تبلیغات
  • زمان انتشار: 7 مرداد 1399, 10:08
  • / کد خبر: 40468

بیماری ارثی خون که درمان قطعی ندارد

بیماری ارثی خون که درمان قطعی ندارد فاویسم یک بیماری ارثی خونی است که به علت کمبود یکی از آنزیم‌های گلبول قرمز خون ایجاد می‌شود.
فاویسم یک بیماری است که بر اثر کمبود دهیدروژن فسفات گلوکز ۶ سلول‌های خونی به وجود می‌آید. این بیماری پایه ژنتیکی دارد. این بیماری وابسته به جنس بوده و بیشتر در جنس مذکر دیده می‌شود. بیمار در حالت عادی کاملاً طبیعی بوده و هیچگونه علامتی ندارند مگر آن که با مصرف بعضی از مواد غذایی و دارویی مواجه شون که در این صورت دچار علائم حاد بیماری خواهد شد.
این مواد غذایی شامل باقلا، مفتالین (استنشاق بوی آن)، حنا (استفاده موضعی آن ) و برخی داروها مانند داروهای با خطر بالا، ترکیبات ضد مالاریا ، آسپیرین دوز بالا، سولفونامیدها، نالید کسیک اسید، کلرامفنیکل، سیپروفلوکسیاسین، نیترو فورا نتوئین، انواع ویتامین K، گلی بن کلامید، دی مرکاپرول هستند.
کمبود گلبول های قرمز

داروهایی با خطرهای نسبی

 آنتی بیوتیک ها مانند استرپتومایسین، کوتریمو کسازول، ایزونیازید، داروهای ضد مالاریا، کلروکین، کینیدین، کینین، سولفاردیازین، آسپرین، فناستین، آنتازولین، ویتامین ث و غیره از مواردی هستند که می‌توانند باعث تشدید همولیز گلبول های قرمز و تاثیر منفی بیشتر مواد اکسیدان شوند.

علائم بیماری فاویسم را بشناسید

همان طور که ذکر شد افراد با کمبود آنزیم در حالت عادی هیچ گونه علامت نداشته ولی پس از مواجهه با مواد اکسیدان، دچار علائمی مانند: سردرد، تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، بی‌حالی ،افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد تنفس، همچنین علائم اختصاصی زردی پوست، مخاط و تغییر رنگ ادرار، در موارد پیشرفته کاهش سطح هوشیاری و افت فشار خون می‌شوند.

راهکارهایی برای درمان بیماری فاویسم

این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها اقدام موثر، پیشگیری از بروز حمله همولیز با پرهیز از مواجهه با مواد اکسیدان و در صورت بروز حمله مراجعه سریع به پزشک جهت اقدامات نگهدارنده و حمایتی جهت پیشگیری از عوارض همولیز است.
ظاهر شدن بیماری

آیا  فاویسم بیماری خطرناکی است؟

افراد مبتلا در حالت عادی کاملا بدون علامت بوده و چنانچه با مواد اکسیدان مواجه پیدا نکنند تا پایان عمر نیز بدون علامت و ناشناخته باقی می‌مانند.  در حالت عادی رعایت اقدامات  پیشگیری از مواجهه با اکسیدان و مهمترین اقدام است. مراجعه به پزشک برای بررسی سایر فرزندان برای شناسایی بیماری لازم است.
از اقدامات مهم دیگر یادآوری به پزشک در هنگام مراجعه پزشکی برای تجویز داروی کم  و بدون خطر برای بیمار است که با بروز کوچکترین علامت مشکوک از جمله تغییر رنگ ادرار و یا  بروز زردی یا بی حالی مراجعه به پزشک صورت می گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تا پایان سال جاری بیش از ۹۸ درصد روستاهای مشهد از نعمت گاز بهره مند خواهند شدنصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شدفرماندار اردبیل: ۷۰ نفر از مهمانان یک مراسم عروسی آلوده به ویروس کرونا شدندکاهش ۷۰ الی ۸۰ درصدی فروش موبایل در بازار اصفهانماجرای تیراندازی در منطقه پردیسان قم چه بود؟ / مامور پلیس جان یک خانواده را نجات داداجرای طرح ترافیک در اصفهان بعدازظهرها جریان داردبستری 1854 مبتلا به کرونا در مازندران/ سفر به مازندران اکیدا ممنوع!ارسال ۲۷۰ هزار پیامک هشدار به متخلفان ورود به محدوده زوج و فردثبت تصویری ناب از پلنگ ایرانی در کهگیلویه و بویراحمدساختمان‌هایی که شهرکرد را خفه کرده‌اند / اعمال جریمه برای ساختمان‌های بدون پارکینگادارات بوشهر امروز و فردا تا ساعت ۱۱ کار می‌کنند/ چهارشنبه تعطیل شدهمه تولیدی‌های کفش مشهد تعطیل شدند/ قیمت تمام‌شده کفش ایرانی معقول استوخامت شرایط در انتظار نطنز است / مردم کرونا را جدی نمی‌گیرندجریمه ۴۰ هزار تومانی برای تردد در مسیرهای دوچرخه در اصفهانمدیریت مصرف آب برای عبور از شرایط بحرانی کرونا ضروریستپیشرفت 70 درصدی سازه تصفیه خانه فاضلاب در چادگان۸۲۲ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های اصفهان بستری هستند۱۷ بیمار بدحال کرونایی در شاهرود تحت مراقب ویژه هستندمردم رعایت نکنند، ۱۰ روز بعد باید منتظر فاجعه باشیمواکنش عضو شورای شهر تهران به جان‌باختن یکی از پاکبان در حین خدمتبازدید نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه‌ای خراسانعارضه کشنده نگاه طبقاتیمشهد در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد / ۲۰ درصد ‌بیماران بستری ‌غیر‌بومی‌اند /‌ هموطنان ‌به مشهد سفر نکنندکرونا همچنان می‌تازد/ حال یزد خوب نیستبرپایی تجمعات وبرگزاری مراسم های عروسی و ختم در هرمزگان ممنوع است