تبلیغات
  • زمان انتشار: 4 تیر 1399, 12:53
  • / کد خبر: 36619

افزایش ۱۲ برابری مرگ ناشی از مصف الکل در بهار ۹۹

بیشترین ثبت شکایت قصور پزشکی در تهران مربوط به "جراحی زنان و زایمان"

بیشترین ثبت شکایت قصور پزشکی در تهران مربوط به "جراحی زنان و زایمان" مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: بیشترین پرونده‌ها در حوزه قصور پزشکی در سال ۹۸، در حوزه تخصصی جراحی زنان و زایمان با ۸۹۳ مورد بود که از این تعداد ۳۰۴ پرونده منجر به صدور نظر کارشناسی مبنی بر احراز قصور شد.
 دکتر مهدی فروزش پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه با بیان اینکه رویکرد اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، دسترسی سریع مردم به خدمات و ارتقای کیفیت نظرات کارشناسی است، اظهار کرد: حدود 20 درصد از کل خدمات سازمان پزشکی قانونی کشور توسط اداره کل پزشکی قانونی استان تهران انجام می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته حوادث مختلفی اعم از سقوط هواپیماه اوکراینی و حوادث آبان ماه روی داد، گفت: کاهش مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های معاینات سرپاپی و کاهش زمان معایانت متوفیات و تعیین علت مرگ از جمله برنامه‌‌های این اداره کل در سال جاری است.
وی تصریح کرد: احداث سردخانه نگهداری اجساد در شرایط خاص با توان پوشش 400 جسد، از دیگر برنامه‌های این اداره کل در سال جاری خواهد بود، در سال جاری با توجه به کمبود فضا در واحدهای شرق و شمال تهران، احداث مجدد در دستور کار داریم.
این مقام مسئول در تشریح عملکرد این اداره کل در سال 98 بیان کرد: در سال 98، کل معاینات سرپایی در این اداره کل، 237 هزار و 437 پرونده بود که نسبت به سال 97، کاهش 0.2 درصدی داشت.
رسیدگی به 99 هزار پرونده نزاع در سال 98
فروزش ادامه داد: از کل معاینات در سال 98، معاینات مربوط به نزاع بیشترین حجم را با حدود 99 هزار پرونده به خود اختصاص داد که نسبت به سال 97 با حدود 101 هزار پرونده. کاهش 1.4 درصدی داشت، در بحث سقط جنین، هزار و 870 پرونده مورد بررسی قرار گرفت که در سال 97، هزار و 908 مورد بود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در حوزه روانپزشکی در سال 98 حدود 12 هزار پرونده مورد بررسی قرار گرفت، گفت: در حوزه متوفیات، کل معاینه اجساد در سال 98، در این اداره کل در مجموعه تشخیصی ــ آزمایشگاهی مجموعه کهریزک،  12 هزار و 829 فوت شده تعیین علت فوت شدند که این تعاداد در سال 97، 12 هزار و 149 مورد بود.
وی خاطرنشان کرد: میزان متوفیات ناشی از سوانح رانندگی در استان تهران در سال گذشته هزار و 241 و در سال 97 هزار و 319 مورد یعنی کاهش 5.9 درصدی متوفیات سوانح رانندگی به ثبت رسید همچنین متوفیات مربوط به گازگرفتگی در سال 98، 136 مورد بود.
مرگ 1441 نفر بر اثر سوء مصرف موادمخدر در سال گذشته
این مقام مسئول با بیان اینکه یک هزار و 144 مورد بر اثر سوء‌مصرف موادمخدر در سال گذشته در استان تهران جان باختند، متذکر شد: این آمار در سال 97، 900 مورد بود یعنی در سال 98، افزایش 27.1 درصدی داشت همچنین در سال 98، هفت هزار و 345 پرونده در حوزه کمیسیونهای تخصصی در سه حوزه قصور پزشکی، پزشکی قانونی و روانپزشکی مورد بررسی قرار گرفت.
فروزش بیان کرد: در حوزه قصور پزشکی، 4 هزار و 663 مورد پرونده در این اداره کل مورد بررسی قرار گرفت که در سال 97، چهار هزار و 885 مورد بود یعنی 4.5 درصد کاهش داشت.
بیشترین ثبت شکایت قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه بیشترین پرونده‌ها در حوزه قصور پزشکی در حوزه تخصصی جراحی زنان و زایمان با 893 مورد بود، یادآور شد: این تعداد 304 پرونده منجر به صدور نظر کارشناسی مبنی بر احراز قصور شد، رشته دندانپزشکی نیز با 732 مورد پرونده، رشته جراحی عمومی با 651 مورد پرونده و احراز قصور 300 مورد و رشته جراحی پلاستیک با 516 مورد پرونده و احراز قصور 287 مورد در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.
مصدومیت 6392 نفر در تصادفات مربوط به بهار 99
وی درباره عملکرد این اداره کل در سال جاری گفت: کل معاینات سرپایی انجام شده در سه ماه نخست سال جاری 48 هزار و 526 پرونده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17.2 درصد کاهش داشت؛ در زمینه مصدومان ناشی از سوانحد رانندگی در بهار 99، 6 هزار و 392 پرونده بررسی شده که در مدت مشابه 9 هزار و 432 مورد یعنی 32 مورد کاهش داشت.
این مقام مسئول افزود: در سه ماه نخست سال جاری، 22 هزار و 527 پرونده درباره نزاع داشتیم که این تعداد در سال گذشته، 25 هزار و 745 مورد بود یعنی 12.5 درصد کاهش داشت، در حوزه روانپزشکی در بهار سال 99، دو هزار و 726 مورد پرونده بررسی شد، معاینات روانپزشکی
فروزش تصریح کرد: در بهار 99، کل معاینات اجساد در حوزه پزشکی - آزمایشگاهی مجموعه کهریزک دو هزار و 750 پرونده بود همچنین 181 نفر بر اثر سوء مصرف موادمخدر در بهار 99 در استان تهران جان باختند که در مقایسه با سال قبل با آمار 123 مورد حدود 47 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در سال گذشته در حوزه سم‌شناسی 6 هزار و 206 پرونده مورد بررسی قرار گرفت، اظهار کرد: در بحث پرونده‌های همسرآزاری باید مرجع قضائی در این زمینه به اثبات برسد و در وهله نخست با ادعای این موضوع به ما مراجعه می‌کنند، در سال 98، 17 هزار و 804 مورد پرونده و در سال 97، 16 هزار و420 مورد ادعا در این زمینه به ثبت رسید یعنی حدوداً 8.5 درصد افزایش یافت.
این مقام مسئول با بیان اینکه از این تعداد هزار و 121 مورد مرد بودند، گفت: در بحث کودک‌آزاری نیز 527 پرونده در سال 98 به ثبت رسید.
مرگ 253 نفر بر اثر مصرف الکل در بهار 99
وی با بیان اینکه در بهار 99، 253 مورد مرگ ناشی از مسمومیت با الکل متانول به ثبت رسید، گفت: این آمار در مدت مشابه سال قبل 21 مورد بود.
فروزش بیان کرد: در سه ماه ابتدایی سال 99، تعداد پرونده‌‌های همسرآزاری چهار هزار و 190  و در سه ماهه نخست سال 98، چهار هزار و 609 مورد بود.
بررسی 118 پرونده مربوط به اختلال هویت جنسی در سال 98
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهارن تصریح کرد: در سال 98، 118 مورد پرونده (85 مورد زن و 3 مورد مرد) اختلال هویت جنسی داشتیم که در سال 97، 101 مورد بود، از این تعداد، 85 مورد زن و 33 مورد مرد بود.
این مقام مسئول درباره رسیدگی به پرونده‌های ناشی از مرگ بر اثر بیماری کرونا نیز گفت: ما به عنوان یک مرجع کارشناسی در قوه قضائیه، با مواردی مواجهیم که در تعیین علت مرگ آنها شک وجود دارد یعنی علت مرگ مشخص نیست، مرگ مشکوک به مرگی گفته می‌شود که درباره آن شکایتی وجود دارد، فوت به دنبال کرونا به پزشکی قانونی ارجاع نمی‌شود زیرا مرگ طبیعی اطلاق می‌شود.
به گفته وی، 242 مورد پرونده درباره تصادفات ساختگی در سال 98 تشکیل شده که نسبت به سال 97 کاهشی 4.7 درصدی داشته است.
فروزش درباره پرونده مرگ قاضی منصوری گفت: تاکنون هیچ استعلامی درباره مرگ قاضی منصوری از اداره کل پزشکی قانونی صورت نگرفته، این استعلام باید توسط دستگاه قضائی صورت گیرد اما برای آن و تعیین علت فوت آمادگی کامل داریم.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
مرغ ها حق خروج از قم را ندارندبرگزاری نمایشگاه «نشان ارادت» در نگار گذر فرهنگ قم .آخرین آمار ابتلاء به کرونا در اصفهان در ۱۶ تیرماه۷۲ مورد جدید مبتلا به کرونا در ایلام/ ۵ مورد فوتی ثبت شدروزانه هزار بیمار مشکوک به کرونا در استان پذیرش می‌شونددانشگاه علوم پزشکی اصفهان آمار تفکیک شده کرونا را اعلام کندافزایش 160 درصدی شهرک‌سازی در نواحی صنعتی خراسان رضویماجرای گرو گرفتن جسد یک متوفی در آبادانمردی که 72 سال آوای نقاره‌اش در صحن و سرای رضوی طنین انداز بودکاهش خطوط اتوبوس در صورت رعایت نکردن استفاده شهروندان از ماسکتمامی واجدین شرایط شهرستان گناباد از گازطبیعی بهره مند خواهند شدسدهای استان به پهنه‌های گردشگری تبدیل می‌شوداستفاده از ماسک برای مسافران حمل و نقل عمومی بندرعباس الزامی شدتعداد شهرستان های قرمز هرمزگان به ۱۰ رسید/برگزاری مراسم‌های مختلف ادامه داردکاهش ۷۰ درصدی معاملات مسکن در مشهدبی‌توجهی مردم نسبت به حمل نخاله‌های ساختمانی / برخورد جدی با سد معبرکنندگان در شهرکرداحتمال بازگشت برخی محدودیت های کرونایی به تهرانکرونا ازدواج را کاهش داد، اما طلاق را نه!آمار مبتلایان به کرونا در استان رو به کاهش است/احتمال عبور خوزستان از پیک کروناممانعت از ورود مسافران بدون ماسک به مترو مشهد/ یک مسافر کرونایی صدها نفر را مبتلا می‌کندخوراندن تریاک به مرغ‌ها شایعه است/ عده‌ای دنبال تشویش اذهان عمومی هستنداعلام وضعیت قرمز در ۱۲ شهرستان استان کرمانشاه۳۰ واحد راکد قم به چرخه تولید بازمی‌گرددیک ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهر قم مجددا راه اندازی شدحق انشعاب فاضلاب قسطی دریافت می‌شود