تبلیغات
 • زمان انتشار: 7 مرداد 1399, 19:34
 • / کد خبر: 40566

درمان تبخال؛ این مهمان ناخوانده

درمان تبخال؛ این مهمان ناخوانده
تبخال تاول‌های پر از مایعی هستند که روی لب یا اطراف لب ایجاد می‌شود و عامل به وجود آمدن این تبخال‌ها ویروس HSV است. در این مطلب ما به شما راه‌های درمان این بیماری را می‌گوییم.
تبخال‌ها معمولا همان عفونت‌های ویروسی هستند. آن‌ها جوش‌های ریزی می‌باشند و درونشان پر از مایع است که اطراف لب قرار می‌گیرند. این جوش‌ها با یکدیگر می‌توانند لایه‌ای ضخیم را ایجاد کنند و پهنای زیادی داشته باشند. بعد از این که جوش‌ها می‌ترکند، تبخال‌ها شکل می‌گیرند. تبخال‌ها معمولا در عرض دو الی چهار هفته ناپدید می‌شوند، به طوری که هیچ اثر زخمی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.
درمان خانگی تبخال؛ این مهمان ناخوانده
تبخال‌ها می‌توانند بر اثر ارتباط نزدیک مانند بوسیدن، از شخصی به شخص دیگر انتقال پیدا کنند. ویروس به وجود آورنده آن‌ها معمولا ویروس هرپس به نام HSV-۱ و HSV-۲ می‌باشد که هردو درون دهان و آلت تناسلی قرار دارند و می‌توانند از طریق رابطه زناشویی نیز انتقال پیدا کنند. تبخال‌ها می‌توانند به صورت ویروس‌های پنهان در بدن وجود داشته باشند و انتقال پیدا کنند، حتی اگر آن‌ها را نبینید.
هیچ درمانی برای ویروس HSV وجود ندارد. دارو‌ها نیز می‌توانند تنها به بهبود سریع‌تر کمک کنند نه این که آن‌ها را کامل از بین ببرند و همچنین می‌توانند میزان احتمال برگشت آن‌ها را کم کنند.
درمان‌های خانگی برای تبخال
۱. یخ
یخ می‌تواند التهاب، قرمزی و درد تبخال را از بین ببرد.
 • یک قالب یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و سپس آن را به مدت ۱۰ تا الی ۱۵ دقیقه روی قسمت مورد نظر قرار دهید.
 • این کار را هر سه الی چهار ساعت یکبار تکرار کنید.
 • درمان خانگی تبخال؛ این مهمان ناخوانده
۲. سیر
سیر دارای آنزیم‌هایی است که خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی دارند و به درمان تبخال کمک می‌کنند و همچنین خواص ضد التهابی آن‌ها می‌تواند ورم و التهاب را کاهش دهد.
 • یک حبه سیر را نصف کنید و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید.
 • این فرآیند را سه الی پنج بار در روز تکرار کنید.
هشدار:
ممکن است که احساس سوزش بعد از برخورد سیر با تبخال احساس کنید.
۳. استون
بسیاری از افراد به راز درمانی استون برای درمان تبخال پی برده اند و آن را امتحان می‌کنند. استون به راحتی تبخال را خشک می‌کند.
 • مقدار کمی از استون را به پد تمیز بزنید و آن را به صورت ضربه‌ای به تبخال اعمال کنید، بهتر است که هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.
۴. هیدروژن پراکسید
هیدروژن پراکسید برای ضد عفونی کردن و خشک کردن تبخال عالی است.
 • مقداری از آن را به یک پد تمیز بزنید و آن را روی تبخال قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید.
 • این کار را هر چند ساعت یک بار تکرار کنید.
درمان خانگی تبخال؛ این مهمان ناخوانده
۵. ریشه شیرین بیان
گیاه شیرین بیان برای درمان تبخال بسیار مناسب است و همچنین دارای یک ماده فعال است که به آن گلیسیریزین می‌گویند که دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است.
 • یک قاشق غذاخوری از پودر ریشه شیرین بیان را با نصف قاشق چای خوری آب مخلوط کنید و سپس آن را روی تبخال بگذارید و چند ساعت صبر کنید.
 • این کار را چند بار در روز انجام دهید.
 • همچنین می‌توانید از چای ریشه شیرین بیان و یا مکمل آن نیز میل کنید. اگر مستعد تبخال زدن هستید، این گیاه را بخورید تا احتمال تبخال زدن شما به حداقل برسد.
نکته:
اگر فشار خون بالایی دارید، از مصرف ریشه شیرین بیان خودداری کنید، زیرا فشار خون را افزایش و پتاسیم را کاهش می‌دهد.
۶. لیزین
مطالعات نشان می‌دهد که لیزین می‌تواند از تبخال و تاثیرات عفونت‌های ویروسی جلوگیری کن د. لیزین یک آمینواسید ضروری است که فعالیت دیگر امینواسید‌ها را به نام آرژنین متوقف می‌کند.
 • مصرف ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم مکمل لیزین در روز می‌تواند شما را از ویروس هرپس در امان نگه دارد. ۱۰۰۰ میلی گرم از آن را در یک روز مصرف کنید و همچنین کرم‌های آن نیز در دسترس هستند.
 • گوشت، شیر، ماست، پنیر، سویا و دیگر پروتئین‌های غذایی همگی می‌توانند منبع خوبی برای لیزین باشند.
۷. بالم لیمو
بالم لیمو سرعت شفابخشی تبخال را بالا می‌برد و می‌تواند سختی‌های آن را کاهش دهد و از پخش شدن عفونت‌ها جلوگیری کند. بالم لیمو حاوی ترکیبات ضد ویروسی است.
 • دو قاشق چای خوری برگ لیموی خشک شده را با یک لیتر آب داغ به مدت ده دقیقه مخلوط کنید و سپس سه الی چهار فنجان از آن را در روز بنوشید.
 • همچنین می‌توانید کمی چای بالم لیمو یا روغن آن را روی سه الی پنج بار در روی روی تبخال خود بزنید.
درمان خانگی تبخال؛ این مهمان ناخوانده
۸. شیر سرد
شیر حاوی ایموگلوبین‌هایی است که از تبخال زدن جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن نوعی چربی به نام مونوکاپرین در شیر است که دارای خواص ضد ویروسی می‌باشد. شیر سرد همچنین احساس ناراحتی حاصل از تبخال را نیز کاهش می‌دهد.
 • یک پد را درون شیر سرد کنید و آن را به ناحیه مورد نظر بچسبانید و ده دقیقه صبر کنید. این کار را یک یا دوبار در روز انجام دهید.
 • جدا از این روش، نوشیدن شیر هم برای تبخال مفید است، زیرا حاوی لیزین می‌باشد.
۹. گل اکیناسیا یا سرخارگل
این گیاه دارای خواص قدرتمند برای بهوبد تبخال می‌باشد و همچنین دارای یک ماده فعال بر ضد ویروس هرپس است.
 • کمی از عصاره مایع این گیاه را روی تبخال خود اعمال کنید.
هشدار:
از استفاده از این گیاه در طولانی مدت خودداری کند و بیش ازهشت هفته از آن استفاده نکنید، زیرا ممکن است که با دارو‌های دیگر واکنش نشان دهد و قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
۱۰. روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص ضد ویروسی است که می‌تواند به درمان تبخال کمک کند و یا دوره درمان آن را کوتاه‌تر کند.
 • کمی از این روغن را با سه برابر آب مخلوط کنید و سپس یک پد را به آن آغشته کنید و سه بار در روز روی قسمت تبخال قرار دهید.
 • همچنین می‌توانید مقداری از این روغن را با روغن درخت چای و کمی روغن اوکالیپتوس ترکیب کنید. این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید.
درمان خانگی تبخال؛ این مهمان ناخوانده
شما چه روشی برای درمان تبخال می‌شناسید؟

منبع: برترین ها
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
اعطای بورسیه تحصیلی رایگان به دانشجویان محروم در دانشگاه امام رضا(ع)کار کردن در منطقه یک بسیار سخت استکرایه دادن پیاده‌روها در تهران شروع شدمبتلا شدن 165 بیمار جدید به ویروس کرونا در اصفهانافزایش 2 درجه ای دمای هوا در اصفهانهیچ ونتیلاتوری در بیمارستان الزهرا(س) دپو نشده استبستری شدن ۵۱۹ نفر در بیمارستان‌های البرز/ ابتلای ۲۰۶ نفر به کروناتولید میلگرد آجدار N40 ،سبد محصولات فولادی ذوب آهن را تکمیل تر کردروابط عمومی آبفا استان اصفهان به عنوان روابط عمومی خلاق شناخته شدمعمای مرگ پرهام در سی‌وسه پل؛ خفگی یا برق گرفتگی؟محسن هاشمی: تامین هزینه ۵ هزار میلیاردی مترو نیازمند پیگیری استقیمت گوشت قرمز در بازار امروز ۲۰ مردادماه+ جدولشناسایی ۵۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در اردبیلبستری شدن ۹۶ بیمار با علائم کووید ۱۹ در البرز/ فوت۶ البرزی بر اثر کروناحمله وحشیانه اراذل و اوباش با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه + فیلم۴۷۰ تخت به ظرفیت بیمارستان‌های استان افزوده شدقیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهرانبیمه‌ کارگران و فرش‌بافان زنجانی گرفتار بی‌تدبیری مسئولان؛ چرا ‌تامین اجتماعی چتر حمایتی‌اش را حذف کرد؟دلایل افزایش قیمت‌ لبنیات چیست؟/ وقتی شیر در ظرف گرانی می‌جوشداجرای تونل بولوار نماز پس از آماده شدن پیوست زیست محیطیجدیدترین آمار ابتلاء به کرونا در اصفهان در ۱۹ مردادماهسرنوشت نامعلوم حیوانات باغ وحش صفه اصفهانذخیره پلاسما در اصفهان به صفر رسید۴۵۰ نفر کادر درمانی و بهداشتی استان اصفهان به کرونا مبتلا شدندابتلای بیش از ۳۶ هزار نفر به کرونا در فارس/ ۶۱۴ نفر جان باختند