• زمان انتشار: 20 شهریور 1397, 17:19
  • / کد خبر: 4642

ارز دولتي به عامل حياتي اعزام‌ تیم هايورزشی عرصه بين‌المللي تبديل شده است

بـازي ارزي!

بـازي ارزي! «عنوان شده که ورزش جزو اولویت‌های تعیین‌شده برای تخصیص ارز دولتی نیست. پنج مکاتبه با بانک مرکزی، شخص ريیس جمهور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم و این اهمیت را به آن‌ها گفته‌ایم، حتی در این باره تقاضای برگزاری نشست و جلسه را کرده‌ و گفته‌ایم که اگر ارز دولتی نباشد، بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها منتقی می‌شود».
اين بخشي از صحبت‌هاي ژاله فرامرزيان، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در تاريخ 14 شهريور 97 است. شايد هيچ‌كس تصور نمي‌كرد مشكلات اقتصادي و عدم اختصاص ارز به ورزش، خيلي زود به صورت مشكلي بزرگ گريبان‌گير فدراسيون‌ها شود و ورزشكاران رشته‌هاي مختلف، يك به يك اخبار لغو اعزام‌شان را به رقابت‌هاي مختلف بشنوند. براساس آنچه دولت اعلام كرده، ارز دولتي تنها به كالاهاي اساسي داده مي‌شود و به اين ترتيب ورزش جزو اولويت‌ها براي تخصيص ارز دولتي نيست. لغو پي در پي اعزام كشتي‌گيران به مسابقات مختلف در كنار صحبت‌هايي كه محمد نظري، دبير فدراسيون تنيس روي ميز كه گفته بود: « با توجه به مسائل اقتصادی کشور و نوساناتی که در نرخ ارز وجود دارد و از سوی دیگر ندادن ارز دولتی و مبادله‌ای به فدراسیون‌ها باید خودمان را با این شرایط وفق دهیم». زنگ خطر را براي ورزشي‌ها به صدا درآورده است. اين در حالي‌است كه چندي قبل، باشگاه استقلال و پرسپوليس نيز مشكل مشابهي داشتند و كار به صدور بيانيه كشيده شد. ماجرا اين بود كه اين دو باشگاه محبوب پايتخت به دنبال تسويه حساب با طلبكاران خود بودند و مي‌خواستند با ارز دولتي، بدهي‌هاي خود را پرداخت كنند اما با اختصاص ارز دولتي به آن‌ها مخالفت شد و اعتراض‌هايي را نيز در پي داشت. حميدرضا گرشاسبي، سرپرست باشگاه پرسپوليس در اين باره گفته بود: « بانک مرکزی دست ما را در این شرایط بسته است و حاضر نیست به ما ارز دولتی بدهد و اگر نتوانیم طلب شاکیان خود را پرداخت کنیم با محرومیت از لیگ قهرمانان آسیا مواجه می شویم.بعد از اینکه آمار مالی از قرارداد کادرفنی و بازیکنان خارجی و جرایم مالی فیفا را برآورده کردیم از سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان خواهش کردیم که در نامه ای درخواست ارزی ما را به بانک مرکزی اعلام کند که در یک ماه اخیر جواب مثبت یا منفی در این مورد دریافت نکردیم. البته به ما گفتند در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد». حسن زماني، عضو هيات مديره باشگاه استقلال نيز در اين باره گفت: «ا توجه به اینکه باشگاه استقلال دولتی است به همین دلیل باید ار ارز دولتی استفاده کنیم و مجوز دریافت ارز آزاد نداریم‌اما ما برای حل مشکلات مالی از محل درآمدهایی که از رقابت های جام جهانی یا جام باشگاه های آسیا به باشگاه می رسد بهره لازم را خواهیم برد و بدین شکل هم دیگر نیازی به دریافت ارز دولتی نداریم». اتفاقي كه واكنش محمد اسماعيل سعيدي، نماينده مجلس را نيز به همراه داشت و او در اين باره گفت: «صرف ارز دولتى براى چنين مواردى شرايط خاصى دارد اما باشگاه ها تا جايى كه امكان دارد بايد از بازيكنان داخلى استفاده كنند و كمتر سراغ جذب بازيكن خارجى بروند و به نوعى ورود بازيكنان وارداتى را حذف كنند». فدراسيون‌هاي مختلف ورزشي اين روزها درگير مشكلات مالي متعددي هستند و عدم دريافت ارز دولتي نيز مي‌تواند شرايط را براي آن‌ها سخت‌تر كند. لغو هفت اردوي كشتي‌گيران باعث مي‌شود آن‌ها نتوانند نتايج لازم را در مسابقات مهم بگيرند و به اين ترتيب درصد نارضايتي مردم بالاتر مي‌رود. هرچند كه با وجود مشكلات اقتصادي كه گريبان‌گير كشور شده، اختصاص ارز به كالاهاي دولتي اقدامي صحيح است اما بايد براي ورزش نيز تصميمات لازم گرفته شود تا فدراسيون‌ها بتوانند براي افزايش نشاط مردم، گام بردارند.
6 ميليارد هزينه داريم و دو ميليارد بودجه!
مسعود عسگري
مدير روابط عمومي فدراسيون كشتي
مدتي قبل عنوان شد اختصاص ارز دولتي به ورزش ممنوع است و همين موضوع باعث شده فدراسيون كشتي نتواند از ارز دولتي استفاده كند و به اين ترتيب هفت اعزام به مسابقات بين‌المللي لغو شد. دو مسابقات جهاني آليش براي آقايان و خانم‌ها، دو مسابقات بزرگسالان ارمنستان و بلاروس، يك تيم فرنگي به بلاروس اعزام نشد، تيم اميد نيز به ارمنستان و بلاروس نرفت. لغو پي‌درپي اعزام‌ها به مسابقات بين‌المللي باعث مي‌شود ورزشكاران كشورمان آمادگي لازم را براي شركت در مسابقات آتي نداشته باشند. تورنمنت‌هاي بين‌المللي ميدان خوبي است كه كادرفني بتواند نفرات مدنظر خود را محك بزنند و لغو آن باعث مي‌شود فدراسيون مجبور به اتخاذ سياست انقباضي شود و فقط تيم‌هاي‌مان را به مسابقات جهاني اعزام مي‌كنيم. ما دو مسابقه در پيش داريم كه در صورت ادامه‌پيدا كردن قيمت ارز و چند برابر شدن قيمت بليت‌هاي سفرهاي خارجي به مشكلات متعددي برخواهيم خورد. تصور كنيد تيم‌ملي به اسلواكي اعزام مي‌شود و براي اين تيم يك و نيم ميليارد هزينه خواهد شد، براي سه مسابقه آتي‌مان حدود 6 ميليارد تومان هزينه لازم داريم اما بودجه فدراسيون كشتي از سوي كميته ملي المپيك براي آنچه توزيع عادلانه عنوان شده، دو ميليارد تومان بود. ما رايزني‌هاي متعددي با وزارت ورزش و كميته ملي المپيك انجام داده‌ايم اما تا امروز به هيچ نتيجه‌اي نرسيديم و به همين دليل مجبور به لغو اعزام‌ها شده‌ايم. تصور كنيد پيش از اين ما يورو را پنج هزارتومان مي‌خريديم و حال مجبوريم 15 هزارتومان بخريم. چگونه مي‌توانيم از بودجه فدراسيون اين هزينه را انجام دهيم؟ به هر حال بودجه ما محدود است و بايد آن را مديريت كنيم تا در پايان سال به مشكل مالي برنخوريم و در اين راستا مجبور به لغو اعزام‌ها هستيم و چاره‌اي نداريم. در اين بين بايد از بانك پاسارگاد كه حامي مالي تيم‌هاي ملي كشتي است تشكر كنم كه با وجود مشكلات متعدد مالي در كشور، به مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي جاكارتا پاداش‌هايي را اختصاص دادند و به كادرفني نيز مبالغي را پرداخت كردند تا كشتي‌گيران شارژ مالي شوند. اين در حالي‌است كه اين بانك، حامي مالي فدراسيون است و كمك‌هاي مالي متعددي به ما مي‌كند. هرچند كه مي‌گويند ورزش براي دولت در اولويت نيست اما دست كم برخي رشته‌ها كه در المپيك مدال‌آور هستند مي‌توانند در اولويت دولت باشند تا ارز با نرخ پايين‌تر به آن‌ها تخصيص پيدا كند و به اين ترتيب مشكلات متعدد مالي‌مان حل شود. اميدوارم در روزهاي آتي بتوانيم كشتي‌گيران را به مسابقات مختلف اعزام كنيم و در زمينه تهيه ارز دولتي مشكلي نداشته باشيم زيرا يكي از موارد لازم براي نتيجه‌گيري در ورزش، اعزام‌هاست و نبايد به سادگي آن‌ها را لغو كرد.
لغو اعزام‌ها باعث افزايش نارضايتي مي‌شود
مهرداد عليقارداشي
رييس فدراسيون تنيس روي ميز
روز دوشنبه جلسه‌اي با حضور مديران فدراسيون‌هاي مختلف برگزار خواهد شد تا درباره مشكل ارز دولتي تصميم مناسبي را بگيريم. آنچه در اين باره مي‌توانم بگويم اين است كه فدراسيون تنيس روي ميز به دلايل مختلف، اعزام‌هاي خود را لغو كرده و اميدواريم مشكل اختصاص ارز دولتي در ورزش به زودي برطرف شود. در حقيقت بايد گفت از روزي كه اعلام شد به ورزش ارز دولتي داده نمي‌شود ما اعزام نداشتيم اما نياز به تخصيص ارز داريم تا بتوانيم در مسابقات آتي، اعزام‌ داشته باشيم. به هر حال همه ما مي‌دانيم كه وزارت ورزش و جوانان تمام تلاش خود را انجام داده تا بتوانيم ارز دولتي بگيريم اما اعلام شده ورزش در اولويت نيست و نمي دانيم چه بايد كنيم. وزارت ورزش و جوانان تابع سياست‌هاي كلي دولت است اما مي‌توان با رايزني‌هاي بيشتر نتايج بهتري بگيريم. ژاله فرامرزيان، معاون وزير ورزش و جوانان عنوان كرده فدراسيون‌ها بايد از دو ماه قبل درباره اعزام‌ها صحبت كنند تا رايزني‌هاي لازم انجام شود و اعزام‌ها صورت‌گيرد. ما در سفرهاي قبلي خود اين كار را انجام داديم و مشكلي نداشتيم، مي‌دانم كه تا دي‌ نيز مشكلي بابت اعزام‌ها نداريم زيرا به طور كلي اعزام نداريم اما بدون شك در آينده ممكن است مشكلاتي داشته باشيم و اعزام‌ها را لغو كنيم. معتقدم سفرها بايد مديريت شود و ورزشكاران كمتري به مسابقات اعزام شود تا در هزينه‌هاي‌مان صرفه‌جويي شود، با توجه به مشكلات متعدد مالي كه گريبان‌گير جامعه شده ما تلاش بسياري كرديم كه صرفه‌جويي‌هاي لازم انجام شود و سعي مي‌كنيم در هر سفر، كمترين تعداد همراه را در كنار ورزشكار اعزام كنيم اما به هرحال همه مي‌دانيم كه با وجود مشكلاتي كه پيش‌ روي همه فدراسيون‌هاست بايد به فكر چاره ديگري بود تا مشكلات را در كنار يكديگر حل كنيم. فراموش نكنيم كه عدم اختصاص ارز دولتي باعث مي‌شود فدراسيون‌ها به دنبال بودجه بيشتر باشند يا مانند فدراسيون كشتي مجبور به لغو سفرهاي خود شوند و همين موضوع موجب درخواست‌هاي متعدد براي افزايش بودجه شود. بنابراين امنيت رواني لازم در بين ورزشكاران از بين خواهد رفت زيرا آن‌ها تا آخرين لحظات در انتظار مثبت اعلام شدن اعزام يا عدم اعزام خود هستند و نمي‌توانند تمركز لازم را در مسابقات داشته باشند؛ بنابراين همه ما از عدم تخصيص بودجه لازم، آسيب خواهيم ديد و اگر ورزشكارمان در مسابقات نتواند نتيجه لازم را بگيرد نشاط اجتماعي و سرگرمي كمتر خواهد شد و اعتراض‌ها بيشتر مي‌شود. ضمن آنكه نارضايتي اجتماعي نيز به وجود مي‌آيد و همين موضوعات سبب مي‌شود آسيب‌ها چند سويه باشد، بنابراين اميدوارم هرچه سريع‌تر چاره‌اي براي حل مشكل تخصيص ارز دولتي به ورزش انجام شود تا بتوانيم در كنار يكديگر بر مشكلات پيش آمده غلبه كنيم. همه ما عاشق ورزش هستيم و مي توانيم با مشكلات بجنگيم اما برخي از مشكلات، كلان هستند و مديريت كلان كشور بايد درباره آن تصميم بگيرد. موضوع ارز دولتي نيز از جمله اتفاق‌هايي است كه اميدوارم مديريت كلان كشور درباره آن تصميم مناسبي بگيرد.

منبع: روزنامه قانون

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طغیان ملخ‌ها این بار در شمال کشوردستور رئیس‌جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولیدبه روزرسانی جدید تلگرام و مشکلات امنیتی واتس اپنخستین پیوند سلول‌های بنیادی در بیمار مبتلا به ایدزاجماع جهانی برای توقف انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیروضعیت شبکه ملی اطلاعات در ۲ کمیسیون مجلس بررسی می شودجذب اورانیوم از آب دریا با کمک یک اسفنج مصنوعیشگفتی هایی باورنکردنی از لباس فضانورداناین گجت محتوای دیجیتال را برای نابینایان قابل خواندن می کندایران بر جایگاه نخست اثرگذاری علمی خاورمیانه تکیه زدراه اندازی مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیمکنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورزمان ثبت سفارش کتب درسی اعلام شدتغییر ساعت کار باغ موزه سینما در ماه رمضاننمایشگاه موضوعی کتاب «فردوسی شناسی» برگزار می شودمسئولیت اجتماعی سازمان ها با تمرکز بر میراث فرهنگی قانون شودشرایط واگذاری «فیبر تاریک» اعلام شدحمایت از استارت آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصیمنطقه ویژه علم و فناوری مکران احداث می شودهمگام با دنیا در مسیر توسعه ژن درمانی حرکت می کنیماعلام اسامی پیام رسان های داخلی برتر توسط شورای عالی فضای مجازیافزایش سرعت اینترنت با همگرایی شبکه های موبایل و ثابتطرح اولیه مقابله با تهدیدهای امنیت شبکه اینترنت ۵G تنظیم شدآخرین جزییات ریزش تونل در آزادراه تهران ـ شمال11 مجروح و 3 کشته در حادثه ریزش تونلافزایش مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی جهانیبازدید مجازی سه بعدی برای خرید خانه با گوشیحسگر اثر انگشت نوکیا ۹ با بسته آدامس فریب می خوردحدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعه
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شدتهران| اعلام جزییات افزایش قیمت بلیت اتوبوس و متروتهران| جریمه میلیاردی ایران مالتهران| خانه مواد فروشان تغییر کاربری می دهدتهران| آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری چه زمانی است؟تهران| کتاب‌خوان‌ها سوار بر وسایل حمل‌ونقل عمومیتهران| وزارت فرهنگ در واردات کاغذ تنها راهنما و ناظر استتهران| برنامه توسعه محلات با همکاری خود مردم نوشته می‌شودتهران| سنگ‌فرش‌های خیابان ولیعصر مرمت می‌شودتهران| انتخاب مراکزی برای برگزاری تجمعات احتمالی مردمیتهران| وجود دو هزار دلال سرپایی مسکن در پردیستهران| صدور 200 حکم قضایی تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان شمیراناتتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدداستان "پرش آخر سارا" منتخب طرح نویسنده کوچک، اندیشمند فردا شد
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شودآذربایجان غربی| روند توسعه استان مطلوب استآذربایجان غربی| معادن قربانی خام فروشیآذربایجان غربی| سامانه 1666 پاسخگوی سؤالات بیمه‌شدگان سلامتآذربایجان غربی| ثبت 6400 موقوفه در استانقم| پخت کیک 100 متریخراسان شمالی| پخت هشت تن آش نذری در بجنوردلرستان| گوهرتراشی از هنر تا صنعتآذربایجان شرقی| یاری‌رسانی به خانواده کودکان اوتیستیکآذربایجان شرقی| رتبه نخست استان در مجازات جایگزین حبسخراسان رضوی| امتداد بحران کاغذ در چاپخانه‌هاچهارمحال و بختیاری| خام فروشی معضل بادام چهارمحالهرمزگان| ترخيص 20 کانتينر کاغذ تحريرآذربایجان شرقی| دختر بچه یتمی که صاحب خانه شداصفهان| ورود مدعی‌العموم به پرونده تصادف جنجالی اصفهان‌خوزستان| زیرساخت‌های مناسب برای تردد زائران اربعین فراهم شودلرستان| توسعه مهدهای کودک در مناطق سیل‌زده ضروری ‌استخراسان رضوی| 30 اردیبهشت آخرین مهلت ریجستری مسافری موبایلگلستان| رونمایی از ۱۰ پروژه شهرداری گرگان در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع)فارس| حال ناخوش جاده‌های فارسیزد| ثبت جهانی یزد از فرصت تا تهدیدیزد| مجوز اکتشاف در معدن D19 هنوز صادر نشده استیزد| تدوین کتاب سرمایه‌گذاری در استان یزد ضروری استیزد| مدیران مشکلات صنعت کاشی و سرامیک را پیگیری کنندیزد| رشد 14 درصدی بازدید از موزه‌های یزدلرستان| دشت سرخ شقایق‌ها جلوه ای از بهشتیزد| 30درصد مدارس استان نیازمند تخریب ،بازسازی ومقاوم سازیآذربایجان شرقی| یک سوم ایرانی ها از فشار خون بالا رنج می برندتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهکردستان| بهترین غذا برای ماه رمضان کدام است؟

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه 1 خرداد 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
تهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شودآذربایجان غربی| روند توسعه استان مطلوب استآذربایجان غربی| معادن قربانی خام فروشیآذربایجان غربی| سامانه 1666 پاسخگوی سؤالات بیمه‌شدگان سلامتآذربایجان غربی| ثبت 6400 موقوفه در استانقم| پخت کیک 100 متریخراسان شمالی| پخت هشت تن آش نذری در بجنوردلرستان| گوهرتراشی از هنر تا صنعتآذربایجان شرقی| یاری‌رسانی به خانواده کودکان اوتیستیکآذربایجان شرقی| رتبه نخست استان در مجازات جایگزین حبسخراسان رضوی| امتداد بحران کاغذ در چاپخانه‌هاچهارمحال و بختیاری| خام فروشی معضل بادام چهارمحالهرمزگان| ترخيص 20 کانتينر کاغذ تحريرآذربایجان شرقی| دختر بچه یتمی که صاحب خانه شداصفهان| ورود مدعی‌العموم به پرونده تصادف جنجالی اصفهان‌خوزستان| زیرساخت‌های مناسب برای تردد زائران اربعین فراهم شودلرستان| توسعه مهدهای کودک در مناطق سیل‌زده ضروری ‌استخراسان رضوی| 30 اردیبهشت آخرین مهلت ریجستری مسافری موبایلگلستان| رونمایی از ۱۰ پروژه شهرداری گرگان در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع)فارس| حال ناخوش جاده‌های فارس