخص هیچگونه بیماري قلبی یا مشکل جسمانی خاصی ندارد.
 
اختلال پانیک چیست, اختلال پانیک, داروی اختلال پانیکنشانه های اختلال پانیک یا حمله هراس
 
علایم و نشانه های اختلال پانیک یا حمله هراس
تپش قلب( افزایش ضربان قلب)
عرق کردن( تعرق زیاد) 
حس سرگیجه( سرچرخی) 
حس کوتاه شدن تنفس( تنگی نفس )
حس ناراحتی یا درد در قفسه سینه( صدر)
حس لرزیدن
دلبدی( دل بهم خوردگی) یا حس ناراحتی در شکم
حس خفه شدن
ترس از مردن
سوزنک سوزنک شدن اعضای بدن( پاراستیزیا)
ترس از دست دادن کنترل یا ترس از دست دادن هشیاری/ درایت
حس واقعیت زدودگی( این که فرد فکر کند قادر به تجربه واقعیت پیرامون خویش نیست) و حس شخصیت باختگی( فرد فکر ميکند از شخصیت خویش جداشده و خویش واقعی نیست)
حس سردي یا داغ شدن بدن
 
این حمله ها در چه افرادی بیش تر است؟
- معمولاً شخص طی یک ماه بیش از 2 دفعه دچار این حمله های غیرمنتظره ميشود . اختلال هراس معمولاً زمينه ژنتیکی دارد. از دست دادن والدین در سنین بچگی هم شخص را مستعد این اختلال ميکند . سن بروز اختلال پانیک معمولاً 30- 25 و 50- 45سالگی است. حمله های ناگهانی گاهی سبب ميشود شخص به اطرافیان وابسته شود که اگر اتفاقی افتاد، کسی کنارش باشد تا نجاتش دهد.
 
دلایل اختلال پانیک یا حمله هراس
استرس مزمن
استرس حاد( مثل حوادث ترومایی و اسیب زننده)
استرس حاد
اسیب ریوی( نفس تنگی )
ورزش شدید
استفاده بی اندازه کافئین
بیماري ها
تغيير غیرمنتظره محیط زندگی
 
اختلال پانیک چیست, اختلال پانیک, داروی اختلال پانیکدرمان حمله هراس
 

دلایل ديگر:
بسياري از علایم رایج حمله پانیک میتواند در برخی از شرایط بدن ديگر رخ دهد. برخی از داروها یا محرک ها- مثل رژیم های غذایی و الکل- همچنين میتواند سبب علایم حملات پانیک شود.
 
روش درمان حملات پانیک از طريق نشانه های بیماري
 
بیماري پانیک و وحشت زندگی
درمان پانیک باید با استفاده از درمان دارویی و درمان شناختی انجام گیرد . در درمانی دارویی با استفاده بعضی داروهای آرامبخش از بروز حمله جلوگيري ميکنند . ولی در درمان روانشناسی  شخص تا حد زيادي از ترس هایش آگاهی پیدا نموده و با آنها روبرو ميشود . این نوع درمان که مبتنی بر اگاهی شناخته ميشود ، در علاج انواع فوبیا و ديگر اختلال های اضطرابی کاربرد زيادي دارد.
 
در درمان مبتنی بر اگاهی با قرار دادن عامدانه شخص در موقعیتهای ترسناک ، عوامل ترس آور را ضعيف تر ميکنند . در پایان شخص درمی یابد كه بسياري از تصورات و ترسهایی كه داشته بی مورد بوده و یا تا آن حد وحشتناک نبوده اند. ديگر شیوه های درمان عبارتند از:
 
* درمان به شیوه افشا
*  درمان دارویی

*  شبيه سازي پانیک و واكنش به ترس
*  درمان طبق درمان جمعی اشخاص مبتلا به پانیک
*  كنترل رژیم درمانی و كاهش مواد محرک مانند كافئین
* كاهش استفاده دخانیات و مخدرها
*  تمرین های ریلكسیشن
*  افزایش ارتباط با خانواده
*  افزایش ميزان فعالیت بدنی به بیش از 3 بار در روز به مدت حداقل 10 دقیقه
*  خواب كافی و آرام

منبع: بیتوته
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
استاندار قم با گلریزان برای صادرکنندگان برتر موافقت کردقانون بیمه همگانی خدمات درمانی یکی از روزهای تبلور تدبیر و امید بر مردم شریف ایران اسلامی است«پاکت پول» عروسی را عزا کردرونمایی از تخلفات شهردار سابق اهر/درآمد پایدار شهرداری اهر را تعدادی منفعت‌طلب به صفر رساندندآخرین امار کرونا در اصفهان / ۵۹۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/مرگ ۳۱ نفرتعطیلی مدارس استان کرمان تا ۹ آبان ماه تصویب شدآمار کل فوتی های کرونا در اردبیل به ۷۱۴ نفر رسیدماجرای تصویر منتشر شده از نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان چیست؟استان کرمان در وضعیت فوق قرمز کرونا قرار دارد/ کاهش استفاده از ماسک و وسایل حفاظت فردیواکسن آنفولانزا کی به داروخانه‌ها می‌رسد؟تجمع در "باغ رضوان" ارومیه همچنان ممنوع است۱۰ روز گذشته هیچ دانش‌آموز اردستانی به کرونا مبتلا نشده است/حضور اختیاری دانش‌آموزان سر کلاساعمال محدودیت‌های کرونایی یک هفته‌ای از سوم آبان ماه در استان همدانمبتلایان به کرونا در زنجان چندین برابر بستری شدگان استبرق کدام دسته از مشترکین اصفهانی رایگان می‌شود؟ عروسی در سقز تعطیل شد/ داماد بازداشت شدسرمازدگی عامل اصلی کاهش محصول انار در اصفهان استتعطیلی ۴۵ درصدی مهدهای کودک گیلان در شرایط کرونا/ فعالیت با یک سوم ظرفیتمحصول ۵۰ درصد استخرهای پرورش میگوی استان بوشهر برداشت شدوضعیت قیمتی آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالاوضعیت واحدهای تولید و فروش پوشاک اصلا خوب نیستتعطیلی آموزش حضوری در مدارس استان بوشهر تمدید شدپرهیز از کار جزیره ای در خصوص آسیب های اجتماعیمقابله با اپیدمی کرونا در بازارهای روز شهرداریآمار بستری‌های مشکوک به کرونا در یزد به ۶۶۱ نفر رسید