• زمان انتشار: 20 شهریور 1397, 17:09
  • / کد خبر: 4639

گزارش میدانی نشان می‌دهد قیمت بلیت هواپیما به کنترل درآمده است

کرنش ایرلاین‌ها به دستور رئیس‌جمهوری

کرنش ایرلاین‌ها به دستور رئیس‌جمهوری افزایش قانونی قیمت بلیت هواپیما چقدر است و با گرانفروش‌ها چه کنیم؟


 قیمت بلیت هواپیما کنترل شد و البته برخی ایرلاین‌ها مانند هما دیگر بلیت‌هایشان را به سایت‌های گرانفروش نمی‌دهند. حالا براساس دستور سازمان هواپیمایی کشوری ایرلاین‌ها می‌توانند بلیت‌هایشان را حداکثر حدود ٦٠٠‌هزار تومان بفروشند. برهمین اساس، قیمت بلیت پروازهای نیمه دوم شهریور حداکثر تا ٥٤٠‌هزار تومان فروخته می‌شود.
این موضوع درحالی رخ می‌دهد که قیمت بلیت هواپیما در روزهای آخر مرداد در فضای مجازی حاشیه‌ساز شد و ایرلاین‌ها به بهانه افزایش قیمت دلار، نرخ پروازهایشان را تا یک‌میلیون تومان افزایش دادند. این موضوع البته با واکنش رئیس‌جمهوری همراه بود و ایرلاین‌ها را ناچار به عقب‌نشینی کرد.
نقشه ایرلاین‌ها ناکام ماند
در روزهای نابسامانی ارز و بالارفتن قیمت هر روزه آن، بلیت هواپیما هم اسیر افزایش قیمت بیشتر از  ١٠٠درصدی شد. همین موضوع موجب شد که سالن‌های فرودگاه‌ها خالی از مسافر شود و هر روز عکس‌های زیادی از فرودگاه‌ها و هواپیماهای خالی در فضای مجازی منتشر می‌شد.
البته در این میان بسیاری به ایرلاین‌ها تذکر دادند که افزایش ٧٠ تا ١٠٠‌درصدی بلیت هواپیماها منجر به کاهش تقاضا می‌شود. با این حال ایرلاین‌ها معتقد بودند که حدود ٦٠‌درصد هزینه‌هایشان به دلار است و نمی‌توانند قیمت را پایین‌تر بیاورند.
آرمان بیات، کارشناس صنعت هوایی در این‌باره به «شهروند» گفت: ایرلاین‌ها درباره هزینه‌های دلاری‌شان اغراق می‌کنند و به نظر می‌رسد آنها می‌خواستند برای تسویه زیان‌هایشان از فرصت بازار نابسامان ارز نهایت استفاده را ببرند.
گرچه این نقشه ایرلاین‌ها با سالن‌های خالی از مسافر به جایی نرسید اما واکنش‌های مردم به بلیت‌های گران موجب شد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری شخصا در این‌باره تذکر دهد و البته سازمان هواپیمایی کشوری برای بلیت پروازها سقف قیمت تعیین و اعلام کرد ایرلاین‌ها حق ندارند تا پایان مهرماه قیمت‌ها را از این بالاتر ببرند و سازمان هواپیمایی کشوری هم درخواست کرد که ایرلاین‌ها قیمت‌های خود را در سایت‌هایشان درج کنند تا مردم براساس بودجه و قدرت خریدشان بلیت بخرند و از قیمت‌های معقول آگاهی داشته باشند.
افزایش قانونی نرخ بلیت هواپیما چقدر است؟
قیمت بلیت پروازها به کنترل درآمده است. نرخ پرواز تهران- مشهد که معمولا گران‌ترین قیمت را دارد، درحال حاضر و برای هفته جاری حدودا بین ٢٣٠ تا ٥٤٠‌هزار تومان قیمت خورده است. این درحالی است که حداقل قیمت بلیت تهران- مشهد در شهریور ‌سال گذشته حدود ١٥٠‌هزار تومان بود. به این ترتیب می‌توان گفت که قیمت بلیت پروازها با نرخی که سازمان هواپیمایی کشوری قانونی می‌داند، حدود ٦٠ تا ٦٥‌درصد افزایش داشته است.
معمولا قیمت نجومی بلیت‌های پرواز در روزهای پیک سفر رخ می‌دهد و حالا نزدیک‌ترین پیک سفر در شهریورماه، روزهای تاسوعا و عاشورا است. براین اساس، نرخ بلیت تهران- مشهد در روز نزدیک به تعطیلات تاسوعا و عاشورا یعنی ٢٦ شهریور زیر ٦٠٠‌هزار تومان است.
 ایران‌ایر بلیت‌هایش را مستقیم می‌فروشد
فروش بلیت هواپیما با نرخی بالاتر از نرخ اعلام‌شده روی سایت شرکت‌های هواپیمایی تخلف است و حالا ایرلاین‌ها به این مسأله نظارت می‌کنند تا شرکت‌های چارتر‌کننده بلیت هواپیما تخلف نکنند.
بعد از بحبوحه گرانی بلیت‌های هواپیمایی و دستوری که برای بازگشت این بلیت‌ها به قیمت‌های قبلی داده شد، دفتر نظارت بر عملکرد شرکت‌های هواپیمایی به ایرلاین‌ها توصیه کرد نسبت به نحوه توزیع بلیت هواپیماهای خود نظارت داشته باشند تا اگر کسی خارج از نرخ اعلام‌شده توسط شرکت اقدام به فروش بلیت هواپیما کرد، با متخلفان برخورد شود.
این تذکر چندان جدی گرفته نشد به همین دلیل مجوز لغو ٨ دفتر هواپیمایی باطل و مجوز ٢٠ دفتر هم تعلیق شد. این برخوردهای جدی و تند باعث شد که ایرلاین‌ها هم تصمیم جدیدی بگیرند و دسترسی سایت‌های گرانفروش را به بلیت‌های خود لغو کنند. یکی از ایرلاین‌هایی که به‌ طور جدی به دنبال برخورد با متخلفان و مبارزه با گرانفروشی بلیت‌های خود است، ایران‌ایر است. بعد از تعدیل قیمت‌های بلیت‌های هواپیمایی، این ایرلاین اعلام کرد که دسترسی سایت‌های آنلاین متخلف و گرانفروش به بلیت‌های ایران‌ایر قطع می‌شود.
مدیر روابط عمومی ایران‌ایر با انتقاد از این سایت‌های متخلف تأکید کرده که آنها اقدام به گرانفروشی بلیت کرده و باعث بروز نارضایتی در بین مردم می‌شدند به همین دلیل فروش بلیت پرواز‌های داخلی هما با قیمت‌های توافق‌شده و به صورت مستقیم توسط ایران‌ایر انجام می‌شود. براساس اعلام این شرکت، طبق توافق صورت‌گرفته بین ایران‌ایر با سازمان هواپیمایی کشوری، دسترسی تمام سایت‌های متخلف به سامانه فروش بلیت ایران‌‌ایر قطع شده است تا آنها که در چند ماه اخیر اقدام به فروش بلیت پروازهای داخلی و خارجی به قیمت چند برابر قیمت ایران‌ایر کرده بودند، دیگر به بلیت‌های این شرکت دسترسی نداشته باشند.
نکته جالب اینجاست که ایران‌ایر به ‌عنوان یک ایرلاین قدیمی سایت‌های متخلف را عامل اصلی گرانی بلیت هواپیما دانسته و رسما ارتباط خود را با برخی از این سایت‌ها ازجمله سایت علی‌بابا قطع کرده است. در این سایت به جز ایران‌ایر شما می‌توانید از تمام ایرلاین‌های ایرانی بلیت تهیه کنید.
البته دیروز در تماسی که خبرنگار «شهروند» با سایت فروش بلیت هواپیمایی علی‌بابا داشت، مسئول فروش این سایت گرانفروشی بلیت‌های هواپیمایی را تکذیب و تأکید کرد که این سایت اجازه ندارد بلیت‌ها را گران‌تر از آن‌چه که خود ایرلاین‌ها می‌فروشند، ارایه دهد و قطع دسترسی آن به بلیت‌های سازمان هواپیمایی ایران‌ایر کذب است و به دلیل برخی مشکلاتی که در سایت آنها ایجاد شده، فعلا بلیت‌های ایران‌ایر فروخته نمی‌شود. جالب اینجاست که قیمت بلیت‌های سفرهای مختلف تفاوت زیادی نسبت به آن‌چه در سایت خود ایران‌ایر قید شده با سایت هواپیمایی که بلیت‌های ایرلاین‌های دیگر را می‌فروشند، ندارد و مشخص نیست که به چه دلیل ارتباط این ایرلاین با برخی سایت‌های فروش بلیت ازجمله علی‌بابا و ١١٨ چارتر قطع شده
است.
سایت‌های فروش بلیت مقصر گرانی هستند
مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم تخلفات برخی سایت‌های فروش بلیت هواپیمایی را دلیل اصلی گران‌شدن بلیت‌های هواپیما می‌داند.
اسعدی سامانی در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «برخی سایت‌های بی‌مجوز و حتی برخی مجوزدار هم برای اینکه سود کلان به جیب بزنند، اقدام به فروش گران بلیت‌های هواپیمایی کردند و تأثیر زیادی روی افزایش قیمت‌ها داشتند. ما به صورت جدی با این سایت‌ها برخورد کردیم. او ادامه می‌دهد: مجوز برخی از آنها به دلیل گرانفروشی لغو و برخی هم پروانه فعالیتشان تعلیق شد. آنهایی هم که مجوز نداشتند، کلا دیگر اجازه فعالیت در این عرصه را نخواهند داشت. برخورد با متخلفان به اندازه‌ای تند و جدی بوده که حتی شرکت ایران‌ایر دسترسی سایت علی‌بابا به برخی از سفرهایش را لغو کرد  و این نشان می‌دهد که در این موضوع ما برخوردی کاملا جدی داریم و اجازه نمی‌دهیم قیمت‌ها بیشتر از آن‌چه که هستند، به مردم ارایه شوند. به همه ایرلاین‌ها هم توصیه اکید کرده‌ایم که هر سایتی بلیتش را گران بفروشد، حتما باید برخوردی جدی با آن سایت داشته باشند.»
با گرانفروش‌ها چه کنیم؟
اسعدی سامانی درباره نحوه مواجهه مردم با گرانفروشی بلیت هواپیما هم به «شهروند» توضیح می‌دهد: صددرصد این سایت‌ها تأثیر زیادی روی افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما داشته‌اند وگرنه خود شرکت‌های هواپیمایی که نمی‌آیند نرخی را که اعلام کرده‌اند، بالاتر ببرند و مشتری‌هایشان را از دست بدهند. در همه بخش‌های اقتصادی شبکه‌های توزیع دلیل گرانی قیمت هستند؛ چون دلالی می‌کنند و کالاها و خدمات را با قیمت بالاتری می‌فروشند. ما در حال گذر از مرحله سنتی به مدرن برای سفارش بلیت‌های هواپیمایی هستیم و به همین دلیل نمی‌خواهیم کسب‌وکار این شرکت‌ها را تعطیل کنیم؛ اما آنها هم باید حواسشان را جمع کنند و به دنبال دلالی نباشند. از مردم هم می‌خواهم که در صورت دیدن تخلف سریعا اقدام به ثبت اینترنتی گزارش خود در سایت سازمان هواپیمایی کشور کنند تا ما با تخلفات برخورد کنیم.»


منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
نظارت مداوم جریان ترافیک در شب‌های قدر توسط شهرداری قمآمادگی پارکینگ‌های سطح شهر برای پذیرش خودروها در شب‌های قدرآماده‌باش ۴۴۰ نفر نیروی عملیاتی سازمان آتشنشانی در شب‌های قدرتمهیدات سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم جهت خدمات رسانی به زائرین و مجاورین کریمه اهل بیت(س) در لیالی قدربرپایی سفره اطعام و اکرام مددجویان بهزیستی و کمیته امداد توسط شهردار قمسرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی در شهرک خودروبازدید معاون استاندار قم از شهرک خودروبرگزاری محفل انس با قرآن مددجویان بهزیستی استان قمعدم ارائه خدمات به مشمولان غايب در قمکشف حدود 20 کیلوگرم مواد مخدر تریاک و حشیش در قمبا حضور تولیت مسجد مقدس جمکران صورت گرفتخدمت‌رسانی دستگاه‌های ون و تاکسی‌های سواری در لیالی قدر از ۱۲ شب تا بعد از اذان صبحخانواده شهدا وایثارگران‌ اسوه های صبر و استقامت هستندطغیان ملخ‌ها این بار در شمال کشوردستور رئیس‌جمهوری به دستگاه‌ها برای رونق تولیدبه روزرسانی جدید تلگرام و مشکلات امنیتی واتس اپنخستین پیوند سلول‌های بنیادی در بیمار مبتلا به ایدزاجماع جهانی برای توقف انتقال زباله‌های پلاستیکی به کشورهای فقیروضعیت شبکه ملی اطلاعات در ۲ کمیسیون مجلس بررسی می شودجذب اورانیوم از آب دریا با کمک یک اسفنج مصنوعیشگفتی هایی باورنکردنی از لباس فضانورداناین گجت محتوای دیجیتال را برای نابینایان قابل خواندن می کندایران بر جایگاه نخست اثرگذاری علمی خاورمیانه تکیه زدراه اندازی مرکز تحقیقاتی ویژه حل مشکلات تغییر اقلیمکنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورزمان ثبت سفارش کتب درسی اعلام شدتغییر ساعت کار باغ موزه سینما در ماه رمضاننمایشگاه موضوعی کتاب «فردوسی شناسی» برگزار می شودمسئولیت اجتماعی سازمان ها با تمرکز بر میراث فرهنگی قانون شودشرایط واگذاری «فیبر تاریک» اعلام شدحمایت از استارت آپ‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های تخصصیمنطقه ویژه علم و فناوری مکران احداث می شودهمگام با دنیا در مسیر توسعه ژن درمانی حرکت می کنیماعلام اسامی پیام رسان های داخلی برتر توسط شورای عالی فضای مجازیافزایش سرعت اینترنت با همگرایی شبکه های موبایل و ثابت
تهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدتمامی امتحانات مدارس استان تهران ۴ و ۸ خرداد لغو شدتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شدتهران| اعلام جزییات افزایش قیمت بلیت اتوبوس و متروتهران| جریمه میلیاردی ایران مالتهران| خانه مواد فروشان تغییر کاربری می دهدتهران| آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری چه زمانی است؟تهران| کتاب‌خوان‌ها سوار بر وسایل حمل‌ونقل عمومیتهران| وزارت فرهنگ در واردات کاغذ تنها راهنما و ناظر استتهران| برنامه توسعه محلات با همکاری خود مردم نوشته می‌شودتهران| سنگ‌فرش‌های خیابان ولیعصر مرمت می‌شودتهران| انتخاب مراکزی برای برگزاری تجمعات احتمالی مردمیتهران| وجود دو هزار دلال سرپایی مسکن در پردیستهران| صدور 200 حکم قضایی تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان شمیراناتتهران| آماده‌سازی مصلی برای نمایشگاه کتابتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتخت
بوشهر| قبوض کاغذی برق حذف می‌شوندتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدآذربایجان غربی| کشف 9600 دلار در یک روستاییکرمانشاه| زلزله جوانرود را لرزاندفارس| شیوع سرطان در ایران نگران کننده نیستهمدان| هوا برای گروه‌های حساس ناسالم استخراسان شمالی| همه بافندگان کشور بیمه می‌شوندخراسان رضوی| معضل کمبود پارکینگ در مشهدآذربایجان غربی| صادرات 4 میلیون دلاری مواد معدنی ازسیستان و بلوچستان| چابهار صاحب بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی می‌شودکرمانشاه| پرونده بازسازی مدارس مناطق زلزله زده مهرماه بسته می‌شودالبرز| چالش معابر نامناسب برای کرجالبرز| ساخت فضای سبز و بهسازی ضلع شرقی رودخانه کرجالبرز| وجود 1200 بیمار دیالیزی در استان البرزسیستان و بلوچستان| 3اهدای عضو از 75 مورد مرگ مغزی درمازندران| کیفیت سواحل مازندران به نسبت میزان گردشگران ارتقا نیافته استکرمانشاه | پروژه گردشگری سلامت کرمانشاه سال 99 به بهره‌برداری می‌رسدالبرز| تصویب قوانین جدید برای درآمدزایی پایدار آموزش‌وپرورش تأثیرگذار استآذربایجان غربی| رونق کشاورزی درراه استقم| تراژدی ساخت فرودگاه قماردبیل| اصحاب رسانه استان نگران تأمین کاغذ نباشنداردبیل| پاسخگویی شفاف و صریح به ارباب‌رجوع ضروری استاردبیل| وجود 65 هزار بیکار در استان اردبیلاردبیل| توجه ویژه به اشتغال پایدار روستائیان ضروری استاردبیل| قیمت خرید گندم از کشاورزان اردبیلی ۱۷۰۰ تومان تعیین شداردبیل| امدادرسانی به ۳۵۸ حادثه‌دیده در استان اردبیلاردبیل| حیرت حیران از ساخت‌وسازهای غیرمجازفارس| روستای خرمی در انتظار ثبت ملیاردبیل| ژاپنی ها طرح جامع گردشگری سرعین را مطالعه می کنندتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارهمدان| ۹۰ درصد زوجین پس از طلاق از عمل خود پشیمان می‌شوندالبرز| سد کرج در حال تخلیه استیزد| تأیید مرگ زن جوان مبتلا به تب کنگوآذربایجان غربی| وقف در جامعه امروز مولد باشدآذربایجان غربی| کرایه تاکسی در ارومیه گران می‌شود

روزنامه رویداد امروز شنبه 4 خرداد 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
بوشهر| قبوض کاغذی برق حذف می‌شوندتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدآذربایجان غربی| کشف 9600 دلار در یک روستاییکرمانشاه| زلزله جوانرود را لرزاندفارس| شیوع سرطان در ایران نگران کننده نیستهمدان| هوا برای گروه‌های حساس ناسالم استخراسان شمالی| همه بافندگان کشور بیمه می‌شوندخراسان رضوی| معضل کمبود پارکینگ در مشهدآذربایجان غربی| صادرات 4 میلیون دلاری مواد معدنی ازسیستان و بلوچستان| چابهار صاحب بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی می‌شودکرمانشاه| پرونده بازسازی مدارس مناطق زلزله زده مهرماه بسته می‌شودالبرز| چالش معابر نامناسب برای کرجالبرز| ساخت فضای سبز و بهسازی ضلع شرقی رودخانه کرجالبرز| وجود 1200 بیمار دیالیزی در استان البرزسیستان و بلوچستان| 3اهدای عضو از 75 مورد مرگ مغزی درمازندران| کیفیت سواحل مازندران به نسبت میزان گردشگران ارتقا نیافته استکرمانشاه | پروژه گردشگری سلامت کرمانشاه سال 99 به بهره‌برداری می‌رسدالبرز| تصویب قوانین جدید برای درآمدزایی پایدار آموزش‌وپرورش تأثیرگذار استآذربایجان غربی| رونق کشاورزی درراه استقم| تراژدی ساخت فرودگاه قماردبیل| اصحاب رسانه استان نگران تأمین کاغذ نباشنداردبیل| پاسخگویی شفاف و صریح به ارباب‌رجوع ضروری استاردبیل| وجود 65 هزار بیکار در استان اردبیلاردبیل| توجه ویژه به اشتغال پایدار روستائیان ضروری استاردبیل| قیمت خرید گندم از کشاورزان اردبیلی ۱۷۰۰ تومان تعیین شد