تبلیغات
  • زمان انتشار: 2 تیر 1399, 14:28
  • / کد خبر: 36382

آیا می‌توان از سفید شدن مو‌ها جلوگیری کرد؟

آیا می‌توان از سفید شدن مو‌ها جلوگیری کرد؟ موی شما به واسطه از بین رفتن ملانین که نوعی رنگدانه است، خاکستری یا سفید می‌شود. هر چه ملانین کمتری داشته باشید، رنگ موی شما روشن‌تر است. موی خاکستری دارای ملانین حداقلی است، در شرایطی که موی سفید هیچ ملانینی ندارد.
 با افزایش سن، کاهش میزان ملانین در مو طبیعی است. در حقیقت، تخمین زده می‌شود که احتمال خاکستری شدن موی افراد پس از ۳۰ سالگی و با گذشت هر دهه پس از آن تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. برخی افراد به واسطه شرایط سلامت و ژنتیک زودتر با تار‌های خاکستری و سفید مو مواجه می‌شوند.
اطلاعات نادرست زیادی درباره بازیابی رنگ طبیعی مو پس از خاکستری یا سفید شدن آن‌ها وجود دارند.
در شرایطی که کمبود برخی مواد مغذی و بیماری‌ها ممکن است موجب خاکستری شدن زودرس مو شوند، اما بازیابی رنگ طبیعی مو در موارد ناشی از ژنتیک یا به واسطه پیری غیرممکن است.
اگر در پی کند کردن سرعت خاکستری شدن موی خود هستید، تغییر در تغذیه ممکن است موثر باشد، اما تنها زمانی که کمبود مواد مغذی دلیل ریشه‌ای این شرایط باشد.
چرا نمی‌توان رنگ طبیعی مو را در مواردی که ژنتیک نقش دارد، بازگرداند؟
مو به طور طبیعی سفید است و ملانین مسئول رنگ آن پس از تولد محسوب می‌شود، که مبتنی بر ژنتیک است.
از دست دادن ملانین در مو، به ویژه پس از ۳۰ سالگی، به طور طبیعی رخ می‌دهد. نرخ دقیق از دست دادن رنگ طبیعی مو تا حد زیادی به ژن‌های شما بستگی دارد. اگر والدین شما خاکستری شدن زودرس مو را تجربه کرده باشند، احتمال این که شرایطی مشابه برای شما نیز رخ دهد، بیشتر است.
به رغم ادعا‌ها و محصولاتی که در بازار وجود دارند، اگر دلیل سفید شدن رنگ مو ژنتیکی باشد، بازیابی آن امکان‌پذیر نیست.
زمانی که فولیکول‌های مو ملانین از دست بدهند، به تنهایی توانایی تولید آن را ندارند. همانطور که تولید ملانین کاهش می‌یابد، موی شما خاکستری شده و سپس زمانی که تولید ملانین به طور کامل متوقف شود، تار مو سفید می‌شود.
چه زمانی بازگرداندن رنگ مو ممکن است؟
سفید شدن زودرس مو (پیش از دهه دوم و سوم زندگی) به طور معمول ارثی است. با این وجود، این احتمال وجود دارد که برخی کمبود‌های تغذیه‌ای و بیماری‌های زمینه‌ای موجب آن شده باشند. با پزشک خود درباره احتمالات زیر صحبت کنید.
کمبود‌های تغذیه‌ای
اگر یک رژیم غذایی متعادل را مصرف کنید، سفید شدن موی شما احتمالا ارتباطی با کمبود‌های تغذیه‌ای ندارد.
اما اگر رژیم غذایی شما فاقد برخی مواد مغذی خاص باشد، این شرایط می‌تواند بر تولید ملانین در فولیکول‌های مو تاثیرگذار باشد. کمبود ویتامین B۱۲ در کنار فولات، مس، و آهن از شایع‌ترین موارد محسوب می‌شوند که احتمال سفید شدن مو را افزایش می‌دهند.
مکمل‌های غذایی ممکن است به بهبود برخی از این کمبود‌ها کمک کنند و شاید پس از چند هفته شاهد بازگشت رنگ موی خود باشید. پیش از آغاز مصرف هر نوع مکمل ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. آزمایش خون می‌تواند مشخص کند آیا با کمبود مواد مغذی مواجه هستید یا خیر.
مصرف مکمل برای بازیابی رنگ طبیعی مو موثر نخواهد بود، مگر این که کمبود مواد مغذی در شما تشخیص داده شده باشد.
بیماری‌های زمینه‌ای
سفید شدن زودرس رنگ مو می‌تواند با برخی شرایط سلامت خاص مرتبط باشد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- پیسی یا ویتیلیگو
- بیماری تیروئید
- طاسی منطقه‌ای یا آلوپسی آره آتا
نوسانات هورمونی نیز می‌توانند در سفید شدن مو نقش داشه باشند. از لحاظ تئوری، مدیریت این شرایط می‌تواند به بازیابی ملانین و رنگ طبیعی مو به مرور زمان کمک کند.
باور‌های اشتباه درباره بازیابی رنگ مو
خاکستری شدن رنگ مو فرایندی طبیعی است که تحت تاثیر پیری، عوامل ژنتیکی، کمبود‌های تغذیه ای، و بیماری‌ها قرار دارد. با این وجود، ادعا‌هایی درباره درمان‌های طبیعی و محصولاتی برای بازیابی رنگ طبیعی مو پس از سفید شدن وجود دارند.
مکمل‌های رنگ مو
با توجه به نقش برخی مواد مغذی در تولید ملانین، برخی مکمل‌های بهبود رنگ مو پس از سفید شدن در بازار وجود دارند. از جمله مواد مغذی رایج در این مکمل‌ها می‌توان به بیوتین، روی، سلنیم، ویتامین B۱۲ و ویتامین D۳ اشاره کرد.
اما همان طور که پیشتر نیز ذکر شد، اگر سفید شدن رنگ مو به واسطه کمبود مواد مغذی رخ داده باشد، مصرف این مکمل‌ها ممکن است به بازیابی تولید ملانین و بازگشت رنگ طبیعی مو کمک کند و در موارد دیگر تاثیری نخواهند داشت.
ماسک‌های مو
انواع مختلفی از دستورالعمل‌های ماسک موی دست‌ساز برای بازیابی رنگ طبیعی مو در دسترس هستند. از مواد تشکیل دهنده رایج در این دستورالعمل‌ها می‌توان به روغن نارگیل، آبلیمو، و روغن‌های اساسی اشاره کرد که همگی کاهش التهاب و افزایش آنتی اکسیدان‌ها در پوست سر را هدف قرار داده اند.
در شرایطی که استفاده از این ماسک‌های مو ممکن است به نرم و درخشان شدن مو کمک کنند، اما احتمال این که تولید ملانین را تقویت کنند، بسیار کم است.
پوست سیب زمینی
استفاده از پوست سیب زمینی یکی دیگر از مواردی است که توسط برخی افراد برای بازیابی رنگ طبیعی مو توصیه می‌شود. آن‌ها بر این باورند که نشاسته‌های طبیعی در پوست سیب زمینی می‌تواند به تیره شدن رنگ مو به مرور زمان کمک کند.
نه تنها این روش فاقد پشتوانه علمی است، بلکه به نظر نمی‌رسد نتیجه خاصی با استفاده از این روش حاصل شود.
چگونه ظهور تار‌های خاکستری و سفید مو را به تاخیر بیندازیم؟
به غیر از مواردی که با کمبود تغذیه‌ای یا یک بیماری مواجه هستید، روش مشخصی که بتواند از سفید شدن مو پیشگیری کند، وجود ندارد. با این وجود، برخی درمان‌ها را می‌تواند برای کند کردن ظهور تار‌های سفید مو مد نظر قرار داد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- مدیریت استرس، زیرا هورمون‌های استرس می‌توانند در تولید ملانین در فولیکول‌های مو اختلال ایجاد کنند
- ترک سیگار که می‌تواند دشوار باشد، اما یک پزشک می‌تواند برنامه‌ای موثر در این زمینه را به شما ارائه کند
- حفظ وزن سالم
- کاهش میزان مواجهه با مواد شیمیایی و آلودگی
- محافظت از مو در برابر خورشید با استفاده از کلاه و روسری

منبع: عصر ایران
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۳۰۰ روستای استان اصفهان با تانکر آب‌رسانی می‌شودمیرزایی: اولویت اول نمایندگان اصفهان آب استآمادگی ذوب‌آهن برای تأمین ریل قطار اصفهان - تهرانهوای اصفهان در وضعیت نارنجیآخرین وضعیت کرونا در استان از زبان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهاناستاندار: استفاده از ماسک،خودکار واستامپ شخصی دربانکها ضروری استبیش از 11 هزار تن گوشت قرمز بهداشتی تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان در خراسان رضوی تولید شدآغاز طرح مطالعاتی احیای حمام حاج رئیس تربت‌حیدریهزيرزميني كردن تاسيسات، راهكار صنعت برق براي احداث تاسيسات جديد در كلانشهرهاکیفیت آب شرب اصفهان کاملا مورد تایید استتولید برق نیروگاه‌های اصفهان ۱۵ درصد افزایش یافتاستاندار اصفهان: برخی محدودیتهای کرونایی با رعایت نکردن مردم بر می‌گرددنظارت بر لزوم استفاده از ماسک توسط مسافرین در پایانه های اتوبوسرانیروایتی از کرامات سفره پربرکت حضرت رضا(ع)تصویر فرهنگ یک کشور توسط شهرداری‌ها ساخته می‌شودمدیر خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی انتخاب شد عامل قتل و عام خانواده کشاورز اصفهانی دستگیر شدپیام تبریك مدیرعامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران به مناسبت میلاد با سعادت امام رضا (ع)بیشترین آمار مبتلایان به کرونا در اصفهان به‌دلیل حضور در مراسم‌های شادی و عزا بوده استکمالوندی: یکی از سوله‌های در دست احداث سایت نطنز دچار آسیب شدبه نمایش گذاشتن قدیمی‌ترین درهای نصب ‌شده بارگاه رضوی در موزۀ آستان قدستهیه و توزیع 5 هزار بسته مواد غذایی از محل موقوفات و کمک خیرین خراسان رضوینمایش قدیمی‌ترین تصاویر حرم رضوی در نمایشگاه مجازیصادرات 14 هزارتن کالای مرتبط با دام و طیور به 11کشور دنیاتمام پروتکل‌ها در حرم رضوی رعایت می‌شود