• زمان انتشار: 1 خرداد 1399, 11:23
  • / کد خبر: 33254

۴ نوع لباسی که شرعا اجازه پوشیدنش را ندارید

۴ نوع لباسی که شرعا اجازه پوشیدنش را ندارید زن در پیش برادر و فرزند خود تنها اگر یک پیراهن بپوشد، کافی است، ولی در نزد نامحرمان، زن باید چهار لباس؛ پیراهن، روسری، پوشش سراسری (مانتو یا چادر) و شلوار را حتماً داشته باشد.
لباس فراتر از یک نیاز طبیعی در زندگی انسان، امروزه بعنوان نمادی از فرهنگ جامعه محسوب می‌شود.
لباس علاوه بر کارکرد‌های فردی، پیامد‌های اجتماعی گسترده و عمیقی نیز به همراه داشته و در میان افراد جامعه نوعی منزلت و شخصیت اجتماعی را بوجود می‌آورد و در ابعاد منفی ایجاد تفاخر و چشم و هم چشمی می‌کند.
بطور کلی توصیه‌های اسلام در خصوص لباس و پوشش زنان مسلمان از ویژگی‌ها و امتیازات خاصی برخوردار است که تأمین کننده شخصیت و منزلت وجودی زن می‌باشد. بخشی از این توصیه‌ها و احکام مربوط به رعایت حدود پوشش اسلامی است که پوشش تمام اندام بدن زن به غیر از صورت و کفین دست را در بر می‌گیرد و به استفاده از جلباب و خمار برای پوشش سر و سینه، شلوار برای پوشش پا‌ها و لباس‌های گشاد و تمام قد برای پوشش اندام بدن توصیه می‌شود.
به طوری که در حدیثی پیامبر می‌فرمایند: «للزوج ما تحت الدرع و للابن و الاخ ما فوق الدرع و لغیر ذی محرم اربعه اثواب:درع و خمار و جلباب و ازار»؛ زن برای شوهر خود از زیر پیراهن همه بدنش را می‌تواند نشان دهد و در پیش برادر و فرزند خود تنها اگر یک پیراهن بپوشد، کافی است، ولی در نزد نامحرمان، زن باید چهار لباس حتماً داشته باشد؛ پیراهن، روسری، پوشش سراسری (چادر یا مانتو) و شلوار. (تفسیر مجمع‌البیان۷/ ۲۷۱)
بخشی از این توصیه‌ها نیز به پرهیز از خودآرائی و جلوه گری نامشروع بویژه در برابر نامحرمان، اشاره دارد. با وجود آن که در برخی از احادیث توصیه شده به استفاده از رنگ‌های روشن و در عین حال سنگین و غیرزننده که موجب جلب توجه نشود. پارچه هائی با جنس طبیعی از جنس پنبه و کتان، پارچه‌های نرم و لطیف و در عین حال غیرنازک که بدن نما نباشند؛ اما در عین حال برخی از پوشش‌ها را مذموم دانسته و با نهی از آن‌ها استفاده از آن‌ها را مخالف شان و منزلت زن و مرد مسلمان دانسته است که در این نوشتار به بررسی برخی از این ویژگی‌ها می‌پردازیم.
◄لباس «پوشیده‌های برهنه»
لباس‌های نازک و بدن نما در اصل برهنگی را احیا می‌کند! چرا که هدف از پوشش ـ که حفظ خویشتن‌داری و جلوگیری از افسار گسیختگی جنسی است- با این گونه لباس‌ها محقّق نمی‌شود. این نوع پوشش، نه تنها به کاهش تحریک جنسی منجر نمی‌شود، بلکه ممکن است شدّت تحریک را نیز افزایش دهد. در فرهنگ روایات، از این گروه از زنان، به عنوان «پوشیده‌های برهنه» نام برده شده است. (۱)
پیامبر صلی الله علیه و آله در زمره اهل دوزخ، از زنانی نام می‌برد که لباس بر تن دارند، امّا گویا برهنه‌اند و در میان مردم به صورت تحریک کننده‌ای راه می‌روند. جالب این که این گروه، اهل نماز و مسجد نیز هستند. رسول خدا می‌فرماید: «در پایان امّت من، مردنما‌هایی هستند که سوار بر وسایل نقلیّه خود شده، جلوی مساجد پیاده می‌شوند. زنان اینان پوشیده‌های برهنه هستند که موهایشان برآمده است؛ این‌ها زنان نفرین شده‌اند. (۲)
نقل شده که روزی اسماء (دختر ابوبکر) در حالی که لباس نازک و بدن‌نمایی بر تن داشت، وارد خانه رسول خدا شد. پیامبر صلی الله علیه و آله به محض ورود، روی خود را از او برگرداند و به او فرمود: «ای اسماء! زن، وقتی بالغ شد شایسته نیست که جز صورت و دست‌هایش دیده شوند.» (۳) لباس نازک و بدن‌نما، مفاسد بی شماری را در پی خواهد داشت؛ لذا رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده‌اند: «نابودی زنان امّت من، در آن دو چیز سُرخ است: طلا و لباس نازک.» (۴) امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: «سزاوار نیست که زن مسلمان، لباسی بر تن کند که بدن وی را نمی‌پوشاند.» (۵)
لباس «شهرت»
در تعریف لباس شهرت آمده که پوشیدن آن در شأن فرد نیست و موجب شهرت کاذب و انگشت نما شدن او می‌شود و استفاده از آن از نظر رنگ، شکل، جنس یا نحوه دوخت خارج از عرف جامعه می‌باشد. امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرماید: «ان الله یبغض شهره اللباس» خداوند دشمن کسی است که به واسطه لباس انگشت نما شود.» (۶)
لباس شهرت بر چند قسم است:
۱– لباس کمیاب:لباس منحصر بفرد و غیرمتعارفی که با الگو‌های رایج جامعه سازگاری ندارد.
۲– لباسی که استفاده از آن در میان کفار، مشرکان و دشمنان اسلام رایج است:حضرت علی (ع) در این باره می‌فرماید: «لاتزال هذه الامه بخیر مالم یلبسوا لباس العجم و یطعموا اطعمه العجم فاذا فعلوا ذلک ضربهم الله بالذل» حال این امت همیشه نیکو خواهد بود تا زمانی که لباس بیگانگان را نپوشند و غذا‌های آنان را نخورند و آن زمان که لباس و غذای بیگانگان را مصرف نمودند خداوند آن‌ها را ذلیل خواهد کرد. (۷)
۳– همانند سازی زن و مرد به یکدیگر در لباس: پیامبر (ص) فرمود: «لعن الله الرجل یلبس لبسه المرأه و المرأه تلبس لبس الرجل» خدا لعنت کند مردی را که لباس زن بپوشد و زنی که لباس مرد را بپوشد. (۸)
۴_ پوشیدن لباس تفاخر: لباس تفاخر، لباس مجلل، گرانقیمت و غیرمتعارفی است که برای فخرفروشی و تکبرورزی در میان مردم پوشیده می‌شود. این نوع لباس تقویت کننده صفت تکبر و خودکامگی در انسان است که حاکمان و سلاطین جور و نیز ثروتمندان دنیا پرست از آن بهره می‌گرفته اند. پیامبر (ص) در این باره می‌فرمایند: «من لبس ثوباً فاختال فیه حسف الله به من سفیر جهنم» کسی که لباس بپوشد و در آن لباس تکبر ورزد، خداوند او را به گوشه‌ای از جهنم فرو برد.» (۹)
۵_ لباس‌های مصور و نقش دار که موجب کم شخصیتی فرد می‌شود و در احادیث از پوشیدن آن‌ها نهی شده است.
◄پوشش جذّاب و تحریک کننده
جذّابیت و تحریک کنندگی، ممکن است به صورت آرایش سر و صورت، استفاده از انواع زیورآلات، مُد لباس، و یا استفاده از رنگ‌ها و پارچه‌های جذّاب باشد. همه این‌ها در مفهوم «تبرُّج» جمع می‌شوند که از ویژگی‌های زنان جاهلیت است. (۱۰) رسول خدا (ص) در ارتباط با کسب جذابیت و تحرک کنندگی از طریق آرایش می‌فرماید: «بدترین زنان شما، زنان آرایش کرده و متکبّر هستند.» (۱۱)
در قرآن کریم نیز آمده است: «[زنان]زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار نسازند.» (۱۲)
زن‌ها زینت خود را جز برای محارم نباید آشکار سازند. زینت زن، مرد را تحریک می‌کند و نتیجه‌اش به خطر افتادن امنیت خود زن است. آیا هیچ انسان خردمندی، دشمن عفاف و پاکی خویش را تحریک می‌کند؟!
◄پوشش تنگ و چسبان
پوشش‌های تنگ و چسبان نیز ویژگی پوشش‌های بازدارنده را ندارند. روزی پارچه‌ای قیمتی، ظریف و زیبا از یمن برای رسول خدا آوردند. ایشان پارچه را به یکی از یارانش هدیه کرد. پس از چند روز، آن لباس را بر تن وی ندید. علّت را که جویا شد، وی گفت: آن را به همسرم داده‌ام. حضرت فرمود: «به وی بگو زیر آن، لباس دیگری بپوشد؛ زیرا می‌ترسم که حجم بدنش را مشخص سازد.» (۱۳)
حضرت زهرا علیهاالسلام نیز قبل از شهادت، نگران پیکر بی‌جان خود بود که مبادا به هنگام تشییع، حجم آن برای نامحرم، نمایان گردد؛ لذا با راهنمایی اسماء، قرار بر این شد که پیکر ایشان را درون تابوت قرار دهند تا هنگام تشییع، از دید نامحرم، پنهان بماند. (۱۴)
پی نوشت
۱_ ر. ک: صحیح مسلم، ج ۴، ص ۲۱۹۲؛ السنن الکبری، ج ۲، ص ۲۳۴؛ مسند ابن حنبل، ج ۲، ص ۳۵۶؛ الجامع الصغیر، ج ۲، ص ۱۰۱، ح ۵۰۴۵،
۲_ مسند ابن حنبل، ج ۲، ص ۲۲۳،
۳_ سنن أبی داوود، ج ۲، ص ۲۷۰،
۴_ تنبیه الخواطر، ج ۱، ص ۳،
۵_الکافی، ج ۳، ص ۳۹۶، ح ۱۴،
۶_ وسائل الشیعه، ج ۳، احکام الملابس، باب ۱۲، حدیث ۲،
۷_ همان، ص ۳۵۶،
۸_ میزان الحکمه، ج ۵، ص ۱۸،
۹_ وسائل الشیعه، ج ۳، ص ۳۶۸،
۱۰_ر. ک: سوره احزاب: آیه ۳۳؛ سوره نور، آیه ۶۰،
۱۱_ السنن الکبری، ج ۷، ص ۸۲،
۱۲_ سوره نور، آیه ۳۱،
۱۳_ الطبقات الکبری، ج ۴، ص ۶۴؛ و نیز ر. ک: سنن أبی داوود، ج ۴، ص ۶۴، ح ۴۱۱۶؛ المجازات النبویه، ص ۱۶۶، ح ۱۲۶،
۱۴_. ک: تهذیب الأحکام، ج ۱، ص ۴۶۹، ح

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
از دلایل تغییر ناگهانی بوی بدنهشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟جلوگیری از چاقی با دانستن میزان کالریِ میوه‌هاعادت، قاعدگی یا پریود؛ این‌ها فحش نیست!عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کروناتوصیه‌های ساده برای پیشگیری از گرمازدگیخطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹کبد چرب و علائم هشداردهنده که نباید از آن‌ها غافل شدشال شهید شفای مادر شدگلودرد چرکی (استرپتوکوکی) چیست؟۵ روش سریع ترک پرخوری عصبیکیک زعفرانی خوشمزه خانگیژل ضدعفونی به جای دستکش/راهکار جدید پیشگیری از کروناچگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟روند بهبودی بیماری کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی چگونه است؟با نشانه‌های کمبود ویتامین D در بدن آشنا شوید۷ دلیل گزگز مداوم پاگونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟نوزادان تقلید را دوست دارند و به آن واکنش نشان می‌دهند"کنه‌ها" چگونه به درمان کرونا کمک می‌کنند؟آشنایی با خواص "سیر سیاه"تأثیر پلاسمادرمانی در پیشگیری و درمان کرونامصرف مایعات فراوان؛ مهمترین درمان کرونا/ دستکش الزامی نیستمصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوعاعمال فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران کرونایی دچار مشکلات تنفسیطرز تهیه رولت شکلاتی
کنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیرانبرگزاری نماز عید فطر در تهران در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کروناتردد تاکسی‌های اینترنتی در طرح ترافیک رایگان است؟
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمنانکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونادستگیری عوامل تیراندازی در شهرستان کارونتعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندرانابهام در ثبت حریم ژئو سایت نمکدان توسط منطقه آزاد قشم!کارد به استخوان برسد، دوباره محدودیت های کرونایی را اجرایی خواهیم کرداهدای پلاسما، بعد از شکست کروناماجرای سوختن زباله‌ها در "سراب قنبر" کرمانشاهتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استتولید نماهنگ بین المللی وحدة الموقف در قمبرگزاری آزمون ورودی جامعه الزهرا به صورت آنلاینبهارانه كتاب با فروش حدود ١٢ ميليارد تومان به پایان رسیدنیازهای فنی واحدهای صنعتی برای دستیابی به تولید سبز و پایدار فراهم شود

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمناناستقرار دائمی بالگرد آبپاش در استان اصفهان ضروری استکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونا