تبلیغات
  • زمان انتشار: 6 مرداد 1399, 12:51
  • / کد خبر: 40820

قم| مادر شهیدان جعفر و ابوالفضل حیدریان فردویی آسمانی شد

قم| مادر شهیدان جعفر و ابوالفضل حیدریان فردویی آسمانی شد مادر ایثارگر شهیدان جعفر و ابوالفضل حیدریان وجانباز اصغر حیدریان از خطه شهید پرور روستای فردو ، بانو حاجیه اویسی صبح امروز آسمانی شد و به دیدار حق شتافت.
به گزارش رویداد ایران_قم،مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر این مادر بزرگوار عصر امروز ششم مرداد ساعت 18 از مقابل گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) تشییع و در جوار مزار شهیدانش به خاک سپرده خواهد شد.

مادر هر دو فرزندش را در یکسال در فاصله  10 ماه از دست داد و همواره به این شهادت ها افتخار نمود و صبورانه بر د اغ فراق فرزندانش در پای ارزشهای شهدا ایستادگی کرد ، فرزند دیگرش اصغر حیدریان نیز یکبار در عملیات والفجر مقدماتی درسال 1361 و یکبار نیز در شرق دجله در سال 1364 به درجه جانبازی نایل آمد، این جانباز سرافراز نیز در سال 1388 جان به جان آفرین تسلیم کرد.

جعفر حیدریان  متولد شهریور سال 1335  بود، وی در فروردین سال 1361 در عملیاتی فتح المبین،منطقه تپه چشمه به شهادت رسید.

برادرش ابوالفضل  حیدریان   که 10سال از جعفر کوچکتر بود در بهمن ماه همان سال در منطقه عملیاتی رقابیه در  والفجر مقدماتی بر اثر اصابت ترکش به سر و سینه به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

شهید جعفر حیدریان در سال ۱۳۳۵ در روستای «فردو» از توابع استان قم متولد شد.پدرش از مبارزان دوران انقلاب است، وی در واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ علیه رژیم در تظاهرات حاضر شد، علاقه خاصی به اهل بیت ع) داشت و با برپایی مجالس تعزیه ارادت خویش را بیان می داشت. فرزندان نیز از پدر درس عشق و ایثار را آموختند .

جعفر در راه اندازی تظاهرات مردم قم در دوران انقلاب، نقش مؤثری داشت، همرزمانش سخنرانی های آتشین، او را از دوران انقلاب در برپایی تظاهرات تا دوران دفاع مقدس در منطقه دو کوهه به یاد دارند. وی حفاظت بیت امام را در قم، بر عهده گرفت. بعد از آن با تشکیل سپاه به عضویت این نهاد مقدّس درآمد و در کشف خانه های تیمی منافقین در قم تلاش کرد. سپس به تعلیم و آموزش پاسداران در واحد نظامی همّت گماشت. وقتی  سنندج میدان تاخت و تاز ضدانقلاب قرار گرفت، فرماندهی گروهی از پاسداران قم برای اعزام به منطقه غرب را به عهده گرفت.

بعد از پاکسازی سنندج، آماده حضور در جبهه جنوب شد با ۱۵۰ نفر از جوانان غیور روستای «فردو» به جبهه اعزام شدند و در محور تپه چشمه در برابر متجاوزان بعثی ایستادگی کردند.  

جعفر حیدریان فردویی در عملیات فتح المبین فرماندهی محور تپه چشمه را به عهده داشت.و در همین عملیات بر اثر اصابت تیر دشمن بعد از سالها مجاهدت در راه حق با شهادت مزد خویش را دریافت کرد.

این شهید بزرگوار در زمینه های ورزشی نیز فعالیت داشت و هم اکنون بزرگترین ورزشگاه استان بنام شهید جعفر حیدریان نامگذاری شده است تا سیره و مسلک این شهید والامقام الگوی جوانان ورزشکار باشد.

روستای فردو در دوران دفاع مقدس  114 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده و به نسبت جمعیت بیشترین شهید را در بین روستاهای سراسر کشور تقدیم نموده است.اخبار مرتبط