تبلیغات
  • زمان انتشار: 11 مرداد 1399, 08:23
  • / کد خبر: 40856

 علل، علایم و درمان عفونت ریه

 علل، علایم و درمان عفونت ریه هنگامی که نفس می کشید، ریه ها اکسیژن هوا را به جریان خون می رسانند. سلول های بدن برای انجام فعالیت های خود، به اکسیژن نیاز دارند.افرادی که مبتلا به بیماری های ریوی هستند، به سختی نفس می کشند. بیماری های ریوی عبارتند از: آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی، آنفلوانزا، ذات الریه، سل، سرطان ریه و ... .
عفونت ریه می تواند در اثر ویروس، باکتری ها و حتی گاهی قارچ ها ایجاد شود. یکی از شایع ترین انواع عفونت های ریه، ذات الریه است. ذات الریه ، که بر کیسه های هوای کوچکتر ریه ها تأثیر می گذارد ، بیشتر در اثر باکتری های مسری ایجاد می شود ، اما می تواند در اثر ویروس نیز ایجاد شود.
 
نحوه بروز عفونت ریه :
هنگامی که لوله های بزرگ برونشی که هوا را به داخل و از ریه های شما منتقل می کنند ، آلوده می شوند، به آن برونشیت گفته می شود. برونشیت بیشتر از طریق ویروس ایجاد می شود.  
ویروس ها همچنین می توانند به ریه ها یا معابر هوایی که به ریه ها  می روند ، حمله کنند. به این برونشیولیت گفته می شود. برونشیولیت ویروسی بیشتر در نوزادان مشاهده می شود.
 
عفونت های ریه مانند ذات الریه معمولاً خفیف است ، اما می تواند جدی باشد ، به خصوص برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف شده یا شرایط مزمن مانند بیماری انسداد مزمن ریوی دارند.
 
علائم عفونت ریه چیست, درمان عفونت ریهاگر عفونت باکتریایی ریه دارید ، تب شما ممکن است به اندازه 40.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد
 
علائم عفونت ریه :
علائم عفونت ریه از خفیف تا شدید متفاوت است. این به عوامل مختلفی از جمله سن شما و سلامتی کلی و اینکه از طریق ویروس ، باکتری یا قارچ ایجاد شده است بستگی دارد. علائم ممکن است شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد ، اما تمایل به ماندگاری بیشتری دارند.
 
1. سرفه ای که مخاط غلیظی ایجاد می کند
سرفه کمک می کند تا بدن شما از مخاطی که از التهاب راه های هوایی و ریه ها ایجاد می شود ، خلاص شود. این مخاط همچنین ممکن است حاوی خون باشد.
در برونشیت یا ذات الریه ،ممکن است سرفه هایی کنید که دارای مخاطی ضخیم باشد که ممکن است رنگ مشخصی داشته باشد ، از جمله:
شفاف
سفید
سبز
سفید مایل به خاکستری
حتی بعد از بهبود علائم دیگر ، سرفه می تواند چندین هفته بماند.
 
2. درد گزنده قفسه سینه
درد قفسه سینه که در اثر عفونت ریه ایجاد می شود ، اغلب به صورت تیز یا خفه کننده توصیف می شود. در هنگام سرفه یا نفس کشیدن عمیق ، درد قفسه سینه بدتر می شود. گاهی اوقات دردهای شدید می تواند در قسمت میانی تا پشت شما احساس شود.
 
3. تب
تب هنگامی رخ می دهد که بدن تلاش می کند تا با عفونت مبارزه کند. دمای معمولی بدن معمولاً در حدود 37 درجه سانتی گراد است. اگر عفونت باکتریایی ریه دارید ، تب شما ممکن است به اندازه 40.5 درجه سانتیگراد افزایش یابد.
هر تب بالای 38.9 درجه سانتیگراد اغلب منجر به بسیاری از علائم دیگر از جمله:
تعریق
لرز
دردهای عضلانی
کمبود آب بدن
سردرد
ضعف می شود.
اگر تب شما بالاتر از 38.9 درجه سانتیگراد است یا بیش از سه روز ادامه دارد باید به پزشک مراجعه کنید.
 
4. درد بدن
عضلات کمر شما ممکن است در هنگام ابتلا به عفونت ریه درد کند. به این میالژی گفته می شود. بعضی اوقات می توانید در عضلات خود التهاب ایجاد کنید که در صورت ابتلا به عفونت نیز می تواند به درد بدن منجر شود.
 
5. آبریزش بینی
آبریزش بینی و سایر علائم آنفلوانزا مانند عطسه ، اغلب با عفونت ریه مانند برونشیت همراه است.
 
علائم عفونت ریه چیست, درمان عفونت ریهعفونت قارچی ریه در افرادی که مشکل سیستم ایمنی دارند بیشتر است
 
6. تنگی نفس

تنگی نفس به این معنی است که احساس می کنید نفس کشیدن دشوار است یا به راحتی نمی توانید نفس بکشید. اگر در تنفس مشکل دارید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 
7. خستگی
معمولاً وقتی بدن شما با عفونت مبارزه می کند احساس ضعف و خستگی می کنید. استراحت در این مدت بسیار مهم است.
 
8. خس خس سینه
هنگام بیرون آمدن نفس ، ممکن است صدای سوت های پر صدا که به عنوان خس خس معروف است ، بشنوید. این باعث کاهش مجاری هوایی یا التهاب می شود.
 
9. آبی رنگ شدن پوست یا لب
به دلیل کمبود اکسیژن ممکن است لب یا ناخن های شما کمی به رنگ آبی ظاهر شود.
 
علل بروز عفونت ریه :
برونشیت ، ذات الریه و برونشیولیت ، سه نوع عفونت ریه هستند. آنها معمولاً در اثر ویروس یا باکتری ایجاد می شوند.
شایع ترین میکروارگانیسم های مسئول برونشیت عبارتند از:

ویروس هایی مانند ویروس آنفولانزا یا ویروس همگام سازی تنفسی (RSV)
باکتری های