تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 خرداد 1399, 08:45
  • / کد خبر: 33812

تعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندران

تعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندران چند ماهی از شیوع ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا می‌گذرد که سایه سنگین خود را بر سر مردم کشور ما و سایر کشورهای جهان انداخته و زندگی را بر بسیاری از مردم تلخ و ناگوار کرده است.
در اسفند و فروردین ماه که اوج شیوع این ویروس و بیماری بود وضعیت بسیاری از استان‌های کشور از جمله مازندران قرمز شد و بیمارستان‌ها بالاتر از ظرفیت خود بیماران کرونایی را بستری کردند.
بعد از تاکیدات زیادی که بر درخانه ماندن و مسافرت نرفتن در ایام نوروز برای همه مردم کشور شد، بسیاری ترجیح دادند برای حفظ سلامت خود و هم وطنان خود در خانه بمانند تا نکند بار درمان را بر استانی دیگر از جمله مازندران تحمیل کنند.
حال که به فصل گرما نزدیک می‌شویم با شروع شدن تعطیلات خرداد، شاهد حضور مسافران زیادی به  مازندران و به‌خصوص غرب استان بودیم.
اگرچه روند مبتلایان به کرونا در استان مازندران نزولی شده اما همچنان موارد ابتلا به این ویروس مرگبار در این استان رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده و بیمارستان‌ها همچنان پذیرای بیماران کرونایی هستند.
از آنجائیکه مازندران یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور محسوب می‌شود بنابراین حضور مسافران و گردشگران از دیگر استان‌های کشور و خطری دوسویه برای مردم این استان و افرادی که به اینجا سفر می‌کنند، دارد.
۸۰ درصد افراد مبتلا به کرونا بی‌علامت هستند
عبدالرضا فقیه نصیری متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به خطرات شیوع مجدد بیماری کرونا با ورود افراد حساس جامعه به بیرون اظهار کرد: ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته است که ۲۰ درصد افراد با ابتلا به این ویروس علامت‌دار می‌شوند و ۸۰ درصد افراد نیزبدون علامت هستند.
وی تصریح کرد: قبل از تعطیلات نوروز به لحاظ درگیری افراد و علائم آن که شناخته شده‌تر بود، کار درمان نیز راحت‌تر صورت می‌گرفت اما در حال حاضر ویروس کرونا تغییر علائم داده است.
این متخصص بیماری‌های عفونی در تکمیل این موضوع گفت: علائم این بیماری از حالت حاد تنفسی تب‌دار به علائم مختصر گوارشی، پوستی و حتی به صورت سکته قلبی و مغزی خود را نشان می‌دهد و ممکن است مریض حامل ویروس کرونا و باعث انتقال به دیگران شود و در عین حال خود فرد نداند.
فقیه‌نصیری با تاکید بر اینکه نحوه انتقال ویروس و تغییر علائم آن ما را مجاب می‌کند که قرنطینه کردن شهرها و مناطق با جدیت بیشتری دنبال شود، افزود: اما متاسفانه این موضوع برعکس شده و از حالت قرنطینگی در آمده است، در حالیکه در حال حاضر باید سخت‌گیری بیشتری صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: مازندران با توجه به رعایت موازین بهداشتی که داشت در حال نزدیک شدن به مراحل خوبی بود و حتی به جایی رسیده بود که تنها یک بیمارستان در نوشهر و چالوس برای بستری بیماران کرونایی اختصاص یافت اما در چند روز اخیر که مسافران زیادی به استان سفر کردند به طور قطع تا دو هفته آینده با حجم  بیشتری از بیماران کرونایی مواجه خواهیم شد و این یک زنگ خطر جدی است.
این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از بیماری‌های فصلی وجود دارد که ممکن است با کرونا اشتباه گرفته شود مانند علائم حساسیت، کهیر، اسهال استفراغ ویروسی که حتی ممکن است متخصصان هم این علائم را با ویروس کرونا اشتباه بگیرند که باعث می‌شود بسیاری از بیماران علامت‌دار شناخته نشوند و بیماری را گسترش دهند.
فقیه نصیری گفت: در وضعیت فعلی در جاهایی از جهان روی افراد آزمایش پی سی آر انجام داده و آن‌هایی که مثبت بودند را به مدت دو هفته قرنطینه کردند تا ویروس آن‌ها پاک شود اما در کشور ما اینگونه عمل نشد و قرنطینه کسانی که بیمار هستند نیز  به صورت کامل انجام نمی‌شود.
وی یادآور شد: راه درست این است که همه افراد مورد آزمایش پی سی آر قرار گیرند تا آن‌هایی که دارای نتیجه مثبت هستند، قرنطینه شوند.
این متخصص بیماری‌های عفونی با ابراز نگرانی از اینکه متاسفانه تمام افراد جامعه ما از قرنطینه خارج شدند و به طور حتم شیوع بیشتر خواهد شد و طی چند روز آینده خود را نشان می‌دهد، تصریح کرد: مشکل اصلی این است علائم این بیماری دیگر علائم حاد و به شکل اولیه و به صورت تنفسی نیست که مردم مراجعه کنند.
فقیه نصیری در پاسخ به پرسشی در این زمینه که درمان این بیماری در حال حاضر بهتر انجام می‌شود یا در دو ماه قبل گفت:  به طور قطع درمان در مرحله فعلی راحت‌تر انجام می‌شود و در کنار آن مدت زمانی که شخص بیمار با ویروس مبارزه کند، همان مدت زمان دو تا سه هفته است.

وی خاطرنشان کرد: اکثر افراد تا دو هفته از بیماری پاک می‌شوند اما ویروس کرونا تا ۶ هفته از راه گوارشی از بیمار دفع شود.
این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه بیشتر مرگ و میرها در بخش تنفسی و چند مورد هم کلیه و قلب رو درگیر کرده بود، ادامه داد: جوان ۳۰ ساله بود که فوت کرد اما در کنار آن بیمار ۹۴ ساله‌ای داشتم که مرخص شد و بهبود پیدا کرده است.
فقیه نصیری آمدن مسافران زیاد به استان مازندران را زنگ خطری برای شیوع مجدد بیماری دانست و تصریح کرد: تا دو ماه قبل افرادی که سالمند بودند خودشان را در منزل قرنطینه می‌کردند و با ویروس در ارتباط نبودند در حالیکه الان وقتی وارد اجتماع شده‌اند هیچ ایمنی ندارند.
فقیه نصیری بیان کرد: با وجود اعلام وضعیت سفید باید گفت تمام افراد حساس  جامعه از جمله بیمار، دارای نقص ایمنی و مسن هم بیرون آمدند که در ریسک بیشتری قرار دارند.
وی استفاده از ماسک را برای محافظت بدن از انتقال ویروس بسیار حیاتی دانست و یادآور شد: اگر همه افراد جامعه از ماسک استفاده کنند در مدت یک ماه می‌توان بیماری را در منطقه از وضعیت قرمز به وضعیت سفید تبدیل کرد.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
تاخت و تاز کرونا در تهران/پایتخت در آستانه وضعیت قرمزآخرین وضعیت کرونا در استان البرز/ ۴۳۳ نفر بستری هستندآلودگی غافلگیر‌کننده هوای اصفهان؛ شاخص‌های کیفیت هوا «قرمز» شد‌پیام تسلیت مدیرعامل شركت نفت و گاز گچساران در پی درگذشت مدیر كل امور عشایر استانواریز سهم نیم درصد شهرداری‌ها موجب رونق کتابخانه‌های عمومی می‌شودافتخارآفرینی دانشگاه سمنان در نظام رتبه‌بندی موضوعی بین‌المللی شانگهای 2020کتاب مدرسه آل الرضا(ع) معرفی شد11 ماشین آتش نشانی به روستاهای استان سمنان تخصیص یافتاعضای شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه سمنان معرفی شدنداحتکار میلیاردی در یک واحد مسکونی۳۵۹ دستگاه خودرو و موتورسیکلت متخلف در دامغان توقیف شدمسؤولان دانشگاه سمنان تمام قد برای تعطیل‌نشدن آموزش‌ در روزهای کرونایی به میدان آمدندآغاز برگزاری دوره‌های رایگان توانمندسازی فعالان حوزه گردشگری استان سمنانراه یابی اثر هنرمند حوزه هنری استان سمنان به مرحله نهایی جشنواره «قلم زرین»زلزله به بزرگی ۴.۱ ریشتر "محمله" در استان فارس را لرزاندمحور‌های کندوان و هراز فردا یک طرفه می شوددیدار مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران با نماینده ولی فقیه استانگلایه مردم بیرجند از فعالیت ۴۰ درصدی ناوگان اتوبسرانی بیرجند تا قیمت‌های متفاوت آژانس‌هادفع غیر اصولی فاضلاب شهری معضل زیست محیطی پنهان شهرهای ساحلی استقیمت رهن و اجاره آپارتمان در پیروزیقرنطینه ۴۵۶ بیمار کرونایی در نورحادثه کودک آزاری در کاشان/ کودک مبتلا به اوتیسم استاصفهان در مرز هشدار قرار گرفت/بیماران بستری سه رقمی شدنداتصال ریلی شهرک صنعتی شکوهیه قم معطل‌ مانده استدستگیری ۹ نفر از اراذل و اوباش سابقه دار درکرج