• زمان انتشار: 3 خرداد 1399, 12:56
  • / کد خبر: 33283

دوست دارم دیگران را در حس خوبم شریک کنم/سعی کنیم به پیرامون خودمان جور دیگری نگاه کنیم

دوست دارم دیگران را در حس خوبم شریک کنم/سعی کنیم به پیرامون خودمان جور دیگری نگاه کنیم حسین فدایی حسین از معدود کارگردان هایی است که در کنار عشق به هنر تئاتر و پژوهش به عکاسی نیز علاقمند است و در دوران دفاع مقدس عکاسی مستند جنگ را بر عهده داشته است.


رویداد ایران_هانی احمد زاده: سیدحسین فدایی‌حسین کارگردان، نمایشنامه نویس و پژوهشگر در زمینه تئاتر کودک و نوجوان و متولد 1345 در تهران است؛ حوزه‌های تخصص وی نمایشنامه‌نویسی، طراحی صحنه، و پژوهش‌گری تئاتر می‌باشد.وی لیسانس طراحی صنعتی را از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران 1373 و فوق لیسانس ادبیات نمایشی را از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، تهران 1385 دریافت کرده است. او عکاسی را از قبل از انقلاب اسلامی آغاز کرده و تاکنون نیز به این کار مشغول است.به این بهانه گفت و گویی با وی پیرامون عکاسی و فراز و فرودهایی که در این زمینه داشته است انجام شده است که تقدیم علاقه‌مندان این عرصه می‌شود.

* در ابتدا بفرمایید که از چه زمانی کار عکاسی را آغاز کردید؟

ـ اگر بخواهم نگاهی به دوره‌های مختلف کاری و فعالیتی‌ام داشته باشم با موضوعات و زمینه‌های متنوع و مختلفی مواجه می‌شوم که عکاسی هم یکی از این‌هاست. اما چون صحبت عکاسی شد باید بگویم که فعالیت هنری من با گرفتن عکس شروع شد. البته قبل از این که وارد تئاتر بشوم نقاشی هم می‌کشیدم اما نه به صورت حرفه‌ای. با این حال باید بگویم که کار عکاسی اولین فعالیت هنری من بود.

آن زمان دوربین‌های ساده‌ای بود که تمام تنظیماتش دستی بود و با آن‌ها عکس‌های سیاه و سفید می‌گرفتم چرا که هنوز نگاتیو رنگی نیامده بود. یادم هست سال‌ها قبل از انقلاب، دایی من یک دوربین عکاسی قدیمی داشت و مرتب از ما و خانواده عکس می‌گرفت. شاید از همان موقع بود که علاقه‌مند به عکاسی شدم و بعد یک دوربین زنیت خریدم که مدل آن یادم نیست و با آن از سوژه‌های مختلف عکاسی می‌کردم. یکی از سوژه‌هایی که آن زمان برایم بسیار جالب بود معماری قم بود به‌خصوص بادگیرهایی که بیشترشان طرف‌های بازار و خیابان آذر و چهارمردان بود. همین‌طور عکاسی از امام‌زاده‌های قم، مشاغل مختلف و یا عکاسی طبیعت. 

بعدها با ورودم به کار تئاتر فعالیت عکاسی‌ام کم شد ولی همچنان در هر فرصتی کار عکاسی انجام می‌دادم. بعد کم کم کار ظهور و چاپ عکس را هم یاد گرفتم و توی خانه تاریک‌خانه راه‌اندازی کردم.* لطفا در مورد حضورتان در جبهه و فعالیت‌هایی که در زمینه عکاسی جنگ داشته‌اید توضیحاتی برایمان بفرمایید.


زمان جنگ من در دبیرستان درس می‌خواندم و پیش از حضورم در جنگ به‌عنوان عکاس، دوبار برای سمت‌های امدادگری و رزمی جبهه رفته بودم. سال 64 با دعوت یکی از دوستان برای عکاسی و فیلمبرداری در واحد سمعی و بصری لشکر 17 علی‌بن ابیطالب راهی جبهه شدم. آنجا بیشتر کارمان عکاسی از مقر لشکر و اتفاقات پشت جبهه بود. حتی آن زمان یک فیلم مستند با عنوان «زندگی در جنگ» هم ساختیم که بیشتر به اوقات فراقت رزمندگان در مقر لشکر مربوط می‌شد. هرچند آن فیلم در مرحله‌ی صداگذاری در اثر آتش‌سوزی قسمت تبلیغات مقر لشکر به همراه بسیاری از فیلم‌ها و نگاتیوهای لشکر از بین رفت. اما بلافاصله اقدام به تهیه تجهیزات کردیم و در فاصله زمانی کوتاهی امکانات خوبی فراهم شد.

بهمن همان سال بود که عملیات والفجر 8 پیش آمد، من آن زمان حدودن 19 سالم بود و برای اولین‌بار بود که در عملیات شرکت می‌کردم. هرچند کار عکاسی برای من از روز قبل عملیات، زمانی که قایق‌ها را برای انتقال رزمندگان به آن‌سوی اروندرود آماده می‌کردند شروع شد. درواقع توانستم یک آلبوم مفصل از اقدامات قبل از عملیات تهیه کنم. روز اول عملیات هم همراه دوستان خودم را به اسکله‌ی موقتی که در ساحل اروند ساخته بودند رساندم و از مراحل ساخت اسکله، انتقال نیرو و تجهیزات به آن‌سوی اروند و همین‌طور انتقال اسرا به پشت جبهه عکس و فیلم تهیه کردم.

بعدازظهر همان روز هم از اروند گذشتیم و به منطقه‌ی فاو رفتیم و تا قبل از غروب آفتاب در خط لشکر 27 محمد رسول‌الله از پاتک عراقی‌ها و مقاومت رزمندگان عکس گرفتم. درمجموع عکس‌های آن زمان مجموعه‌ی کاملی شد از قبل از عملیات تا بعدازظهر اولین روز عملیات والفجر 8. این آلبوم البته تا به حال امکان انتشار و حتی به نمایش درآمدن به شکل کامل نداشته و فقط تعدادی از عکس‌های آن در برخی نمایشگاه‌ها در معرض دید قرار گرفته است.


* شرایط چاپ عکس‌ها در آن زمان چگونه بود و چه مراحلی باید طی می‌شد؟


در آن زمان به‌خصوص زمانی که عکاسی به‌صورت سیاه و سفید انجام می‌شد چاپ عکس مثل امروز به راحتی ممکن نبود. بیشتر عکاسان در خانه یا محل کار تاریک‌خانه داشتند و کارهایشان را خودشان انجام می‌دادند. بعدها با ورود نگاتیوهای رنگی و گسترش کار عکاسی، مراکز ظهور نگاتیو و چاپ عکس راه‌اندازی شد. برای ظهور فیلم (سوپر 8 یا 16 میلیمتری) هم باید آن‌ها را به تهران می‌بردیم و در نمایندگی «کداک» ظاهر می‌کردند. آن اوایل که نمایندگی کداک هم خودش این کار را نمی‌کرد، بلکه فیلم‌ها را به آلمان می فرستاد و سه تا چهار هفته طول می‌کشید تا فیلم‌ها ظاهر شود و برگردد. و خلاصه شرایط ویژه‌ای داشت.


* از فعالیت‌های تئاتر و عکس‌هایی که از آغاز فعالیت هنری در تئاتر دارید بگویید؟


عکاسی از تئاتر به سال‌های بعد از جنگ مربوط می‌شود، زمانی که من یک دوربین کنن E1 تهیه کرده بودم. خب آن روزها کسی به‌عنوان عکاس تئاتر نبود و من به ناچار با دوربین خودم از اجراها و یا پشت صحنه‌ی تئاتر عکس می‌گرفتم. برای این کار معمولا قبل از اجرا صحنه‌هایی را مشخص می‌کردم و بچه‌ها به‌صورت تمرینی آن صحنه‌ها را بازسازی می‌کردند و من عکس می‌گرفتم. درواقع نه من دوست داشتم در حین اجرای تئاتر عکس بگیرم و نه چنین کاری متداول بود. از عکس‌های تئاتر هم در دهه‌ی هفتاد آلبوم‌های مفصلی دارم که بیشتر برای آرشیو گروه‌ها و بچه‌هایی که در آن نمایش‌ها حضور داشتند در اختیارشان قرار داده‌ام.

* آیا مشغول شدن به کار تئاتر و سایر عرصه‌های هنری شما را از کار عکاسی باز داشته است یا همچنان در کنار سایر کارها به کار عکاسی نیز مشغولید؟

ـ  بعدها خب درگیر فعالیت‌های دیگری شدم و تا مدت‌ها فعالیت جدی عکاسی نداشتم. سال‌ها بعد که دوربین دیجیتال آمد دوربین خانوادگی خریدم که در کنار عکس‌های یادگاری و خانوادگی با آن عکاسی هنری را به شکل تفریحی ادامه دادم اما چون مشغله‌ام زیاد بود هیچ‌وقت تصمیم نگرفتم که به صورت حرفه‌ای عکاسی کنم. هرچند علاقه و دغدغه‌اش هرگز مرا رها نکرده است. علتش هم این است که کار عکاسی متضاد با نوشتن و کارهای هنری دیگر من است. عکاسی به‌نوعی مستند نگاری‌ست یعنی تکیه بر واقعیت بیرونی دارد. به نوعی عکاس سوژه‌اش را از محیط بیرون می‌گیرد و خلق اثر هم در بیرون اتفاق می‌افتد اما نوشتن یک کار ذهنی و درونی‌ست. کار نویسنده بر خلاف عکاس این است که امری درونی و ذهنی را عینیت ببخشید و بیرونی کند به همین خاطر کار عکاسی با نوشتن بسیار متفاوت است.


* در حال حاضر با چه نوع دوربینی عکاسی می‌کنید؟ و اساسا چه نوع سوژه‌هایی توجه شما را جلب می‌کند؟


فعلا با همین گوشی موبایل کار عکاسی خودم را انجام می‌دهم. الآن هم که گوشی‌ها واقعاً لنزهای خوبی دارد و عکس‌های باکیفیتی می‌شود تهیه کرد. گرچه سختی‌هایی هم مثل فوکوس کردن روی سوژه دارد که خب اگر قلق کار با گوشی دست آدم بیاید می‌تواند کارش را انجام بدهد.

چندسالی هم هست که با آمدن اینستاگرام که ارتباط تنگاتنگی با عکاسی دارد، زاویه‌ی نگاهم به پیرامونم به نوعی اینستایی شده است و همیشه به دنبال این هستم که بگردم ببینم سوژه‌ی خوبی برای اینستاگرام پیدا می کنم یا نه و در کنار عکاسی خبری برخی سوژه‌های خاص اینستایی را نیز در نظر دارم.
* چرا این همه علاقه به سوژه‌های اینستاگرامی؟ چه دلیلی دارد این همه توجه شما به اینستاگرام؟


من وقتی به مکانی می‌روم یا در موقعیتی قرار می‌گیرم که از آنجا لذت می‌برم سعی می‌کنم تا دیگران را نیز در آن لذت شریک کنم و از طرفی سعی می‌کنم نگاه مردم به جامعه و پیرامون خودشان را نیز تغییر دهم. حتی جاهایی مثل آشپزخانه، حیاط، پنجره و سایر جاهایی که ما به سادگی از کنار آن رد می‌شویم همه سوژه‌های خوبی است که دلم می‌خواهد دیگران را در این حس خوب خودم شریک کنم و به طور کلی نیتم این است که همان‌گونه که من نسبت به محیط پیرامونم حساس شده‌ام دیگران نیز حساس شوند و به محیط پیرامونی خودمان جور دیگری نگاه کنیم.


اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
کرونا ویروس ۴ روز روی موبایل زنده می‌ماندکرونا در کشور رکوردشکنی کردمرکز تکثیر گوزن زرد ایرانیسردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کروناماسک با "پارچه معمولی" در برابر کرونا کارایی دارد؟چگونه در محل کار از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟شرایط و چگونگی ورزش در دوران بارداریاستفاده از شوینده‌های برپایه الکل را کم کنید/ آب و صابون موثرترین دشمن کروناماجرای خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا/ نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی در درمان کرونایی‌هامضرات خوردن مغز هسته “زردآلو”جدیدترین مدل لباس نوزادی پسرانهعلایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل داردطرز تهیه رب آلوچه خانگیچشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهندشایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیانچند نکته تغذیه‌ای در دوران کرونامبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می‌کنندخوراکی‌های شگفت‌انگیز برای پاکسازی رگ‌های بدنجراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر استتصادف دلخراش در یاسوج با سه فوتی + جزئیات
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟ورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگرلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
دمای اصفهان به 40 درجه رسیدگلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استاصفهان گرمتر می‌شودبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشت