تبلیغات
  • زمان انتشار: 20 مرداد 1399, 12:54
  • / کد خبر: 41998

محسن هاشمی: تامین هزینه ۵ هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است

محسن هاشمی: تامین هزینه ۵ هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری است رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به هزینه ۵ هزار میلیاردی هر قطار مترو خطاب به شهردار تهران و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: پیگیر تامین این هزینه ها از رئیس جمهور باشید.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در مراسم دستاوردهای طراحی و ساخت داخل در حوزه حمل و نقل ریلی که پیش از ظهر امروز در شرکت واگن سازی تهران برگزار شد، با اظهار خوشحالی از اینکه شاهد بالندگی پروژه مترو تهران به عنوان نماد خودکفایی بوده است، گفت: مترو تهران متشکل از بخش‌های ساختمانی و تجهیزاتی است که گفته می‌شود ۵۰ درصد هزینه‌های مربوط به بخش ساختمانی شامل تونل، ایستگاه‌ها، هواکش و … است.

وی در ادامه اظهار داشت: سال هاست این ۵۰ درصد به صورت داخلی طراحی و ساخته می‌شود و در این بعد با مشکل خودکفایی مواجه نبودیم.

هاشمی، تجهیزات را ۵۰ درصد دیگر هزینه‌های مترو تهران عنوان کرد و گفت: این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که شامل ثابت و متحرک است قطارها و دیزل‌های مترو جزو ۲۵ درصد تجهیزات متحرک بوده و در تأمین تجهیزات ثابت از جمله برق رسانی، تهویه و سیستم‌های سیگنالی، تلاش شده به صورت داخلی ساخته شود حتی سیستم بلیت و اطفای حریق نیز به صورت مونتاژ داخلی سازی شده است.

وی افزود: مساله ما در تجهیزات متحرک مربوط به واگن سازی بوده که از ابتدا که اقدام به ساخت واگن داخلی کرده‌ایم با مشکل تأمین مالی پروژه‌ها از طریق داخل مواجه بودیم.

وی ادامه داد: این گونه پروژه‌ها به سمت فاینانس خارجی سوق داده می‌شدند و کشورهای فاینانس سعی می‌کردند از این طریق برای کشور خودشان اشتغال ایجاد کنند.

رئیس شورای شهر ادامه داد: هدف اصلی فاینانس خارجی فروش کالای همان کشور است و در نتیجه این نوع تأمین اعتبار معمولاً در بخش متحرک دچار رکود ساخت داخلی می‌شد.

وی خطاب به معاون علمی فناوری ریاست جمهوری گفت: حالا که حرکت داخلی برای تولید ملی واگن شکل گرفته است و همه دست‌اندرکاران از این موضوع حمایت می‌کنند با ساخت اولین قطار سعی کنیم این حرکت ادامه پیدا کند.

هاشمی خاطرنشان کرد: تولید قطار داخلی هزینه بردار است پیش از این با یک میلیون دلار واردات انجام می‌شده است و همین حدود برای ساخت واگن داخلی هزینه می‌شود.

وی در ادامه توضیح داد: دولت باید سعی کند به سرعت برای ساخت داخلی قطار مترو تأمین اعتبار کند تا نمونه سازی تبدیل به تولید انبوه شود.

به گفته وی، معادل یک میلیون دلار برای هر قطار مبلغی تا ۵ هزار میلیارد نیاز است و باید شهردار تهران و معاونت علمی و فناوری برای تأمین این مبلغ در بودجه سال آینده پیگیری‌های لازم از رئیس جمهور را انجام دهند.


منبع: مهر
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تجلیل از مقام 320 شهید ورزشکار در قمهر شب حدود ۷۰۰۰ تردد غیرمجاز در مشهد ثبت می‌شودمعاون استاندار قزوین: ۱۲۷۱ مجوز تردد در استان قزوین صادر شداز شنبه شاهد نتایج قرنطینه خواهیم بود/ نگران صف های خرید هستیمتعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های همدان با شیب ملایمی کاهشی شده استوضعیت ابتلای مسافران به کوید ۱۹ قبل از صدور بلیت در استان خراسان جنوبی کنترل می‌شودجمع‌آوری ۴۶۰ خودروی فرسوده رها شده در شهر اصفهانپرتقال به علت صادرات بی رویه گران شدتک رقمی شدن فوتی‌های کرونا در یزدکاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی مسافران اتوبوسرانی در مشهدچرا پرورش شترمرغ پرسودترین فعالیت حوزه دامی خراسان رضوی است؟فراخوان چهارمین دوره جشنواره شهروندی عکاسی پاییز برگ ریزكارگر توانمند فضای سبز شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران«حذف فرماندهان موثر» سیاست دشمن برای تضعیف حشدالشعبیبسیج فرهنگی هرگز فرسوده نخواهد شدقیمت آپارتمان‌های کوچک در شهر تهراندلیل اصلی ابتلا به کرونا در بابل چیست؟جریمه خودروهای دارای مجوز در طرح اعمال محدودیت‌های کرونایی اصلاح می‌شودفاز سوم خط ۱ مترو تبریز یک هفته تعطیل است۹۰ درصد ترددهای شبانه کاهش پیدا کرد/اعمال جریمه برای متخلفانی که طرح منع تردد را نادیده گرفته‌اندافزایش قیمت تخم مرغ صحت ندارد/ هر کیلو تخم مرغ ۱۶ هزار و ۶۰۰ تومانرکود کرونایی در ۱۳۷ مهدکودک استان سمنان/ مالکان همراهی کنندزلزله مراوه‌تپه خسارتی نداشت/ گروه‌های ارزیاب در منطقه هستندصدور دستور توقف ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجوشرایط پرداخت غرامت دستمزد ایام بیکاری به بیمه‌شدگان مبتلا به کرونا