تبلیغات
  • زمان انتشار: 11 مرداد 1399, 08:27
  • / کد خبر: 40859

جانشین معاونت امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان خبر داد

سکونت ۳۱۵ مجهول‌الهویه در مراکز بهزیستی همدان

سکونت ۳۱۵ مجهول‌الهویه در مراکز بهزیستی همدان جانشین معاونت امور توانبخشی اداره‌کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه ۳۱۵ مددجوی ساکن در مراکز تحت پوشش بهزیستی مجهول الهویه هستند، گفت: این افراد که بیشتر بیمار روان، معلول ذهنی و سالمندان هستند، توسط خانواده ها رها شده و نیروی انتظامی آنها را یافته و به مراکز بهزیستی تحویل می دهد.
سیاوش رهبر ، اظهار کرد:حدوداً ۲۰ سال پیش خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی و ارتوپدی در بخش دولتی قرار داشت اما امروزه بیش از ۹۰ درصد این خدمات به بخش غیردولتی سپرده شده است به طوریکه سازمان بهزیستی با مراکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی قرارداد بسته و برای استفاده مددجویان از این مراکز خرید خدمت می کند.
وی با بیان اینکه خدمات گفتاردرمانی و شنوایی شناسی در بیمارستان شهید بهشتی به صورت دولتی ارائه می شود، افزود: در همدان مراکز توانبخشی زیادی وجود دارد که فقط تعدادی از آنها با بهزیستی قرارداد دارند و مددجویان برای گرفتن خدمات به این مراکز مراجعه می کنند.
رهبر با بیان اینکه در سال گذشته ۴۵۷ نفر با ۹۱۴۰ جلسه درمانی از تمام خدمات پزشکی بخش خصوصی تحت قرارداد با بهزیستی استفاده کردند، ادامه داد: ۸۰۷ نفر نیز با ۲۴۱۸ جلسه درمانی از خدمات پزشکی بخش دولتی استفاده کردند.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۵۹ میلیون تومان کمک هزینه درمان از سمت سازمان بهزیستی به مراکز توانبخشی و درمانی پرداخت شده است، مطرح کرد: مددجویانی که از خدمات مراکز توانبخشی که تحت قرارداد با بهزیستی نبوده، استفاده کردند با ارائه فاکتور کمک هزینه درمان به آنها پرداخت شده است.
وی بیان کرد: باتوجه به اینکه بیمارستان شهید بهشتی در سال های گذشته زیرنظر سازمان بهزیستی بوده و اکنون به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شده است، این دانشگاه به جای پرداخت اجاره بها، خدمات پزشکی معلولان را در بیمارستان های تحت نظر خود به صورت رایگان انجام می دهد.
جانشین معاونت امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه مددجویان با استفاده از معرفی نامه بهزیستی از خدمات رایگان بیمارستان ها استفاده می کنند، اعلام کرد: ۹۰ درصد هزینه جراحی و بستری مددجویان بهزیستی رایگان است.
وی با بیان اینکه نزدیک به ۵۰ هزار معلول تحت نظر بهزیستی بوده که از این تعداد ۲۰ هزار نفر خدمات مستمر دریافت می کنند، تصریح کرد: خدمات بهزیستی به دو صورت مستمر مانند معیشت و هزینه ها و غیرمستمر مانند خدمات غیرمستمر برای مددجویان ارائه می شود.
رهبر با بیان اینکه سه میلیون تومان برای مناسب سازی هر خودرو و چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای مناسب سازی یک خانه برای معلولان هزینه می شود، گفت: سیاست بهزیستی بر مبنای نگهداری معلولان در کنار خانواده و ارائه خدمات به آنها است اما امکان نگهداری و مراقبت از معلولان جسمی، ذهنی شدید و روانی در منزل وجود ندارد بنابراین مراکز شبانه روزی برای این افراد تأسیس می شوند.
وی با اشاره به وجود ۱۲ مرکز شبانه روزی در استان اظهار کرد: یک مرکز برای کودکان معلول ذهنی زیر ۱۴ سال در ملایر، چهار مرکز برای معلولان ذهنی بالای ۱۴ سال در همدان، نهاوند، کبودراهنگ و ملایر، دو مرکز برای افراد روانی مزمن در همدان و ملایر، یک مرکز شبانه روزی سالمندان در همدان و دو مرکز در ملایر وجود دارد.
جانشین معاونت امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه در مراکز نگهداری بیماران روانی و معلولان ذهنی ظرفیت نداریم و تمامی مراکز پر هستند، اضافه کرد: تقریباً ۱۲۴۰ بیمار در مراکز شبانه روزی بهزیستی تحت نظر  هستند.
وی با بیان اینکه ۳۱۵ مددجوی ساکن در مراکز تحت پوشش بهزیستی مجهول الهویه هستند، خاطرنشان کرد: این افراد که بیشتر بیمار روان، معلول ذهنی و سالمندان هستند، توسط خانواده ها رها می شوند و نیروی انتظامی آنها را پیدا کرده و به مراکز بهزیستی تحویل می دهد.
رهبر با بیان اینکه بهزیستی برای هر فرد مجهول الهویه یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان به مراکز شبانه روزی پرداخت می کند و سالیانه دوبار نیز هزینه درمانی به آنها ارائه می شود، گفت: بیماران دارای خانواده از یارانه سازمان بهزیستی استفاده می کنند و به خانواده های نیازمند ۹۰۰ هزار تومان پرداخت می شود و برای کسانی که وضع مالی خوب دارند، پذیرش به صورت آزاد انجام می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته دو میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان تجهیزات توانبخشی و لوازم بهداشتی برای مددجویان بهزیستی خریداری شده است، اعلام کرد: ۶۰۰ مورد ویلچر، ۳۳۷ مورد اورتز و پروتز، ۲۰۰ توالت فرنگی، ۱۹۷۹ مورد لوازم بهداشتی برای معلولان غیرضایعه نخاعی، ۲۵۰ مورد عصا و واکر و ۳۷۶ مورد وسایل ویژه نابینایان تهیه و بین مددجویان بهزیستی توزیع شده است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
آمار جدید مبتلایان کرونا در کاشان در ۱۵ مردادآمار ابتلاء به کرونا در اصفهان ۱۵ مردادماهتداوم هوای غبارآلود در اصفهانشناساندن واقعه غدیر وظیفه همه است۹۰ بیمار کرونایی در بیمارستان بزرگ دزفول بستری هستند۵۶۴ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان فارس جان باختنددادستان مشهد ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان را تکذیب کردهنوز برای مقابله با فرونشست‌های اصفهان اقدام جدی نشده‌ استپیشرفت 98 درصدی طرح آبرسانی به شهرستان لنجانقم| جشنواره بین الملی «من غدیری‌ام» برگزار می شود۸۱ بیمار کرونایی در استان البرز بستری شدند / ۷ نفر جان باختندقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۱۵مردادماهجولان کرونا در ایلام/وقتی به آمارها توجه نمی شودقم| شرق و غرب عالم از فضائل و ویژگی‌های امام علی(ع) مملو است4 شهر استان مرکزی در وضعیت قرمزحکم قصاص قاتل پاسدار شهید سجاد شاه سنایی اجرا شدانفجار یک شی صوتی در زاهدان / ۴ مامور انتظامی زخمی شدندجدیدترین قیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهرانمجتمع گردشگری "خلیل باغبان" هفته دولت در ارومیه افتتاح می‌شودهزینه برگزاری مراسم عزاداری محرم صرف کمک به نیازمندان می شودطرح تابستانه کتاب سال جاری از ۱۸ مرداد در استان اجرا می شودضریب بهره‌مندی روستایی خراسان رضوی از گاز طبیعی به ۹۲ درصد رسیده استبازگشت قم به وضعیت قرمز / نگران تکمیل ظرفیت بیمارستان ها هستیمواگذاری پارک بانوان به بخش خصوصی در دستور کار شهرداری شهرکردتداوم کرونا به نفع طلای جهانی تمام می‌شود