تبلیغات
  • زمان انتشار: 4 مرداد 1399, 08:39
  • / کد خبر: 40043

آیا باید ماسک را روزانه تعویض کنیم؟

آیا باید ماسک را روزانه تعویض کنیم؟ یک متخصص بیماری های عفونی، با تاکید بر لزوم تعویض روزانه ماسک های یکبار مصرف، گفت: ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند.
دکتر آیدین پورکاظمی ، با بیان اینکه ویروس کرونا برخلاف سایر ویروس های ایجادکننده بیماری های تنفسی در فصل گرم سال نیز فعال است، اظهار کرد: متاسفانه در اوج گرمای هوا شاهد افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ هستیم.
وی با اشاره به پشت سر گذاشتن پیک اول بیماری در گیلان در اسفندماه، افزود: علیرغم توصیه های بهداشتی با افزایش مجدد مبتلایان اعم از سرپایی و بستری مواجه هستیم و اگر مردم نکات بهداشتی را جدی نگیرند، باید خودمان را آماده بیماران بیشتر کنیم.
این متخصص بیماری های عفونی، با بیان اینکه مراسمات عزا و عروسی طی دو ماه گذشته برگزار شده است، تصریح کرد: برگزاری مراسمات و تجمعات به ویژه در فضاهای سربسته بزرگترین نقش را در انتقال بیماری دارد و یکی از عوامل افزایش آمار مبتلایان همین جشن ها و ختم هاست لذا از مردم می خواهیم به شرایط این روزهای کشور و دنیا توجه کنند و یک روز جشن را به چند ماه عزا تبدیل نکنند.
پورکاظمی، حضور در اماکن سربسته مانند فروشگاه ها بدون ماسک را بسیار خطرناک دانست و اضافه کرد: در حال حاضر ماسک بهترین وسیله برای پیشگیری از این بیماری تنفسی است. همچنین شست وشوی مرتب دست ها و تمیز نگه داشتن آنها از آلودگی بسیار مهم است تا بتوانیم این پیک را نیز پشت سر بگذاریم.
وی با بیان اینکه شاهد حضور مردم در تجمعات کنار ساحل هستیم، یادآور شد: علیرغم عدم فعالیت طرح های دریا، مردم در ساحل تجمع می کنند و امکان انتقال بیماری وجود دارد.
این متخصص عفونی، از مردم خواست برای گردشگری مناطق سفید را انتخاب نکنند و گفت: بسیاری از افراد علائم بالینی ندارند، اما تست حلقشان مثبت است و می توانند این ویروس را دفع و دیگران را مبتلا کنند لذا استفاده از ماسک برای چنین مواردی ضروری است و مردم نباید به سلامت دیگران اطمینان کنند، زیرا افراد بیمار خودشان خبر ندارند که آلوده هستند.
پورکاظمی، ماسک های فیلتردار را ویژه مراکز بهداشتی و درمانی دانست و اظهار کرد: مردم عادی می توانند از ماسک های سه لایه یا پارچه ای استفاده کنند، اما مدت زمان استفاده از ماسک ها متفاوت است. در صورت استفاده از ماسک های سه لایه در یک نوبت خروج از منزل و بازگشت، حتما معدوم شود، زیرا ماسک هایی که چند بار استفاده شوند، عامل انتقال بیماری هستند.
وی با تاکید بر لزوم تعویض روزانه ماسک های یکبار مصرف، تاکید کرد: ماسک های پارچه ای قابلیت استفاده چندباره دارند؛ البته باید بعد از هر بار استفاده شست وشو و ضد عفونی شود.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تا پایان سال جاری بیش از ۹۸ درصد روستاهای مشهد از نعمت گاز بهره مند خواهند شدنصب سایبان‌ در حرم رضوی؛ مطالبه چندین ساله زائران که پاسخ داده شدفرماندار اردبیل: ۷۰ نفر از مهمانان یک مراسم عروسی آلوده به ویروس کرونا شدندکاهش ۷۰ الی ۸۰ درصدی فروش موبایل در بازار اصفهانماجرای تیراندازی در منطقه پردیسان قم چه بود؟ / مامور پلیس جان یک خانواده را نجات داداجرای طرح ترافیک در اصفهان بعدازظهرها جریان داردبستری 1854 مبتلا به کرونا در مازندران/ سفر به مازندران اکیدا ممنوع!ارسال ۲۷۰ هزار پیامک هشدار به متخلفان ورود به محدوده زوج و فردثبت تصویری ناب از پلنگ ایرانی در کهگیلویه و بویراحمدساختمان‌هایی که شهرکرد را خفه کرده‌اند / اعمال جریمه برای ساختمان‌های بدون پارکینگادارات بوشهر امروز و فردا تا ساعت ۱۱ کار می‌کنند/ چهارشنبه تعطیل شدهمه تولیدی‌های کفش مشهد تعطیل شدند/ قیمت تمام‌شده کفش ایرانی معقول استوخامت شرایط در انتظار نطنز است / مردم کرونا را جدی نمی‌گیرندجریمه ۴۰ هزار تومانی برای تردد در مسیرهای دوچرخه در اصفهانمدیریت مصرف آب برای عبور از شرایط بحرانی کرونا ضروریستپیشرفت 70 درصدی سازه تصفیه خانه فاضلاب در چادگان۸۲۲ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های اصفهان بستری هستند۱۷ بیمار بدحال کرونایی در شاهرود تحت مراقب ویژه هستندمردم رعایت نکنند، ۱۰ روز بعد باید منتظر فاجعه باشیمواکنش عضو شورای شهر تهران به جان‌باختن یکی از پاکبان در حین خدمتبازدید نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی از شرکت برق منطقه‌ای خراسانعارضه کشنده نگاه طبقاتیمشهد در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد / ۲۰ درصد ‌بیماران بستری ‌غیر‌بومی‌اند /‌ هموطنان ‌به مشهد سفر نکنندکرونا همچنان می‌تازد/ حال یزد خوب نیستبرپایی تجمعات وبرگزاری مراسم های عروسی و ختم در هرمزگان ممنوع است