تبلیغات
  • زمان انتشار: 9 تیر 1399, 12:33
  • / کد خبر: 37175

دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان:

نهاده‌ها تامین نشود، مرغ گران‌تر می‌شود

نهاده‌ها تامین نشود، مرغ گران‌تر می‌شود دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با بیان اینکه ۷۰ درصد هزینه های مرغ به نهاده‌ها بر می‌گردد، گفت: اگر نهاده‌ها همچنان تامین نشود، باز با کاهش تولید مواجه می شویم، چراکه با قیمت‌های کنونی تولید برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست.
بهرام پاکزاد در گفت‌وگو با ایسنا درباره افزایش قیمت مرغ در بازار، اظهار کرد: روز به روز سفره های مردم در حال کوچک شدن است و طی چند سال گذشته ابتدا گوشت قرمز و ماهی و اکنون نیز مرغ در حال حذف شدن از سبد خریدهای مردم است.
وی با بیان اینکه تولیدکننده این توان را ندارد که یک روز قیمت مرغ را ۱۹ هزار تومان و روز دیگر ۸ هزار تومان تغییر دهد، گفت: قیمت مرغ بر اساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود به نحوی که تا دو هفته پیش تولیدکنندگان، مرغ زنده را زیرقیمت مصوب با نرخ ۸ هزار تومان می‌فروختند، اما مرغداران با کاهش قیمت مرغ، از ترس نبود نهاده‌ها، حمایت ها و جمع آوری نشدن مرغ به سمت کاهش تولید رفتند.
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان تاکید کرد: اگر نهاده ها همچنان تامین نشود، باز با کاهش تولید مواجه می شویم، چراکه با قیمت های کنونی، تولید برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست.
وی با بیان اینکه ۷۰ درصد هزینه‌های مرغ به نهاده‌ها برمی گردد، توضیح داد: در حالی که قیمت مصوب سویا ۲۵۵۰ تومان است، مرغداران این نهاده را با قیمت ۸ هزار تومان خریداری می کنند.
پاکزاد ادامه داد: به گفته یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، بانک مرکزی طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت نتوانست هیچ ارزی برای خرید نهاده ها آزاد و در اختیار واردکنندگان قرار دهد و این ارز در خرداد ماه تامین شد.
وی با تاکید بر اینکه دلیل گرانی مرغ امروز به تولیدکننده و مصرف کننده بر نمی‌گردد و تحریم ها و انتقال نیافتن ارز موجب این اتفاق در کشور شده است، تصریح کرد: دولت امروز از ذخایر استراتژیک خود، نهاده ها را با مدیریت وزارت جهادکشاورزی بین تولیدکنندگان توزیع می کند.
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان اظهار کرد: در حال حاضر بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نهاده ها از این طریق به مرغداران داده می شود و تولیدکنندگان ناچارند نهاده ها را با قیمت آزاد از بازار خریداری کنند.
وی با اشاره به راهکاری برای بهبود بازار مرغ، پیشنهاد داد: در شرایط تحریم امروز، دولت می‌تواند ذرت و سویا را با قیمت مصوب تحویل مرغداران دهند و با ۵ درصد سود مرغ را از مرغداران تحویل بگیرد و تولیدکنندگان نیز آمادگی تهاتر با دولتمردان برای تحویل مرغ ارزان قیمت به مردم را دارند.
پاکزاد با تاکید بر اینکه در اردیبهشت ماه حدود ۶ میلیون جوجه ریزی در استان اصفهان انجام شد، گفت: به نظر می رسد میزان جوجه ریزی کشور طی خرداد ماه بین ۱۱۰ تا ۱۰۵ میلیون تن باشد، در حالی که پیش از این میزان جوجه ریزی در ماه های گذشته ۱۴۰ میلیون تن بود.
وی با تاکید بر اینکه اگر نهاده‌ها تامین نشود مرغ گران خواهد شد، تصریح کرد: در حال حاضر مرغداران نهاده‌ها را با ارز آزاد خریداری می کنند، از سوی دیگر مواد ویتامینه، واکسن، دارو و ... را با نرخ ارز آزاد تامین می کند، همچنین هزینه کارگر، حمل و نقل و ... در مرغداری‌ها افزایش یافته است.
دبیر انجمن مرغداران استان اصفهان با بیان اینکه طی چند سال گذشته هیچگاه مرغ مطابق با قیمت تمام شده آن در بازار عرضه نشده است، تاکید کرد: در حال حاضر عرضه مرغ در بازار کاهش یافته و مطابق با تقاضای مردم نیست و جهت تنظیم بازار باید خرید تضمینی مرغ انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر قیمت پایه هر کیلو مرغ زنده ۱۰۵۰۰ تومان است، گفت: سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده و تعزیرات نباید در بحث قیمت گذاری وارد و تصمیمات غیرکارشناسی و احساسی بگیرند.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
مرغ ها حق خروج از قم را ندارندبرگزاری نمایشگاه «نشان ارادت» در نگار گذر فرهنگ قم .آخرین آمار ابتلاء به کرونا در اصفهان در ۱۶ تیرماه۷۲ مورد جدید مبتلا به کرونا در ایلام/ ۵ مورد فوتی ثبت شدروزانه هزار بیمار مشکوک به کرونا در استان پذیرش می‌شونددانشگاه علوم پزشکی اصفهان آمار تفکیک شده کرونا را اعلام کندافزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در نواحی صنعتی خراسان رضویماجرای گرو گرفتن جسد یک متوفی در آبادانمردی که 72 سال آوای نقاره‌اش در صحن و سرای رضوی طنین انداز بودکاهش خطوط اتوبوس در صورت رعایت نکردن استفاده شهروندان از ماسکتمامی واجدین شرایط شهرستان گناباد از گازطبیعی بهره مند خواهند شدسدهای استان به پهنه‌های گردشگری تبدیل می‌شوداستفاده از ماسک برای مسافران حمل و نقل عمومی بندرعباس الزامی شدتعداد شهرستان های قرمز هرمزگان به ۱۰ رسید/برگزاری مراسم‌های مختلف ادامه داردکاهش ۷۰ درصدی معاملات مسکن در مشهدبی‌توجهی مردم نسبت به حمل نخاله‌های ساختمانی / برخورد جدی با سد معبرکنندگان در شهرکرداحتمال بازگشت برخی محدودیت های کرونایی به تهرانکرونا ازدواج را کاهش داد، اما طلاق را نه!آمار مبتلایان به کرونا در استان رو به کاهش است/احتمال عبور خوزستان از پیک کروناممانعت از ورود مسافران بدون ماسک به مترو مشهد/ یک مسافر کرونایی صدها نفر را مبتلا می‌کندخوراندن تریاک به مرغ‌ها شایعه است/ عده‌ای دنبال تشویش اذهان عمومی هستنداعلام وضعیت قرمز در ۱۲ شهرستان استان کرمانشاه۳۰ واحد راکد قم به چرخه تولید بازمی‌گرددیک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر قم مجددا راه اندازی شدحق انشعاب فاضلاب قسطی دریافت می‌شود