تبلیغات
  • زمان انتشار: 8 تیر 1399, 15:39
  • / کد خبر: 37058

انتقاد شدید یک پزشک از صحبت‌های غیر علمی یک فعال اینستاگرامی در مورد واکسن

انتقاد شدید یک پزشک از صحبت‌های غیر علمی یک فعال اینستاگرامی در مورد واکسن یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی باانتقاد از صحبت‌های غیرعلمی یک فعال اینستاگرامی درباره واکسن و توصیه به والدین برای واکسینه نکردن فرزندانشان، با بیان اینکه این صحبت‌های غیر واقعی و غیر علمی خیانت بزرگی به سلامت جامعه محسوب می‌شود، گفت:  صحبت کردن و ارایه نقطه نظرات غیرکارشناسی درباره واکسن‌ها و داروهای مختلف بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی بسیار راحت است، غافل از اینکه این صحبت‌ها باعث ایجاد تشویش در جامعه و برهم زدن تمام سیستم ذهنی جامعه می‌شود و در نهایت سلامت جوامع را نیز تهدید می‌کند.
دکتر علوی فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان در این رابطه عنوان کرد: مهمترین گام در کنترل بیماری‌های عفونی پیشگیری کردن است وهمیشه در هر جامعه‌ای پیشگیری بر درمان مقدم است. در بیماری کووید 19 نیز جامعه پزشکی از روز اول به دنبال کاهش بار ویروس بوده و تمهیدات و توصیه‌های بهداشتی مختلف از جمله فاصله گذاری و پوشیدن ماسک را در جهت پیشگیری از بروز این بیماری مطرح کرده است.
وی با بیان اینکه جوامع در انتظار نتایج تحقیقات و تولید واکسن موثر برای پیشگیری سریع‌تر این بیماری نوپدید هستند، اظهار کرد: محققان و مراکز تحقیقاتی در سطح جهان به صورت شبانه روزی و با صرف هزینه‌های گزاف به دنبال این مساله هستند.
وی با بیان اینکه صحبت کردن و ارایه نقطه نظرات غیرکارشناسی درباره واکسن‌ها و داروهای مختلف بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی بسیار راحت است، گفت: غافل از اینکه این صحبت‌ها باعث ایجاد تشویش در جامعه و برهم زدن تمام سیستم ذهنی جامعه می شود که در واقع خیانت بسیار بزرگ در حق سلامت جامعه است.
دکتر علوی با تشریح پروسه تولید دارو و واکسن،‌اظهار کرد: وقتی یک دارو یا واکسن وارد مرحله تولید شده و در نهایت به بازار عرضه می‌شود، آزمایش‌های بسیار دقیقی بر روی آن انجام شده و سال‌های سال علم و تجربه دقیق علمی پشت این داروها و واکسن‌ها وجود دارد. کلیه عوارض و مسایل احتمالی مرتبط با آن شناسایی شده و اینگونه نیست  که خلق الساعه یک واکسن در پستوی یک آزمایشگاه و یا کارخانه ساخته شده و بدون هیچ نظارتی بلافاصله در مراکز بهداشتی و پزشکی عرضه و توصیه شود.
این فوق تخصص عفونی با بیان اینکه پزشکان و مسولان پزشکی در همه جای دنیا این مسایل را رصد می‌کنند، گفت: این طور نیست که من پزشک فوق تخصص عفونی بدون توجه به تبعات و عوارض، دارو یا واکسنی را به بیماران توصیه کنم.
وی ادامه داد: ما یا علم یک قضیه را داریم و می‌توانیم تمام مسایل آن را با جنبه‌های دقیق موشکافانه بررسی و یا توصیه کنیم و یا علم آن قضیه را نداریم و باید به افراد متخصص و عالم این قضیه اعتماد کافی داشته باشیم و پیرو و پیشرو این مسایل باشیم.
دکتر علوی با اشاره به خطرات و عوارض ناشی از عدم واکسیناسیون، گفت: عدم واکسیناسیون و مرگ و میری که به دنبال آن اتفاق می‌افتد، به مراتب هزینه و بار بسیار سنگین‌تری بر جوامع تحمیل می کند.
این فوق تخصص عفونی در خاتمه با تاکید بر اینکه عنوان کردن مسایل جعلی درباره واکسن‌ و یا داروها به هیچ وجه قابل قبول نیست، اظهار کرد: از همه مردم تقاضا می‌کنیم این مسایل را فقط و فقط از مراجع آگاه و متخصصان پیگیری کنند و پیرو یک سری موارد غیرعلمی که می‌تواند سلامت جامعه را تهدید کند، نباشند.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه ۲۲تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کرمان بستری شدند۶۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندکودک ۸ ساله به خاطر موبایل برادرش را کشتجوادی : ۸۵ درصد از مبتلایان کرونا دارای هیچ علامتی نیستند۷۰ نفر از کادر اورژانس اصفهان به کرونا مبتلا شده‌اندمدیریت کارخانه پلی‌اکریل یکپارچه می‌شودوقتی "عزا و عروسی" ‌‌ابتلا‌ به کرونا را در قزوین به یکباره صعودی کردافزایش ۷۰ درصدی اجاره‌بهای مسکن در شهر اهوازنخستین پروژه تاسیسات فاضلاب روستایی استان اصفهان در خمینی شهروقوع زلزله ۴ ریشتری در فیروزکوهآموزش های آبفا به سمت آموزش های مجازی سوق پیدا می کندمرغداران معتقدند قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار تومان استخلاقیت و طرحی نو برای اندازه گیری در نفت و گاز گچسارانترکیدگی لوله آب چهارراه حکیم نظامی ربطی به شبکه توزیع آب شهر ندارد قتل دندانپزشک خرم‌آبادی با ضربات چاقولغو طرح ترافیک از سوی شهرداری انداختن توپ در زمین ماستیک قلاده خرس قهوه‌ای در روستای هفت چشمه مشگین‌شهر تلف شداوج گرفتن مجدد ‌کرونا در استان فارس / ۳۱ نفر از پرسنل اورژانس ‌به کووید ۱۹ ‌مبتلا شدنداهدای 6هزارجلد کتاب توسط آستان قدس به کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی مشهداستمرار فعالیت های اقتصادی، ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی می باشدافزایش ۲ برابری مبتلایان به کرونا در گیلان/ ۷ شهرستان در وضعیت قرمزقیام خونین مسجد گوهرشاد یادآور صیانت از تاریخ و هویت ملی استهیچ موردی از کرونا در خانه سالمندان استان ایلام گزارش نشده استباید بیش از گذشته در جهت تبلیغ، ترویج و حفظ هنر خوشنویسی گام برداریمشاهد ابتلا و مرگ و میر کودکان بر اثر کرونا هستیم