تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 خرداد 1399, 12:37
  • / کد خبر: 33874

۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند

۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند در گزارش زیر با ۱۳ علت درد گودی کمر آشنا شوید.
 اگر یک گروه از افراد را به طور تصادفی در خیابان انتخاب کنید و از آن‌ها بپرسید کمرشان درد می‌کند یا نه، به شما هم ثابت خواهد شد که ۲۰ درصد آن‌ها می‌گویند که همین حالا هم قسمت پایین کمر آن‌ها (در ناحیه گودی کمر) درد می‌کند و ۴۰ درصد دیگر در سال گذشته دچار این درد بوده‌اند و به طور کل، ۸۰ درصد مردم در طول زندگی دچار کمر درد شده اند. به گفته یکی از جراحان مغز و اعصاب، پاتریک راث، از هر ۱۰ نفر ۸ نفر کمر درد را تجربه کرده اند. با ۱۳ علت درد گودی کمر آشنا شوید.
یافتن علل درد در پایین یا گودی کمر اغلب دشوار است. اما همیشه ارزشش را دارد که اگر کمر درد شدید یا درد مزمنی را تجربه می‌کنید توسط یک پزشک متخصص و حرفه‌ای معاینه شوید. اگر بیش از ۵۵ سال سن داشته باشید، ۵ درصد احتمال دارد درد گودی کمر شما در اثر شکستگی باشد و به احتمال یک درصد هم مربوط به عواملی بدتر و خطرنا‌ک‌تر مانند تومور، آنوریسم یا عفونت است.
با این حال، توجه به این نکته حائز اهمیت است که معمولاً می‌توان علت درد در قسمت گودی کمر را در سبک زندگی یا ساییدگی طبیعی مهره‌ها یا پارگی نسبت داد. در ادامه این مطلب، با برخی از رایج‌ترین دلایل درد گودی کمر آشنا خواهید شد؛ دلایلی که فکر می‌کنیم شاید برخی از آن‌ها حسابی شما را غافلگیر کند.
۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند
۱- رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات
درد گودی کمر اغلب در اثر پاره شدن یا کشیدن رباط‌ها یا عضلات ایجاد می‌شود. این نوع صدمات ممکن است به طور ناگهانی یا به دلیل فشار مکرر با گذشت زمان رخ دهد. علل شایع این درد‌ها عبارت است از: حالت اشتباه بدن، بلند کردن اجسام سنگین به روش اشتباه (به عنوان مثال پیچاندن ستون فقرات در هنگام بلند کردن)، صدمات ورزشی و حرکات ناگهانی که فشار بی رویه را بر روی کمر مانند سقوط ایجاد می‌کند.
۲- اسپوندیلوز
اسپوندیلوز که به عنوان بیماری دژنراتیو مفصل نیز شناخته می‌شود، به آرتروز ستون فقرات اشاره دارد. اسپوندیلوز با گذشت زمان باعث پوسیدگی و ترشح دیسک‌های نخاعی و مفاصل صورت شده که می‌تواند منجر به درد، التهاب، بی ثباتی و تنگی نخاع (باریک شدن غیرطبیعی کانال نخاعی) شود.
۳- تنگی کانال نخاعی
استنوزیس تنگی و باریک شدن غیر طبیعی کانال نخاعی است که به طور معمول در اثر نازک‌تر و خشک‌تر شدن دیسک‌های بین مهره‌ای با افزایش سن می‌شود. تنگی غالباً منجر به سفتی یا خشکی صبحگاهی می‌شود و ممکن است هنگام طولانی ایستادن یا حتی در مسافت‌های کوتاه راه بروید باعث درد شود. ترومای جزئی اغلب منجر به سیاتیک (آسیب به عصبی که بین پایتان و قسمت تحتانی کمر شما است) برای مبتلایان به تنگی کانال نخاعی می‌شود.
۴- اسپوندیلیت آنکیلوزان
اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتروز التهابی است که باعث تورم مفاصل در ستون فقرات می‌شود. مبتلایان درد و سفتی را تجربه می‌کنند که اغلب در صبح بدتر است و با حرکت بهبود می‌یابد.
۵- اسپوندیلولیستزیس
اسپوندیلولیستز هنگامی اتفاق می‌افتد که استخوانی در ستون فقرات از حالت یا جایگاه خود خارج شود و باعث درد گودی کمر و سفتی، بی حسی و سوزن سوزن شدن می‌شود. این عارضه ممکن است در اثر نقص هنگام تولد، سایش و پارگی و یا صدمه ایجاد شود.
۶- فتق دیسک‌های کمری
دیسک‌های بین مهره‌ای در ستون فقرات کمر به عنوان دیسک‌های پرولاپس یا لغزشی نیز شناخته می‌شوند. اگر مرکز ژله‌مانند دیسک‌ها شکاف بخورد یا شکافی در لایه بیرونی سخت آن‌ها ایجاد شود، باعث فشار آوردن یا تحریک ریشه عصبی در نزدیکی آن می‌شود. فشار ریشه عصبی ناشی از فتق یا تورم دیسک کمر به شدت دردناک است و ممکن است در سایر قسمت‌های بدن احساس شود و یا باعث بی حسی و همچنین درد شود. سیاتیک که بر روی عصب در حال گردش از قسمت پایین کمر به پا‌ها تأثیر دارد، غالباً در اثر ضعف ریشه عصبی ایجاد می‌شود و ممکن است باعث درد یا بی حسی در پا و همچنین کمر شود.
۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند
۷- سنگ کلیه
درد در گودی کمر ممکن است به دلیل آسیب به مناطق دیگر بدن یا ملتهب شدن آن‌ها ایجاد شده باشد. به عنوان مثال، سنگ کلیه و عفونت ادراری مانند سیستیت ممکن است باعث التهاب مثانه شود که به قسمت تحتانی کمر منعکس می‌شود. همچنین، درد گودی کمر ممکن است ناشی از آسیب دیدگی باسن یا لگن، آپاندیسیت یا مشکلات گوارشی باشد.
۸- سیگار کشیدن
استعمال دخانیات خون رسانی به ستون فقرات را به خطر می‌اندازد و می‌تواند باعث پیر شدن دیسک‌های بین مهره‌ای و افزایش حساسیت، آسیب و فتق شود.
۹- نشستن
همه ما می‌دانیم که سیگار کشیدن نشسته است، اما آیا متوجه شده اید که نشستن روی صندلی ۳۰ درصد فشار بیشتری به ستون فقرات وارد می‌کند تا ایستادن یا راه رفتن؟ اگر تمام روز در یک میز می‌نشینید (یا تمام شب روی مبل)، سعی کنید حداقل هر ساعت یک بار از جایتان بلند شوید و قدم بزنید. از خمیدگی کمر و قوز کردن خودداری کنید و در صورت امکان، صندلی خود را طوری تنظیم کنید تا کمی به عقب کج شود.
۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند
۱۰- پیاده روی
اگر در شیوه راه رفتن خود اشتباه کنید، می‌توانید به همان اندازه‌ای که در حالت نشسته به کمرتان آسیب می‌رسد، به پا‌های خود صدمات زیادی وارد کنید. به شما توصیه می‌کنیم که شیوه پیاده روی خود را توسط یک فیزیوتراپیست ارزیابی کنید. مشکل رایج این است که زانو‌ها بیش از حد کار کنند. این حالت ما را مجبور می‌کند خود را به عقب قوس دهیم، در نتیجه مفاصل فشرده شده و کمر درد بگیریم. اگر کفش پاشنه بلند یا پاشنه دار می‌پوشید، یا یک کیف دستی سنگین را با یک شانه حمل می‌کنید، خود را برای بروز مشکلات بیشتر آماده کنید.
۱۱- پرواز
با عرض پوزش، شما حتی در هوا هم ایمن نیستید. هوای تحت فشار کابین می‌تواند دیسک‌های ستون فقرات را تحریک کرده و آن‌ها را در برابر متورم و فتق شدن آسیب پذیر کند. سعی کنید پس از یک پرواز طولانی، از حمل اجسام سنگین و فعالیت‌های شدید همراه با هنگام خم شدن اجتناب کنید. اگر باید از کابین‌ها و قفسه‌های سقفی در بالای سرتان استفاده کنید، حتما احتیاط‌های لازم را به عمل آورید! پس از پیاده شدن، چند دقیقه قدم بزنید و تمرینات کششی انجام دهید.
۱۲- تشک شما
هرچه تشک شما نرمتر باشد، وزن شما کمتر به طور مساوی توزیع خواهد شد و احتمالاً احساس کمر درد خواهید کرد. تشک متوسط تا محکم بهترین گزینه برای شماست.
۱۳- لباس زیر
متخصصان می‌گویند لباس‌های تنگ و چسبان مانند شلوار جین، گن می‌توانند محدوده طبیعی حرکت ستون فقرات را محدود کرده و از تهویه طبیعی عضلات تثبیت کننده جلوگیری کنند. به همین دلیل، باعث می‌شود قسمت تحتانی کمر مستعد فشار و آسیب شود. خانم‌های عزیز! به حرف پزشکان گوش دهید و بگذارید عضلات و اندام شما رها باشند.

منبع: روزیاتو
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تاخت و تاز کرونا در تهران/پایتخت در آستانه وضعیت قرمزآخرین وضعیت کرونا در استان البرز/ ۴۳۳ نفر بستری هستندآلودگی غافلگیر‌کننده هوای اصفهان؛ شاخص‌های کیفیت هوا «قرمز» شد‌پیام تسلیت مدیرعامل شركت نفت و گاز گچساران در پی درگذشت مدیر كل امور عشایر استانواریز سهم نیم درصد شهرداری‌ها موجب رونق کتابخانه‌های عمومی می‌شودافتخارآفرینی دانشگاه سمنان در نظام رتبه‌بندی موضوعی بین‌المللی شانگهای 2020کتاب مدرسه آل الرضا(ع) معرفی شد11 ماشین آتش نشانی به روستاهای استان سمنان تخصیص یافتاعضای شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه سمنان معرفی شدنداحتکار میلیاردی در یک واحد مسکونی۳۵۹ دستگاه خودرو و موتورسیکلت متخلف در دامغان توقیف شدمسؤولان دانشگاه سمنان تمام قد برای تعطیل‌نشدن آموزش‌ در روزهای کرونایی به میدان آمدندآغاز برگزاری دوره‌های رایگان توانمندسازی فعالان حوزه گردشگری استان سمنانراه یابی اثر هنرمند حوزه هنری استان سمنان به مرحله نهایی جشنواره «قلم زرین»زلزله به بزرگی ۴.۱ ریشتر "محمله" در استان فارس را لرزاندمحور‌های کندوان و هراز فردا یک طرفه می شوددیدار مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران با نماینده ولی فقیه استانگلایه مردم بیرجند از فعالیت ۴۰ درصدی ناوگان اتوبسرانی بیرجند تا قیمت‌های متفاوت آژانس‌هادفع غیر اصولی فاضلاب شهری معضل زیست محیطی پنهان شهرهای ساحلی استقیمت رهن و اجاره آپارتمان در پیروزیقرنطینه ۴۵۶ بیمار کرونایی در نورحادثه کودک آزاری در کاشان/ کودک مبتلا به اوتیسم استاصفهان در مرز هشدار قرار گرفت/بیماران بستری سه رقمی شدنداتصال ریلی شهرک صنعتی شکوهیه قم معطل‌ مانده استدستگیری ۹ نفر از اراذل و اوباش سابقه دار درکرج