• زمان انتشار: 17 مرداد 1397, 16:32
  • / کد خبر: 3549

برنامه «سینما معیار» به نقد و تحلیل مسائل سینما می‌پردازد

سینما بشنوید!

سینما بشنوید! در میان هنرها، هنر هفتم یا همان هنر اغواگر سینما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. امروزه سینما یکی از عمومی‌ترین و محبوب‌ترین تولیدات هنری را ارائه می‌کند. سینما به‌دلیل پرطرفدار بودن و میزان اثرگذاری بالایی که در مقایسه با دیگر اقسام هنر دارد، صاحب جایگاه ویژه‌ای در میان مردم است.
رسانه چند وجهی
سینما یک رسانه چند وجهی است که در دهه‌های اخیر با در اختیار گرفتن فناوری، به هنری فوق مدرن تبدیل شده که در کنار محتوا، فرم و تکنیکی که برای انتقال و البته القای پیام و مقصود خود به خدمت می‌گیرد، به صنعتی سودآور و پول‌ساز نیز تبدیل شده است. به‌طوری که در همه جوامع از سینما به‌عنوان دریچه‌ای به سوی پیشرفت و رسیدن به اهداف مهم استفاده می‌کنند.
در راستای همین اهمیتی که سینما در جهان امروز دارد، رادیو گفت‌وگو شرایطی را مهیا کرده تا برنامه «سینما معیار» روزهای پنجشنبه از ساعت 14 و 30 دقیقه تا 15 و 45 دقیقه به صورت زنده به نقد و تحلیل موضوعات و مسائل سینما با شاخص و معیار مطالبات انقلاب اسلامی بپردازد. سخن بزرگان و اندیشمندان هنر سینما، مروری بر اخبار اطلاعات و حواشی سینمای ایران و جهان در هفته و بحث و گفت‌وگو با کارشناسان و متخصصان، بخش‌های متنوع این برنامه را شامل می‌شود.
محمدجواد طالبی تهیه‌کننده، امیرعباس صباغ کارشناس‌-مجری و فاطمه ربانی هماهنگی، تلاش می‌کنند تا سینما معیار بتواند علاوه بر نقد و تحلیل مسائل جاری و روزمره سینما به رسالت اصلی خود که تقویت و ارتقای سینمای ملی است، جامه عمل بپوشاند.
از مهم‌ترین موضوعاتی که در یک سال اخیر سینما معیار به آنها پرداخته می‌توان به بررسی سینمای مستند، فیلم کوتاه، فیلم کودک، انیمیشن، سینمای دفاع مقدس، هنر و تجربه، سینمای آخرالزمان، بازخوانی تاریخ سینمای بعد از انقلاب، تاریخ معاصر، جشنواره بین‌الملل فیلم فجر، جشنواره فیلم عمار، تحولات صنفی در نهادهای زیرمجموعه وزارت ارشاد، اقتصاد سینما، آسیب‌شناسی فیلمنامه‌نویسی و رصد کردن تحولات فضای مجازی و تاثیرات آن در سینمای ایران اشاره کرد.
سینما معیار، دریچه‌ای به سینمای ایرانی
محمدجواد طالبی تهیه‌کننده برنامه سینما معیار صحبت‌هایش را از اینجا شروع می‌کند: «همان‌طور که از نام برنامه مشخص است در این برنامه به‌دنبال یک معیار برای سینمای ایران هستیم و آن هم مطالبات انقلاب اسلامی از سینما‌ست. هنرسینما درباره انقلاب وظایفی دارد که باید مشخص شود.
وی ادامه می‌دهد: در رادیو و تلویزیون برنامه‌های زیادی بود که به سینما از منظر سینما نگاه می‌کرد. اما برای ما سینما به‌عنوان یک هنر مطرح است که قرار است در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی باشد. سینما از منظر سینمای ایرانی مهم است، نه یک سینمای تقلبی و تقلیدی. او حس می‌کند سینما معیار توانسته پنجره جدیدی در برنامه‌سازی سینمایی باز کند . طالبی معتقد است حوزه فرهنگ یک حوزه فرآیندی است؛ به این معنی که ممکن است یک برنامه رادیویی و تلویزیونی ده سال پخش شود تا بتواند یک گفتمان را ایجاد کند.
این برنامه‌ساز رادیو گفت‌وگو می‌گوید: هدف‌گذاری شبکه گفت‌وگو در موضوعات و برنامه‌هایش، مخاطبان تخصصی و خاص است و گروه‌های دیگر در لایه‌های بعدی هدف قرار می‌گیرند. با توجه به این تعریف سینما معیار، در درجه اول برنامه‌ای برای متخصصان و کارشناس سینما، دانشجویان و هنرجویان سینما و مخاطبان جدی سینما‌ست. طالبی فکر می‌کند برنامه در ارتباط با مخاطب موفق ظاهر شده و با توجه به این‌که چهارمین سال پخش این برنامه رو به اتمام است، توانسته سهم خود را از مخاطب بردارد.
از لحن صحبت‌های او این طور به نظر می‌آید که برنامه‌اش را خیلی دوست دارد. وقتی قرار است درباره احساس و دغدغه شخصی‌اش بگوید این نکته کاملا محسوس است. محمدجواد طالبی عنوان می‌کند: «یک برنامه‌ساز باید یک کلیت را در نظر بگیرد و یک هدف اصلی و غایت نهایی را ببیند. اما با همه اینها، سینما همیشه جزو دغدغه‌های من بوده و اگر از نگاه شخصی بخواهم بگویم آنچه روی آنتن می‌رود مورد علاقه من است.»
این تهیه‌کننده رادیو که کارشناس ارشد ارتباطات است، عقیده دارد تعداد روابط عمومی‌های حرفه‌ای سینما در ایران به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد. خیلی‌ها معمولا به تکرار می‌افتند و بیشتر از فضای تبلیغاتی، نام بازیگران و کارگردانان است که باعث فروش یک فیلم می‌شود. او می‌گوید: امروزه برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و مجازی بسیار است، اما رسانه‌ای که می‌تواند در لحظه خبر را منتقل کند و فضای باز برای گفت‌وگو دارد، رادیو است. زمان برگزاری رویدادها و جشنواره‌های مختلف نقش رسانه رادیو از دیگر رسانه‌ها بیشتر و ویژه‌تر به چشم می‌آید.
اهمیت مطالبات مردم از سینما
امیرعباس صباغ، کارشناس - مجری برنامه سینما نزدیک ده سال است سابقه همکاری با صفحات فرهنگی روزنامه‌ها و ماهنامه‌های تخصصی سینمایی دارد. او که به‌واسطه فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش وارد عرصه رسانه شده در کنار سایت ها، شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های سینمایی تقریبا صفحات سینمایی اکثر روزنامه‌ها را از جریان‌های مختلف فکری و اجتماعی دنبال می‌کند و در جریان اکثر اخبار و تحولات سینمایی است. صباغ گزیده مهم مطالبی را که می‌خواند در دفترچه روزانه‌اش یادداشت و بعد برای برنامه‌های هفتگی سینما معیار به آنها مراجعه می‌کند.
مطالعات تخصصی او در حوزه سینما شامل مطالعه مستمر مجلات تخصصی سینمایی و البته کتاب‌های سینمایی می‌شود. کتاب گفتارهای سینمایی فخر الدین انوار آخرین کتاب در حوزه تاریخ سینما‌ست که کارشناس‌-مجری این برنامه مطالعه کرده است. او قبل از شروع بحث با مهمانان برنامه از موضوعی که قرار است درباره‌اش صحبت کنند یک شناخت مختصر و مفید به مخاطب ارائه می‌دهد و او را مشتاق به پیگیری ادامه برنامه می‌کند.
صباغ می‌گوید: در یک نگاه واقع‌گرایانه متاسفانه در حال حاضر سینما جایگاهی در میان عامه مردم ندارد و از میان 85 میلیون ایرانی در خوشبینانه‌ترین حالت تنها سه‌میلیون مخاطب فعال سینما رو داریم! سینمای ایران سال 96 در مجموع 27 میلیون قطعه بلیت فروخته؛ یعنی سهم هر نفر در سینما رفتن یک‌سوم در سال است! این آمار را بگذارید کنار مخاطبان سینمای آمریکا که سال گذشته بیش از یک میلیارد و 200 میلیون قطعه بلیت خریده‌‌اند! یعنی هر نفر در آمریکا طی یک‌سال تقریبا چهاربار به سینما می‌رود! مهم‌ترین دغدغه او در این حوزه افزایش تعداد مخاطبان سینما‌ست که خود می‌تواند از بسیاری آسیب‌های اجتماعی و نگرانی‌هایی که معمولا نهادهای مختلف دغدغه آن را دارند، جلوگیری کند. صباغ معتقد است اگر دوربین سینماگران ایرانی صادقانه روی زندگی مردم این سرزمین بچرخد، مردم نیز با سینما آشتی کرده و می‌توان به رشد تعداد مخاطب در آینده نزدیک امیدوار بود.
امیرعباس صباغ دوست دارد فیلم‌ها را در سینما و کنار مردم ببیند تا به یک درک کلی از بازخورد فیلم در میان آنان برسد و همواره در برنامه‌های مختلف سینما معیار با توجه به موضوع سعی می‌کند بخشی از این مطالبات را مطرح کند.
صباغ هدف و دغدغه سینما معیار را این طور بیان می‌کند: شهید آوینی در مقاله خواندنی «تجدد یا تحجر؟» پرسشی چالشی و اساسی را مطرح می‌کند که به اعتقادم بسیار حائزاهمیت است. او علاوه بر این‌که از مخالفان سرسخت سینمای تجاری و کاباره‌ای است از منتقدان جدی سینمای متجدد مردم گریز و شبه روشنفکری هم هست.
در این بین او راه سومی را پیشنهاد می‌کند که به آن سینمای مبتنی بر فطرت آدمی می‌گویند. سینمایی که نهایت هنر و رسالتش بیان آلام و دردهای بشری است و به نظرم مدیران سینمایی اگر در طول این 40 سال که از پیروزی انقلاب می‌گذرد اگر تنها همین یک مورد را درست و اصولی پیاده کرده بودند امروز حداقل از این بلاتکلیفی فرسایشی که هنوز نمی‌دانیم تعامل مان با سینما چ

منبع: روزنامه جام جم

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
تعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده استموافقت رئیس جمهور برای پرداخت ۲ نوبت «سبد کالا» به مددجویان تاپایان سالخودکشی مدیرعامل یک شرکت حمل و نقل عمومی به خاطر سرقت ۷ میلیاردیلو رفتن عملیات «کربلای۴» از نگاه یک پژوهشگر جنگخبر فوری : تعطیلی مدارس اردبیل شنبه 8 دیدرگذشت بابک فرزاد، مدال آور اصفهانی المپیاد کامپیوتراسم راننده تصادف واژگونی اتوبوس دانشگاه اعلام شدآخرین اسامی کشته شدگان تصادف واژگونی اتوبوسسکته راننده دلیل واژگونی اتوبوس دانشجویان اعلام شداولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شد
تهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوندپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهسه شنبه 2 بهمن 97 | شاخص آلودگی هوا به شرایط ناسالم وارد می‌شودتهران|قاچاق دام بیخ گوش پایتختتهران| ‌پرونده بوی نامطبوع تهران مختومه ‌شددانش‌آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می‌روندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانتهران| از سینما تا تالار تشریفاتتوسعه متوازن سبب کاهش مهاجرپذیری شهرهای بزرگ می‌شودتهران| برپایی نمایشگاه مصنوعات پلاستیکی در شوشتهران| ساخت واگن‌ها با 30 درصد تولید داخلی انجام می‌شودتهران | نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران تأمین می‌شودتهران| انباشت عظیم "کود انسانی" در جنوب تهران
آذربایجان غربی| زیرساخت‌های صنعتی شدن آذربایجان انجام‌شده استگلستان| تحقق بودجه ۹۷ شهرداری گرگانمرکزی| استان مرکزی مهیا برای گردشگران نوروزیفارس| صدرا در آرزوی داشتن کتابخانهکردستان| واگذاری 38 هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح‌های کشاورزیکردستان| همه باید توسعه کردستان را بیشتر مدنظر قرار دهیمکردستان| خانه کرد پذیرای مهمانان نوروزیکهگیلویه و بویراحمد| کَریَک، ماسوله‌ای در جنوب ایرانخراسان جنوبی| الزامی که به واحدهای تولیدی خراسان جنوبی رونق بخشیدهمدان| مردم از وضعیت نانوایی‌ها ناراضی هستندسیستان و بلوچستان| دیپلماسی برای تحقق حق آبه سیستان باقدرت پیگیری شودکرمان| دامداری در کماهمدان| تویسرکان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزیآیین نوروز خوانی در مازندرانهرمزگان| کیش، مرواریدی در میان خلیج فارسچهارمحال و بختیاری | 30طرح پیشران توسعه برای چهارمحال و بختیاری تعریف می‌شودگیلان| برای تکمیل آزادراه رشت-قزوین کمبود منابع وجود نداردالبرز| 30 دستگاه اتوبوس به خطوط پرتردد کرج اضافه شدگلستان| خط پروازی گرگان به اکتائو راه‌اندازی می‌شودآذربایجان غربی| دریاچه ارومیه چشم‌انتظار مرهممازندران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی نوروز 98 در جاده‌های مازندرانفارس| شیراز در استقبال بهارلرستان| خرم آباد، شهر هزار چشمهتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استخراسان رضوی| افزایش آمار ورود گردشگران خارجی به مشهدهمدان| سوت قطار تهران - همدان به صدا در آمدالبرز| کرایه حمل‌ونقل عمومی در کرج افزایش می‌یابدگلستان| جمع‌آوری بیش از 220 هزار سند دیجیتالی شهدای ایثارگران در گلستانخراسان جنوبی| فرصت طلایی برای اشتغال‌زاییقزوین| افزایش قاچاق داملرستان| حل مشکلات لرستان در گرو توجه به اقتصاد دانش‌بنیان استلرستان| کارخانه نوآوری گیاهان دارویی لرستان ایجاد شودلرستان| پیش‌بینی حضور گسترده گردشگران نوروزی در استانلرستان| پرداخت بیش از ۹۸ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استانآمادگی لرستان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی

روزنامه رویداد امروز دوشنبه27 اسفند 97 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
آذربایجان غربی| زیرساخت‌های صنعتی شدن آذربایجان انجام‌شده استگلستان| تحقق بودجه ۹۷ شهرداری گرگانمرکزی| استان مرکزی مهیا برای گردشگران نوروزیفارس| صدرا در آرزوی داشتن کتابخانهکردستان| واگذاری 38 هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح‌های کشاورزیکردستان| همه باید توسعه کردستان را بیشتر مدنظر قرار دهیمکردستان| خانه کرد پذیرای مهمانان نوروزیکهگیلویه و بویراحمد| کَریَک، ماسوله‌ای در جنوب ایرانخراسان جنوبی| الزامی که به واحدهای تولیدی خراسان جنوبی رونق بخشیدهمدان| مردم از وضعیت نانوایی‌ها ناراضی هستندسیستان و بلوچستان| دیپلماسی برای تحقق حق آبه سیستان باقدرت پیگیری شودکرمان| دامداری در کماهمدان| تویسرکان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزیآیین نوروز خوانی در مازندرانهرمزگان| کیش، مرواریدی در میان خلیج فارسچهارمحال و بختیاری | 30طرح پیشران توسعه برای چهارمحال و بختیاری تعریف می‌شودگیلان| برای تکمیل آزادراه رشت-قزوین کمبود منابع وجود نداردالبرز| 30 دستگاه اتوبوس به خطوط پرتردد کرج اضافه شدگلستان| خط پروازی گرگان به اکتائو راه‌اندازی می‌شودآذربایجان غربی| دریاچه ارومیه چشم‌انتظار مرهممازندران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی نوروز 98 در جاده‌های مازندرانفارس| شیراز در استقبال بهارلرستان| خرم آباد، شهر هزار چشمهتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استخراسان رضوی| افزایش آمار ورود گردشگران خارجی به مشهد