تبلیغات
  • زمان انتشار: 23 شهریور 1399, 08:38
  • / کد خبر: 46021

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان:

واکسن آنفلوآنزا حدود ۸۰ درصد در پیشگیری موثر است/ اواخر شهریور بهترین زمان برای تزریق واکسن

واکسن آنفلوآنزا حدود ۸۰ درصد در پیشگیری موثر است/ اواخر شهریور بهترین زمان برای تزریق واکسن مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان اواخر شهریورماه را بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اعلام کرد و گفت: هرچه افراد و به ویژه گروه های حساس سریع تر بتوانند واکسن را تزریق کنند بهتر است، البته تاثیر واکسن در سال های مختلف مقداری متغیر است، ولی معمولا حدود ۸۰ درصد در پیشگیری از آنفلوآنزا موثر است.
رضا فدایی، اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است که معمولا هر سال در فصل پاییز و زمستان شایع می شود و هر ۲ تا ۳ سال یک بار نیز با شدت بیشتری شیوع پیدا می کند.
وی با بیان اینکه در استان اصفهان معمولا شدت آنفلوآنزا یک بار در اواخر آذر یا اوایل دی ماه بیشتر است و یک بار در اواخر اسفند و حوالی نوروز، افزود: به طور کلی موج آنفلوآنزا در اواخر آذر یا اوایل دی ماه شدیدتر است.
مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان با اشاره به اینکه آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی است که از راه قطرات تنفسی از فرد بیمار به اطرافیان منتقل می شود، گفت: بیماری آنفلوآنزا معمولا با تب ناگهانی و بدن درد شروع می شود و سردرد، سرفه، گلودرد و بی حالی هم ممکن است همراه آن باشد.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که از قبل بیماری مزمن مثل دیابت، فشارخون، بیماری کبدی، کلیوی و قلبی دارند و یا اینکه شیمی درمانی می شوند و کورتن مصرف می کنند، همچنین زنان باردار درصورتی که آنفلوآنزا بگیرند ممکن است دچار عوارض بیشتری شوند و به همین دلیل باید مراقبت بیشتری داشته باشند.
فدایی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا به ویژه در بین گروه های حساس، گفت: برای پیشگیری از آنفلوآنزا افراد باید از حضور در جمعیت خودداری کرده و توصیه های بهداشتی را رعایت کنند، در عین حال که درصورت احساس کسالت در منزل بمانند و استراحت کنند، در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنند، در اماکن عمومی مثل مدرسه و محل کار حاضر نشوند و تا ۲۴ ساعت بعد از بهبود علائم نیز در منزل بمانند و در اجتماعات حاضر نشوند.
وی با بیان اینکه داروهایی برای درمان آنفلوآنزا هست که پزشک حسب صلاحدید می تواند تجویز کند، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از آنفلوآنزا هر سال واکسنی در بازار عرضه می شود که مردم می توانند آن را از داروخانه ها خریداری و تزریق کنند. اولویت تزریق واکسن نیز با افرادی است که بیماری مزمن و یا  بالای ۶۰ سال سن دارند، همچنین کسانی که از نظر شغلی در تماس با بیماران هستند مثل پزشکان و پرستاران باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.
مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان اواخر شهریورماه را بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اعلام و تصریح کرد: هرچه افراد سریعتر بتوانند واکسن را تزریق کنند بهتر است، البته تاثیر واکسن در سال های مختلف مقداری متغیر است، ولی معمولا حدود ۸۰ درصد در پیشگیری از آنفلوآنزا موثر است.
وی با تاکید براینکه وضعیت شیوع آنفلوآنزا را نمی توان به صورت دقیق پیش بینی کرد، اظهار کرد: فکر می کنم به خاطر مراعاتی که مردم از بابت استفاده از ماسک و شستن دست ها می کنند، شاید شدت بیماری آنفلوآنزا امسال بیشتر از سال های گذشته نشود.
فدایی با بیان اینکه همان ضوابط پیشگیرانه برای کرونا در مورد آنفلوآنزا هم صدق می کند و کار جداگانه ای لازم نیست، تصریح کرد: آنفلوآنزا فقط یک واکسن دارد درحالی که هنوز واکسن کرونا تولید و در بازار عرضه نشده است.
مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان با اعتقاد براینکه به طور دقیق نمی توان گفت امسال میزان شیوع آنفلوآنزا به چه صورت خواهد بود، تاکید کرد: اگر مردم عدم تجمع در اماکن شلوغ، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست را رعایت کنند شاید آنفلوآنزای امسال خفیف تر از سال های گذشته باشد.
وی با یادآوری اینکه در فصل سرما بسیاری از بیماری های تنفسی از جمله آنفلوآنزا و کرونا ویروس ها خود را نشان می دهند، گفت: آنفلوآنزا و کرونا تا حدود زیادی مشابه همدیگر هستند و بهتر است تمایز دو بیماری را به پزشکی که بیمار به او مراجعه می کند واگذار کنیم، چون برای مردم مقدور نیست و حتی شاید نیاز به انجام تست برای هر دو بیماری باشد تا معلوم شود بیمار به کدام یک مبتلا شده است.
فدایی با بیان اینکه تجمعات مردمی و عدم رعایت فاصله ایمن باعث شده استان اصفهان مدت زیادی در پیک دوم شیوع کرونا باقی بماند و به سمت نزول بیماری نرویم، خاطرنشان کرد: با این شرایط به نظر من حداقل تا پایان سال ۱۴۰۰ گرفتار اپیدمی کرونا خواهیم بود.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تعطیلی مراکز تفریحی و تفرج‌گاه‌های گیلان؛ مردم به این استان سفر نکنندمحدودیت های کرونایی در استان سمنان تا ۱۰ آبان ماه تمدید شدفیلم كوتاه كوچگاه در نفت و گاز گچساران كلید خوردپیام تبریك مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران به مناسبت هفته نیروی انتظامیتعداد بستری‌ها و فوتی‌های ناشی از کرونا در ایلام زیاد شده استتکذیب خودکشی یک دانش‌آموز به خاطر موبایلسه برابر شدن خدمات رسانی به روستاها با یکپارچه‌سازی شرکت‌های آبفاحل مشکل آب‌رسانی روستاها با طرح یکپارچه سازیمرگ پسر ۱۱ ساله در همدان/ احتمال خودکشی و تاثیر پذیری از چالش "مومو"۸۴۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/مرگ ۲۹ بیماراسید پاشی مردی در شیراز بر روی همسر موقتمرگ روزانه ۱۸ بیمار کرونایی در اصفهان/ تمام بیمارستان های اصفهان در آماده باش استتشکر خانواده شهدای امینی اصفهان از مسئولان کشوری استانی و مردم عزیز استان از ابراز همدردی از فقدان ابوالشهدا مرحوم محمدعلی امینیبرنامه های نهم ربیع الاول آغاز امامت امام زمان (عج)تشریح شدتعداد بیماران بدحال در استان خوزستان افزایش یافت/ دانشگاه علوم پزشکی به‌تنهایی نمی‌تواند بیماری را کنترل کند90 درصد از نیازلوازم آرایشی در بازار داخل توسط البرز تأمین می‌شودکرونا وضعیت نهاوند را بحرانی کرد/ احتمال برپایی بیمارستان صحرایی در نهاوندسومین جلسه ستاد برگزاری بیستمین جشنواره استانی روز ملی صنعت چاپ ایرانمشارکت فعالان اقتصادی، به صورت داوطلبانه وبدون دستورالعمل دولتی در معین‌های های اقتصاد مقاومتی۸۰درصد شهرهای استان بوشهر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارندبستری ۳۱۸ بیمار مشکوک و قطعی کرونا در کهگیلویه و بویراحمدخودکشی سه نفر در نیشابورافزایش مراجعه بیماران کرونایی در شاهرود/۶۶ مورد جدید مبتلا به کرونا در شاهرود شناسایی شد۸۰ بیمار کرونایی با وضعیت وخیم در بیمارستان های گیلان بستری هستندسیر صعودی کرونا در گیلان؛ جذب ۴۰۰ نفر در حوزه بهداشت و درمان استان قطعی شد