تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 تیر 1399, 08:29
  • / کد خبر: 37259

انگشت پای کوویدی مرتبط با کرونا نیست

انگشت پای کوویدی مرتبط با کرونا نیست در حال حاضر انگشت پای کوویدی را نشانه‌ای از بیماری کروناویروس می‌دانند، اما محققان دریافتند که این مورد با نشانه‌های این بیماری مرتبط نیست، بلکه علت آن خانه‌نشینی، عدم تحرک و پابرهنه راه رفتن در خانه است.
محققان بلژیکی به سرپرستی دکتر آنه هرمان، ضایعات شفاف و قرمز مانند سرمازدگی روی پای 29 بیمار و دست سه بیمار که از 10 تا 17 آوریل به کلینیک پوستی در بروکسل مراجعه کردند را مورد بررسی قراردادند و دریافتند علت این التهاب‌ها بیماری کووید-19 نیست.
آزمایش کرونا و آنتی‌بادی هیچ‌یک از این افراد مثبت نبود. همچنین نتایج بافت‌برداری 22 نمونه پوستی نیز هیچ مدرکی از وجود ویروس را نشان نداد. 20 بیمار از 31 بیمار (64 درصد) علائم خفیف کروناویروس را گزارش و سه نفر ( 10 درصد) علت ابتلا به این بیماری را تماس با فرد آلوده اعلام کردند.
پزشکان تصور کردند این مورد نیز یکی دیگر از علائم ابتلا به کووید-19 است، اما علت اصلی این التهاب، کروناویروس نبود.
9 بیمار (29درصد) از این بیماران دچار سرمازدگی و 4 نفر (13درصد) مبتلا به سندرم رینود (حالتی که رگ‌های خونی انگشتان دست‌ها و پاها، واکنش شدیدی به سرما یا استرس نشان می‌دهند) بودند.
علاوه بر این ، 64 درصد افراد اظهار کردند: در زمان خانه‌نشینی فعالیت بدنی کمتری نسبت به گذشته داشتند و زمان بیشتری جوراب پوشیدند و یا پابرهنه بودند.
نتایج تحقیق دیگری در اسپانیا نشان داد، حدود 20 کودک بستری‌شده از 9 تا 15 آوریل انگشت پای کوویدی را تجربه کردند.
آنان علائم بالینی  کووید-19 نداشتند و آزمایشRT-PCR   (آزمایش تشخیص بیماری کووید-19) آنان نیز منفی بود و در آزمایش سرولوژیک هم هیچ‌گونه آنتی‌بادی علیه ویروس نداشتند.
نتایج آزمایش بافت‌شناسی نشان داد که علت این ضایعات سرمازدگی است. 9 بیمار از 20 بیمار (45درصد) سابقه سندرم رینود و یا سرمازدگی داشتند  و 15 نفر (75درصد) اظهار کردند: در دوران خانه‌نشینی پابرهنه در خانه راه می‌رفتند. علاوه بر این، فقط دو نفر اعلام کردند که در خانه محیط گرمی داشته‌اند.
محققان اظهار کردند: مطالعات دیگر با آزمایش‌های میکروبیولوژیکی پیشرفته یا تکنیک‌های مولکولی با هدف شناسایی کروناویروس در پوست به روشن شدن این مشکل کمک می‌کند.
بنابراین به نظر نمی‌رسد که این علائم ناشی از بیماری کووید-19باشد، بلکه به دلیل سرمازدگی است.
سرمازدگی، یک بیماری التهابی دردناک است و در واقع نقص گردش خون به دلیل سرماست. ممکن است ابتدا پوست دچار خارش شود و سپس با احساس سوزش، قرمز، متورم و نازک و با تخریب پوست، عفونت ایجاد شود.
سرمازدگی به معنای رینود نیست. بااین‌حال، از آنجاکه هر دو شرایط مربوط به گردش خون است، بسیاری از افراد مبتلا به رینود دچار سرمازدگی نیز می‌شوند.
نتایج این تحقیق در نشریه JAMA Dermatology منتشرشده است.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
دو واحد تولیدی در شهرک صنعتی چناران افتتاح شد ماجرای اعدام خبرساز یک جوان در مشهد اخبار ضدونقیض از شنیده شدن صدای انفجار در غرب تهرانخدمه و کارکنان نفتکش اعزامی به ونزوئلا در بوشهر مورد استقبال قرار گرفتندافتتاح فاز سوم ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی / آغاز احداث مسیر دسترسی به کهن دژآخرین آمار ابتلا به کرونا در اصفهان در ۱۹ تیرماهکدام مراکز اصفهان بیشترین تخلف در مقابله با کرونا را داشتند؟بستری حدود ۲۵۰ بیمار کرونایی در مراکز درمانی گیلانرعایت موازین بهداشتی جهت پیشگیری از بروز تب خونریزی دهنده کریمه-کنگوغرق شدن دو نفر در سین برخوار طی شب گذشته/شنا در زاینده‌رود ممنوعبرگزاری محافل عروسی و عزا تا اطلاع ثانوی در خراسان جنوبی ممنوع شد164پروژه اقامتی در مشهدمقدس در حال اجراستدایره مشورت و همفکری آستان قدس محدود به جریان یا افراد خاصی نخواهد بودشطرنج باز مشهدی عنوان داور بین‌المللی جهان را کسب کردمدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی طی پیامی درگذشت استاد افضلی را تسلیت گفت .رشد 5 برابری قراردادهای تامین زمین برای واحدهای صنعتی در شهرکهای صنعتی سطح کشورنظارت شدید بر بازار مرغ و تخم مرغ اصفهان/نرخ تنظیم بازار ملاک استامکان ابتلا مجدد به کرونا در افراد بهبود یافته وجود داردمشکل صدور سند مالکیت کارخانه سبلان‌خودرو "مایوان " بعد از سال‌ها برطرف شدمصدومیت ۵ نفر در یک نزاع خونین در دماوندجولان مجدد کرونا در مازندران/ ۷ شهر در وضعیت قرمزبرگزاری مراسم عزا و عروسی در آذربایجان شرقی ممنوع استکاهش ۵۰ درصدی تقاضای میوه در شهرکردمظنه رهن آپارتمان در ازگلابتلا به کرونا در حوزه تاکسیرانی بالاتر است/ برخورد انضباطی با رانندگانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند