• زمان انتشار: 14 مرداد 1397, 14:40
  • / کد خبر: 3417

توصیه‌هایی برای آنچه که پس از زمین‌لرزه باید انجام دهید

وقتی که زمین دیگر نمی‌لرزد

وقتی که زمین دیگر نمی‌لرزد بعد از پایان لرزه‌ها، عملیات امدادرسانی و جست‌وجو و نجات شروع می‌شود. امدادگرها خودشان را به صحنه حادثه می‌رسانند و به مصدومان و افرادی که زیر آوار مانده‌اند، کمک می‌کنند.

 آنهایی که مجروح نشده‌اند هم می‌توانند در این کار شریک باشند و با تیم‌های متخصص همکاری کنند. البته برای کمک و همکاری باید یادمان باشد که قرار نیست همه ما نقش امدادگر را بازی کنیم و اگر آموزش‌های لازم را ندیده‌ایم، باید فقط کارهایی را انجام دهیم که امدادگرها از ما می‌خواهند و علاوه بر اینها مراقب خطراتی که بعد از زلزله تهدیدمان می‌کند، باشیم تا خودمان مصدوم نشویم.
اگر داخل ساختمان هستيد
 آرامشتان را حفظ كنيد و از ديگران هم بخواهيد که آرام باشند.
 يادتان باشد كه وجود شما مي‌تواند در مراحل اوليه كمك‎رساني خيلي موثر باشد؛ بنابراين اول به سلامتي خود و خانواده‌تان رسيدگي كنيد و بعد هم به كمك مصدومان بشتابيد.
 حواستان به پس‌لرزه‎ها باشد. با دقت حركت كنيد و اگر مي‌خواهيد به قسمت‌هاي آسيب‎ديده ساختمان وارد شويد، اين كار را كاملا محتاطانه انجام دهيد. پس‌لرزه‎ها مي‎توانند باعث ريزش اين ساختمان‌ها شوند.
 معمولا بيشتر پس‌لرزه‌ها از زلزله اصلي خفيف‎ترند؛ ولي ممكن است بعضي از آنها به اندازه‎اي شديد باشند كه خسارات جديدي به بار آورند.
  از لوازم و تجهيزاتي كه براي زمان حادثه تدارك ديده‌ايد، مراقبت كنيد و آنها را براي زمين‌لرزه‌هاي احتمالي بعدي نگه داريد.
  خودتان را به همسايه‌ها نشان دهيد تا از سلامت شما آگاه شوند.
 حتي بعد از پايان زلزله هم از آسانسور استفاده نكنيد.
 اگر  آتشي به وجود آمده، آن را بسته به نوع ماده سوختني با آب يا وسايل اطفاي حريق خاموش كنيد. اين كار بايد به سرعت انجام شود تا آتش به قسمت‌هاي ديگر سرايت نكند.
 حداقل يك پنجره را باز  كنيد تا در تله گير نيفتيد.
  از وجود جريان آب در لوله‎ها اطمينان حاصل كنيد. در صورت امكان مقداري آب براي نوشيدن جمع‎آوري كنيد و اگر هنوز وان حمام را پر نكرده‌ايد، اين كار را انجام دهيد؛ دقت كنيد آب آلوده نباشد.
 براي دريافت آخرين اطلاعات به راديو گوش دهيد.
 هر ماده‌اي را كه روي زمين ريخته و ممكن است خطرناك باشد يا آتش‌سوزي به وجود آورد، بي‌درنگ پاك كنيد؛ مانند دارو، اسيدهاي زمين‎شوي، مواد ضدعفوني‌كننده يا مواد شيميايي ديگر.
 راديو را روشن كنيد و به توصيه‌هاي مقامات مسئول و راهنمايي‌هاي آنها گوش دهيد.
 جاهايي كه شيشه‎ها شكسته شده و همچنين در محل آوار ساختمان كفش بپوشيد.
 بعد از سانحه تا چند ساعت از غذاهاي كنسروي استفاده كنيد و از روشن‌كردن وسايل پخت‌وپز خودداري كنيد. اگر هم چاره‌اي جز استفاده از اين وسايل نداريد، بهتر است بيرون از خانه و با اجاق پيك‌نيك يا منقل زغالي غذا درست كنيد.
 اگر مجبور شديد چيزي از كمدها و قفسه‎ها برداريد، درِ آنها را با احتياط باز كنيد و مراقب سقوط اشيا باشيد.
  از شايعه‌پراكني جداً پرهيز كنيد.
 در پيداكردن افرادي كه مجروح شده‌اند با ديگران و نيروهاي امدادي همكاري كنيد. مراقب سالمنداني كه نمي‌توانند صداي شما را بشنوند، باشيد. حواستان به كودكان يا معلولان و مصدوماني كه بدون كمك نمي‌توانند حركت كنند هم باشد. سعي كنيد به آنها دلداري بدهيد.
 وضعيت مصدومان خانواده و همسايه‌ها را بررسي كنيد. افرادي را كه آسيب شديدي ديده‎اند، حركت ندهيد؛ مگر آنكه يك خطر فوري تهدیدشان كند و انتقال ندادنشان جراحت‌هاي جدي‌تري به بار آورد.
 ساختمان را كنترل كنيد تا چيزي باعث آتش‌سوزي نشود؛ مثلا ممكن است در اثر تكان‎هاي زلزله، بخاري نفتي يا برقي روي پتو و اجسام قابل اشتعال ديگر افتاده باشد.
  غذاها و آشاميدني‌هايي كه در ظرف روباز و نزديك شيشه‎هاي خردشده قرار دارند را مصرف نكنيد. البته مي‌توان مايعات را با يك دستمال يا لباس تميز صاف كرد تا خرده‌شيشه‌هاي احتمالي از آن پاك شوند.
 اگر برق قطع نشده است، موادي را كه فاسد مي‎شوند، زودتر از يخچال بيرون بياوريد و مصرف كنيد.
 حيوانات خانگي مانند سگ، گربه، گاو و... را آزاد كنيد.
اگر خارج از ساختمان هستيد
 در خيابان‎ها تجمع نكنيد تا مسير براي عبورومرور وسايل نقليه امدادي باز بماند.
 به ديدن مناطق اطراف نرويد و به ساختمان‌هاي تخريب‌شده نزديك نشويد.
  به سيم‎ها و كابل‎هاي برق دست نزنيد.
  با ماموران انتظامي، آتش‎نشاني، هلال‎احمر، سازمان‎هاي خيريه و ساير سازمان‌ها همكاري كنيد؛ ولي مانع و مزاحم فعاليت آنها نشويد.
 به مناطق آسيب‌ديده و تخريب‌شده نرويد؛ مگر آنكه از شما درخواست كمك شده باشد.
  بهتر است تا چند روز بعد از حادثه با خودروي شخصي‌تان رفت‌وآمد نكنيد تا ترافيك ايجاد نشود.
 به هيچ وجه روي آوار نرويد و ابزار و ماشين‎آلات را آنجا نبريد؛ اين كار به افرادي كه زير آوار مانده‌اند، آسيب مي‌رساند.
 از كشيدن افرادي كه به جايي گير كرده‌اند يا زير آوار مانده‌اند، خودداري كنيد.
  به هيچ‌وجه افرادي را كه از ناحيه ستون‎ مهره‎ها آسيب ديده‎اند، به صورت غيراصولي حمل نكنيد.
  در مناطق ساحلي احتمال اصابت امواج زلزله‎اي دريا وجود دارد و بهتر است نزديك ساحل نرويد.
  از خانواده‌تان بخواهيد درباره چيزهايي كه شما را ناراحت مي‌كند با مددكاران جمعيت هلال‌احمر صحبت كنند.

منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
پلاکارد حاشیه ساز«عنان» از دست رفتبله،‌ قراردادم ٣٠ میلیون تومان است!میلیونر زاغه‌نشین؛ نسخه ایرانی!دب اکبر و اصغر کجا رفته‌اند؟مرد دو تابعیتی طعمه خود را درون کلینیک دندانپزشکی صید کرددستگیری «ممد جیمبو» با خورجین لوازم سرقتیپایان تلخ تازه‌عروس و داماد، در ارتفاع ٢‌هزار متریاجاره کارت سوخت معادل با یارانه دریافتی ماهانهما خادمان عشقيمدر جست‌وجوی هوای خوب جراحی زیبایی و قورمه سبزیماهی‌ها و بومی‌ها در تور بیگانهتوزیع کیسه زباله مخصوص خودرو در ورودی شهربسته‌اسکان برای طبقه متوسطگلستان|«اتوبان سازی زیرپوستی» درپارک ملیاعدام 6 عضو باند مخوف «دزدان طلا»استقبال گسترده ازآثار«مطهری»و«شریعتی»در جمهوری آذربایجاناسترسم از بی نهایت هم بیشتر استدزدی به خاطر هیجان!بگو و بخندهای شوهرم با زنان دیگر تمامی نداشت!با همراهی روان شناس خودت را بشناسکنسرت رایگان خیابانی قابل انجام استراویِ صادقِ تاریخ معاصرپیش‌بینی افساد‌فی‌الارض و اعدام برای اسیدپاشانپول کی‌روش را وزارت ورزش تقبل کرد
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
بازی سیاسی آمریکا در غزنی افغانستان
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی
ریاکاری کانادایی در مقابل فرصت طلبی سعودی

روزنامه رویداد امروز یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ویژه استان ها
گلستان| تا پایان سال 30 هزار شغل در گلستان ایجاد می‌شودآذربایجان غربی | توقف ساخت دریاچه مصنوعی تبریزمرکزی| برقراری آرامش نسبی در هپکوالبرز| طرح «ایران مهارت» در هنرستان‌های استان البرز اجرا می‌شودکهکیلویه و بویر احمد| زخم مدارس فرسودهسیستان و بلوچستان| دلخوری صیادان از کشتی‌های صید صنعتیقم| آغاز عملیات اجرایی فاز دوم بوستان کوثرقم| استان قم بیش از ٢٥٠ نشریه مکتوب مجوزدار داردقم| بهبود فضای کسب‌وکار با همفکری بخش‌های مختلفقم| شهرداری برای هر مترمکعب آب شرب 1300 تومان به شرکت آب و فاضلاب پرداخت می‌کندقم| ازخودگذشتگی آزادگان با هیچ‌گونه حمايتي قابل جبران نيستقم| کلینیک تخصصی رفع مسائل صنعتگران به بهره‌برداری می‌رسدقم| فرصت درآمدزایی با 25 میلیون گردشگرمازندران| حاشیه های استادیوم نیمه کاره آملمرکزی| جاذبه های روستاي تاريخي انجداناردبیل| آغاز فعالیت مجدد سینمای جوان مشگین شهرگلستان| جایگاه ویژه مخابرات استان گلستان در حوزه پدافند غیرعاملالبرز| جشنواره کانون‌های فرهنگی-تربیتی استان البرز برگزار می‌شودخراسان رضوی| پروژه راه‌آهن سبزوار تکمیل می‌شودلرستان| گرد فراموشی بر هنر لرستانمازندران| دردسر طلای کثیفقزوین| هر نوع احتکار و اختفای کالا جرم استقزوین| احیای هاکی قزوین در اسرع وقتقزوین| برخورد قاطع با دست‌اندازان به بیت‌المالقزوین| رفع تصرف 6 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی البرز
Real Time Web Analytics