• زمان انتشار: 21 شهریور 1397, 16:09
  • / کد خبر: 4678

10 کارشناس سیاسی درباره عملکرد قوا در شرایط فعلی

جنگ اقتصادی را باور نکرده‌اند

جنگ اقتصادی را باور نکرده‌اند شرایط کنونی کشور با توجه به جنگ اقتصادی که علیه نظام جمهوری اسلامی به راه افتاده مقطع حساس و ویژه‌ای را در تاریخ چهل ساله انقلاب رقم زده و در چنین اوضاع و احوالی می‌طلبد که همه مسؤولان و کارگزاران نظام برای برون رفت از بحران‌های پیش‌آمده تلاش کنند.
انتظار عمومی این است در این وضعیت تلاش و جدیت برای حل مشکلات موجود بیش از گذشته صورت گیرد اما با این وصف شاهدیم در حوزه دولت همچنان دو وزارتخانه بدون وزیر اداره می‌شود و با حضور سرپرست در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد؛ سخنگوی دولت نیز هنوز مشخص نشده و تنها اخباری که از قوه مجریه منتشر می‌شود همان اخبار رسمی است که از سوی سایت‌های وابسته به دولت انتشار می‌یابد. از سوی دیگر به لحاظ منطقه‌ای و محلی نیز برخی از استان‌ها به لحاظ مدیریتی وضعیت مناسبی ندارند. چند وقتی است که استان کرمان بدون استاندار باقی مانده است و در عرصه مدیریت شهری هم اخباری مبنی بر انحلال برخی از شوراهای شهر و روستا به دلایلی چون سوءاستفاده‌های مالی و رفتار غیراخلاقی شنیده می‌شود.در کنار این موضوعات در حالی که مردم انتظار جدیت بیشتری از مسؤولان برای اندیشیدن تدابیر لازم برای رفع مشکلات و موانع را دارند نمایندگان مجلس هم به تعطیلات دوهفتهای رفتهاند.

درباره مشکلات کشور و تناسب رفتار مسؤولان با توقعی که مردم از مسؤولان در شرایط فعلی دارند با ده نفر از کارشناسان سیاسی گفتوگو کردهایم:

اداره وزارتخانه با سرپرست، مشکل نیست

سیدرضا اکرمی، رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاستجمهوری با بیان اینکه برخی مشکلات مثل تورم، رکود، بیکاری و .. در گذشته سابقه داشته است، تصریح کرد: در این زمینه باید همه تلاش کنند و بحث انتخاب یک وزیر یا رئیس سازمان نیست بلکه هم مسؤولان و هم مردم باید با مشارکت جدی در جهت رفع مشکلات بکوشند. واقعیت آن است در کنار اندیشیدن تدابیری مناسب از سوی همه قوای کشور مردم هم باید کنترل مصرف داشته باشد و در خریدهای خود صرفه جویی کنند. اکرمی خاطرنشان کرد: تعطیلی مجلس در وقت قانونی و اداره وزارتخانه در فرصت سه ماههای که در اختیار سرپرست است جزو مشکلات محسوب نمیشود و امری معمول در بسیاری از کشورهای دنیا است.

هنوز جنگ اقتصادی را باور ندارند

صادق کوشکی، استاد دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر به لحاظ اقتصادی در وضعیت جنگی کامل هستیم و شرایط عادی نیست تاکید کرد: در چنین شرایطی نهتنها لازم است بهترینها در عرصه مدیریتی باشند بلکه باید با حالت رزمندگی و با قدرت تمام تلاش کنند تا از این مقطع، سربلند خارج شویم. کوشکی ضمن ابراز تاسف از اینکه در چنین شرایطی برخی دستگاههای بسیار تاثیرگذار با سرپرست اداره میشوند گفت: گویا مدیران ارشد قوه مجریه هنوز این جنگ اقتصادی را باور ندارند و شاید بخش زیادی از مشکلات چند ماه اخیر نیز همین عدم باور باشد.

ثبات تصمیمگیری

احمد حکیمیپور، دبیر کل حزب اراده ملت معتقد است در شرایطی که وضعیت اقتصادی عادی نیست حتما باید مدیران و مسؤولان جدیت و پشتکار بیشتری از خود نشان دهند.

وی افزود: در چنین شرایطی حتما باید تکلیف وزارتخانههایی که بدون وزیر ماندهاند مشخص شود تا تصمیمگیریها از ثبات بیشتری برخوردار باشد. همچنین اخبار مختلفی نیز از سوءاستفاده، کمکاری و دستدرازی به بیتالمال به گوش میرسد که در صورت صحت باید گفت چنین شرایطی با انتظارات مردم و مطالبات عمومی فاصله زیادی دارد.

بلاتکلیفی وزارتخانههای اقتصادی در جنگ اقتصادی!

سیدحسین نقویحسینی، نماینده پاکدشت و ورامین در مجلس با بیان اینکه ما در یک جنگ تمامعیار اقتصادی هستیم و دشمنان با تشکیل ستاد جنگی هر روز علیه ما اقدام جدیدی انجام میدهند، گفت: در این شرایط همه باید به حالت آمادهباش و وسط میدان باشند. سخنگوی فراکسیون ولایت با تاکید بر اینکه در جنگ، هر لحظهای سرنوشتساز است افزود: در این شرایط پذیرفتنی نیست که هیچ دستگاهی در هر سطحی با سرپرست اداره شود چه برسد به دو وزارتخانه مهم اقتصادی. نقوی حسینی درباره تعطیلی دوهفتهای نمایندگان هم گفت: مجلس هم همچون همه نهادها باید همیشه آماده باشد؛ البته نمایندگان مجلس تعطیلات ندارند.

صبر و حوصله رئیسجمهور بیش از طاقت مردم است

عبدا... ناصری، فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که در مقطع حساس کنونی با توجه به انتظاراتی که مردم از مسئولان دارند جای هیچگونه کوتاهی نیست.

وی با اشاره به بلاتکلیفی برخی وزارتخانهها تصریح کرد: وزارت اقتصاد و کار جزو وزارتخانههای حساس و کلیدی دولت هستند و سرپرستها طبعا از همه اختیارات یک وزیر برخوردار نیستند. به نظر میرسد گرچه رئیسجمهور از مهلت قانونی برای انتخاب وزیر استفاده میکند اما شرایط کشور نیاز به تلاش بیشتر دارد. وی تصریح کرد: شرایط ویژه اقتصادی کشور متاسفانه بیانگر این واقعیت است که صبر و حوصله رئیس جمهور بیش از طاقت و تحمل مردم است.

مجلس به جای تعطیلات به فکر تقویت بعد نظارتی باشد

عبدالرضا مصری، نماینده مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی و با توجه به مشکلات اقتصادی موافق سرکشی دوهفتهای نمایندگان به حوزههای انتخابیه نبودم، افزود: در چنین شرایطی بهتر بود شاهد تعطیلی مجلس نبودیم و به جای آن سوال از وزرا مطرح میشد. نماینده مردم کرمانشاه تاکید کرد: از یکسو مجلس در بعد قانونگذاری با مشکلاتی مواجه است و از سوی دیگر بعد نظارتی مجلس را نیز خودمان با تعطیلات اینچنینی در شرایط فعلی تضعیف میکنیم. این نماینده مجلس در عین حال اظهار کرد: تا زمانی که لایحه و پیشنهادی از سوی دولت برای حل مشکلات اقتصادی به مجلس ارائه نشود حتی در صورت دایر بودن مجلس در این دو هفته نیز شاهد گامهای مثبتی از سوی مجلس نبودیم چرا که مجلس زمانی میتواند موثر و تاثیرگذار باشد که لوایحی برای گشایش امور به مجلس ارسال شود.

لزوم حضور مسؤولان در مراکز تصمیمگیری

حسن غفوریفرد، فعال سیاسی با بیان اینکه مسؤولان باید در مراکز تصمیمگیر حضور داشته باشند و به مردم امید بدهند تصریح کرد: مردم باید بدانند که مسؤولان پیگیر مشکلاتشان هستند. غفوریفرد با اشاره به تعطیلی دو هفتهای مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزههای انتخابیه گفت: علیرغم اینکه سرکشی نمایندگان امری رایج است اما در شرایط فعلی این اقدام نباید در اولویت باشد.

تعطیلی مجلس، مورد تایید بسیاری از نمایندگان نبود

علیرضا سلیمی، نماینده محلات با بیان اینکه تعطیلات مجلس مورد تایید بسیاری از نمایندگان نبوده و نیست، گفت: ما نسبت به تعطیلی مجلس به هیات رئیسه اعتراض کردیم و رئیسمجلس گفت اگر اتفاق فوقالعاده بیفتد حتما مجلس تشکیل جلسه میدهد. وی گفت: البته ما چیزی به نام تعطیلات نداریم و تنها اسمش تعطیلات است زیرا نمایندگان شهرستان در زمان سر زدن به حوزه انتخابیه، شب و روز ندارند. سلیمی افزود: در هر حال اگر همین الان دولت وزیران جدید را معرفی کند مجلس آمادگی دارد سریع جلسه بگذارد و تعطیلات مجلس نباید بهانهای برای تاخیر در معرفی وزرا باشد. وی با اشاره به مهلت قانونی که برای معرفی وزیر وجود دارد گفت: در شرایط ویژه فعلی، رئیسجمهور باید سریعتر، وزرا را معرفی کند و نباید بگویند دولت فرصت قانونی دارد. دولت همچنین باید سریعتر سخنگوی دولت را معرفی کند تا مردم از عملکرد قوه مجریه، اطلاع بیشتری داشته باشند.

نیازمند کار جهادی هستیم

مهدی چمران با بیان اینکه نیازمند کار جهادی از سوی مدیران کشور هستیم، گفت: در چنین شرایطی که به تلاش بیشتری از سوی مسؤولان نیازمند هستیم همچنان شاهد عدممعرفی وزرای اقتصاد و کار هستیم. این فعال سیاسی اصولگرا در عین حال تصریح کرد: مشکلات فعلی صرفا با تغییر وزرا حل نمیشود و باید به صورت جدی تر به این موضوع فکر کرد، میبایست تفکر و راهبرد اقتصادی دولت تغییر یابد.

ریشه مشکلات در سیاست خارجی است

داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاحطلب با بیان اینکه خبرهای مثبت چندانی درباره شرایط موجود شنیده نمیشود و نیاز است که به شکل مناسبی ریشه این مشکلات شناسایی و برخورد شود، گفت: باید برای مشکلات چارهاندیشی کرد و در عین حال به نظر میرسد که ریشه اصلی این نابسامانیها در حوزه سیاست خارجی است. وی افزود: موضوع تعطیلی مجلس و یا نبود یک وزیر برای یک وزارتخانه در مجموع مشکلی ایجاد نخواهد کرد چون اساسا میزان تعطیلی مجلس ما در مقایسه با تعطیلات مجالس کشورهای توسعه یافته کم است. این فعال سیاسی اصلاحطلب با اشاره به اینکه برخی از دوستان در مجلس تحلیل اشتباهی داشتند و تصور میکردند که با تغییر مدیران میتوان مشکلات را حل کرد ابراز کرد: برکناری وزرا نشان داد که نه تنها این مشکلات در حوزه ارز و سکه برطرف نشد بلکه بر حجم آن افزوده شد. به عبارت دیگر باید گفت که ریشه حل این مشکل در جامعه تغییر یا انتصاب مدیران نیست بلکه تحلیل درست در حوزه سیاست خارجی کشور است.


منبع: روزنامه جام جم

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
نظارت مداوم جریان ترافیک در شب‌های قدر توسط شهرداری قمآمادگی پارکینگ‌های سطح شهر برای پذیرش خودروها در شب‌های قدرآماده‌باش ۴۴۰ نفر نیروی عملیاتی سازمان آتشنشانی در شب‌های قدرتمهیدات سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم جهت خدمات رسانی به زائرین و مجاورین کریمه اهل بیت(س) در لیالی قدربرپایی سفره اطعام و اکرام مددجویان بهزیستی و کمیته امداد توسط شهردار قمسرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی در شهرک خودروبازدید معاون استاندار قم از شهرک خودروبرگزاری محفل انس با قرآن مددجویان بهزیستی استان قمعدم ارائه خدمات به مشمولان غايب در قمکشف حدود 20 کیلوگرم مواد مخدر تریاک و حشیش در قمبا حضور تولیت مسجد مقدس جمکران صورت گرفتخدمت‌رسانی دستگاه‌های ون و تاکسی‌های سواری در لیالی قدر از ۱۲ شب تا بعد از اذان صبحخانواده شهدا وایثارگران‌ اسوه های صبر و استقامت هستندطغیان ملخ‌ها این بار در شمال کشوردستور رئیس‌جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولیدبه روزرسانی جدید تلگرام و مشکلات امنیتی واتس اپنخستین پیوند سلول‌های بنیادی در بیمار مبتلا به ایدزاجماع جهانی برای توقف انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیروضعیت شبکه ملی اطلاعات در ۲ کمیسیون مجلس بررسی می شودجذب اورانیوم از آب دریا با کمک یک اسفنج مصنوعیشگفتی هایی باورنکردنی از لباس فضانورداناین گجت محتوای دیجیتال را برای نابینایان قابل خواندن می کندایران بر جایگاه نخست اثرگذاری علمی خاورمیانه تکیه زدراه اندازی مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیمکنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورزمان ثبت سفارش کتب درسی اعلام شدتغییر ساعت کار باغ موزه سینما در ماه رمضاننمایشگاه موضوعی کتاب «فردوسی شناسی» برگزار می شودمسئولیت اجتماعی سازمان ها با تمرکز بر میراث فرهنگی قانون شودشرایط واگذاری «فیبر تاریک» اعلام شدحمایت از استارت آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصیمنطقه ویژه علم و فناوری مکران احداث می شودهمگام با دنیا در مسیر توسعه ژن درمانی حرکت می کنیماعلام اسامی پیام رسان های داخلی برتر توسط شورای عالی فضای مجازیافزایش سرعت اینترنت با همگرایی شبکه های موبایل و ثابت
تهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدتمامی امتحانات مدارس استان تهران ۴ و ۸ خرداد لغو شدتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شدتهران| اعلام جزییات افزایش قیمت بلیت اتوبوس و متروتهران| جریمه میلیاردی ایران مالتهران| خانه مواد فروشان تغییر کاربری می دهدتهران| آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری چه زمانی است؟تهران| کتاب‌خوان‌ها سوار بر وسایل حمل‌ونقل عمومیتهران| وزارت فرهنگ در واردات کاغذ تنها راهنما و ناظر استتهران| برنامه توسعه محلات با همکاری خود مردم نوشته می‌شودتهران| سنگ‌فرش‌های خیابان ولیعصر مرمت می‌شودتهران| انتخاب مراکزی برای برگزاری تجمعات احتمالی مردمیتهران| وجود دو هزار دلال سرپایی مسکن در پردیستهران| صدور 200 حکم قضایی تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان شمیراناتتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتخت
بوشهر| قبوض کاغذی برق حذف می‌شوندتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدآذربایجان غربی| کشف 9600 دلار در یک روستاییکرمانشاه| زلزله جوانرود را لرزاندفارس| شیوع سرطان در ایران نگران کننده نیستهمدان| هوا برای گروه‌های حساس ناسالم استخراسان شمالی| همه بافندگان کشور بیمه می‌شوندخراسان رضوی| معضل کمبود پارکینگ در مشهدآذربایجان غربی| صادرات 4 میلیون دلاری مواد معدنی ازسیستان و بلوچستان| چابهار صاحب بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی می‌شودکرمانشاه| پرونده بازسازی مدارس مناطق زلزله زده مهرماه بسته می‌شودالبرز| چالش معابر نامناسب برای کرجالبرز| ساخت فضای سبز و بهسازی ضلع شرقی رودخانه کرجالبرز| وجود 1200 بیمار دیالیزی در استان البرزسیستان و بلوچستان| 3اهدای عضو از 75 مورد مرگ مغزی درمازندران| کیفیت سواحل مازندران به نسبت میزان گردشگران ارتقا نیافته استکرمانشاه | پروژه گردشگری سلامت کرمانشاه سال 99 به بهره‌برداری می‌رسدالبرز| تصویب قوانین جدید برای درآمدزایی پایدار آموزش‌وپرورش تأثیرگذار استآذربایجان غربی| رونق کشاورزی درراه استقم| تراژدی ساخت فرودگاه قماردبیل| اصحاب رسانه استان نگران تأمین کاغذ نباشنداردبیل| پاسخگویی شفاف و صریح به ارباب‌رجوع ضروری استاردبیل| وجود 65 هزار بیکار در استان اردبیلاردبیل| توجه ویژه به اشتغال پایدار روستائیان ضروری استاردبیل| قیمت خرید گندم از کشاورزان اردبیلی ۱۷۰۰ تومان تعیین شداردبیل| امدادرسانی به ۳۵۸ حادثه‌دیده در استان اردبیلاردبیل| حیرت حیران از ساخت‌وسازهای غیرمجازفارس| روستای خرمی در انتظار ثبت ملیاردبیل| ژاپنی ها طرح جامع گردشگری سرعین را مطالعه می کنندتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شود

روزنامه رویداد امروز شنبه 4 خرداد 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
بوشهر| قبوض کاغذی برق حذف می‌شوندتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدآذربایجان غربی| کشف 9600 دلار در یک روستاییکرمانشاه| زلزله جوانرود را لرزاندفارس| شیوع سرطان در ایران نگران کننده نیستهمدان| هوا برای گروه‌های حساس ناسالم استخراسان شمالی| همه بافندگان کشور بیمه می‌شوندخراسان رضوی| معضل کمبود پارکینگ در مشهدآذربایجان غربی| صادرات 4 میلیون دلاری مواد معدنی ازسیستان و بلوچستان| چابهار صاحب بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی می‌شودکرمانشاه| پرونده بازسازی مدارس مناطق زلزله زده مهرماه بسته می‌شودالبرز| چالش معابر نامناسب برای کرجالبرز| ساخت فضای سبز و بهسازی ضلع شرقی رودخانه کرجالبرز| وجود 1200 بیمار دیالیزی در استان البرزسیستان و بلوچستان| 3اهدای عضو از 75 مورد مرگ مغزی درمازندران| کیفیت سواحل مازندران به نسبت میزان گردشگران ارتقا نیافته استکرمانشاه | پروژه گردشگری سلامت کرمانشاه سال 99 به بهره‌برداری می‌رسدالبرز| تصویب قوانین جدید برای درآمدزایی پایدار آموزش‌وپرورش تأثیرگذار استآذربایجان غربی| رونق کشاورزی درراه استقم| تراژدی ساخت فرودگاه قماردبیل| اصحاب رسانه استان نگران تأمین کاغذ نباشنداردبیل| پاسخگویی شفاف و صریح به ارباب‌رجوع ضروری استاردبیل| وجود 65 هزار بیکار در استان اردبیلاردبیل| توجه ویژه به اشتغال پایدار روستائیان ضروری استاردبیل| قیمت خرید گندم از کشاورزان اردبیلی ۱۷۰۰ تومان تعیین شد