• زمان انتشار: 20 شهریور 1397, 17:19
  • / کد خبر: 4642

ارز دولتي به عامل حياتي اعزام‌ تیم هايورزشی عرصه بين‌المللي تبديل شده است

بـازي ارزي!

بـازي ارزي! «عنوان شده که ورزش جزو اولویت‌های تعیین‌شده برای تخصیص ارز دولتی نیست. پنج مکاتبه با بانک مرکزی، شخص ريیس جمهور و دفتر ریاست جمهوری داشته‌ایم و این اهمیت را به آن‌ها گفته‌ایم، حتی در این باره تقاضای برگزاری نشست و جلسه را کرده‌ و گفته‌ایم که اگر ارز دولتی نباشد، بخش عمده‌ای از اعزام‌ها و فعالیت‌ها منتقی می‌شود».
اين بخشي از صحبت‌هاي ژاله فرامرزيان، معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان در تاريخ 14 شهريور 97 است. شايد هيچ‌كس تصور نمي‌كرد مشكلات اقتصادي و عدم اختصاص ارز به ورزش، خيلي زود به صورت مشكلي بزرگ گريبان‌گير فدراسيون‌ها شود و ورزشكاران رشته‌هاي مختلف، يك به يك اخبار لغو اعزام‌شان را به رقابت‌هاي مختلف بشنوند. براساس آنچه دولت اعلام كرده، ارز دولتي تنها به كالاهاي اساسي داده مي‌شود و به اين ترتيب ورزش جزو اولويت‌ها براي تخصيص ارز دولتي نيست. لغو پي در پي اعزام كشتي‌گيران به مسابقات مختلف در كنار صحبت‌هايي كه محمد نظري، دبير فدراسيون تنيس روي ميز كه گفته بود: « با توجه به مسائل اقتصادی کشور و نوساناتی که در نرخ ارز وجود دارد و از سوی دیگر ندادن ارز دولتی و مبادله‌ای به فدراسیون‌ها باید خودمان را با این شرایط وفق دهیم». زنگ خطر را براي ورزشي‌ها به صدا درآورده است. اين در حالي‌است كه چندي قبل، باشگاه استقلال و پرسپوليس نيز مشكل مشابهي داشتند و كار به صدور بيانيه كشيده شد. ماجرا اين بود كه اين دو باشگاه محبوب پايتخت به دنبال تسويه حساب با طلبكاران خود بودند و مي‌خواستند با ارز دولتي، بدهي‌هاي خود را پرداخت كنند اما با اختصاص ارز دولتي به آن‌ها مخالفت شد و اعتراض‌هايي را نيز در پي داشت. حميدرضا گرشاسبي، سرپرست باشگاه پرسپوليس در اين باره گفته بود: « بانک مرکزی دست ما را در این شرایط بسته است و حاضر نیست به ما ارز دولتی بدهد و اگر نتوانیم طلب شاکیان خود را پرداخت کنیم با محرومیت از لیگ قهرمانان آسیا مواجه می شویم.بعد از اینکه آمار مالی از قرارداد کادرفنی و بازیکنان خارجی و جرایم مالی فیفا را برآورده کردیم از سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان خواهش کردیم که در نامه ای درخواست ارزی ما را به بانک مرکزی اعلام کند که در یک ماه اخیر جواب مثبت یا منفی در این مورد دریافت نکردیم. البته به ما گفتند در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد». حسن زماني، عضو هيات مديره باشگاه استقلال نيز در اين باره گفت: «ا توجه به اینکه باشگاه استقلال دولتی است به همین دلیل باید ار ارز دولتی استفاده کنیم و مجوز دریافت ارز آزاد نداریم‌اما ما برای حل مشکلات مالی از محل درآمدهایی که از رقابت های جام جهانی یا جام باشگاه های آسیا به باشگاه می رسد بهره لازم را خواهیم برد و بدین شکل هم دیگر نیازی به دریافت ارز دولتی نداریم». اتفاقي كه واكنش محمد اسماعيل سعيدي، نماينده مجلس را نيز به همراه داشت و او در اين باره گفت: «صرف ارز دولتى براى چنين مواردى شرايط خاصى دارد اما باشگاه ها تا جايى كه امكان دارد بايد از بازيكنان داخلى استفاده كنند و كمتر سراغ جذب بازيكن خارجى بروند و به نوعى ورود بازيكنان وارداتى را حذف كنند». فدراسيون‌هاي مختلف ورزشي اين روزها درگير مشكلات مالي متعددي هستند و عدم دريافت ارز دولتي نيز مي‌تواند شرايط را براي آن‌ها سخت‌تر كند. لغو هفت اردوي كشتي‌گيران باعث مي‌شود آن‌ها نتوانند نتايج لازم را در مسابقات مهم بگيرند و به اين ترتيب درصد نارضايتي مردم بالاتر مي‌رود. هرچند كه با وجود مشكلات اقتصادي كه گريبان‌گير كشور شده، اختصاص ارز به كالاهاي دولتي اقدامي صحيح است اما بايد براي ورزش نيز تصميمات لازم گرفته شود تا فدراسيون‌ها بتوانند براي افزايش نشاط مردم، گام بردارند.
6 ميليارد هزينه داريم و دو ميليارد بودجه!
مسعود عسگري
مدير روابط عمومي فدراسيون كشتي
مدتي قبل عنوان شد اختصاص ارز دولتي به ورزش ممنوع است و همين موضوع باعث شده فدراسيون كشتي نتواند از ارز دولتي استفاده كند و به اين ترتيب هفت اعزام به مسابقات بين‌المللي لغو شد. دو مسابقات جهاني آليش براي آقايان و خانم‌ها، دو مسابقات بزرگسالان ارمنستان و بلاروس، يك تيم فرنگي به بلاروس اعزام نشد، تيم اميد نيز به ارمنستان و بلاروس نرفت. لغو پي‌درپي اعزام‌ها به مسابقات بين‌المللي باعث مي‌شود ورزشكاران كشورمان آمادگي لازم را براي شركت در مسابقات آتي نداشته باشند. تورنمنت‌هاي بين‌المللي ميدان خوبي است كه كادرفني بتواند نفرات مدنظر خود را محك بزنند و لغو آن باعث مي‌شود فدراسيون مجبور به اتخاذ سياست انقباضي شود و فقط تيم‌هاي‌مان را به مسابقات جهاني اعزام مي‌كنيم. ما دو مسابقه در پيش داريم كه در صورت ادامه‌پيدا كردن قيمت ارز و چند برابر شدن قيمت بليت‌هاي سفرهاي خارجي به مشكلات متعددي برخواهيم خورد. تصور كنيد تيم‌ملي به اسلواكي اعزام مي‌شود و براي اين تيم يك و نيم ميليارد هزينه خواهد شد، براي سه مسابقه آتي‌مان حدود 6 ميليارد تومان هزينه لازم داريم اما بودجه فدراسيون كشتي از سوي كميته ملي المپيك براي آنچه توزيع عادلانه عنوان شده، دو ميليارد تومان بود. ما رايزني‌هاي متعددي با وزارت ورزش و كميته ملي المپيك انجام داده‌ايم اما تا امروز به هيچ نتيجه‌اي نرسيديم و به همين دليل مجبور به لغو اعزام‌ها شده‌ايم. تصور كنيد پيش از اين ما يورو را پنج هزارتومان مي‌خريديم و حال مجبوريم 15 هزارتومان بخريم. چگونه مي‌توانيم از بودجه فدراسيون اين هزينه را انجام دهيم؟ به هر حال بودجه ما محدود است و بايد آن را مديريت كنيم تا در پايان سال به مشكل مالي برنخوريم و در اين راستا مجبور به لغو اعزام‌ها هستيم و چاره‌اي نداريم. در اين بين بايد از بانك پاسارگاد كه حامي مالي تيم‌هاي ملي كشتي است تشكر كنم كه با وجود مشكلات متعدد مالي در كشور، به مدال‌آوران بازي‌هاي آسيايي جاكارتا پاداش‌هايي را اختصاص دادند و به كادرفني نيز مبالغي را پرداخت كردند تا كشتي‌گيران شارژ مالي شوند. اين در حالي‌است كه اين بانك، حامي مالي فدراسيون است و كمك‌هاي مالي متعددي به ما مي‌كند. هرچند كه مي‌گويند ورزش براي دولت در اولويت نيست اما دست كم برخي رشته‌ها كه در المپيك مدال‌آور هستند مي‌توانند در اولويت دولت باشند تا ارز با نرخ پايين‌تر به آن‌ها تخصيص پيدا كند و به اين ترتيب مشكلات متعدد مالي‌مان حل شود. اميدوارم در روزهاي آتي بتوانيم كشتي‌گيران را به مسابقات مختلف اعزام كنيم و در زمينه تهيه ارز دولتي مشكلي نداشته باشيم زيرا يكي از موارد لازم براي نتيجه‌گيري در ورزش، اعزام‌هاست و نبايد به سادگي آن‌ها را لغو كرد.
لغو اعزام‌ها باعث افزايش نارضايتي مي‌شود
مهرداد عليقارداشي
رييس فدراسيون تنيس روي ميز
روز دوشنبه جلسه‌اي با حضور مديران فدراسيون‌هاي مختلف برگزار خواهد شد تا درباره مشكل ارز دولتي تصميم مناسبي را بگيريم. آنچه در اين باره مي‌توانم بگويم اين است كه فدراسيون تنيس روي ميز به دلايل مختلف، اعزام‌هاي خود را لغو كرده و اميدواريم مشكل اختصاص ارز دولتي در ورزش به زودي برطرف شود. در حقيقت بايد گفت از روزي كه اعلام شد به ورزش ارز دولتي داده نمي‌شود ما اعزام نداشتيم اما نياز به تخصيص ارز داريم تا بتوانيم در مسابقات آتي، اعزام‌ داشته باشيم. به هر حال همه ما مي‌دانيم كه وزارت ورزش و جوانان تمام تلاش خود را انجام داده تا بتوانيم ارز دولتي بگيريم اما اعلام شده ورزش در اولويت نيست و نمي دانيم چه بايد كنيم. وزارت ورزش و جوانان تابع سياست‌هاي كلي دولت است اما مي‌توان با رايزني‌هاي بيشتر نتايج بهتري بگيريم. ژاله فرامرزيان، معاون وزير ورزش و جوانان عنوان كرده فدراسيون‌ها بايد از دو ماه قبل درباره اعزام‌ها صحبت كنند تا رايزني‌هاي لازم انجام شود و اعزام‌ها صورت‌گيرد. ما در سفرهاي قبلي خود اين كار را انجام داديم و مشكلي نداشتيم، مي‌دانم كه تا دي‌ نيز مشكلي بابت اعزام‌ها نداريم زيرا به طور كلي اعزام نداريم اما بدون شك در آينده ممكن است مشكلاتي داشته باشيم و اعزام‌ها را لغو كنيم. معتقدم سفرها بايد مديريت شود و ورزشكاران كمتري به مسابقات اعزام شود تا در هزينه‌هاي‌مان صرفه‌جويي شود، با توجه به مشكلات متعدد مالي كه گريبان‌گير جامعه شده ما تلاش بسياري كرديم كه صرفه‌جويي‌هاي لازم انجام شود و سعي مي‌كنيم در هر سفر، كمترين تعداد همراه را در كنار ورزشكار اعزام كنيم اما به هرحال همه مي‌دانيم كه با وجود مشكلاتي كه پيش‌ روي همه فدراسيون‌هاست بايد به فكر چاره ديگري بود تا مشكلات را در كنار يكديگر حل كنيم. فراموش نكنيم كه عدم اختصاص ارز دولتي باعث مي‌شود فدراسيون‌ها به دنبال بودجه بيشتر باشند يا مانند فدراسيون كشتي مجبور به لغو سفرهاي خود شوند و همين موضوع موجب درخواست‌هاي متعدد براي افزايش بودجه شود. بنابراين امنيت رواني لازم در بين ورزشكاران از بين خواهد رفت زيرا آن‌ها تا آخرين لحظات در انتظار مثبت اعلام شدن اعزام يا عدم اعزام خود هستند و نمي‌توانند تمركز لازم را در مسابقات داشته باشند؛ بنابراين همه ما از عدم تخصيص بودجه لازم، آسيب خواهيم ديد و اگر ورزشكارمان در مسابقات نتواند نتيجه لازم را بگيرد نشاط اجتماعي و سرگرمي كمتر خواهد شد و اعتراض‌ها بيشتر مي‌شود. ضمن آنكه نارضايتي اجتماعي نيز به وجود مي‌آيد و همين موضوعات سبب مي‌شود آسيب‌ها چند سويه باشد، بنابراين اميدوارم هرچه سريع‌تر چاره‌اي براي حل مشكل تخصيص ارز دولتي به ورزش انجام شود تا بتوانيم در كنار يكديگر بر مشكلات پيش آمده غلبه كنيم. همه ما عاشق ورزش هستيم و مي توانيم با مشكلات بجنگيم اما برخي از مشكلات، كلان هستند و مديريت كلان كشور بايد درباره آن تصميم بگيرد. موضوع ارز دولتي نيز از جمله اتفاق‌هايي است كه اميدوارم مديريت كلان كشور درباره آن تصميم مناسبي بگيرد.
منبع: روزنامه قانون

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
در انتظار سه‌شنبه خبرسازمتحد می‌مانیمنذری‌های‌ متفاوتهدیه ٢ میلیاردی دایی به پرسپولیسپایان افسانه یک مرد٤ دلیل برای اینکه استقلال، پرسپولیس نشد!آبي برآتش خشماپل در چه صنایع جدیدی ساختارشکنی می‌کندماموریت نجات در ١٢ استانروزهای خونین جاده‌های کشورراهنمای خرید لپ‌تاپ دانش‌آموزیاول مهر تأخیر بی‌دلیل٩٢٧ میلیون مسافر در یک سالهمراه با سوگواران؛ از تاسوعا تا اربعینسوگوارانی از جنس زمینآموزش عالی زیر نظر دوربین‌های مداربستهتکذیب می‌کنم، به اسم خوراکی‌ها کاری نداریماز گِل‌مالی بیرانوند تا دیگ نذری‌ هنرمندانالگوی فوتبالی ندارم، «اهل‌ بیت» خود اسوه‌ حسنه‌اندناآشنایی با اسپانیایی امتیاز بزرگ فرهادی!حامیان تاج، پشتش را خالی می‌کنند؟روایت بدون سانسور آزیتا لاچینی در هزار داستانقرص‌های دردسرسازويروس جدايي و آنتي‌ويروس‌هاي آنزندگی یک‌درصدی « سارینا»
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی

روزنامه رویداد امروز یکشنبه اول مهر ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ویژه استان ها
بوشهر| خطر بیخ گوش جنگل‌های حراخراسان جنوبی| فرصت سوزی به سبک گیاهی۲۰۰ مدرسه در مناطق زلزله‌زده در حال ساخت استاصفهان| ۵۰ شرکت دانش‌آموزان اصفهانی را جابجا می‌کنندگلستان| استخدام ۴۰ نیروی آتش‌نشان در گرگانالبرز| پیگیری مطالبات فرهنگی مردم، از اهم امور مسئولان در البرز استفهرست روزنامه های خوزستانخوزستان| از ۳۳۵ عنوان کتاب مجوزدار استان خوزستان حمایت مالی صورت می‌گیردخوزستان| برگزاری یازدهمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر کودک و نوجوان مهر به میزبانی دزفولخوزستان| پیام شهردار اهواز در محکومیت حمله تروریستیخوزستان| عیادت استاندار خوزستان از مجروحان حادثه تروریستی اهوازدختری که کلمات را برعکس می‌خواندروشن کردن شمع برای شهدای حادثه تروریستی اهوازفهرست روزنامه های خراسان شمالیخراسان رضوی| رشد 2.59 درصدی پایه اول در خراسان رضویالبرز| 42 هزار دانش‌آموز کلاس اولی وارد مدارس البرز شدندآذربایجان شرقی| امکان تغییر درصد جانبازی مدیران بازنشسته وجود ندارداصفهان| توجه ویژه هیئت‌های مذهبی به نظافت اصفهان در تاسوعا و عاشوراایلام| سلام مهرماه به ترافیکسمنان| کشت گلخانه‌ای نسخه شفابخش کشاورزیخراسان شمالی| تکمیل ظرفیت مدارسخراسان شمالی| شناسایی و توقیف 2 هزار و 227 قلم کالای غیراستاندارد از ابتدای سالخراسان شمالی| نخستین استخر روباز بانوان بجنورد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسدخراسان شمالی| محتکران، هم‌رزم جبهه دشمن هستندخراسان شمالی| آغاز سال تحصیلی برای بیش از 36 هزار کلاس اولی استان
Real Time Web Analytics