• زمان انتشار: 17 مرداد 1397, 16:10
  • / کد خبر: 3545

گردشگران اطلاعات به روز در مورد ايران مي خواهند

جاي خالي توليد محتوا در گردشگري

جاي خالي توليد محتوا در گردشگري «يكي از مشكلاتي كه ما در عرصه گردشگري داريم، اين است كه محتواي مناسب براي اين حوزه نداريم. در حالي كه در دنيا محتواهاي مربوط به گردشگري هر سال به‌روز مي‌شود و راهنمايان گردشگري هم هر سال اطلاعات خود را بر اساس محتواي جديد به‌روز مي‌كنند، چرا كه ممكن است اطلاعات مربوط به محتواي توليد شده در طول يك‌سال دچار تغييراتي شود يا اطلاعات جديدي در مورد آن به دست بيايد كه روايت آن محل يا رويداد را تغيير دهد.»
 آرش نورآقايي بارها به عنوان مدرس و فعال گردشگري بر اين نكته تاكيد كرده و جاي خالي توليد محتوا در حوزه گردشگري را به مسوولان يادآوري كرده است، اما در تمام اين سال‌ها با وجود تاكيدي كه مسوولان حوزه گردشگري و مقامات دولتي بر موضوع گردشگري دارند، هنوز نگاه تخصصي به اين حوزه در كشور نيست و گويي مسوولان چندان به موضوع توليد محتوا در اين حوزه توجه ندارند و آن را جزو ملزومات گردشگري نمي‌دانند. به همين دليل همچنان شاهديم كه تنها كتابي كه گردشگران به عنوان راهنما براي سفر به ايران در دست مي‌گيرند، كتاب راهنماي سفر به ايران است كه Lonely Planet تهيه كرده است و هنوز ايراني‌ها روايتگر داستان جاذبه‌هاي ايران نشده‌اند. هر چند كتاب‌هايي در اين زمينه منتشر شده است، اما هيچ يك جامعيت كافي را براي معرفي تمام ابعاد گردشگري ايران ندارند. كتابي جامع كه بتواند تمام نقاط ناشناخته ايران را به گردشگران معرفي كند و جزيياتي كه در كتاب Lonely Planet ذكر شده است را هم در برگيرد، هنوز تهيه نشده است. نشريات و كتاب‌هايي كه در زمينه گردشگري منتشر مي‌شود تا به عنوان راهنماي سفر گردشگران در ايران مورد استفاده قرار گيرد، به خلاصه‌ترين شكل ممكن تهيه مي‌شود و عموما به‌روزرساني نمي‌شوند و مهم‌تر اينكه روايتي در مورد جزييات اين جاذبه‌ها در اين كتاب‌ها منتشر نمي‌شود، بلكه اطلاعاتي كلي را در مورد يك بنا يا اثر تاريخي يا طبيعي در اختيار خواننده قرار مي‌دهند. اما كتاب‌هاي استانداردي كه در سطح جهان به عنوان راهنماي گردشگران منتشر مي‌شود شامل اطلاعاتي‌مي‌شود از جمله نقشه‌هاي تمام رنگي، تصاوير، نكات مهم در رابطه با تهيه برنامه سفر كه به گردشگران كمك مي‌كند تا متناسب با بودجه و نيازهاي شخصي خود سفر كنند. اطلاعات ضروري در مورد ساعات كار، تلفن تماس و آدرس وب‌سايت محل‌هاي مورد بازديد، راهنماي حمل‌و‌نقل، قيمت‌ها، اطلاعات مربوط به خوراك و اقامتگاه و افراد مطلع محلي و... همه مواردي است كه باعث شده كتاب راهنماي Lonely Planet در ميان اهالي سفر به انجيل گردشگران معروف شود.

 

كتاب مقدس گردشگران

انجيل گردشگران در دهه هفتاد متولد شد. توني ويلر و همسرش مارين كه از استراليا راهي شدند و عزم كشورهاي آسياي جنوب شرقي را كردند، روياي بزرگي مثل Lonely Planet در سر نداشتند اما در آن روزهايي كه اينترنتي نبود تا تجارب سفرشان را با كمك آن در صفحات مجازي به اشتراك بگذارند، تصميم گرفتند تا در كتابي ساده با عنوان «سفر ارزان به آسيا» از تجربه سفرشان براي ديگران بگويند. همين تصميم نخستين قدم براي شكل‌گيري مجموعه كتاب‌هايي شد كه حالا جلدهاي مختلف آن فروش چندين ميليوني در جهان دارد و به عنوان شناخته شده‌ترين كتاب راهنماي گردشگران شناخته شده است. كتابي كه تمام جزيياتي كه يك مسافر در سفر به يك كشور يا منطقه خاص به آن نياز دارد را در اختيارش قرار مي‌دهد و هر زمان كه نياز باشد در چاپ جديد به‌روزرساني مي‌شود. گردشگران بسياري اين كتاب كوچك را همواره همراه خود دارند تا جايي كه در دنيا از آن با عنوان انجيل (كتاب مقدس) گردشگران ياد مي‌شود. در واقع اين كتاب از قبل به تمام سوالات، دغدغه‌ها و سوالاتي كه ممكن است يك گردشگر داشته باشد، فكر كرده است.

 

«ماكوگرام» راهي خلاقانه در توليد محتوا 

ايران كتاب جامعي كه به قلم يك ايراني جاذبه‌هاي مختلف اين كشور را معرفي كند، ندارد. نبود اطلاعات جامع در مورد شهرهاي ناشناخته ايران و جاذبه‌هاي فرهنگي و مردم شناختي شهرهاي مختلف ايران بهانه‌اي شد براي برگزاري جشنواره‌اي در يكي از نقاط كمتر شناخته شده ايران. شهري كه با وجود داشتن آثار شاخص و منحصربه‌فرد جهاني، هنوز در بين ايرانيان ناشناخته است. بسياري از ايرانيان تصورشان اين است كه ماكو شهري است در يكي از كشورهاي همسايه، كمتر به آن سفر كرده‌اند و اطلاعات چنداني در مورد آن ندارند. در هفته‌اي كه گذشت، سفرنگاران به ياري حوزه گردشگري آمدند تا در كنار هم در مورد «ماكو» از زواياي مختلف بنويسند و جاذبه‌هاي اين شهر را در صفحات شخصي خود به مخاطبانشان معرفي كنند. ٦٠ سفرنگار در روزهاي پاياني هفته گذشته ميهمان مردم ماكو بودند و چراغ قوه‌هايشان را به زواياي پنهان فرهنگ و رسوم و جاذبه‌هاي اين شهر انداختند تا هر يك به نوعي روايتگر داستان ماكو باشند. محور اين جشنواره توليد محتوا در فضاي مجازي و رسانه‌هاي ديجيتال بود و همزمان با آغاز اين جشنواره بود كه سازمان جهاني جهانگردي شعار سال ٢٠١٨ را اعلام كرد، شعاري كه نشان از اهميت و تاثير عميق مسائل دنياي ديجيتال بر حوزه صنعت گردشگري و سفر دارد: «گردشگري و تحول ديجيتال» شعاري است كه اين سازمان براي روز جهاني گردشگري (٥ مهر/ ٢٧ سپتامبر) در سال ٢٠١٨ انتخاب كرده است.

آرش نورآقايي مدرس گردشگري و ايده‌پرداز اين جشنواره در رابطه با ماكو گرام مي‌گويد: «اين رويداد در يك مفهوم كلي E-travel gram است و قرار است در شهرهاي ديگر به شكل‌هاي مختلف ادامه پيدا كند، دليل برگزاري اين رويداد هم اين است كه كشور ما از نظر توليد محتوا در عرصه گردشگري از دنيا عقب است. چنين رويدادهايي با حجم محتوايي كه توليد مي‌كنند، مي‌توانند با كمك روش‌هاي خلاق اتفاق خوبي را رقم بزنند. اين جشنواره كاملا خلاقانه طراحي شده و نمونه مشابهي در دنيا ندارد. همين نو بودن ايده برگزاري باعث شد كه در اجرا و داوري هم چالش‌هايي داشته باشيم. E-travel gram يك پروژه ست كه مي‌تواند در نقاط ديگر ايران هم برگزار شود.»

نورآقايي معتقد است اينكه ما فكر كنيم در دنيا شهرهاي ما را خوب مي‌شناسند، يك توهم است و بهتر است واقع‌بينانه به موضوع نگاه كنيم و براي توسعه گردشگري‌مان اولين قدم را‌ برداريم، اولين قدم توليد محتواي جامع و كامل در مورد جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي و فرهنگي ايران است و در مورد ادامه اين پروژه در شهرهاي مختلف مي‌گويد: «احتمالا پروژه بعدي ما در اصفهان خواهد بود. اما اصفهان با ماكو تفاوت‌هاي زيادي دارد. در ماكو هدف ما معرفي ناشناخته‌ها بود، ما مي‌خواستيم بگوييم ماكويي وجود دارد كه داخل مرزهاي ايران است و سفر به آن نياز به گذرنامه ندارد (بسياري از مردم فكر مي‌كنند ماكو در جمهوري آذربايجان قرار دارد) بسياري از مردم حتي نمي‌دانند، ماكو كجاست و فرودگاه دارد يا خير. اينكه ما ندانيم كه ماكو يا خوي هم فرودگاه دارد، مثل فراموش كردن ميراث و محيط زيست و ظرفيت‌هايي است كه در اين حوزه‌ها داريم. اصفهان در نظر كساني كه خارج از ايران زندگي مي‌كنند، شناخته شده‌ترين شهر ايران است، در عين حال به عنوان گردشگرپذيرترين شهر هم در ايران از آن ياد مي‌شود. به همين دليل اين شهر نيازي به معرفي ندارد، اما هنوز هم نقاط ناشناخته‌اي دارد كه در گام بعدي‌مان در E-travel gram تصميم داريم يك قدم جلوتر بگذاريم و نقاط ناشناخته اصفهان را معرفي كنيم و در مورد جاذبه‌هاي اين شهر روايتگري كنيم. براي پيدا كردن راز و رمزها و قصه پيرمردهاي اصفهان و تاريخ شفاهي اين شهر رويداد بعدي را برگزار خواهيم كرد.»

 

گوش چپ ايران را چگونه ديديد؟

ميهمانان ماكو تصاويري ناب از لك‌لك‌هاي شهر «شوط» را هنگام مراجعه‌شان به لانه‌هايي كه بر بلنداي تير برق‌هاي چوبي روستا ساخته بودند، ثبت كردند. در دامنه‌هاي «آرارات» افسانه‌ها و اسطوره‌ها را مرور كردند. قصه شنيدني كليساي «زُر زُر» را براي بسياري از ايرانيان روايت كردند و از «قره كليسا»يي گفتند كه سكوت دلنشينش در دامن وسيع دشت هر انساني را به آرامشي عميق فرو مي‌برد. از «چالدران» و قهرمانانش نوشتند. از «منشورهاي بازالتي» كه عظمت منحصر‌به‌فردشان بينندگان را مسحور مي‌كند و از آتش گرم و چراغ روشن و روي باز سياه چادرنشيناني كه ميهمان را نور چشمشان مي‌دانند و قدمش را مبارك مي‌شمارند. از «ساج قاورماسي١» نوشتند و طعم بي‌نظير «بالوخ چوركي٢» را با كدهاي صفر و يك دنياي ديجيتال به دوردست‌ترين نقاط دنيا مخابره كردند. در عروسي روستايي‌ها «يالي٣» رفتند و رونق‌ بخش مراسمي سنتي و اصيل شدند. ميهمان سياه چادر كرمانج‌ها شدند و پاي قصه‌هاي «لَلِـه٤» نشستند و او مادرانه برايشان از قالي‌هايي كه محلي‌ها به آن «خالي» مي‌گويند، گفت و از فراموشي اين هنر در ميان عشاير ماكو، از دختران جواني گفت كه ديگر پاي‌ دار قالي نمي‌نشينند و خانه‌هايشان را با فرش‌هاي ماشيني زينت مي‌دهند.

تمام اين جاذبه‌ها سال‌ها مهجور و آرام و متين در «گوش چپ ايران ٥» منتظر بودند تا كسي مشتاقانه داستانشان را روايت كند. در روزهايي كه خبرها و محتواهايي كه ميان كاربران فضاي مجازي دست به دست مي‌شود، نشانه‌هاي كمرنگي از اميد و شادي و خوشي دارند، ميهمانان ماكو اين فضا را پر از رنگ و اميد كردند، برق چشمان كودكان روستايي را قاب گرفتند و سبزي دلنشين تپه ماهورها را مخابره كردند تا چشم‌ها و ذهن‌ها كمي دور شود از تلخي گزنده فضاي اين روزها و چالش‌هاي اقتصادي كه به جان اميد مردم افتاده است.

 

ماكو به روايت راويان سفر 

شركت‌كنندگان در جشنواره ماكوگرام تنها به معرفي اين شهر به شكل سطحي و ساده و گذرا نپرداختند، بسياري از شركت‌كنندگان به شكلي دقيق و علمي ولو در زماني كوتاه به زواياي مختلف گردشگري اين شهر پرداختند و سعي كردند محتواي توليدي‌شان در اين جشنواره از غناي كافي برخوردار باشد. از زيرساخت‌هاي گردشگري و معرفي و بررسي وضعيت حمل و نقل و اقامت تا هنرهاي در حال فراموشي و جاذبه‌هايي كه كمتر مورد توجه هستند.

عماد و طاها در سفر به ماكو هر دو سراغ «فرش» رفتند و روايت متفاوتشان از هنر در حال فراموشي اين شهر، داوران جشنواره را متقاعد كرد تا نامشان را در صدر ليست برگزيدگان قرار دهند. عماد مي‌گويد ٤٣٨ هزار كيلومتر در ايران سفر كرده و ماكو يكي از پنج نقطه‌اي بود كه تا به حال به آن سفر نكرده بود، در مورد اينكه چرا سراغ فرش ماكو رفته است، مي‌گويد: «فرش تبريز و كاشان و كرمان معروف هستند. اما كسي در مورد فرش ماكو چيزي نشنيده است. سال ١٣٢٨ در ماكو كوزه‌اي پيدا شد كه در آن نمدي بود كه چهارهزار سال پيش در ماكو بافته شده بود. فرش ماكو اصيل است و ماندگاري آن بيشتر از باقي فرش‌هاست چون به جاي ٥٠٠ شانه ٨٠٠ شانه است. اما به خاطر نبود بازار و مشتري در ماكو، در تبريز به فروش مي‌رسد.» عماد مي‌گويد: «قبل از سفر در مورد تاريخ ماكو مطالعه داشتم و مي‌دانستم كه فرش جزو تاريخ كرمانج‌ها بوده. پرس‌وجو كرديم و فهميديم در شهر «شوط» بازاري هست كه مختص فروش ملزومات بافت فرش است و از همانجا به روستاي «كندال» رسيديم و در روستا به خانه اوس مهدي فرشباف رفتيم و او فرش بافت و برايمان خواند و كاري با ما كرد كه دلمان ديگر براي خودمان نباشد.» طاها هم به همراه عماد در روستاي كندال به دنبال قصه فرش رفته اما در مورد اطلاعاتي كه مسافران ماكو تهيه و در فضاي مجازي منتشر كرده‌اند و در آينده هم منتشر خواهند كرد، مي‌گويد: «ما سراغ مراسم و آيين‌هايي رفتيم كه به نوعي مردم را با فرش پيوند مي‌دهد، اطلاعاتي جمع‌آوري كرديم، با بافنده‌ها صحبت كرديم و سراغ اتحاديه فرش‌بافان رفتيم تا اطلاعاتمان را در اين رابطه كامل كنيم، اما از اينجا به بعد به عهده مسوولان اين شهر است كه چطور با كمك اين اطلاعات در معرفي ماكو سهيم شوند. اين شهر پيش از هر چيز نياز به يك كار پژوهشي قدرتمند دارد.»

در سال‌هاي اخير گام‌هايي توسط فعالان حوزه گردشگري براي توليد محتوا در حوزه گردشگري برداشته شده است، گام‌هايي كه با حمايت متوليان اين حوزه و مسوولان مرتبط و سرمايه‌گذاران بخش خصوصي مي‌تواند به ثمر بنشيند و نتيجه‌بخش باشد و اگر پيگيري‌هاي لازم براي تنظيم و تدوين منسجم اين اطلاعات و محتواي توليد شده صورت نگيرد، نه‌تنها تلاش‌هاي فعالان اين عرصه بي نتيجه خواهد ماند بلكه انگيزه‌اي هم براي ادامه اين راه و به كار‌گيري راه‌هاي خلاقانه براي توليد محتوا در اين عرصه باقي نمي‌ماند. در جشنواره سفرنگاري ماكوگرام سفرنگاراني كه به صورت حرفه‌اي سفر را به عنوان بخشي از شغل وزندگي خود انتخاب كرده‌اند، تصاوير، ويدئوها و مطالبي را تهيه كرده‌اند كه مي‌تواند به شكلي شايسته معرف جاذبه‌هاي گردشگري ماكو باشد.

١- غذايي محلي كه از گوشت گوسفند سرخ شده در ظرفي به نام ساج تهيه مي‌شود.

٢- غذايي محلي كه با ماهي‌هايي كه از رودخانه ارس صيد مي‌شوند، پخته مي‌شود.

٣- رقص محلي ماكو

٤- مادربزرگ به گويش كرمانج‌ها

٥- محل قرار‌گيري ماكو در نقطه‌اي است كه روي نقشه گربه‌اي شكل ايران محل قرار‌گيري گوش چپ گربه است.


ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
تعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده استموافقت رئیس جمهور برای پرداخت ۲ نوبت «سبد کالا» به مددجویان تاپایان سالخودکشی مدیرعامل یک شرکت حمل و نقل عمومی به خاطر سرقت ۷ میلیاردیلو رفتن عملیات «کربلای۴» از نگاه یک پژوهشگر جنگخبر فوری : تعطیلی مدارس اردبیل شنبه 8 دیدرگذشت بابک فرزاد، مدال آور اصفهانی المپیاد کامپیوتراسم راننده تصادف واژگونی اتوبوس دانشگاه اعلام شدآخرین اسامی کشته شدگان تصادف واژگونی اتوبوسسکته راننده دلیل واژگونی اتوبوس دانشجویان اعلام شداولین نشست شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد برگزار شد
تهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوندپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهسه شنبه 2 بهمن 97 | شاخص آلودگی هوا به شرایط ناسالم وارد می‌شودتهران|قاچاق دام بیخ گوش پایتختتهران| ‌پرونده بوی نامطبوع تهران مختومه ‌شددانش‌آموزان فیروزکوه، دماوند و رودهن فردا یک ساعت دیرتر به مدرسه می‌روندتهران| کمبود بیش از 12 هزار کلاس درس در استانتهران| از سینما تا تالار تشریفاتتوسعه متوازن سبب کاهش مهاجرپذیری شهرهای بزرگ می‌شودتهران| برپایی نمایشگاه مصنوعات پلاستیکی در شوشتهران| ساخت واگن‌ها با 30 درصد تولید داخلی انجام می‌شودتهران | نیمی از درآمدهای مالیاتی کشور از استان تهران تأمین می‌شودتهران| انباشت عظیم "کود انسانی" در جنوب تهران
آذربایجان غربی| زیرساخت‌های صنعتی شدن آذربایجان انجام‌شده استگلستان| تحقق بودجه ۹۷ شهرداری گرگانمرکزی| استان مرکزی مهیا برای گردشگران نوروزیفارس| صدرا در آرزوی داشتن کتابخانهکردستان| واگذاری 38 هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح‌های کشاورزیکردستان| همه باید توسعه کردستان را بیشتر مدنظر قرار دهیمکردستان| خانه کرد پذیرای مهمانان نوروزیکهگیلویه و بویراحمد| کَریَک، ماسوله‌ای در جنوب ایرانخراسان جنوبی| الزامی که به واحدهای تولیدی خراسان جنوبی رونق بخشیدهمدان| مردم از وضعیت نانوایی‌ها ناراضی هستندسیستان و بلوچستان| دیپلماسی برای تحقق حق آبه سیستان باقدرت پیگیری شودکرمان| دامداری در کماهمدان| تویسرکان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزیآیین نوروز خوانی در مازندرانهرمزگان| کیش، مرواریدی در میان خلیج فارسچهارمحال و بختیاری | 30طرح پیشران توسعه برای چهارمحال و بختیاری تعریف می‌شودگیلان| برای تکمیل آزادراه رشت-قزوین کمبود منابع وجود نداردالبرز| 30 دستگاه اتوبوس به خطوط پرتردد کرج اضافه شدگلستان| خط پروازی گرگان به اکتائو راه‌اندازی می‌شودآذربایجان غربی| دریاچه ارومیه چشم‌انتظار مرهممازندران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی نوروز 98 در جاده‌های مازندرانفارس| شیراز در استقبال بهارلرستان| خرم آباد، شهر هزار چشمهتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استخراسان رضوی| افزایش آمار ورود گردشگران خارجی به مشهدهمدان| سوت قطار تهران - همدان به صدا در آمدالبرز| کرایه حمل‌ونقل عمومی در کرج افزایش می‌یابدگلستان| جمع‌آوری بیش از 220 هزار سند دیجیتالی شهدای ایثارگران در گلستانخراسان جنوبی| فرصت طلایی برای اشتغال‌زاییقزوین| افزایش قاچاق داملرستان| حل مشکلات لرستان در گرو توجه به اقتصاد دانش‌بنیان استلرستان| کارخانه نوآوری گیاهان دارویی لرستان ایجاد شودلرستان| پیش‌بینی حضور گسترده گردشگران نوروزی در استانلرستان| پرداخت بیش از ۹۸ میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید در استانآمادگی لرستان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی

روزنامه رویداد امروز دوشنبه27 اسفند 97 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
آذربایجان غربی| زیرساخت‌های صنعتی شدن آذربایجان انجام‌شده استگلستان| تحقق بودجه ۹۷ شهرداری گرگانمرکزی| استان مرکزی مهیا برای گردشگران نوروزیفارس| صدرا در آرزوی داشتن کتابخانهکردستان| واگذاری 38 هکتار از اراضی ملی برای اجرای طرح‌های کشاورزیکردستان| همه باید توسعه کردستان را بیشتر مدنظر قرار دهیمکردستان| خانه کرد پذیرای مهمانان نوروزیکهگیلویه و بویراحمد| کَریَک، ماسوله‌ای در جنوب ایرانخراسان جنوبی| الزامی که به واحدهای تولیدی خراسان جنوبی رونق بخشیدهمدان| مردم از وضعیت نانوایی‌ها ناراضی هستندسیستان و بلوچستان| دیپلماسی برای تحقق حق آبه سیستان باقدرت پیگیری شودکرمان| دامداری در کماهمدان| تویسرکان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزیآیین نوروز خوانی در مازندرانهرمزگان| کیش، مرواریدی در میان خلیج فارسچهارمحال و بختیاری | 30طرح پیشران توسعه برای چهارمحال و بختیاری تعریف می‌شودگیلان| برای تکمیل آزادراه رشت-قزوین کمبود منابع وجود نداردالبرز| 30 دستگاه اتوبوس به خطوط پرتردد کرج اضافه شدگلستان| خط پروازی گرگان به اکتائو راه‌اندازی می‌شودآذربایجان غربی| دریاچه ارومیه چشم‌انتظار مرهممازندران| اعلام محدودیت‌های ترافیکی نوروز 98 در جاده‌های مازندرانفارس| شیراز در استقبال بهارلرستان| خرم آباد، شهر هزار چشمهتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استخراسان رضوی| افزایش آمار ورود گردشگران خارجی به مشهد