• زمان انتشار: 17 مرداد 1397, 15:30
  • / کد خبر: 3533

بودجه نیست؛ تولید تئاتر تلویزیونی از دستور کار شبکه4 خارج شد

تله‌تئاترها در تله بی‌پولی

تله‌تئاترها در تله بی‌پولی 2 باجناق در یک محله زندگی می‌کنند و گهگاه با هم رفت‌وآمد دارند و مهمانی‌های خانوادگی ساده‌ای برگزار می‌کنند؛ اما پس از مدتی با چشم‌ و هم‌چشمی، روش خود را تغییر می‌‌دهند و مهمانی‌های مجلل‌تری برگزار می‌کنند تا آنجا که کم‌کم مجبور می‌شوند برای تهیه سوروسات مهمانی، وسایل منزلشان را هم بفروشند یا پول قرض کنند... قصه‌ای آشنا که با گذشت 30 سال از پخش آن، در خاطره خیلی‌ها باقی مانده است؛ تله‌تئاتر «باجناق‌ها» با بازی اکبر عبدی، سوسن مقصودلو، رسول نجفیان و آزاده پورمختار.
قاب تلویزیون از دهه 30 با پخش تله‌تئاترها، هنرمندان زیادی به خود دیده است؛ هنرمندانی که برخی از آنها دیگر نیستند، اما آثارشان همچنان پخش می‌شود: حمید سمندریان، حسین پناهی، احمد آقالو، جمیله شیخی، جعفر والی، رکن‌الدین خسروی، مصطفی اسکویی، عباس جوانمرد و‌... آنان آثار ماندگاری چون دو مرغابی در مه، سوزنبانان، باجناق‌ها، بازپرس، آینه خیال، ‌آسانسور، برده رقصان، تله‌موش و تاجر ونیزی را به صورت تله‌تئاتر تولید کردند و گنجینه‌ای عظیم از خود به یادگار گذاشتند. اما تولید و پخش تله‌تئاترها در سال‌های اخیر،  دچار مشکلات زیادی شده؛ از سلیقه‌ای عمل کردن مدیران وقت تا نبود بودجه. 2 سال پیش وعده تولید تله‌تئاترهای جدید بعد از وقفه‌ای چندساله داده شد اما به دلایل مختلف کار منتفی شد و حالا مدیر گروه ادب و  هنر شبکه4 آب پاکی را روی دست هنرمندان تئاتر و دوستداران تله‌تئاتر ریخته و عنوان کرده که به دلیل نبود بودجه، پرونده تولید تله‌تئاترها بسته و از دستور کار شبکه خارج شده است.
بخشی از هزینه برنامه ترکیبی به تله‌تئاتر اختصاص یابد
رسول نجفیان که سابقه طولانی کارگردانی و بازیگری در تله‌تئاترها را از اوایل دهه60 دارد، از دوران شکوه تولید و پخش تله‌تئاترها  سخن می‌گوید؛ از همکاری با حسین پناهی در «دو مرغابی در مه» و «عزیز گلاب خانم». نجفیان به همشهری گفت: «ممکن است در طول این سال‌ها برخی تله‌تئاترها ضعیف بوده باشند اما تله‌تئاترهای خیلی خوبی هم داشتیم که تولید شده است. به همین خاطر کمبود بودجه یا ضعیف‌بودن برخی از تله‌تئاترها  نباید دلیلی شود که پرونده آن را کلا ببندند. تله‌تئاترها مخاطب خود را در هر زمان دارند و مخاطب انتظار آثار جدید نمایشی در تلویزیون را دارد.»
بازیگر تله‌تئاتر «طاق نصرت» ادامه داد: «در حال حاضر ده‌ها برنامه ترکیبی و جُنگ با بودجه‌های هنگفت در شبکه‌های مختلف سازمان تولید می‌شود. سریال‌هایی با کیفیت پایین و بودجه‌های بالا تولید می‌شود اما وقتی نوبت تولید تله‌تئاتر است به بهانه نداشتن بودجه، تولیدش متوقف می‌شود. به نظرم اگر مدیران یک هزینه ناچیز از بودجه سریال‌ها را به تولید تله‌تئاتر اختصاص بدهند، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود و تله‌تئاتر به حیات خود ادامه می‌دهد.»
 پول نداریم، تولید نمی‌کنیم
اما حمید ابراهیمی که مدیریت گروه ادب و هنر شبکه4 سیما را برعهده دارد، تنها دلیل بسته‌شدن پرونده تله‌تئاتر‌ها در شبکه4 را مشکل بودجه عنوان می‌کند. وی به همشهری یادآور شد: «تله‌تئاتر در تلویزیون سابقه طولانی دارد و دورانی طلایی را پشت سر گذاشته است. اواخر سال89 بود که تولید تله‌تئاتر به دلیل مشکلات مالی متوقف شد. به نظر می‌رسد مدیران وقت تلاش زیادی نکردند تا بتوانند بودجه‌ای را برای تولید تله‌تئاترها بگیرند و اگر هم تلاش کردند، باز هم موفق نشدند.» ابراهیمی معتقد است که تولید تله‌تئاتر هزینه‌های نسبتا زیادی دارد و وقتی بودجه‌ای نباشد عملا هیچ کاری نمی‌توان انجام داد. او همچنین به وعده محقق نشده یعنی تولید 17تله‌تئاتر هم اشاره کرد: «قرار بود 17تئاتر تولید شود اما نتوانستیم آن را محقق کنیم. در حال حاضر تله‌تئاتر به یک ژانر تلویزیونی تبدیل شده که مخاطبان خود را دارد و بسیاری از مخاطبان از تماشای تله‌تئاترها لذت می‌برند. امیدوارم مدیران بالادستی بتوانند در آینده‌ای نزدیک بودجه لازم را برای تله‌تئاترها بگیرند.»
تئاترهای روی صحنه به درد تلویزیون نمی‌خورد
مدیر گروه ادب و هنر شبکه4 در پاسخ به این سؤال که چرا از لوح‌های فشرده تئاتری برای پخش استفاده نمی‌کنید و چرا با گروه‌های تئاتری برای ضبط  نمایش‌ها وارد تعامل نمی‌شوید، یادآور شد: «لوح‌های فشرده کیفیت و استانداردهای لازم را برای پخش در تلویزیون ندارند. درباره گروه‌های تئاتری هم باید بگویم به‌ندرت تئاتری پیدا می‌شود که قابل پخش در تلویزیون باشد. از یک‌سو محتوا و نوع پوشش‌ها قابل پخش نیستند و از سوی دیگر گروه‌ها به دلایل اجرای متراکم و سالن‌ها به دلیل شلوغی، وقت و اجازه ضبط را نمی‌‌دهند. برخی از بازیگران هم برای این کار وقت نمی‌گذارند. در مقطعی تلاش کردیم این اتفاق بیفتد و تنها 2نمایش را پیدا کردیم که قابل پخش از تلویزیون باشد.»  ابراهیمی در ادامه به نوع دکور نمایش‌ها و همچنین نورپردازی و صدابرداری هم اشاره و عنوان کرد: «وقتی هزینه‌ای سنگین برای این امور می‌پردازیم، باید موضوعاتی برای تله‌تئاترها انتخاب کنیم که مناسب پخش در تلویزیون  باشد.»
بودجه بهانه است، مدیران دغدغه ندارند
اما عباس جهانگیریان، نمایشنامه‌نویس، علت تعطیلی تله‌تئاترها را تنها نبود بودجه نمی‌داند. وی به همشهری گفت: «‌زمانی بودجه خوبی برای تله‌تئاترها اختصاص می‌یافت، اما تولیدات به صفر رسید. اواخر سال89 بود که سالانه نزدیک به 300تله‌فیلم در رسانه ملی و شبکه‌های مختلف تولید می‌شد اما تولید تله‌تئاتر به 2اثر رسید. بهانه این بود که تله‌تئاتر هزینه زیادی دارد اما نمی‌دانم چرا به تولید تله‌فیلم‌هایی که کمترین محتوا را داشتند، بها می‌دادند.»  مولف کتاب 2جلدی  «فرهنگ تئاترها و نمایش‌های تلویزیونی» ادامه داد: «مدیران رسانه ملی دغدغه‌ای برای تله‌تئاتر ندارند و معتقدم که مدیران 7سال اخیر صداوسیما اصلا به  این عرصه توجه نمی‌کنند.»  وی در ادامه به تولید تئاترهای تلویزیونی اشاره کرد و یادآور شد: «از مجموع تله‌تئاترهای‌ تولیدشده، تنها نیمی از آن توسط تلویزیون تولید و 50درصد آن خارج از شبکه  ساخته می‌شود.»
گروه‌های تئاتر، موافق ضبط تئاترهایشان هستند
جهانگیریان برخلاف نظر مدیر گروه ادب و هنر شبکه4 که تعامل با گروه‌ها را برای ضبط نمایش‌های روی صحنه دشوار می‌داند، معتقد است که ضبط تئاترهای صحنه‌ای می‌تواند تله‌تئاتر‌ها را نجات دهد. وی ادامه داد: «می‌توان با گروه‌های تئاتری رایزنی کرد و به طور حتم گروه‌ها هم بدشان نمی‌آید که تئاترشان ضبط و از تلویزیون پخش شود. در این میان پرداخت هزینه وجود دارد اما بسیار کم است. گروه‌های تئاتری کشور متوقع نیستند و دوست‌ دارند کارشان در آرشیو بماند. اگر با آنها صحبت شود، همکاری می‌کنند. در میان هنرها، تنها هنر تئاتر است که بعد از 30 تا 40شب اجرا، دیگر در آرشیو نیست. موسیقی، فیلم و کتاب آرشیو می‌شود اما تئاتر اینگونه نیست. تئاتر تنها هنری است که تاریخ مصرف دارد. متاسفانه کارهای بزرگی قبل و بعد از انقلاب اجرا شد که می‌توانست میراث تئاتری ما باشد اما به دلیل کم‌توجهی‌ها هیچ آرشیوی نداریم.»
 این نویسنده کودک و نوجوان باز هم به مسئله کمبود بودجه اشاره کرد و گفت: «تلویزیون اگر پول ندارد اما راهکارهای زیادی برای تولید تله‌تئاترها دارد. سازمان نیاز به اصلاحات دارد و باید درهایش را به روی هنرمندان باز کند.»  وی افزود: «تله‌تئاترها باعث زنده نگاه داشتن تئاتر ما می‌شود. حتی در شهرستان‌ها کارهای موفقی روی صحنه می‌رود که می‌توان با صرف هزینه‌ای اندک آنها را ضبط کرد و روی آنتن برد.»
شاید تولید تله‌تئاتر برای تلویزیون پرهزینه و سخت باشد، اما نباید به این مسئله به دیده یک مشکل نگاه کرد.
همراهی 60 ساله تله‌تئاترها
سال 1337 اولین کانال تلویزیونی در ایران به وجود آمد و نکته جذابش این بود  که بعد از مدتی کوتاه، این شبکه، شب‌های پنجشنبه خود را به پخش برنامه‌های نمایشی اختصاص داد. در آن دوران  مخاطب ایرانی با تئاترهای تلویزیونی روبه‌رو شد. بعد از مدتی 6گروه تئاتری به سرپرستی عباس جوانمرد، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، جعفر والی، مرحوم موحد دیلمقانی و مرحوم رکن‌الدین خسروی فعالیت خود را آغاز کردند و اولین تله‌تئاتر با نام «مارگریت» نوشته آرمان سالاگرو ترجمه شاهین سرکیسیان به کارگردانی جوانمرد روی آنتن رفت. بعدها «عزاداران بیل» غلامحسین ساعدی با بازی عزت‌الله انتظامی تماشاگران خود را شگفت‌زده کرد.  
در سال‌های بعد از انقلاب، شبکه‌های 3، 5 و سیمافیلم هم گاهی اقدام به تولید و پخش تئاتر کردند و در میان شبکه‌های تلویزیون شبکه4 که عنوان شبکه فرهیختگان را یدک می‌کشد، وظیفه تولید و پخش آنها را برعهده دارد. شبکه4 سیما از اوایل تیرماه 96 پخش مجدد تله‌تئاتر و تله‌فیلم را در دستور کار خود قرار داد و هر پنجشنبه و جمعه ساعت24 یک تله‌فیلم و تله‌تئاتر منتخب از تولیدات شبکه را نمایش می‌دهد. اما همه اینها تولیداتی قدیمی هستند که اگرچه خاطره‌انگیزند، اما جای خالی تله‌تئاترهای جدید و امروزین در کنداکتور شبکه4، کاملا  مشهود است.

منبع: روزنامه همشهری

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
حدود نیمی از جمعیت کشور زیرپوشش بیمه سلامت هستنداجرای طرح گفتگوی ملی خانواده برای ترمیم روانی سیل‌زدگانفرود اضطراری هواپیمای روسی در مهرآبادرفتار جو در بسیاری از موارد ناشناخته است۶ کشته و 4 مصدوم در تصادف اتوبوس در آزادراه ساوه - تهرانفینال عصر جدید در ماه رمضان پخش می شودآغاز بارش‌های جدید از جمعهلغو 6 پرواز فرودگاه اهوازتعیین تکلیف نرخ کرایه‌های تاکسی سال ۹۸ تا پایان فروردین ماهتعطیلی مدارس دوره ابتدایی و پیش دبستانی بیرجند فرداحال و روز زمستانی دریاچه ارومیه به‌روایت تصویر‌وضعیت نامناسب کاروانسرای ثبت ملی هندوها در کرمانقیمت بلیت پروازهای داخلی در نوروز ۹۸ماجرای مرموز تماس های مشکوک به خانواده‌های قربانیان کشتی سانچیاستعفای معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد پذیرفته شدپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبهاستخدام بانک ملت 97فرد مسلح در بیستون رشت دستگیر شدتیراندازی سارق مسلح در رشتمدارس برخی مناطق کشور به خاطر سرما و بارش برف تعطیل شدمحرمانه‌های فیلترینگروایتی متفاوت از زیرمیزی پزشکاننشست خبری دومین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوانهاکوپیان: دولت‌مردان به بخش خصوصی اعتماد کنندهمایش خودروهای 206اتحاد فولادی فولادسازان در یک جشنواره ملیمنشا بوی نامطبوع تهران بوی بد تهران از آتشفشان دماوند نیستاعمال محدودیت ترافیکی پایان‌ هفته در محورهای تهران-شمال‌+هواشناسی راه‌هادخترعموهایی با ۵۰۰ فرزنددست‌های جان بخشنسبت به وضعیت مطبوعات، دچار توهم هستیمخرید خدمت سربازی از لایحه بودجه سال ۹۸ حذف شده استشیوه حمایت فولاد مبارکه از صاحبان ایده و سازندگان داخلیآیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شدانتقال جنسی ایدز بین زنان 10 برابر شده است
تهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمتهران| ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاری آغاز شدتهران| خشم رودخانه‌ها از تعرضفرونشست ۳۵سانتیمتری دراستان تهران تهدید جدی استاخبار ضدونقیض از ریزش تونل مترو در تقاطع آزادی-لبافتهران| برنامه‌های استانداری تهران برای ساماندهی کودکان خیابانیتهران| چالش کمبود فضای آموزشی در پایتختتهران| استقبال پایتخت نشینان از کنسرت های ارزانتهران| اعلام ساعت کار جدید میادین میوه و تره بار پایتختبرج میلاد در همراهی جهانی با ساعت زمین خاموش شدتهران| ثبت‌نام طرح ترافیک پایتخت هرلحظه امکان‌پذیر استتهران| خرید نوروزی در بازار بزرگ تهرانتهران| نمایشگاهی از جنس طلاتهران| ۱۸ درصد آلودگی تهران مربوط به موتورهای کاربراتوری استتهران| داشتن تخصص و مهارت در عرصه هنری ضروری استتهران| نمایشگاه‌های بهاره تهران از دهم اسفند دایر می‌شودتهران| بهره‌برداری از ۵۰۱۵ واحد مسکن مهر در شهر پردیستهران| انتظار 15 ساله بومهمنی ها برای دریافت سندتهران| جزیره جدا افتاده در دل پایتختتهران| بازدید از انبار کتاب های قاچاقتهران| میراثی ۱۵۰ ساله در قلب تهرانتهران|| پیکر پوران شریعت رضوی به خانه ابدی بدرقه شدتهران| هشتمین جشنواره مد و لباس فجرمدارس فیروزکوه، دماوند، رودهن و پردیس تعطیل شدندوجودآنفلوآنزای خوکی در ایران شایعه استپژوهشگاه رویان قطب درمان ناباروری در غرب آسیامدارس تهران در 21 بهمن تعطیل نیستتهران| نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع چوبتهران میزبان 5 نمایشگاه بهارهتهران| مصائب سرما در پشتکوهسگ گردانی با مجوز قضایی در تهران ممنوع شدتهران| کشف محوطه باستانی در شهر ریتهران| ویلا نشینی بلای جان دماوندپاسخ محیط زیست به احتمال تعطیل شدن مدارس در روز سه شنبه
خراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷البرز| تکرار واکسیناسیون در مناطق سیل‌زده با همکاری موسسه رازی و سازمان دامپزشکیالبرز| رونق تولید مسیر توسعه همه‌جانبه را هموار می‌کنداستان البرز پایلوت « طرح مراقبت از دانش آموزان» در کشورالبرز| کرج سرزمین لاله­ هااصفهان| پسوند شمالی و جنوبی به اصفهان اضافه نمی‌شودکرمانشاه| کانکس‌های مناطق زلزله‌زده جمع‌آوری می‌شودگلستان| ۱۲۶۲ مورد بازرسی نوروزی از سطح بازار در گلستان انجام شدآذربایجان شرقی| تعرض به درختان ارسباران قابل کتمان نیستسیستان و بلوچستان| بهشت آبزی‌پروری در جنوب شرق ایرانیزد| ساخت آتل های کامپوزیتی برای نخستین بار در یزدمازندران| بزودی تردد اتوبوس در جاده چالوس برقرار می‌شودزنجان| تبلیغات سیگار ارگانیک غیرواقعی استهمدان| همدان قطب تولید سیب‌زمینی کشورآذربایجان شرقی| روی خوش بارش‌ها

روزنامه رویداد امروز پنجشنبه 29 فروردین 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ویژه استان ها
خراسان رضوی| 45درصد جان‌باختگان حوادث رانندگی تربت‌جام موتور سیکلت‌سوار هستندبوشهر| کنگان بندر تجاری می‌شودتهران | دوچرخه های هوشمند سه شنبه ها رایگان شدلرستان| عدم شیوع بیماری‌های واگیردار در پلدخترمازندران| شهر زیراب در برابر سیلاب‌ها ایمن می‌شودسیستان و بلوچستان| امدادرسانی سیلاب در 191 روستای سیستان و بلوچستان تداوم داردایلام| دردسر رانش زمین در چوارایلام| 2 میلیارد ریال برای تکمیل و بازارچه صنایع‌دستی ایلام اختصاص داده می‌شودایلام| اعتیاد، طلاق و حاشیه‌نشینی مهم‌ترین آسیب اجتماعی استان ایلام استایلام| روند بازسازی مناطق سیل‌زده ایلام تسریع می‌یابدایلام| بیش از 10 هزار میلیارد ریال خسارت به استان، ره‌آورد سیل بهاریایلام| محور ایلام تا مهران قبل از اربعین ۹۸ ایمن‌سازی کامل می‌شودتهران| کشت نهال کاکائو در رباط کريمهرمزگان| قشم و کیش مکانی مناسب برای تمرین تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطراصفهان| جزییات حادثه متروی اصفهانالبرز| دستگیری رمال اینترنتیکرمانشاه| 98درصد طلای بازار کرمانشاه از اصفهان و تهران می‌آیدالبرز| ۸۰ هزار گونی برای مهار سیلاب به خوزستان ارسال شدرونق گردشگری در البرزالبرز| انتخاب مدیران تحصیل‌کرده جوان در شهرداری فردیسالبرز| توزیع ۵۴۸۰ تن انواع مواد پروتئینی در استان در سال ۹۷البرز| تکرار واکسیناسیون در مناطق سیل‌زده با همکاری موسسه رازی و سازمان دامپزشکیالبرز| رونق تولید مسیر توسعه همه‌جانبه را هموار می‌کنداستان البرز پایلوت « طرح مراقبت از دانش آموزان» در کشورالبرز| کرج سرزمین لاله­ ها