تبلیغات
  • زمان انتشار: 8 تیر 1399, 07:44
  • / کد خبر: 36935

| پای افزایش قیمت‌ها به شیرینی‌فروشی‌های بیرجند باز شد/گرانی بستنی و شیرینی کام مردم را تلخ کرد

| پای افزایش قیمت‌ها به شیرینی‌فروشی‌های بیرجند باز شد/گرانی بستنی و شیرینی کام مردم را تلخ کرد چند هفته‌ای است هر روز شاهد افزایش قیمت یک کالا در بازار هستیم و این بار نوبت به افزایش ۳۳ درصدی شیرینی و ۳۰ درصدی بستنی در بازار بیرجند است افزایش قیمتی که طبق نرخنامه جدید مصوب شده است.
خود را مهیا کرده بودند تا برای نوروز شیرینی‌های خوشمزه‌ای که تهیه کرده بود را به بازار عرضه کنند اما کرونا مهلتشان نداد و بازار خرید و فروش شیرینی هم کساد شد.
ماه‌های فروردین و اسفند هر طور بود با سختی عبور کرد هرچند قنادی‌ها و شیرینی فروشی‌ها از اصنافی هستند که جزو مشاغل پر خطر نیستند اما در دوران کرونا تقاضا برای محصولات این صنف به شدت کاهش یافت آن طور که مسئولان از خسارت میلیونی به هر کدام از شیرینی فروشی‌ها خبر دادند.
شیرینی‌های رنگارنگ با شکل و طعم‌های خاص و قشنگ در کنار هم پشت ویترین و یخچال مغازه چیده شد‌ه‌اند اما مدتی است که جرأت خرید شیرنی هم از مردم گرفته شد چون با افزایش قیمت‌ها شیرینی، آبنبات و بستنی هم از سبد خانوار پر کشید و بوی گرانی کام مردم را تلخ کرد.
گرانی‌هایی که از حبوبات، تخم‌مرغ و مرغ آغاز شد و امروز پایش به شیرینی فروشی‌ها رسیده است. آن طور که مشتریان از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند شوکه شده‌اند.

تورم، گرانی و افزایش قیمت‌ها مواردی است که این روزها نقل هر مجلسی است و در هر مکانی بدون شک سخن از گرانی است با این وجود بسیاری از مردم در این اندیشه هستند که شاید این افزایش قیمت‌ها به نفع اصناف و فروشندگان است اما وقتی به سراغ اصناف مختلف رفتیم شاهد گلایه آنان نیز از گرانیبودیم به گونه‌ای که هر صنفی به روش مختلفی از روند افزایش قیمت‌ها شاکی بوده و هیچ کدام سودی از این اتفاق نمی‌برند.
مردم این روزها دلشان از گرانی‌ها خون است و به قول معروف چاقو بزنی خونی در نمی‌آید البته گرانی شیرینی و آبنیات را نیز مانند دیگر گرانی‌ها به ناچار پذیرفته‌اند و می‌گویند مصرف شیرینی خود را کمتر می‌کنیم چاره چیست؟ 
یکی از بانوان بیرجندی با بیان اینکه در هوای گرم کویر بیرجند خوردن بستنی برای کودکان لذت بخش است که طبق روال همیشه وقتی امروز برای خرید بستنی به یکی از شیرینی فروشی‌ها مراجعه کردم با افزایش قیمت 30 برابری آن مواجه شدم.
یکی دیگر از شهروندان هم از افزایش قیمت 25 درصدی آبنبات در بیرجند گلایه‌مند بود و افزود: به هرجا مراجعه می‌کنی با افزایش قیمتها مواجه می‌شویم صدایمان هم به جایی نمی‌رسد.
به سراغ شیرینی فروشی‌ها رفتم یکی از فروشندگان به خبرنگار تسنیم گفت: شکر، خم‌مرغ و حتی جعبه شیرینی افزایش قیمت داشته است و در برابر این افزایش  قیمتها چطور ما شیرینی را گران نکنیم؟
این شیرینی فروش بیرجندی به یخچال‌های نیمه خالی مغازه خود اشاره کرد و گفت: تقاضا کمتر است ما هم پخت خود را کمتر کرده‌ایم تا بیشتر از این ضرر نکنیم. برخی از مردم شیرینی را از سبد خود حذف کرده‌اند.
یکی دیگر از مراکز شیرینی فروشی در بیرجند گفت: این روزها چه چیزی گران نشده که افزایش قیمت شیرینی در بیرجند جای تعجب داشته باشد، روزهای نزدیک سال جدید که ما شیرینی فروشان رکود داشتیم چه کسی ضرر و زیان ما را دید و حال ما را درک کرد؟ 
رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند نیز در گفتگو با خبرنگار تسنیم از افزایش 33 درصدی شیرینی در بیرجند خبر داد و گفت: طبق نرخ نامه جدید در بیرجند شیرینی، آبنبات و بستنی افزایش قیمت  دارد.
نیک‌افروز با بیان اینکه بستنی 30 درصد و آبنبات 25 درصد در بیرجند طبق مصوبه نرخنامه جدید افزایش قیمت دارد افزود: گرانی مواد اولیه مانند تخم مرغ، شکر و هل از مهم ترین دلایل افزایش قیمت است.
وی با بیان اینکه شکر 4 هزار و 700 تومان را باید با قیمت 8 هزار تومان خریداری کنیم افزود: نارگیل و پودرهای مورد استفاده در شیرینی افزایش قیمت دارد و نمی‌شود مواد اولیه گران شود اما قیمت شیرینی تغییری نکند.
رئیس اتحادیه شیرینی فروشان و قنادان در بیرجند به خسارت قنادان در ایام کرونا اشاره کرد و گفت: در ایام کرونا هر واحد شیرینی فروشی در بیرجند بین 40 تا 50 میلیون تومان خسارت دید.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
کاهش ۶ درصدی تعداد جانباختگان تصادفات درون شهری اصفهاناحتمال قرنطینه اصفهان در صورت تداوم شیوع ویروس کروناافزایش نرخ کرایه های تاکسی در شیراز تخلف استافزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایلام به ۳۸۲۸ نفر احتمال بازگشت بخشی از محدودیت‌های کرونایی به تهران از شنبهتهران اگر به حد قرمز برسد کنترلش خیلی سخت می‌شودابتلای ۴۰ تا ۵۰ نفر در هر مراسم عزا و عروسیقصرشیرین دوباره لرزید80درصد ادارات، اقدامات مراقبتی، بهداشتی و طرح فاصله گذاری را رعایت می کنندمشهد به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک انتخاب شدضدعفونی روزانه آرامستان‌های شهرکرد / دفن متوفیان کرونایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتیهماهنگی خوبی بین رسانه ها و مسوولین در استان وجود داردآغاز مرحله شهرستانی چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریمورودی‌های باغ رضوان ارومیه مسدود شدوضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا در رفسنجان؛ افزایش تعداد موارد بستری و فوتی‌هاسیر صعودی کرونا در سیستان و بلوچستان / مجموع شمار مبتلایان به بیش از ۸۰۰۰ نفر رسیدسایه سنگین مالیات بر خانه‌های خالی/ مهار افزایش قیمت مسکن چگونه محقق می‌شود؟ورود موتورسیکلت‌ها به جاده سلامت ممنوع استافزایش ۳۰ درصدی قیمت موبایل بعد از اعلام خبر ممنوعیت وارداتحال و روز ارگ بم، ۲۵ سال پس از ثبت جهانیتوزیع ۶۰ بسته معیشتی بین افراد آسیب دیده از کرونا توسط «کانون مومنان»هوای اصفهان در وضعیت نارنجیکاشان در وضعیت قرمز/ ۴ شهر اصفهان نارنجی شدرکوردشکنی بی سابقه مبتلایان کرونا در کرمان/۳۱۴ موارد قطعی بستریابتلای ۲۰۰ نفر به کرونا در یکی از روستاهای گلستان پس از شرکت در عروسی